1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање на бабите во воспитувањето

Дискусија во 'Дете' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Токму тоа е најлошто за едно дете. Знае дека иако згреши нешто ќе има некој кој ќе и прогледа низ прсти и ќе ја поддржи. Тој е тој спротивен ефект што лошо се изразува врз детето. Убаво кажа ти-детето добива сила.
     
  2. flower86

    flower86 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    69
    Мене како мала ме чуваше баба. Ме носеше со неа од една сосетка до друга. Памтам дека ја оговараше мама со една сосетка, а после ми викаше, немој нешто да си пренела..... и ја дете смотано, си молчев :|
    Е после веке кога почнав да ги резонирам работите, знам дека не сакав да ме чува зашто збори против мама :lol:
     
    На Makedonka007, AlicaInWonderland, Cka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас бев секогаш попблиска со баба ми, а мајка ми знаеше да ме искара за ситници. Не го кажавтоа за без врска. Баш ни одговараа карактерите на нас двете,на мене и на баба ми. Со мајка ми потешко
     
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    Најлошо е што во денешно време се почесто се мешаат бабите(и не само тие,туку кој ќе стигне) во воспитувањето на децата и на крај ако детето е поалено,невоспитано,следи коментар од пошироката маса: Мајка му така го воспитала.
    Родителот ќе го скара,бабата веднаш го прибира во скут,му дозволува се што ќе посака.И најстрашно е што бабите се повеќе се однесуваат како да им се мајки на децата,се повеќе се соживуваат со таа улога. Треба да се постави одредена граница,и да се знае кој што е во семејството и кој каква улога има во истото.
     
    На karibian, Puffy2019, Makedonka007 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Да не должам многу на темава еве пример од вчера. Мојата комшика се сретна со роднина и си зборат и едно време детево на комшиката почна да плаче. Го праша она што е, зошто плаче и вика сакаааам такво мече како на баткото ( луѓе што минуваа). И роднината мртва озбилна вика аууу како си го воспитала, лигаво дете.
    Значи две работи сакам да потенцирам:
    - се работи за 2 годишно дете, мене лично не ми е чудна реакцијата за 2 годишно дете;
    - настрана од тоа што детево расте со сите баба, дедо, мајка ( не работи, дома е) и татко, не знаеме кој преовладува во воспитувањето секогаш обвинувањата се насочени кон мајката, како што спомна и феминката погоре.
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    hello-kitty.90 се согласувам со тебе јас се зближив многу со баба ми па кога умре беше претешко за мене, плус и мала бев 11-12 години.. како да изгубив родител. Иако не се родителим ама за мене секогаш имаат посебно место. Еве има некои што си ги мразат своите баби не се сите како нас.
     
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.467
    Она од што бев згрозена морам да го пишам,станува збор за мои блиски луѓе. Детето е повеќе со бабата,отколку со мајката,преспива кај неа,јаде кај неа,седи кај неа. Детето е ептен поалено од страна на бабата,а таа се однесува кон него како да му е мајка и го учи да вика дека тој е нејзин син. Кога ќе го одведе некаде на гости детето се пофаќа,се ќе ти преврти,се ќе сака да види,од масата допира јадење и прави метла,дури не остава другите да земат нешто,а таа само веле,е ако де дете е,нека си се најаде.
    Го тера да се тепаат како на филмови,демек ќе бил посилен,тој ја претепува скоро секој ден и тоа на 5 год бидејќи таа така му дозволува.Често го учи да пцуе и да кажува срамотни работи,оти ете бил машко. Така да иако детето е мило,скоро секој гледа лошо кога ќе му го одведе детето на гости,зошто после три дена ќе треба да собира хаос по него,а она што има поставено на масата или ќе го изеде или ќе си наполни џебови за дома,без никој ништо да му каже.
    Најтрагично од се е што и мајката сака да си го подалува,па и воопшто не обрнува внимание какво и е детето.Бабата го научи да плаче се додека не добие нешто и да вика: Ќе биде како јас ќе кажам!
    Ова го кажувам зошто од прекрасно дете,стана ова што стана.И не го пишувам ова со некоја лоша причина,туку да им укажам колку можам на мајките,дека не треба да ја препуштаат грижата поголемиот дел на бабата,подобро детето да оди во градинка и да знае дека треба да ги слуша само мама и тато,а не секој пат кога ќе биде скарано баба му да го крие во скут.И демек,вакво било детето бидејќи е мало,кога ќе порасне ќе се смени.Е не,нема да се смени зошто уште од сега се учи и сега стекнува навики,се воспитува и учи што е добро а што не.
    И не велам дека сите баби се вакви,ама повеќето да.Треба да се обрне внимание за доброто на детето.Нема во животот да му биде се онака како што сака и како што ќе каже тоа.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас живеам со мојата баба. На мајка ми од прв ден и е кажано дека не смее да се меша во воспитувањето и дека ако сака да и го оставаме на чување ќе мора да прави како што ќе кажеме. Исто и на жената на свекор ми. Фала Богу, до сега и двете не пробале да се замешаат, а и да си кажат што имаат ги оставам, па после си терам по мое. АМА баба е друга приказна.
    - Е што ако седи детето тука, срамота е гостите да пушат на тераса, ние вас како сме ве исчувеле. Или - како тоа не му даваш кравјо млеко? Јас тебе на 3 месеци ти давав.
    И со неа си ќутев, ама морав да поставам граница, откако со татко ми на 4 месечно бебе му дадоа пола животинско царство. Тогаш се налути зошто спискав, ама од тогаш, последниве 5 месеци, се е како што ќе кажам. :) Децата се наши, и нема никој право да ни се меша. Тешко е во заедница, ама се може.
     
