Ме прогонува број

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од bibs, 16 февруари 2010.

 1. expert

  expert Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  261
  Ова се вика Baader-Meinhof Phenomenon (Бадер Меинхов феномен) кога некој збор, име или број често се повторува во реалноста.
  Тоа всушност не е нешто надприродно, туку чисто замајување на свеста. Едноставно повеќе обрнувате внимание на тој број или име. И после кога се потсетувате имате впечеток дека бројот или името биле почесто среќавани отколку што е реално, всушност сте среќавале разни броеви и имиња, ама сте ги запомниле тие што ви се во фокусот и што мислите дека ве „прогонуваат“.

  И тоа е дел од една цела листа на повеќе когнитивни пристрасности,
  http://en.wikipedia.org/wiki/Baader-Mei ... y_illusion
   
  На SV1911, AryaStark и LittlePinky им се допаѓа ова.
 2. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.502
  Пол:
  Женски
  Едно време кога и да погледнев на часовник беше --:33,се 33ки! :D
   
 3. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  Бројот 2 е речиси насекаде околу мене, дури и во хороскопот. На секој натпревар на кој отидов бев 2ро место :@ Ама во некој случаи е и среќен :^) Не знам :rofl:
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Ама дефинитивно бројот 9
  Родена сум на 16.09.1995
  Живеам во куката бр.9 во деветтата улица од почетокот на градот
  Како дете во дневник постојано бев бр.9
  На 9 години прв пат се "бакнав" во уста со мојот сегашен дечко
  На 9 јануари се родила мојата најдрага поголема сестра ..
  Не ми текнува ништо друго images.jpeg :mm:
   
 5. seasopraime

  seasopraime Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Зар единствена сум што не ме прогонува некој број :^)

  -Мене ниеден,ама брат ми го прогонува 7ца сега пред малце тоа го зборувавме со него.
   
 6. Ketchup

  Ketchup Horn of the Deer Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  36.156
  Пол:
  Машки
  9:11...
  Нема ден а да не погледнам во саатот кога е девет часот и единаесет минути. Почесто навечер, а пред да го сменам форматот на саатот фаќав 19:11... :x
   
 7. pinkberry

  pinkberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  423
  значи не дека мозокот или мојата потсвест си поигрува со мене ама навистина ме прогонува бројот 22 и почнува и страв да ме фаќа...
  значи во 80% од случаите кога погледнам колку е часот,батеријата на телефонот,пред колку време сум објавила нешто на фб,снап,лајкови секогаш ми излезе бројот 22,па дури и бившиот што е фудбалер носи дрес со бројот 22...
  навистина западнувам во дилема дали судбината сака да ми каже нешто или е се игра на потсвеста...
  но навистина почнувам да имам фобија од тој број и сакам да го игнорирам,но колку и да се трудам не успева...
   
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  46.630
  Пол:
  Женски
  Кај мене тоа е бројот 3. Сум имала интересни средби со бр.3, 13, 30, 313, 301, 2013... сега се ближам до моите 23 години и чувствувам нешто големо ме чека...
   
 9. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  11
  velat deka toa bilo nesto kako angelot cuvar sakal da dopre do mene,deka mi se otvarala potsvesta ili deka sum bila na prav pat nemam poim ama creepy mi e kako veke 6 7 meseci naletuvam sekade na brojov
   
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.349
  Допаѓања:
  17.247
  Пол:
  Женски
  Мене во последно време 9 . Родена сум на 19.12.1995 , куќата каде живеам е 99 број , кога и да погледнам во батеријата е 69%/29% /9% .. се будам во 9 часот и 9 минути наутро без аларм или посебна причина .. Некогаш и наврчер фаќам 19:09/19/29 итн .. :| а да и вечерва баш ми падна телефонот и ми пукна заштитната фолија на екранот .. кога го дигнав да го проверам дали е се во ред беше 19:49 часот |( Do I have to worry ? Потсвеста е или бројчето сака нешто да ми соопшти ..
   
 11. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  5.293
  Пол:
  Женски
  Ајде помош од некоја веке подолго време на почетокот бројот тој/таа што ми звонеше упорно беше али не кревам на непознати броеви само ако знам дека некој треба да ми се јави.
  Прекина после долго време еве денес повторно истиот број фиксен е бројот ,проверив дали е од мк бројот да од тука е,проверив дали е од ск да од ск е...али од која населба и кој би можел да биде врска немам.
  Проверив од банка случајно да не ме барат да не има нешто сите броеви ги видов не е од банка.
  Казжете ми што да правам?Дали некоја од вас знае како да дознам број или нешто слично

  едит: се случувало и касно навечер да ѕвони бројов.Да одам во вип да го пријавам бројот или ....
   
 12. VictoriaSan

  VictoriaSan Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2014
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  899
  Пол:
  Женски
  @orevka Имаше едно време именици, ако имаш некој таков можеш да провериш. Или пиши ми во лп имам јас дома еден, ако го има бројот во него утре можам да проверам на кого е.

  Или отиди во Т -mobile или Vip , зависи на кој оператор ти е бројот и кажи дека те вознемирува. Они мислам можат да ти дадат информации.
   
 13. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.382
  Пол:
  Машки
  69
   
  На Someonespecial и sjdgo им се допаѓа ова.
 14. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  102,3
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.346
  Допаѓања:
  129.453
  Пол:
  Женски
  Барај тука, ако не му е како кај мене наместено да не го покажува во именик

  http://imenik.telekom.mk/


  Или изгуглај го бројот..
  Или пиши ми лп ако можам да ти помогнам..
   
 16. India

  India Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  12.251
  Пол:
  Женски
  Мене почна 33, последниве два дена, насекаде 3ки, да не знае некој што значи тоа?
   
 17. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.282
  Пол:
  Женски
  The number 3 refers to the Trinity, and means that you are receiving divine protection, help, and guidance. In most cases, if you are seeing a lot of 3's, this is an Angel Number sign that you have a close connection to Jesus, the son in the Holy Trinity. 33means that Jesus is with you and helping you.

  Мене 13 ме гони :devil:
   
  На India му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gemini900

  Gemini900 Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  23 знае некој значење?
   
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.508
  Допаѓања:
  245.537
  Пол:
  Женски
  E78D8C00-8B15-4DFF-835E-8A653EA406D8.jpeg

  :)
   
 20. Gemini900

  Gemini900 Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски