1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миленици во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од strong-gril, 8 декември 2012.

  1. strong-gril

    strong-gril Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пребарував да најдам некоја информација но потешко ми оди. Јас си имам дома папагалче на првиот преглед кога отидов не прашав дали е штетно поради тоа што му летаат пердувчиња многу си го сакам дали има некој некое искуство со миленици дали претставуваат проблем. Доколку има некој да ми одговори и ако смета темава ќе ја избришеме позз :* :* :*
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Зашто да смета темава,баш е корисна ;) . Да ти кажам и јас имам дома две папагалчиња и бев во истата дилема. Но се распрашав и вака ми кажаа; Во бременоста секако дека папагалчињата не сметаат воопшто,нема врска што им леткаат пердувчиња, само откако ќе се роди бебето првите два-три месеци да се припазува,да не дојде во директен контакт бебето со изметот на папагалчињата, пошто испуштале некоја бела материја која може да предизвика алергија. Но тоа значи баш бебето да брцне со прстето во гомцата :lol: . Кога ќе биде бебето во нивна близина, може кафезот да се покрие со некое крпче и готово. За после третот месец не било опасно. Така да јас непланирам да си ги селам од дома, а бебето ќе го чувам да недојде во контакт додека е мало,а после баш ќе ми биде мило да си расне со некое такво животинче.
    Мој совет ти е да не се секираш, колку луѓе имаат папагалчиња а имаат и дечиња :*
     
  3. strong-gril

    strong-gril Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Фала на одговорот баш се израдував бидејќи многу ми е мило папагалчето (секако не помило од бебенцето).Кај мене и избега три недели си го барав и си го најдов и бас и јас бев замислена во рана бременост сум кога ќе дојде време за бебенцето ке го држиме подалеку 3месеца бргу ќе поминат :lol:
     
  4. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас пред месец и нешто, одејќи по улица со мм спасив едно маче да не го згазне кола. Мутлето беше толку малечко и мило што веднаш ме `присвои` се ушушка во мене, и едноставно ми се вовлече под кожа...и морав да си го земам дома :wasntme:
    Е сеа малечко маче, одма почна да беснее, и да се качува насекаде, па така и по креветот на кој спиевме...
    Мајка ми кога дозна веднаш почна да паничи, а баба ми пак покрена цела процедура за да ми го тргнат подалеку од дома...Многу се карав, но наводно многу биле опасни уличните мачиња за трудници ;(
    Јас баш и не би се сложила, но попусто неможеш против моиве...и еден ден кога се вратив дома тоа повеќе не беше тука. Мајка ми ме убедува дека само си избегало (како да не :^) ) , мислам дека го однела некаде подалеку, за да неможе да се врати... Инаку многу ми недостига, и само го мислам дали е добро :(
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. strong-gril

    strong-gril Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Душичка но тоа е што да праввиме и кај мене мајка ми ме уплаши за папагалчето демк ило штетно незнам што ќе одела на лекар да прашала и јас пребарував по темава немаше за миленици и решив да си прашам бидејќи секој совет е добредојден
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    за папагалче мислам дека сегау бременоста не е штетно но откако ке се роди бебето никако у иста просторија со папагалчето
    а за мачката подобро што ја исфрлиле од дома оти знам еден случај вистинит жената с епородила нормално се ок бебето 3,5 килограми и си дојдија дома мачето секаде си оди се качува и бебето после една недела почна да ослабнува многу мајката се жали на свекрвата многу ми се намали детето малечко е а свекрвата е колку сакаш да биде за една недела дете срека мајкаи работеше у болница чистачка и она се пожали на мајка и за мачката што ја имаат во куката на свекрвата па мајка и испрати патронажна сестра од тука детето во болница го однесија се влоши состојбата со брза помош на детска клиника во ск на интензивна нега 1 недела не се знаеше дали ке преживее фатило бактерија некоја од влакното на мачето после една недела прокрца сиромашкото па усте 1 месец на неонат лежеа горе од право здраво ке го загубеа детето затоа јас сум многу против за бебе и животно
     
  7. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    за мачките вистина е дека не треба да се во близина на трудница или до жена која сака да биде бремена, оти изметот на мачката содржела некоа бактерија што во организамот на жената не дозволувала да се оплоди јајце клетка или ја уништувала веќе оплодената. На мајка ми една снаа за братучед имаше 4 спонтани кога открија дека истите и ги предизвикува таа бактерија од изметот на нејзината мачка.
    и 2 години ја лечеа па после остана пак трудна и сега си има здрав прав син мозе има 1 година веке.

    Е сега јас да се пожалам имав куче, мачор и 1 хрчак, и кога останав трудна сестра ми и мајка ми сите ги раздадија по луѓето, најмногу ми е жал за мачорот оти знам дека нема да се навикне во друг дом лесно многу бевме поврзани ама што да правам се појави некој по битен од него. И до ден денес кога ке ми текне на него ми се создаваат солзи во очите ама тоа е веке свршен чин, не ми ни кажуваат кај кого се дадени за да не отидам да ги барам. ;(
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Мачките ти се потенцијална опасност за токсоплазмоза која е ризична за бременост (има штетни последици за плодот) во било која фаза. Затоа, подалеку од мачки, особено улични.
     
