1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меѓусебни критики и забелешки на цртежите

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Crystals21, 2 мај 2014.

 1. Crystals21

  Crystals21 Активен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  63
  Неможев подобро да го склопам насловот, ако имате идеја, кажете на Реин да го смени. :)

  Во оваа тема ги стваме нашите СОПСТВЕНИ цртежи, а другите ги критикуваат.

  Правила за критичарите:

  -Критикувајте ги цртежите еднакво без разлика колкав е или кој е тој член;
  -Не ги навредувајте членовите и не бидете саркастични во критикувањето.

  Правила за членовите кандидати:

  -Не се навредувајте на обични работи;
  -Прифатете ја добронамерната критика и мислење на критичарот;
  -Не постирајте туѓи цртежи;
  -Цртежите да бидат оригинални, не копии.


  Побарав и видов дека нема ваква тема. Ако има канта и клуч.

  Се надевам дека ќе ви биде убаво освежување тука. :hai:
   
 2. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Критикувајте! :D
   

  Прикачени фајлови:

  • Drug konj.jpg
   Drug konj.jpg
   Големина на фајлот:
   371,5 KB
   Прегледи:
   426
  На LittlePinky, Waka-waka, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  574
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа многу, само мислам дека малку во долните делови треба да биде потемно, на земјата или на нозете на коњот, но како и да е одлично е. Браво! :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Се обидував тоа да го направам, но планините ми испаднаа посветли. :D :tmi:
   
  На Emilia.Attias му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  6.104
  Допаѓања:
  27.291
  Пол:
  Женски
  Супер е цртежот, многу си талентирана браво :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.991
  Пол:
  Женски
  Ти си едно многу талентирано и прекрасно девојче. Многу УБАВОООООО црташ, во себе имаш огромен потенцијал кој ке го развиваш и надградуваш низ годините. Браво! Редовно гледам и во темата цртежи каде постираш твои лични ,, дела,, и сум твој голем фан. :* :* :* Продолжи само така :) :) :) и нормално давај нови цртежи ;)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WaffleGirl

  WaffleGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.046
  Многу е убав! :o :up:
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  17.344
  Допаѓања:
  164.543
  Пол:
  Женски
  Преубав е Папи. :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  Пукајте! :D
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0347.jpg
   DSC_0347.jpg
   Големина на фајлот:
   182,6 KB
   Прегледи:
   301
  • okce.jpg
   okce.jpg
   Големина на фајлот:
   6 KB
   Прегледи:
   300
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Прекрасен е! само мислам дека треба да се гледа малку сјај и во зеницата. Исто така, веѓата е млку тенка. И зашмрљај ја сенката, ќе изгледа уште пореалистично. Јас со прст ги сенчам, но можеш и со хартиено марамче. :)
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  На Papillon.Papi, sweet-star и Twinkles им се допаѓа ова.
 12. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  30.234
  Пол:
  Женски
  Лела искрена критика, имаш потенцијален талент, ама треба уште многу работа за да го усовршиш.Линиите ти се многу остри, веројатно црташ со тврд молив, смени го тоа и земи Б моливи.
  Друго, пропорциите на окото ти се малку погрешни, почетокот на окото треба да е поголем.
  Пробај додека да се усовршиш цртај без трепки, зошто тие уствари ти го прават окото понереално, односно имаат спротивен ефект.По правило на портетите во уметноста не се цртаат трепки, туку само се затемнува линијата, иако и јас не го почитувам ова правило како и најголем дел уметници и аматери.
  Не знам колку години си, ама ако си заинтересирана искрено за цртање, со текот на годините ќе бидеш подобра.Јас цртам откако знам за себе и сеуште не сум доволно добра, така да имај на ум дека талентот е само 1% а работа е 99%.

  Папилон ти имаш талент, се гледа дека уживаш во цртањето и учењто, добри ти се цртежите, прецизни, те бидува за пропрција и цртање животни.Верувам дека со многу труд ќе бидеш одлична за некоја година.А и заборавив да напоменам никако не сенчајте мрчкајки со прст или хартија тоа е огромна грешка во уметноста и тоа е прво нешто кое требало да ве научат вашите професори по ликовно.Сенчањето е со помош на светло и темно, со помош на гума и молив.Се сенча со линии во различни правци и со лефтерно обојување со моливот, никако мрчкање.

  Се надевам дека ќе бидете упорни и вредни и дека нема да ги сфатите советите недобронамерно.За совет слободно можете да ми се обратите.
   
  На Lella и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 13. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Благодарам за критиката, 1209. :) И да, се извинувам што кажав со мрчкање да се прават сенките, не знаев дека не требало. :tmi: Инаку, кога веќе пишувам, следи друг цртеж и тоа човек во поза. :!: :D Нацртав еден, но главата му испадна многу мала во споредба со телото. :lol: :$
   
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  Благодарам 1209, ми значи критиката :) Не можам да најдам Б моливи :@ Затоа со тврди цртав.
  Ме научи мене наставникот уште на почеток за тоа со сенките, ама ете си реков ај да пробам еден по советот на Папи. :)

  Секако, ќе работам уште повеќе, се надевам дека ќе бидам подобра, и секако повеќе светло на видеата :!: :$
   
 15. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.293
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Досега само постирале само Папи и Лела па што да речам девојки .... Немам зборови со кои ќе можам да го опишам тоа што го правите т.е. цртате. Се гледа дека имате голем талент и потенцијал во вас па добро искористете го . Зашто не се сите како вас . Само продолжете така . Бравооо за вас :) :) :* :* :hug:
   
  На Papillon.Papi и Lella им се допаѓа ова.
 16. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  685
  Допаѓања:
  3.788
  Пол:
  Женски
  ;)
   

  Прикачени фајлови:

  На the.vampire.girl, Papillon.Papi и Lella им се допаѓа ова.
 17. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  Witchy-style - Одлично! :clap: Баш си го доловила Еминем (ако е тој, мене на него ми личи :wasntme: ) само можеби не требало сенката да се качи до косата. Супер се инаку! :)

  Еве пак нешто од мене. Сега ја цртав. Само многу се нервирам зашто не излегува како во живо што изгледа.Трепките се многу поубави, исто и устата. А и линијата под неа не се гледа. :@
  Инаку мислам дека треба нешто да се поправи, ама не можам да видам што. Ми се чини дека е аголот кај окото.
  Исто сакав да прашам дали е увото на точна позиција наместено, бидејќи 100 пати го преместував? :D
  Секакви критики се добредојдени. :)


  Инаку кога сум веќе тука, да напоменам дека утре одам на натпревар, ќе цртаме цвеќе. :) Ќе сликам што сме нацртале и ќе ја прикачам сликата. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0843.jpg
   DSC_0843.jpg
   Големина на фајлот:
   207,8 KB
   Прегледи:
   158
 18. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Супер се цртежите, но ќе кажам некои забелешки.
  За окото:
  Мислам дека се многу густи долните трепки, и горе недостигаат тие поситните трепки од левата страна. Инаку сенките се супер направени и прават супер испакнатини.

  За Еминем:
  Добар е, но сенката на десната страна од лицето не е многу потребна. Може да се направи сенка од десната страна и да бледее како што доаѓа накај лево. :)
  Ушите ти се супер! Не ги преместувај. Тие треба да го зафаќаат делот од скоро целиот нос, а тоа и се случува во твојот цртеж. Изгледа дека си се плашела да не го направиш носот премногу испрчен нанапред, па наназад си го ставила. (ист проблем) Носот ќе почнеш со градење да го правиш. Еве ти слика од Paint за почетните линии:

  Исто така брадата можеш по испакната да ја направиш. Лакот на веѓата може да биде по исправен за да не се спојува со окото многу.
  И заборавив да напоменам, носот нека се гледа и кај окото. Вака испаѓа многу сплеснат и логично би било и да си ги види очите без огледало девојкава. :tmi:
  Косата е супер направена, устата е супер и тоа. :)
   

  Прикачени фајлови:

 19. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  Испакната е, ама не се гледа на сликата :| Инаку, ти благодарам на критиките, ете што бил проблемот кај окото, видов нешто не ми штима. :D Ќе го поправам, ии фала за носот. :$ :D
  Ти до каде стигна со човекот?
   
 20. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  9.694
  Пол:
  Женски
  Го цртам. :D Утре ќе го завршам и ќе го скенирам. :)
  Нема проблем и ти ќе ме поправаш кога јас ќе згрешам нешто, така? :D :*
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.