Миленици во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од strong-gril, 8 декември 2012.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  Абе додека бев во болница тетка ми и се јавила на мајка ми овде да и даде една соломонска идеја додека не сум дома да ми го остави кучето во шума за да не “јаде” бебето влакна од раѓање.

  Мајка ми не можела да поверува што слуша ( она го чуваше како мал додека заврши чипирање и вакцинирање во мкд го сака безгранично многу) и и рекла ако тоа го направи кога ќе се вратам од болница нејзе ќе ја обесам во првата шума ако не го најдам дома. Што не е далеку од вистината:D

  Стварно луѓе да не се едуцираш во 2019 година е жално. Само така да лупеташ влакна макна ме бакна и слични глупости.

  Патем кога бебето почнува да лази бидејќи ги пика рацете во уста треба да го прочистувате од паразити на два месеци ( не на три како сега ). А до тогаш чувајте го кучето здраво и вакцинирано. За да не се појават алергии потребно е првите месеци бебето и кучето да не се во физички контакт ( да го лиже бебето), а поради љубомора која е нормална потребно е секогаш да има некој измеѓу првата година. Потоа кучето станува потолерантно од бебето кое го гњави, а ова бара мир. И така стануваат најдобри другари.

  Внимавајте односот со кучето мора да остане ист, со многу љубов и внимание и се исто треба да остане. Само минутажа секако ќе се намали, али смогнете сила да го љубите.

  После месец дена малиов не го приметува плачењето на малата и се навикнува на неа. Кога плаче на пресоблекување или бањање малиов стои пред врата во стил “ што и правите бе?” Почнува да ја брани од “нас” :) Сонце најмило е.
   
  На Anomis11, UnordinaryOne, CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  Оф миличко, моево мислам многу ке му е страв од бебе.
  Сега кога гледа дете кога лази лае се накострешува цел и бега :rofl:
  Од овие поголемиве што одат е таков додека да се опушти после нема гајле:)
  Инаку кога сме веќе тука, како го прочистуваш од паразити, со таблетка? Да не му е многу таблетка на два месеци..
   
 3. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  Со таблетка да. Вчера го носев на ветеринар мојот ( и он е лесна категорија 4.7кг) и баш не советуваше во однос на бебе што од медицинска страна да преземеме. Рече дека јајцата од паразитите се појавуваат после вториот месец така да во период на лазење се препорачува на два да се прочистува. Сосем безбедно е за кучето.

  Пинчерите колку ми се медени сонца мали. Е за нив не можам да сфатам дека некој нема време да ги чува и фрла на улица. Па тоа бе пола саат на ден бара шетање и 2 квадратни метри простор. Стоки.
   
 4. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Цела бременост ја поминав со кутрето и еве го бебе здраво и право и да ме бацуваше во уста:inlove:
  Кога се породив сестра ми ја донесе кај мене ама не го регистрираше сега кога го носам кај нив веќе реагира кога плаче.
  Едвај чекам да ги шетам заедно ама прво нека ја средат на фризе па после.
  Немаше ни кило мислам кога ја земав сега после 10 години да ја дадаме заради бебе нема шанси.
  Мислам дека многу ќе го сака ама ни она уште нее свесна дека има бебе :D
  И не не го дадов кај моите туку јас бев кај нив 8 месеци:o
  @FreeMind На оваа тема најмногу те сакам:D:P:rofl:
   
  На UnordinaryOne, CameliaMiller, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  Па мислев нешто ќе мрчиш или ќе мудруваш кога видов дека си ме тагнала. Кога ти нашата “љубовна” приказна си ја раскажала:P
  Десет години ја чуваш машала! И браво :*
   
 6. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  Еј и моево е 4.7 ама слабичко ми е некако немам време да одам до ветринар да ми препорача нешто да го здебелам малку. Јас го чистев претходниот понеделник пола таблетка и ми искака изгледа нешто па во саботата пак пола за секој случај и сега е чист дечко.
  Ма како ми забранија да одам често се случуваше ни еднаш да не е изнесен надвор по ден два..ама затоа еднаш во недела кај мајка ми е пуштен по цел ден да шпарта сам колку сака кај сака :) многу е лесен за чување ич ништо не ми бара дури сам си се игра па ке си легне, некогаш жал ме фаќа што не се шета често, сега цел 9ти месец си одиме на прошетки, а ке одиме и бебе кога ке дојде таман да луфтирам мозок на кратко:)
  Не знам и јас како им е тешко да гу чуваат посебно ситниве раси..
   
