1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мидер или појас за затегнување после бременост?

Дискусија во 'Бременост' започната од nevesta, 27 јуни 2013.

  1. Dinnna

    Dinnna Популарен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Што мислите после пораѓај со царски , колку време треба да се чека за да се носи мидер?
    Некоја феминка од сопствено искуство ако може да ми каже.
    Раната ми е зарасната , се е ок.
     
  2. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    мене докторот ми препорача само лесни стомачни вежби после 40 дена а мидер или појас дури после 2 месеци од пораѓајот
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Откако на контрола ќе ви кажат дека матката се вратила во првобитната положба и ако нема др.проблеми може да се носи било што, а за царски не знам.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    И јас не планирав да купам но купив.Не ми се допагаше изгледот на стомакот после порагјај и уште вториот ден купив .Но неможам цел ден да го носам ми предизвикува болки во желудникот .Има висок струк и мн стега.се надевам колку толку ке даде некој резултат
     
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    јас треба да купам мидер, каков ми препорачувате ? од која фирмасе подобри, во смисла да не се протегни по првото перењеее:/
     
  6. zida

    zida Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo, a akako odreduvate koja golemina mider da kupite, ne se znae kolkavo ke e meseto posle poroduvanje :/
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Епа затоа после порагај и ке си купиш :)
     
  8. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Jas bas ke go prasam doktorot na slednata kontrola za nosenje mider....inaku vezbi se preporacuvaat tri nedeli posle poroduvanje, a za so carski pet nedeli posle poroduvanje, zaradi nemanje problemi so grbot ponataka vo idnina! Rekoa mnogu zeni ne gi pravele tie vezbi pa podocna imale mnogu problemi so kicmata i grbot! Nemam iskustvo ama ke poslusam, mozam samo da dobijam , da izgubam sekako -ne!!!
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена со царски рез,си купив мидер пред да се породам,по совет на продавачката земав л величина и се зафркнав требаше м да земам ама нема врска.Ми беше спремен во торбицата за во болница што ми беше бидејќи требаше природно да се породувам,ама испадна царски и ме го ставив бидејќи не знаев дали смеам,се додека гинеколгот што ме породи не ми рече,ако имаш мидер носи си,и си го ставив и 6 недли го носев ама не ме стегаше којзнае колку бидејќи ми беше еден број поголем.
     
  10. Gockica

    Gockica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Каде можам да купам вакво нешто ? Специјални се или се оние истите кои ги има во сите продавници за долна облека ?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.601
    Пол:
    Женски
    Јас купив од продавница за долна облека.450 ден беше.
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Vo Sara Fashion ima nekoi 3,4 vida mider... Vo bebesupermarket ima nekojsi specijalen kao bozem 1600den. malku preterale... Jas si zemav od Sara Fashion 450 den, samo pojas okolu stomak, ne e so gaki dole... Onaka samo okolu stomakot me stiska, zadnikot ne.. Valjda ubavo objasniv kakov e :D
     
    На Gockica, mami blue и menelele им се допаѓа ова.
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Mene poprilicno mi se namali stomakot a i oslabena sum 9 kg ama sakam pojas da si zemam.ke vidam sto vika @mariz takov da zemam.jas sakav iscelosen i nadolu ko biciklisticki ama ke bidam ko vo oklop:)
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Pa poubava opcija mi bese ovoj zatoa sto sakav i labavo da mi e dole, zatoa sto dosta me secnaa... :D a i baska da ne go stegam gazeto neka ostane golemo :P hahaha se salam siroka sum vo kolkovi i kje morav da zemam xxl, a toj bi mi bil pa golem vo stomakot, zatoa sto imam tesno polovince i sega bukvalno kako 3ti mesec taze trudna sum, isprceno mese samo :D
     
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Imam i jas gaze i vikam da ostane pa sega vo moda se golemi zadnici:).ama ispod gazeto kaj preponite mi e spoeno pa me nervira toj del moram da go resam.posto mene ovoj pat ne me secnaa dole pa se osekjam bas super si vikam da pocnam so orbitrejkot po malku da si vezbam
     
  16. Gockica

    Gockica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Благодарам, за информацијата.
    Сега уште да искочиме со синко на прошетка и ќе си купам . Сега, 2недели по породувањето, имам 9 кг помалку ама на стомакот ќе му треба помош за враќање во форма.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ne se sekjiraj, 9 meseci rastel mu treba vreme za vrakjanje vo forma :) jas sum mnogu oslabena, naglo nekoi 17kg i cela sum so novi crveni strii, ama jas otidov preku 100kg, a pocnav so 67, ama visoka sum 180cm pa ne izgledam debelo... A stomakov da ne go urocam bebus ima mesec ipol a mene skoro mi e ramen, si go nosam miderot cat pat moze toj mi pomaga, a i spojlerite mi se malku povleceni :)
     
  18. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Jas bev porodena so carski, mnogu me bolese ranata I ne nosev mider, eve pominaa tri meseci seuste ne planiram da nosam.
     
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mamicki a koja e razlikata megu mider ili pojas,jas uste nemam zemano od sto neznam koj br,a i plus zesko i se mislam dali ke go izdrzam,i ova sakav da prasam,bidejki ne go kupiv vednas po poroduvanjeto,dali sega,posle 20 dena od togas ke go ima istiot efekt, dali ke bide isto efilasen?
     
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Pojasot e samo okolu stomakot, znaci ne se oblaka kako gakji, a miderot e kako gaki takov celosen... Bar taka mislam jas. Inaku imam i toa i toa jas, a sega seuste ne gi nosam zatoa sto imav krvarenje nekoe koe mislev e menstruacija, a ne bese i mi go prekinaa so kapki. Kje ima efekt sekako... Malku setanje, pesacenje, mider ponataka, vezbi cat pat i kje si gi vratime kolku tolku mesinjata :)
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.