  9. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    бабите можат да го направат детето да не ги слуша родителите и да е галеник а после кога ќе и се качи нејзе на глава да и биде мака
     
  10. ssiillaa

    ssiillaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    тоа е најлошо ако бабите се мешаат......затоа треба да им се потенцира тоа на старите...не се мешај..јас знам како да го воспитам детето,(кога го карам нормално)..нормално дека на бабите им е жал....но не треба да се мешаат,,така децата земаат залет па после оди запри ги,,од мало се учи детето..
     
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Сите ние чиј деца секојдневно ги чуваат бабите додека ние сме на работа мора да се помириме со фактот дека сакале-нејќале бабите имаат влијание врз воспитувањето на нашите деца. Намерно или спонтано децата учат некои работи од старите бидејќи минуваат време заедно. Повеќето баби се попопустливи и со тоа ги разгалуваат децата, некои пак си даваат за прво да се вмешат и во некои поважни проблеми за кои родителите треба да одлучат, други пак без знаење на родителите дават храна, играчки и било што друго надвајќи се дека така ќе бидат повеќе сакани од внуците. Ретки се они кои се строгo придржуваат на правилата кои ги поставиле родителите. Затоа не очекувајте да ни ги чуват децата онака како што ние самите ќе ги чуваме.
    Моето дете минува 5 часа дневно со баба му, за сето тоа време пејат, играат, се шеткаат надвор, се хранат.
    Воглавном сум задоволна, а кога нешто не ми се допаѓа и сметам дека лошо се одразува на ќерка ми тогаш реагирам (најчесто кажувам од кои причини сметам дека не е добро така).
    Искрено за некои работи и премолчувам, знам дека и јас како родител некогаш грешам па не е чудно ни бабата да погреши.
    Најтешка ни беше битката за исхраната, баба не можеше да се помири дека нема да јаде детето чоклади и смоки како ,,сите деца,, Но јас победив, сега строго се придржува на мојот режим на исхрана.
     
    На karibian, Annath, victoria и 2 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Јас имам растено со баба ми мајка на татко ми. Другата баба ретко ја гледав, бидејќи не живееше во Скопје. Баба ми никогаш не се мешала во моето воспитување, ниту пак во воспитувањето на сестра ми. Моите деца имаат само една баба - свекрва ми. Она и тоа како знае да се меша. Јас и кажувам едно, а она си тера по свое. Многу е инает. Не сака да и контрираш. Среќа што се гледаме 2-3 пати во годината, па ја трпам.
     
