1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меѓународна возачка дозвола за изнајмување кола

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од tina1985, 27 јули 2012.

 1. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  здраво
  дали треба да се има меѓународна возачка дозвола за да се изнајми кола по островите во Грција
  или пак може со новата?
   
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.662
  Новата дозвола важи само за Македонија, за надвор, строго со Меѓународна.
  Постапката за вадење е едноставна, за 10 минути се завршува работа и важи 3 години.
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  A за возење на скутер низ островите ви треба ли таа мегународна дозвола?
   
 4. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Колку се плаќа за оваа дозвола и каде се вади и како, треба да се закажува или??
   
 5. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Машки
  Меѓународна возачка дозвола се вади во секое здружение на возачи каде што се регистрираат возилата. Потребни ви се две слики и 850 ден.и нормално возачката дозвола.Се вади одма за 5-10мин. Важи 3 год. и потребна за секаде во странство за мирно да си спиете и мирно да си возите.
   
  На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali megjunarodnata vozacka vazi za vo germanija? Odgovorete mi ve molam
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.445
  Допаѓања:
  190.642
  Пол:
  Женски
  Важи, само мислам дека може 6 месеци да возиш со неа, после мораш да полагаш за да добиеш тамошна дозвола.
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  Не се случило да ни побараат до сега во странство, ама не е на одмет да се извади, за секој случај и мирна глава.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.