1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миленици во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од strong-gril, 8 декември 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ништо не ти е :)
    Од гребнување не се пренесува токсоплазма, ако си во контакт со мачји измет.
     
    На CameliaMiller, Kaetana, NarCis@ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.634
    Пол:
    Женски
    Ме изгреба мачево дури и крв ми пушти на ногата.. Не е вакцинирано надвор го чуваме ама на поминување ме грабна :worried: се измив со вода и сапун да не треба и на доктор да појдам??
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2018
  3. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Пожелно е да одиш, мене ми забранија да бидам во присуство на мачиња дури сум бремена
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2018
  4. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.634
    Пол:
    Женски
    Кај матичен да појдам?
    Од ко се измив со вода и сапун ми потече уште малку крв и запре затворена е раната а сабајлево правев крвна слика (facepalm)
    Мир да се немало сега умот само таму ми е
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Не паничи. Ќе провериш токсоплазмоза за секој случај со крвна слика за некој ден да не ти е мисла. Немаш потреба од доктор што те изгребало. Мачињата ако не се вакцинирани (вина на луѓето) се преносители на овој паразит кој се пренесува на човек преку секрет.
    Еве прочитај си:
    http://zdravstvo.gov.mk/wp-content/uploads/2015/08/Toksoplazmoza.pdf
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2018
  6. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    За ти да си мирна :) почекај ги резултатите стави алкохол на раната и ако до после ти се јави црвенило, чешање и оток појди види што ќе ти кажат
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Читајќи ја темава пола од мозочните клетки ми умреа од простотилок, а другата половина се бореше да заборави што глупости изначита.
     
    На spacegirl92, UnordinaryOne, Малечкоxxx и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.634
    Пол:
    Женски
    @FreeMind , @Ygritte фала ви се надевам не е ништо страшно.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Скроз опушти се ништо не ти е. Ако имаш антибактериска течност помини или со ракија за дезинфикација иначе ништо не ти е. Само со измет немај контакт и тестот направи го ако не си го направила досега.
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Епа да се приклучам, живеам со куче. Имав една прекината бременост и ми беше тешко многу сите си бркаа работа јас седев сама дома барајќи работа.. се осеќав осамено и си вдомив куче од улица, за несреќа кучето било болно ,подоцна покажа знаци ама беше касно, мораше да се успие беше тешка борба.. и се осеќав како се да бега од мене и бебето и куче и работа и се.. почнав да одам на работа ама многу ми фалеше кутрето и одлучив да помине некое време па да вдомам уште едно да ме теши, после некој месец вдомив од бебче го чувам, спие со нас. Кога останав бремена сите велеа да го оставам надвор да не е внатре ке сум голтнала влакно те ова те она, а само што го вдомив останав бремена. Кучево ги има примено сите вакцини има чип редовно се носи на ветеринар. До сега може сум голтнала кој знае колку влакна уште ништо не ми е. Многу го сакам и неможам да го оделам кога ке дојде бебе. Секако бебе ке е пред него, на прво место ама кога неможев да останам кутрево ми беше бебе.. така да сега го одвикнувам од спиење во кревет со мене и мм, да спие во негово креветче за да ми е полесно кога ке пристигне бебе да нема допир со него додека не стекне имунитет, ама ке се дружат и тоа како. Ке го пазам бебе со 4 очи ама ке го учам да си бидат другарчиња неможам да го исфрлам .. премногу љубов има во тие очиња.. инаку е мала раса, пинчер. Така да го чекаме бебе заедно
    :inlove:
     
    На UnordinaryOne, CameliaMiller, Малечкоxxx и 3 други им се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Eni.r малите раси се многу љубоморни, а како ќе се постави твоето куче во однос на бебето ќе зависи само од вас. Значи во никој случај немој да се промените кон кучето зошто ќе го загрозите бебето. Мора исто така да му се посветувате и двајцата само нему во слободен период за да сфати дека ништо не се сменило. Истиот принцип на второ дете.
    За спиење подобро е за него да си има свое место каде ќе си биде сигурно. Тоа е најдобро за него, иако сакаат со нас да спијат.
    Моето исто е мала безраса вдомено и е доста љубоморен. Не смеам друго куче да погалам. Така да ќе му треба период на адаптација од мин 6 месеци да го прифати бебето, а потоа ќе бидат неразделни.
    Пази се од влакна и остали глупости од мал мозок немам ни намера да коментирам. Најбитно е да се привикнат на себе и ние на новиот член и се ќе биде во ред.
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  12. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.634
    Пол:
    Женски
    Го имам правено тестот пред некое време негативен беше, а досега пред бременост сто пати ме има изгребано истото маче па си велам недај боже да имало нешто ке покажеше на тестот.
     
    На FreeMind и Ygritte им се допаѓа ова.
  13. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    За љубомора не збори не дава да ме бакне мм :wasntme: не е агресивен ама доаѓа меѓу нас и се гали лиже демек него да го бакнувам а не мм хаха. Секако нема да го запоставувам ке се мазиме кога бебе нана колку ке најдеме време :D
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    206
    Девојки хелп, ме лижна моето куче на устата, во голема паника сум, од страв да не ми пренесе некоја инфекција или слично. Се Деси многу брзо ...
     
    На Pretty_woman му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pretty_woman

    Pretty_woman Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема страшно
     
  16. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Нема поубаво утро од она што започнува со бацки по цело лице од кутре :inlove:
     
    На tulip-K, spacegirl92, UnordinaryOne и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    Мое куче така ме буди секој ден еве жива здрава сум.
     
    На CameliaMiller, talentirana, Малечкоxxx и 4 други им се допаѓа ова.
  18. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Значи не ми се верува... 8ми месец сум, кучево спие помеѓу мене и мм, секое утро со лижење ме буди, фала богу ништп не ми е . Дај малку информирајте се , читајте... нема ништо поубаво од бременост со миленик, или пак бебе и милениче заедно...
     
    На tulip-K, spacegirl92, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  19. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    И јас цела бременост ја поминав со кучето, инаку пинчер мал раст...па не знам никој не ми рече немој не чини...
     
    На Eni.r и honeyboney им се допаѓа ова.
  20. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    И јас имам пинчер(highfive)
    Мене сите ми кажаа кога дознаа дека сум трудна бабски муабет: ' ааа сега кучево надвор а?' , ' а сега кој ке го чува?' , 'чувај го надвор ке голтнеш влакно,трудна си мисли на бебето' , и сега муабети идат, како со бебе? Нема ваљда да го чуваш со бебе заедно? Немој да го доближуваш до бебе, не го пуштај во соба кај што ке спие бебе.
    Иначе спие со мене и мм у кревет, а креветче тука у спална ке се стави..
     
    На CameliaMiller, talentirana, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.