    На tessie и HeidiDiWalt им се допаѓа ова.
  9. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас имам мачор и откако останав бремена само престанав да го бацувам, инаку го галам исто како и претходно. За трудници не е препорачливо само да го чистат песокот на мачката инаку нема проблем да се околу нејзе (зборувам за домашна мачка која не шета по улици и контејнери). Знам и луѓе кои си живееле и пред и после бременост дома со мачки па немало гајле. Само внимателно, да не се доближува до лице и никаков допир со изметот, инаку за друго нема гајле.
     
    На BoaVista, bastet, Цвет88 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    A kuce vo blizina na bremena zena...stetno li..???
     
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Neeeeeee jas imam dve kucenca (mops) si gi guskam bacuvam na mucinata ko decina mali mi se pa nisto ne mi fali ....izvinete od mob sum....
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Лелеее јас па сум многу против од чување миленици општо,а камоли па за време на бременоста...Посебно мачиња и кучиња коишто мислам дека пуштаат премногу влакна кои можат да штетат...Можеби грешам не знам но тоа е моето мислење...Јас сум само за аквариум хехехех :lol:
     
  13. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Devojki imam kucence civava koe e nerazdelno od mene znaci kaj ii da odam niz kuka toj idi so mene spie so mene i mazot mi.E sega sto da mu pravam da go ostavam vo sobata kaj bebeto ili ne?izvinete za lat od mobilen pisuvam
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas kako so imam gledano na internet kucinjata dosta se vrtkaat okolu bebencata i se sprijateluvaat..sepak tvoeto bebuvce e uste malo i najdobro prasaj si pedijatar..ili nekoja mamica ako ima iskustvo neka kaze..za macki znam deka ne.ide u obzir
     
  15. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    и нашите кученца спијат со нас .... бебенцето че си спија вкреветче а кученцата како и до сега со нас пошто се така навикнати и не верувам дека че можам да ги одвикнам :) мене ми је страв да ги бркам од нас дане ми се поболат пошто мојве кучина се многу сензибилни и плачат ако ги скарам нешто :|
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      187,6 KB
      Прегледи:
      415
    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      191,8 KB
      Прегледи:
      410
    На BoaVista, bastet и Dzevelekova им се допаѓа ова.
  16. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Леле, што слушам... Братучетка ми е бремена некоја недела, после цели осум години успеаја кај др. Таше да се израдуваат - само што и потврдија, а имаат дома мачор кој го чуваат со години... Значи морам веднаш да ја опоменам да не се случи нешто не дај Боже...
    Фала на Господ што отворив тука, и фала на вас што имате секакви идеи и судбини да споделите :!:
     
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lele i mene ne da mi e zal ama mazot mi go brka dolu kaj moite na sprat toj laj za gore jas se otepuvam od placenje neznam sto da pravam.vlaknenca deka pusta mu e strav da ne se sluci nesto so bebeto.
     
  18. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    како што памтам ми имаш кажано дека е вакцинирано и прочистено од паразити така да чисто си е кученцето за влакната секоја ден преметувајне како и пред тоа.. и тоа си научено со год. со вас и сега одеднаш бркајне не чини....мм мене баш некни ми викаше немој случајно да ги забаталиш кученцата да не ги галиш вели како што ги навикна така и после порајгај со нив за да не се створи лјубомора помејгу кучињата и бебето па да го каснат (ма да мопс раса никогаш не напајгат ..не касат..) не ги познавам chihuahua расата какви се баш нај нај малце мислам дека се љубоморни кученца а со бркајне уште толку љлубомора можи да се створи
     
  19. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Не се согласувам со твоето мислење,од проста причина што знам раси на кучиња кои што не се митарат.
    Всушност и чувам едно такво,никогаш ама баш никогаш не се митари.Редовно е носено на фризер и чешлано.Не викам не ,некогаш ке падне некое влакно ама живо е нормално е, пример мене повеќе влакна ми паѓаат од косата од него. :D На црна облека кога ке облечам нема влакна ко што има од други кучиња,и по тоа и гледам исто и кога го сушам со фен не летаат влакна воопштп
    Ако кучето е прочистено и средедено вакцинирано редовно бањано сметам дека нема причина за да не се чува.
    А ова со аквариумот,да напоменам дека многу повеќе болести можеш да фатиш од тие животни-бидејки не се вакцинираат и сл,отколку од Куче.Пример желката пренесува Салмонела.
    Но ,секој со своето мислење.
     
  20. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Имам комшивка што чува мачка и сега ми е шубе да отидам кај нејзе на кафе. Дали токсоплазмозата може да се пренесе и од урина на мачка или само од изметот.
    На кучиња сум голем љубител,ама за мачки ем ми е шибе ем поради токсоплазмоза сега ми е страв и да ги погледнам.
    А што доколку спиеш во куќа каде има мачки?
    Сестра ми исто така чува мачка и сега ме вика да ја посетам...многу ми е незгодно да и кажам да го брка миленичето од дома поради мене :(