Милост (Merhamet) [2013]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од MayDiamonds, 10 април 2014.

 1. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691
  [​IMG]

  Извонредна серија која го следи животот на прекрасната млада девојка Нарин која јуначки и со гордост ги совладала сите препреки кои животот ги поставил пред неа.
  Доаѓа од мал град близу Истанбул каде животот не и бил ниту малце лесен, зад себе ги оставила болните сеќавања на минатото, насилниот татко и мајката која не можела да ги заштити ни своите деца а ни себеси. После трауматичното детство исполнето со солзи и измачувања, Нарин како најдобра ученичка во школото добива стипендија и се преселува во големиот Истанбул каде со помош на нејзината одлучност и цврста воља станува многу успешна адвокатка, нејзината среќа конечно и се насмевнува и вратите кон животот од нејзините соништа конечно и се отвораат.
  Судбината на Нарин набргу се спојува со Дениз која пак потекнува од многу моќно и богато семејство, тие набргу стануваат најдобри пријателки. Дениз и помага на Нарин подобро да се навикне на животот во големиот град а од Нарин за возврат добива искрено пријателство и безрезервна поддршка.
  Но набргу во нивното пријателство се вмешува љубоморната сестра на Дениз, Ирмак која е одлучна по секоја цена да ја врати блискоста со својата сестра која ја изгубила поради Нарин.
  Израсната во целиот луксуз и раскошен живот Ирмак од Швајцарија се преселува во Истанбул.
  Со неа заедно доаѓа и нејзиното момче Фират кој работи како директор во една многу позната банка.
  Нарин набрзо сфаќа дека Фират е нејзината одамна загубена љубов. Нивната љубов повторно се разгорува и покрај бројните препреки од страна на минатото на Нарин кое продолжува да ја прогонува. Тука се појавува мафијашот Шермет Караел кој наводно се претставува како нејзин клиент кој сака да ја најми како адвокат за некоја матна зделка во која е вмешната и банката на Фират.
  Нарин набргу во него го препознава човекот кој ја прогонувал уште од самото нејзино детство по име Бабур кој е болно заљубен во неа и ќе направи се за таа да му припаѓа само него.
  Дали и покрај нејзиниот исполнет и среќен живот, Нарин ќе успее да се избори со духовите од минатото?

  Последната епизода заклучно 44 беше емитувана на 12 Март 2014 и постигна рекордна гледаност и голема доза на шокираност кај публиката поради неверојатниот расплет на настаните.

  Серијата можете да ја гледате на следните линкови:
  http://www.serije.biz/browse-milost-videos-1-date.html
  http://www.filmovizija.net/browse-milos ... -date.html

  Морам да го пофалам пред се стилот на ликовите во серијата, тоа беше првото нешто што ми го фати окото.. инаку приказната е навистина многу убава и ќе допри до секого. :)
   
  На cresa-jagoda и Carolin. им се допаѓа ова.
 2. Pussycat

  Pussycat Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  14
  Serijata e prekrasna ja izgledav vo eden zdiv.akterite se super,prikaznata e trogatelna,potresna.
   
 3. Pussycat

  Pussycat Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  14
 4. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691
  Го изгледав крајот и не можам да опишам каква доза на емоции ми предизвика. Дефинитивно Милост ќе ми остане најомилената турска серија засекогаш.
  Немам зборови.. навистина крајот беше повќе од шокантен, потресен.. не очекував дека сценаристите ќе заминат во толкава крајност, уште не можам да се совземам.. и искрено се надевам дека ќе снимат уште една епизода каде барем малце ќе го ублажат револтот на гледачите, ако не.. јас лично се заканувам на продукцијата дека ќе одам и ќе му ја запалам :D :(

  Се шегувам,.. актерите одиграа маестрално, Дениз и Сермет останаа мои најомилени до самиот крај.. колку ли само сум се смеела со нив и на крајот сепак успеаа да ме расплачат толку силно ;(

