Меѓународна возачка дозвола

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од kikin, 15 јули 2015.

 1. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.035
  Допаѓања:
  13.450
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки

  Од причини што почна сезона на одмори и општо е убаво да знаеме, за каде се ни е потребна меѓународна возачка дозвола, следуваше да ја отворам оваа тема и секако чекам искуства дали некој бил застанат од полиција некде, дали правеле проблем ако немаш возачка дозвола или воопшто не ти ја бараат и сл.

  Ајдее.... навалете со искуства и прашања....
   
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Јас лани бев застанат во Софија и спасив глава со 20 лева. Го подмитив цајканот. Тогаш бараа во Бугарија меѓународна дозвола, а јас сум ја имал во кола кога ме запреа но неможев да ја најдам и за џабе го јадев 20 лева.
  Сега како што знам важи во Србија, Бугарија, Албанија, Црна Гора, Словенија, Италија и Шпанија.
   
 3. Диња

  Диња Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Која е процедурата за меѓународна возачка дозвола и колку чини?
   
 4. liliput22

  liliput22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Здраво баш денес маж ми вадеше.вака сеа одиш во Амсм ќе пополниш формулар дека сакаш да ти се издаде меѓународна дозвола ќе носиш лична карта и возачката дозвола со себе што ја имаш и две слики од тие малите(едната ја задржуваат а другата ја ставаат на меѓународната дозвола)таму ке си платиш 950денари и ќе ти ја дадат одма во рок од 5 до 10 мин.
   
  На Диња му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Диња

  Диња Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  @liliput22 ти благодарам. И дали е вистина дека важи 3 години?
   
 6. liliput22

  liliput22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Јас колку што сум запознаена дека важи е 2години конкретно ти кажувам за Австралија таму ќе одиме и јас ќе вадам другата недела,а после 2години треба таму да полагаме некои прашања за да ти дадат нивна а за часови да земаш не е потребно...ова за Австралија а за друга земја незнам најубаво прашај си коа ќе одиш.Поздрав
   
  На Диња му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Dali taa megjunarodna vozacka vazi za vo germanija i kolku vreme vazu?
   
 8. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.309
  Допаѓања:
  5.890
  Е јас и оваа ако треба да ја вадам ...
   
 9. Irreplaceablee

  Irreplaceablee Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2016
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  10.255
  Пол:
  Женски
  Ќе идеме до грција со кола на 7дена, дали ни треба меѓународна возачка или нема потреба?
   
 10. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.959
  Допаѓања:
  125.314
  Пол:
  Женски
  Дали за обновување на меѓународна возачка дозвола треба пак да носам сликички?
  Или на старата ќе ми стават некој нов печат и дата?
   
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  40.142
  Пол:
  Женски
  Треба.Нова ќе ти дадат.
  Мм пред одмор вадеше,едвај низ дома му најдов 2 сликички;)
   
  На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.959
  Допаѓања:
  125.314
  Пол:
  Женски
  Најдов и јас две.
  Ама сосем различни се :)
  Фала.
  Да одам утре да се сликнам значи:doh:
   
 13. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  40.142
  Пол:
  Женски
  Јас две со различна големина му најдов,и поминаа, заврши работа.
  И тој нејкеше да се слика
  #мрзи:D
   
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.959
  Допаѓања:
  125.314
  Пол:
  Женски
  Ама моите се на размах од 5-6 год.
  На едната дури и не личам на себе:).
  Ај ќе се сликам у четврток со роденденската фризура:makeup:
  Бар на еден документ да личам на човек:)
   
  На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.