1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миленици во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од strong-gril, 8 декември 2012.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Исто како со две деца. Има голема обврска и кон кутрето можеби и повеќе бидејќи три пати надвор мора да се оди на ден, гушкање на редовна база, ако малата е во раце и он сака во раце, храна јаде само готвена исто три пати на ден, перење, метење секој ден поеади влакна и џогирање.
    Му се намалува љубомората на почетокот беше најмногу на свет, сега знае ова време на пример да дојде во спална да провери дали е се во ред и пак да си легне без да бара да го гушкаш или кренеш во раце.

    Препишувам на тоа оти е многу поврзан со нас и најлигавено е по дома од мал:)
     
    На CameliaMiller, tetoviranta и srekice им се допаѓа ова.
  2. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Срце бе, души најголеми се. Сигурно кога ќе подпорасне бебка ќе бидат најдобри другари :inlove:
    Мене најмн ме плаши тоа што мојава е многу поврзана со мене, како фластер ми е, каде сум јас таму е и она. Ни во вц не идам без неа. Нз како ќе се справи со тоа да ме дели.
    А и мн е љубоморна, со мм не можеме да се допреме без она да се напика меѓу нас.
    Ама сигурно ќе се навикне. Она беше покрај мене кога поминував низ најтешките моменти, никогаш не би се откажала од неа.
    :hug::hug::hug:
     
    На Anomis11, CameliaMiller, Eni.r и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.035
    Пол:
    Женски
    Прво, многу тагуваше по мене, една недела бев во болница, кога се вратив плачки он плачки јас!:rofl:
    Кога кинкаше ја р'жеше, пробуваше да ја лае. И утредента од сабајле уз кафе, неа у раце он до мене полека,полека ја намириса и сега нема гајле, и носи играчки и ги пушта на нозе да му ги фрла да се играат:rofl:(facepalm) кога плаче е цел загрижен, у бањање иде демек 'добра си?што ти прават овие бе?' Сега седи лежи до неа не ја гиба( она е у транспортер или гнездо обавезно).
    Е више не спие у спална со нас со свеки у дневна спие, си се навикна знае у спална не смее, сам не го оставаме никако, и не гледам запоставеност
     
    На Anomis11, Малечкоxxx, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Љубов е:l:
    Срна убава!
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    Едно од прашањата кога со бебе завршивме у болница беше дали имаме мачка дома.
    После дали сме пушачи, наркомани...
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Настрана да ти ја оставам поентава во постов безвредна, бебето ти има алергии со проблеми на дишни патишта?
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.989
    Допаѓања:
    166.683
    Пол:
    Женски
    Утринско мазење :inlove:
    99F4F4AE-FDE4-48E4-9CC5-9AAB0D018139.jpeg
     
    На meggle, Anna-Karenin, Малечкоxxx и 12 други им се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Yowannty и вие наркомани а? Мачкин дим се шмрка наутро.

    Леле какво е пу пу ќе ти го урочам! Убавина, ангел очињата:inlove:
     
    На Anomis11 и Yowannty им се допаѓа ова.
  9. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Ве читам и ви се восхитувам блазе вас (fingers) јас мислам дека никогаш не би можела така, немам предрасуди многу ги сакам и јас кутрињата но не би можела да функционирам бар така мислам :$ дома кај моите имаме кутре и мн ни се радува кога не гледа ама многу малку поминувам време со него неможам и несакам да се приврзам, тој знае дека го сакаме многу ама ете неможам.

    Како мала имав кутре од мало го израснавме, не беше сортно како вашите беше мелез ама мн го сакав, татко ми го нашол по пат кога се вракал накај дома само напуштено и ние го згрживме, не спиеше со мене ама голем дел од денот поминувавме заедно во двор имаше куќарка специјална за него, имаше се, но ете дојде и тој ден кога се разбудив слушајќи ги моите како зборуваат за него и што му се случило и не ми дозволуваа да излезам надвор. Успеав да се откинам од мајка ми и да го видам и таа слика никогаш не ја заборавив години поминаа а како вчера да беше. Мн го сакав и нема да сакам пак така .....

    Вие пишавте убави работи јас многу пати ја отварам темата и не се осудував да пишам ама ете пишав...
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.593
    Нема. Имаше 8 дена кога бевме у болница. Сега е 3 год и имаме маче и куче.


    Јас само преносов инфо од доктор.
    Претпоставувам дека докторката специјалист по педијатрија и субспецијализација на неонатална педдијатрија е глупача. Може ме прашала дека сака маче да си купи. Ќе те препепорачам следен пат кога ќе праша доктор за дали чуваме мачки со бебе, да им продадеш.

