1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мизантропија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 4 ноември 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како може да имате по 20 години и повеќе, а прв пат да слушате за мизантропија... И после зошто таа постои...
     
    На Nausicaa, Someonespecial, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Оние кои не мразат луѓе, не им познат овој збор во нивниот речник :D
     
    На alexa_dimoska, Sv. Nikolka, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Токму така. Најголем душман да ми е, не би го замразила, и како очекуваш да знам за тој збор? И не е ништо ни чудно ни срамно, може има нешто што и ти не го знаеш, а другите го знаат.
     
  4. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Човекот е несовршено социјално суштество па многу често генералната омраза на голема група луѓе е всушност приказ на некоја лична фрустрација.
    Јас не мразам луѓе, ама многу карактерни особини ми пречат.
    Општа култура. Не ми е јасно како до сега не си го сретнала зборот, ако ништо друго, оваа тема се обработува во средно.
     
    На Nausicaa, theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  5. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Замисли, и јас се прашувам. Добро, неможеме сите да бидеме паметни, начитани, писмени.
     
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
  7. mr.mojo rising

    mr.mojo rising Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Го преведе од википедија на Англиски. Треба да напишеш дека не е твој текст.
     
  8. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.683
    Пол:
    Машки
    Ако мизантропите мразат луѓе, пошто се и самите луѓе, дали тоа значи дека се мразат и себеси?!

    [​IMG]

    Силогизам на дело 8)
     
    На WildMk, blonde_supergirl, alexa_dimoska и 4 други им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас не ги „мразам“ сите луѓе, само огромното мнозинство кое го сретнувам. А не сум ниту некој љубител на животни, само не ме нервирааат до степен како човечишта (прв пат го користам овој збор, глупав да ти бил, ама соодветен). Задоволство ми е да се грижам за цвеќиња.
     
  10. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Јас лично се додека не почнав средно не знаев што значи тоа да МРАЗИШ одредени особи. Пред тоа буквално колку и да ми згрешиле луѓе, не можев да мразам па дури и простував, иако ме советуваа дека тоа е лошо. Е сега е обратно. Ме советуваат дека треба повеќе шанса да им давам на луѓето ама џабе..пробувам, ама колку поише пробувам толку поише не ја поднесувам таа личност. Затоа и ваљда секој втор викенд сум сама дома :?:
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Луѓето се прости (соодветна тема да се изнесе овој факт :D) и концептуално не ја сфаќаат мизантропијата. Мизантропија подразбира недоверба, одбивност и избегнување, пред омраза. Да мислиш дека мизантропот седи и цело време го мрази човештвото е исто како да мислиш дека филантропот нашол покрив над глава за секој бездомник што постои, го искоренил гладот во светот (или во неговото место на живеење), и ги сака апсолутно сите луѓе, никогаш не се замерил со никого |-) Каде го има тоа? Крајности не постојат во реалниот живот, тие се во главите на ограничените. Всушност, високо интелигентна индивидуа носи мизантропија во себе (како и филантропија). Оние другите веруваат дека мизантропија е нешто што се чади со темјан и се една од причините зошто ја има во светот.
     
    На Independent Girl, WildMk, SV1911 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Во последниве две години мн. се оддалечив од луѓе кои ми беа повеќе од блиски. Не знам зошто ми станаа одбивни. Не е дека ги мразам ама ете почнав и да не им верувам поради оправдани причини. Голем интроверт сум и кога одам на места каде што има голем број на луѓе се гушам, батериите ми се празнат. Сакам да помагам ама не и да ме прават будала. Мразам нечовечност, мразам лицемерие, полтронство, камелеонство, психичко и физичко малтретирање, обвинување без доказ или оправдана причина, синдром "Јас сум во право и никој друг!", енергетски вампири и ред др. "човечки" к-ки.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Последниов период почнуваат се повеќе и повеќе да ми стануваат одбивни луѓето, дури и блиски роднини и пријатели. Се повеќе имам потреба да шетам сам во природа или виртуелно да гледам што се случува низ светот. Неможам да опишам колку бес и негативна енергија се ствара во мене кога се наоѓам во гужва или сум опкружен со луѓе кои ми се одбивни.
    Мислам дека кога би отишол во дискотека би полудел, не мислам туку сигурно.
     
    На alexa_dimoska и Briar Rose им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не мешај гужви и дискотеки со другиве чувства. Многу интровертни луѓе не поднесуваме гужви, на некои истите сериозно негативно им влијаат и поради анксиозност.
    Мизантропијата е друга работа. Верувај и виртуелно ти се осеќа бесот и негативната енергија и тоа премногу.
    Да си ми познаник би била загрижена за тебе, ама најсериозно. Сфати дека не си поразличен од сите други во некоја чиста, морална и позитивна смисла, туку страотна слика оставаш, жално е млад човек да е исполнет со толку негатива и агресивност во себе.
    Освести се.
     
    На theowndemon, crimson, Briar Rose и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Аиии некој мисли на мене. :inlove: Добро нема веќе, еве се освестувам само ти немој да бидеш загрижена. :sun:
     
  16. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Во последно време (од декември наваму), ретко кој ме нервира. Не знам што ми стана :inlove: Тоа мнозинството за кое зборував, не дека сега ги сакам, далеку било, туку исто како да не постојат. Фокусирана сум на луѓето кај кои пронаоѓам позитивни нешта.
     
    На sonuvana и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  17. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Морав да те цитирам. Немам право да ти се мешам, но си се запрашал ли зошто е тоа така? Дали тоа е само привремено или отсекогаш било така? Мислам ако е привремено во ред, и јас така на моменти се чувствувам, но ако отсекогаш си се чувствувал така и тоа продолжува, тогаш тоа е малце посериозно. Не ме сфаќај погрешно, не те напаѓам. Само чисто ме интересира.
     
    Последна измена: 6 март 2018
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Цитирајме слободно, форум е за тоа, за дискусија. :) Инаку така се чувствувам во последно време, тоест повеќе од една година. И да е сериозно, и мизантропија да е мене не ми смета бидејќи наоѓам мир и спокој во други работи. Тое е така бидејќи не успеав да бидам како другите деца. Всушност голема приказна се крие зад ова, бидејќи со причина се чувствувам така која не би можел да ја кажам тука јавно.
     
    На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Сфаќам. Може баш затоа и те цитирав, пошто секогаш начинот на кој се чувствуваш води корен од некаква приказна или причина која не можеме јавно да ја искажеме.
     
    На RoseRain и Vitaly им се допаѓа ова.
  20. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Да ми се допаѓа се што прават дефинитивно не ама да се полнам со таква негативна енергија како омраза само затоа што не е се онака како мене што ми се сака прво за мене не чини. Најмалку што можам да добијам е да научам како не.
     
    На theowndemon, blonde_supergirl, crimson и 2 други им се допаѓа ова.