  Излишни се секакви коментари, му ја препорачувам на секој да ја изгледа.. зошто првенствено е многу поучна и сведочи за тоа дека животот не е милостлив и дека најмалите грешки кои ги правиме можиме да ги платиме скапо.
  Навистина оваа серија е врвот на досега снимените турски серии, никогаш нема да ја заборавам.. :clap: :bow: :bow: :bow:
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691


  Милост конечно и кај нас! Најубавата серија на сите времиња!
  Досега најдобриот избор на Сител се надевам дека ќе ја даваат до крај, на сите што не сте ја гледал од се срце ви предложувам да ја гледате, нема да зажалите! (y):l:
   
 6. Eoo

  Eoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  198
  Пол:
  Женски
  Вчера ја гледав првата епизода... Убава серија е!
   
  На 24.07 и MayDiamonds им се допаѓа ова.
 7. 24.07

  24.07 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  1.317
  Допаѓања:
  27.009
  Пол:
  Женски
  сега ја гледав репризата на сител и ми се допадна многу....нема да пропуштам ниту една епизода :)
   
  На Eoo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691
  Знам дека станав досадна со серијата простете ми :tmi:
  Верувајте на сите ви ја препорачувам, дефинитивно никогаш нема да ја заборавите.. Јас ја гледам веќе по трет пат, немам зборови.. Прекрасна и до срж трогателна серија.
  Најмногу во сеќавање ми остана песната на Нарин.
  Што и да кажам за серијата малку е.. ;(

   
  На marija.980 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна серијава ама не можам да разберам зошто мора да заврши
  со сообраќајка
   
 10. marija.980

  marija.980 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  659
  Пол:
  Женски
  Сериjата е преубава,исто така и глумците се убави а посебно Фират ми е убав :l:
   
  На Eoo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Eoo

  Eoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  198
  Пол:
  Женски
  Dada, a i mnogu mi beshe poznat a posle mi tekna deka glumeshe vo ifett
   
  На marija.980 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. loreddie

  loreddie Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  57
  Може спојлер од тие што ја имаат гледано да ми кажат како ќе заврши? :smirk:
   
 13. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  903
  Пол:
  Женски
  Ја загледав на тв и не сакам да ја гледам на интернет а одвај чекам да почне многу ми е интересна и добра серија
   
  На Malecka96 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.691
  Гледам дека ги блокирале линковите горе кои ги постирав за гледање на интернет, еве овде можете да ја гледате со превод и одлична снимка http://www.movtex.net/videos?c=63&page=2

  Знам дека многу од вас ја гледате на тв ама сепак подобро е да се гледа со оригиналните гласови, сепак подруго е доживувањето и експресијата на емоциите кои ги имаа оваа серија. :)
   
  На teffi.tkm, Carolin. и nena2010 им се допаѓа ова.
 15. Asiana

  Asiana Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  936
  Пол:
  Женски
  Многу убава серија, ме освои од првата епизода. Фират е преубав :D
   
 16. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.214
  Допаѓања:
  25.532
  Пол:
  Женски
  Може подетално како завршува
   
 17. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  530
  Пол:
  Женски
  Знам само дека Дениз и Нарин на крајот имаат сообраќајка
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  5.797
  Пол:
  Машки
  Не знам каква е серијата, ама овие што ги носат тука НЕМААТ МИЛОСТ со ова серииве еј, ... (facepalm)


  Јас го продавам телевизорот, а за вас не знам ..:drunk:
   
 19. Eoo

  Eoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  198
  Пол:
  Женски
  Ja izgledavv cela ;( i sea ne razbiram umrea ili ne :o
   
 20. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  27.128
  Пол:
  Женски
  Ne sakam turski serii, ama ovaa prikazna premnogu mi se dopadna I obavezno ja cekam sekoja vecer, koga ne mozam, reprizi gledam.:$
   
  На peperutche21 и Eoo им се допаѓа ова.