  На tincemajmunce и FreeMind им се допаѓа ова.
 7. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Тоа мие во крв и плус струка.
  20180923_175438.jpg IMG_20190227_205748_408.jpg
  Има тежок степен на епилепсија,кога се породив и додека бев во болница имала многу тежок напад кој траел пола саат моите мислеле готово е ама она е силна женска.
  И никот мие нејзиното име.
  Бидејки сме со малиот често кај нив ке треба и она убаво да се прочисти од паразити.
  А иначе незнам дали во Германија има таква течност тука јанима само во ветеринарните амбуланти,како ампула е фактички како 100% сјај и не остава никаква бактерија или мирис од кучето.
  Се раствара во кофа со вода и се џогира цел стан.
   
  На UnordinaryOne, Stories, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  1.798
  Пол:
  Женски
  20180807_152616.jpg 20180914_002545.jpg 20181122_180723.jpg еден дел од нашата љубов:inlove:
   
  На UnordinaryOne, Stories, CameliaMiller и 14 други им се допаѓа ова.
 9. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  Колку е само убава, душа.
  Многу е тешка епилепсијата кај куче сопственикот треба да научи да се носи со тоа. Толку е тешко да се гледа.
  Се надевам ќе си доживее длабока старост исполнета со љубовта која и ја давате.

  Сликни го средството да го видам.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.990
  Пол:
  Женски
  На 1209 и Eni.r им се допаѓа ова.
 12. talentirana

  talentirana Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  И мојот пинч најверојатно има епилепсија:( не ни е испитано ама шо зборувавме со сите ветеринари сите рекоја дека е тоа...е сега има напади ама не се чести и не се долги...ама душа ме боли кога го гледам како се згрчува а не можиш да му помогниш...ама тоа е се живее и со тоа...само нека ни се живи долги години :)
   
  На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
 13. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.744
  Допаѓања:
  48.522
  Пол:
  Женски
  Во обичен шприц е,ваљда од големо шише го вадат.
  Как Диме во кашиштец сигурно го има.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  @Eni.r како се снајдовте со малиот?:)
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.452
  Пол:
  Женски
  Оооо сликиве топење...ме терате и јас со Џими вака да се сликам како ми седи до меше :inlove:
   
  На Eni.r, FreeMind и tetoviranta им се допаѓа ова.
 16. tetoviranta

  tetoviranta Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.283
  Пол:
  Женски
  Да се сликаш ама и да пуштиш слика :D:D
  Мене мојава додека ми беше помал стомакот ми го ставаше ноџето на стомак, сега не и е згодно така па на врат ми се потпира со главче или ми се оптегнува покрај стомак во супермен поза :lol::lol:
   

  Прикачени фајлови:

  На UnordinaryOne, Stories, Eni.r и 3 други им се допаѓа ова.
 17. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.857
  Пол:
  Женски
  Веднаш да се сликаш! Одма! Да видиме што лепота чуваш по дома:inlove:
  @tetoviranta џек раселче е слаткишов?
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 18. tetoviranta

  tetoviranta Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.283
  Пол:
  Женски
  Да. 10% џек расел, 90% ѓаволче, 100% љубов :inlove::inlove::inlove:
   
  На Eni.r и FreeMind им се допаѓа ова.
 19. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.214
  Допаѓања:
  5.452
  Пол:
  Женски
  ааа не ми е дома, во стан сме ние ...Џими е кај моите, си има куќа и двор огромен, цар си е.. ама пак си е мој, растен е со мене... деновиве ќе се сликам со него, утре кај свекрвата сме иначе уште утре ќе ви го пратев срцкото :inlove::inlove:
   
  На FreeMind и tetoviranta им се допаѓа ова.
 20. tetoviranta

  tetoviranta Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2018
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  1.283
  Пол:
  Женски
  @FreeMind а ти како се снаоѓаш сеа со куче и со бебуш? Како реагираше кога си дојдовте? Има љубомора?