Меѓународно признати дипломи по англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од Mermaid, 29 февруари 2012.

 1. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  223
  Сакав да ве прашам кои од вас имаат полагано TOEFL , ЕSOL , IELTS? Како поминавте? :)
   
 2. carazoreli

  carazoreli Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Јас имам полагано TOEFL, кажи ми што поточно те интересира?
   
 3. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  223
  Прво фала што ми одговори. Ја првенствено сакам да аплицирам за една праска , ми бара познавање на англиски B .. дали разбираш како одат овие нивоа?
  И колку време го спремаше?
   
 4. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  570
  [​IMG]

  Еве ги нивоата (А1, Б1...) и испитите односно дипломите кои ти се потребни.. :) ;)
   
 5. carazoreli

  carazoreli Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Е па тогаш, ти препорачувам да го полагаш таканаречниот FCE тест кој одговара на тоа ниво на јазикот кое ти го бараат. Знам дека има една сесија во мај и дека тестот чини 7600 денари. Побарај информации во British Council или во Центар за странски јазици.