    На NORA17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NORA17

    NORA17 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Се мислев дали да пишувам на темава гледам долго време никој нема пишувано.
    Имам ваков проблем мешање на бабите во воспитувањето имено свекрвата а и свекорот се дерат кога зборуваат невидено бучни
    Безобразни се и во едно без осет и никаква култура на село живеам моментално и воопшто не ми се допаѓа нивното однесување моето дете е мало 1 година има но се плашам за понатака сопругот многу им преќутува тој е научен на ова темпо и не му сметаат а како капак на се ми доаѓа стравот од тоа да не ми го свртат дедето против мене бидејќи свекрва ми двете нејзини деца ги има свртено на своја страна против татко им незнам што да правам како да се поставам
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Највеќе од такт ме вади.
    Изговор де бе па дете е...
    Да, ама дете се учи!!
    Милион примери каде не ме послушале.
    Влагаш дома и соблакај патики, ајде бе остај ја баба ќе исчисти еее.
    Ееее ама дома мама ќе исчисти.
    Ја храни со раце залче по залче... ама мама не секогаш може залче по залче да дава...
    Кога плаче зошто не може да добие тоа што го сака, она ја гушка...
    Ама мама некогаш нема да виде во моментот тука за да ја гушка на сите неправди во животот.
    Нека баба ќе раскрене играчките...
    Ама мама нема обврска само играчки да раскрева, туку да зготви, испере, испегла, исчисти, да пазари, да прошета дете...
    И се што се трудиме ние како родители паѓа во вода.
    Не сфаќаат дека не му прават добро со тоа на детето.
    Они се ќе напраат за нив да ги сака повеќе.
    Пред дете се пази што се збори, како се однесува...
    Ма не ми се ни збори за некој гнасни постапки.
     
    На IRBBB, mal.ecka, karibian и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    хах..скроз како да сум го пишала јас. Иако моево е бебе ама и јас го имам тоа чувство ко да сакаат нив повеќе да ги сака. Кажи "бабааа"..уште од сега мене и мм не шкартираа начисто..како едните така и другите, само што на моите можам да им кажам што сакам, на другава партија слабо. Просто имам чувство дека го родив детево само за нив.
     
    На Makedonka007 и srekice им се допаѓа ова.
  16. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    331
    Пол:
    Женски
    Во воспитувањето на децава нема никакво мешање од бабите..Во основа ставовите ни се исти со мајка ми и свекрва ми а последниот збор секогаш го имам јас и сопругот за што и да било..За јадење ако не оставам пред да одам на работа ке и кажам на свекрва ми што да направи..исто и за облекување..оставам алишта а ако не како ке се снајде ке ги облече па кога доагам јас од работа ги средувам..Треба да се знае кои се родители а кои се баби и дедовци..разграничување мора да има
     
    На SummerGirl, Makedonka007 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Ти и сопругот треба да го имате главниот збор кога се работи за децата. Поддршка еден на друг да си сте, никако напаѓање меѓусебе посебно не пред бабата и дедото, ќе си земат сила да се мешаат уште повеќе. Гуглај имаш по интернет добри совети како да се поставиш, кои акции да ги превземиш, како да ја држиш контролата... Многу работи се во прашање, ќе си најдиш кои тебе ти се најприфатливи.
    Пиши тема и барај на гугле
     
    На NORA17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Како да се постапи со човек кој е тотални исклучен и не те перцепира ништо што збориш ниту па самоатојно размислува?
    Ја чуваше пред некој ден, малава се измочала намокрила хулахопки, она зела и облекла најдебелите можни фатирани панталони и ми вика после видов дека си и спакувала у ранче..
    Детево испотено испотено...
    Пред некое време, лето беше уште ама не беше баш за по кратки.
    Пак дете се измочало, немала гаќи(сите ги измочала)
    Она и облекла долни долги пижами(не баш тенки) и дебели дебели плетени панталони одозгора.
    Не знам како да се справам со вакви глупости.
    Или пример што не ја учи да раскрева играчки, сама да се облака туку се е нека бабичка...
    Нервозна се осеќам и после на детето му се сипувам и ја терам пример сама да раскрева...
    100 пати е кажано, играјте со што сакате, терај ја да раскрева, јас немам време да одам по вас а и немам толкуу место за се да е на земја..
    Ако де ми вика не ми е тешко ќе кренам..
    За друго како јадење,шетање итн не се бунам, битно да е јадена прошетана..
     
    На candy.cane и mal.ecka им се допаѓа ова.
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.339
    Пол:
    Женски
    Има разбрани и неразбрани луѓе. Мојава свекрва е од вторите. Додуша и нестабилна за да чува дете. Навидум нормална особа, ама кога се работи за дете не баш. Ни нејзините синови децата несакаат да и ги доверат, па што остана за нас снаите. И до сега никогаш не им се оставени за чување. Незнам каква ти е ситуацијата, ама ако имаш избор не оставај. Додуша и стариве како стареат така осет губат. Еве мои родители се па пред некој ден ми го донесоа дома со две блузи на долги. Јас ни на минус 20 така не го облакав. Им кажав рекоа ок, не е со лоша намера, едноставно во нивната глава се врти дека му е ладно на детето. Ама па во сред лето така да ја облече, незнам што да кажам.
     
    На Цвет88 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Или ќе ја чува ко што сакаш, или не ја носиш на чување.
    Да се расправаш и нервираш нема поента.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.