1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Микродермоабразија

Дискусија во 'Лице' започната од babyblue, 31 јули 2011.

  1. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.824
    Пол:
    Женски
    Пошто не можам да си го редактирам мислењето ке пишам уште еден пост.

    Третманот го правев во четвртокот, лицето ми беше лом, ама бидејки не излагав од дома издржав некако. Одкако ми помина црвенилото и модринките, лицето ми е премазно, дури од еден третман.

    Денес отидов без пудра на факултет и ми рекоа дека се познава веднаш разлика. Тенот ми е поизедначен, акни скоро и да немам, две три незабележливи.
    Ама лицето на допир се осеќа мазно. Јас сум презадоволна, петок пак имам закажано фореза.
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Candice.S им се допаѓа ова.
  2. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Само што се вратив од кај Анчевски, правев парење + чистење + микроабразија со кристали и мислам дека ќе умрев од болки.. Моментално изгледам и повеќе од страшно.. Пред 3 недели бев на преглед, ми дадоа терапија Сона, клиндамицин, сумамед (таблети), еритромицин со бензоил пероксид и тетрациклин (креми), и се надевам на толку терапија и третмани нешто ќе се смени во моменталнава состојба.. Има промени, ама се надевам за брзо ќе бидат и поочигледни оти веќе ни сама не можам да се гледам ваква :tmi:
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MariaFederer

    MariaFederer Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6
    Извини, сум помешала нешто со ова 'Она што сакав да го кажам е, имаше едно девојче од Куманово чекаше и она за третман.' :lol: :$
     
  4. mimkaj

    mimkaj Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Женски, ајде ако има некој искуство со blue light laser или пилинг или микродермоабразија да ми каже како поминал и во која ординација кај кој доктор, меѓутоа исклучиво за лечење на акни... јас се мислам некое време и немам храброст да отидам заради можните последици... споделете ги вашите искуства, можеби ке се одлучам и јас конечно да закажам третман :D
     
  5. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Потполно те разбирам, и мене ми беше страв да отидам на лекар зашто акните ми беа лоши ама морав.Јас нормално пред да отидам истражував на нет и не би ти го препорачала тој ласер зашто е многу агресивен и имаш долг период на опоравување( плус е доста скап). Тебе ти треба добар и стручен дерматолог со искуство во лекување на акни. Он треба да ти даде соодветна терапија и да ти посочи кои третмани треба да ги направиш. Јас за среќа го најдов на време соодветниот лекар и ме оправи. Со искуство над 25 години е лекарот има работено на клиника а сега веке една година има ординација во аеродром. Ако сакаш ке ти пишам број од него. поздрав :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rafaela-19.91

    rafaela-19.91 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    девојки и јас имам ист проблем со лузни и само микродермоабразија помага, денес бев и во клиника некоја кај доктор митановски и ок беше .... се тоа е супер али дали некој знае некоја добра денвна крема за лузни од акни????????????
     
  7. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Еве во оваа тема имаме споделувано искуства, разгледај.
    lice/fleki-i-dupcinja-od-akni-na-liceto-t198/300.html
     
  8. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Како до чисто лице?

    Здраво,
    Бев вчера на третман за лице - микродермоабразија кај д-р Николина Лазаревска и сега лицето ми е многу црвено и со рани што е нормално, така ми кажа и докторката. И сега пак ми кажа да направиме уште еден третман - фореза во четврток, за да ми ги исчисти подлабоките акни. Знае некој како се одвива вториот третман, дали исто толку ќе ми биде црвено лицето и со рани како првиот третман? Зашо во сабота патувам и нејќам страшна да изгледам.
    П.С. Што е разликата меѓу микродермоабразија и фореза?? :^)
     
  9. Marinelce92

    Marinelce92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    16
    леле и јас сакам заради отворените пори, кај николина се чека ли долго за да ви закаже? и колку денови отприлика стои црвенилото
     
  10. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Темава одамна не е ажурирана, ако сака некој да сподели искуство, дали има некои негативни ефекти како ослабување на еластичноста на кожата, и дали помага за пори, флеки, лузни...
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Јас си закажав микродермоабразија во Скин Солушн, задутре ќе одам па ќе ви пишам како сум задоволна. Се надевам и јас ќе осетам добри резултати. :)
     
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Еве сум пак јас, го направив третманот и немам ниикакви резултати дури полошо ми е лицето повеќе акни ми излегоа под брадата тој дел и вратот. Порите повеќе ми се познаваат ситните мозолчиња и црвенилата не ми се исчистија ич и лицето уште повеќе ми се мрси. Џабе фрлени 2000ден. Незнам дали е до мене или ВООПШТО НЕ ПОСТОИ ВИСТИНСКИ ДЕРМАТОЛОГ ВО ОВАА ДРЖАВА. Катастрофа. Изгледа само реклама се прави овде.
     
  13. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    И јас правев во Skin Solutions микродермоабразија, но начекав некој попуст накај 700 ден третман, кој траеше 5 мин (рекламирано 30 минутен третман) Никаква позитивна промена на лицето, ништо.
    Инаку абразијата секако треба да е подолга, они велат третманот трае 30 мин кога прашав за закажување, ама 10-15 минути ми го пареа лицето, 5 минути абразија и 10 минути маска и толку! Просто се запрепастив за што земаат толкави пари, срамота!
    И да, не ја работи дерматолог туку козметичарка...

    Едно големо НЕ за Skin Solutions!
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Исто и мене 10мин пареа и 10мин третманот и со маска. И тоа болеше силно стискаше, а видов дека 2 девојчиња не работеше со иста четка. Дај препорачете некој асален дерматолог за дермоабразија и хемиски пилинг? Што мислите за Коста во аеродром? Или Нина(Николина)?
     
  15. Moon2255

    Moon2255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Девојки, како се вика ординацијата од др.Нина? Има ли веб, фб страница?
     
  16. Deffi

    Deffi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пикасо, во Аеродром позади верото, во склоп на забната ординација е .
     
    На Jane.Birkin и Moon2255 им се допаѓа ова.
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не сум била до сега на трермани, сакам да правам микродермоабразија кај др. Николина, па ме интересира дали може дирекно да се закаже само таков третман? Не сакам да одам на прегледи, па повторно закажување и сл.
     
  18. Ivana222

    Ivana222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2021
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Mikrodermoabrazija vo Skinfinity... Preporacuvam 1300 denari e mnogu sum zadovolna
     
  19. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Дали го работи дерматолог или козметичар третманот?