    Инаку... токсикоплазма мислам е страшната болест која може трудницата со мачка да ја пренесе на бебето. Ама, еј, јас само иам бебе и мачка, не сум доктор, нели?
     
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @***Bony*** секое дете треба да добие можност да расте со миленик, впрочем најубаво и така растат така стануваат подобри, поодговорни, почувствителни.

    Малата се нишка, малиот ја чува да не ја украде некој:)

    B193D148-6945-4493-B184-7DA66C562BC2.jpeg
     
    На Eda82, karmenka21, Kitten и 9 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Токсоплазма може само ако си во допир со измет од невакцинирана и непрочистена мачка.
    Инаку нема опасност.
     
    На Lianna Anna, karmenka21, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.989
    Допаѓања:
    166.683
    Пол:
    Женски
    И тоа тој допир со измет мора да ти помине низ хранопровод. Значи да допреш кака и да пикнеш рака во уста. Мене докторот ми се насмеа кога го прашав и ми рече токсоплазма да фатиш од мачка макар и надворешна да е, шансите се минимални, додека пак многу поголеми се да ја закачиш од сувомеснато, не добро измиено овошје/зеленчук или не добро зготвено месо.
     
    На meggle, Lianna Anna, karmenka21 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Баш така, само не навлегов баш во детали.
    Мене не ми е јасно која жена, бремена или не, чисти песок со голи раце, а потоа не ги мие, или пак мачката не ја вакцинира, не ја прочистува, и ја остава со неа да спие и ја бацува итн.

    Мислам, искрено, верувам дека сите после мењање пелена на човечко бебе мијат раце, а не пак измет од возрасен човек или животно.

    И да, најголема опасност за сите можни бактерии е храната, и општо ниското ниво на хигиена.
     
    На Lianna Anna, 1209 и Yowannty им се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Најбитно е мачката да се заштити од болести и паразити, за да не може да пренесува. Исто и кучето.

    Токсоплазма може да фати со јадење живи битија, со внесување измет и хранење со живо месо. Ако мачката ја чувате дома, а не во двор она нема шанси да лови глувци или да дојде во допир со заразен измет. И секако најбитно е да се храни со храна соодветна за неа.
    Вакцинирана и прочистена и стави ја на себе и гушкај ја со стомакот до заби.
     
    На Lianna Anna, Yowannty и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    @***Bony*** според мене воопшто не е битно дали животинчето е сортно или не, љубовта што ја даваат е иста. Да загубата е многу тешка, ама годините поминати заедно се непроценливи.
    Јас растев со јапонски славеи, канаринци и папагали бидејќи мајка ми е алергична на животински влакна, ама дознав дека малтезерите се хипоалергени и пред 6 години им однесов дома малтезер. Прво се бунеа па ја засакаа. Кога се селев од дома татко ми ми рече ти оди си Луна немој да ми ја чепкаш :lol::lol::lol: мм е цел живот растен со кучиња во стан и не може да си го замисли животот без куче. Чуваа со брат му 2 пинча, ама кога се селеа на ждрепка му се паднаа на брат му кучињава, ние паднавме во депресија без куче и затоа и се одлучивме да си земеме. 2ипол години ни го разубава животот и не можам да се замислам без неа.

    @FreeMind добро бе бива ли да е толку сладок? Па како ја гледа, поглед полн љубов. Ти викам јас најдобри другари ќе бидат :inlove::inlove::inlove:

    @Yowannty лелее окца најубавиии, прекрасна е!!! :inlove::inlove::inlove:
     
    На ***Bony***, 1209, Yowannty и 2 други им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @tetoviranta убаво си им направила на твоите. Се разбира има за се лек ако некој сака да чува животче.
    Јас на толку нерасни и расни по улица никад не би платила за куче. Моето е од улица па е најубав на цел свет. Мешавина е од све. Мислам дека се доживува себе си како лав.

    Кога се вози количката и он сака така и се враќаме од шетање. Право бебе е сеуште.
    29B92828-FD21-4FB9-94AB-57EDD7DF35A2.jpeg
    5A2D5C88-49D1-41F8-9E75-D2DC253EF2CA.jpeg
     
    На Anomis11, темјанушка, karmenka21 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ле
    Мене овој поглед ми е доста познат ,он го мерка релаксаторот :rofl:
     
    На FreeMind и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Штом го купив уште во бременоста му го дадов на користење - не го сакаше. Рипаше од него.
    Може сега пак сака ќе пробам :)
     
    На CameliaMiller и srekice им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На ***Bony***, srekice, tetoviranta и 1 друга личност им се допаѓа ова.