1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Милост (Merhamet) [2013]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од MayDiamonds, 10 април 2014.

  1. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    [​IMG]

    Извонредна серија која го следи животот на прекрасната млада девојка Нарин која јуначки и со гордост ги совладала сите препреки кои животот ги поставил пред неа.
    Доаѓа од мал град близу Истанбул каде животот не и бил ниту малце лесен, зад себе ги оставила болните сеќавања на минатото, насилниот татко и мајката која не можела да ги заштити ни своите деца а ни себеси. После трауматичното детство исполнето со солзи и измачувања, Нарин како најдобра ученичка во школото добива стипендија и се преселува во големиот Истанбул каде со помош на нејзината одлучност и цврста воља станува многу успешна адвокатка, нејзината среќа конечно и се насмевнува и вратите кон животот од нејзините соништа конечно и се отвораат.
    Судбината на Нарин набргу се спојува со Дениз која пак потекнува од многу моќно и богато семејство, тие набргу стануваат најдобри пријателки. Дениз и помага на Нарин подобро да се навикне на животот во големиот град а од Нарин за возврат добива искрено пријателство и безрезервна поддршка.
    Но набргу во нивното пријателство се вмешува љубоморната сестра на Дениз, Ирмак која е одлучна по секоја цена да ја врати блискоста со својата сестра која ја изгубила поради Нарин.
    Израсната во целиот луксуз и раскошен живот Ирмак од Швајцарија се преселува во Истанбул.
    Со неа заедно доаѓа и нејзиното момче Фират кој работи како директор во една многу позната банка.
    Нарин набрзо сфаќа дека Фират е нејзината одамна загубена љубов. Нивната љубов повторно се разгорува и покрај бројните препреки од страна на минатото на Нарин кое продолжува да ја прогонува. Тука се појавува мафијашот Шермет Караел кој наводно се претставува како нејзин клиент кој сака да ја најми како адвокат за некоја матна зделка во која е вмешната и банката на Фират.
    Нарин набргу во него го препознава човекот кој ја прогонувал уште од самото нејзино детство по име Бабур кој е болно заљубен во неа и ќе направи се за таа да му припаѓа само него.
    Дали и покрај нејзиниот исполнет и среќен живот, Нарин ќе успее да се избори со духовите од минатото?

    Последната епизода заклучно 44 беше емитувана на 12 Март 2014 и постигна рекордна гледаност и голема доза на шокираност кај публиката поради неверојатниот расплет на настаните.

    Серијата можете да ја гледате на следните линкови:
    http://www.serije.biz/browse-milost-videos-1-date.html
    http://www.filmovizija.net/browse-milos ... -date.html

    Морам да го пофалам пред се стилот на ликовите во серијата, тоа беше првото нешто што ми го фати окото.. инаку приказната е навистина многу убава и ќе допри до секого. :)
     
    На cresa-jagoda и Carolin. им се допаѓа ова.
  2. Pussycat

    Pussycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Serijata e prekrasna ja izgledav vo eden zdiv.akterite se super,prikaznata e trogatelna,potresna.
     
  3. Pussycat

    Pussycat Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
  4. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Го изгледав крајот и не можам да опишам каква доза на емоции ми предизвика. Дефинитивно Милост ќе ми остане најомилената турска серија засекогаш.
    Немам зборови.. навистина крајот беше повќе од шокантен, потресен.. не очекував дека сценаристите ќе заминат во толкава крајност, уште не можам да се совземам.. и искрено се надевам дека ќе снимат уште една епизода каде барем малце ќе го ублажат револтот на гледачите, ако не.. јас лично се заканувам на продукцијата дека ќе одам и ќе му ја запалам :D :(

    Се шегувам,.. актерите одиграа маестрално, Дениз и Сермет останаа мои најомилени до самиот крај.. колку ли само сум се смеела со нив и на крајот сепак успеаа да ме расплачат толку силно ;(

    Излишни се секакви коментари, му ја препорачувам на секој да ја изгледа.. зошто првенствено е многу поучна и сведочи за тоа дека животот не е милостлив и дека најмалите грешки кои ги правиме можиме да ги платиме скапо.
    Навистина оваа серија е врвот на досега снимените турски серии, никогаш нема да ја заборавам.. :clap: :bow: :bow: :bow:
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990


    Милост конечно и кај нас! Најубавата серија на сите времиња!
    Досега најдобриот избор на Сител се надевам дека ќе ја даваат до крај, на сите што не сте ја гледал од се срце ви предложувам да ја гледате, нема да зажалите! (y):l:
     
  6. Eoo

    Eoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    Вчера ја гледав првата епизода... Убава серија е!
     
    На 24.07 и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  7. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    сега ја гледав репризата на сител и ми се допадна многу....нема да пропуштам ниту една епизода :)
     
    На Eoo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Знам дека станав досадна со серијата простете ми :tmi:
    Верувајте на сите ви ја препорачувам, дефинитивно никогаш нема да ја заборавите.. Јас ја гледам веќе по трет пат, немам зборови.. Прекрасна и до срж трогателна серија.
    Најмногу во сеќавање ми остана песната на Нарин.
    Што и да кажам за серијата малку е.. ;(

     
    На marija.980 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Ми се допадна серијава ама не можам да разберам зошто мора да заврши
    со сообраќајка
     
  10. marija.980

    marija.980 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Сериjата е преубава,исто така и глумците се убави а посебно Фират ми е убав :l:
     
    На Eoo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Eoo

    Eoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    Dada, a i mnogu mi beshe poznat a posle mi tekna deka glumeshe vo ifett
     
    На marija.980 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. loreddie

    loreddie Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    Може спојлер од тие што ја имаат гледано да ми кажат како ќе заврши? :smirk:
     
  13. peperutche21

    peperutche21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
    Ја загледав на тв и не сакам да ја гледам на интернет а одвај чекам да почне многу ми е интересна и добра серија
     
    На Malecka96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Гледам дека ги блокирале линковите горе кои ги постирав за гледање на интернет, еве овде можете да ја гледате со превод и одлична снимка http://www.movtex.net/videos?c=63&page=2

    Знам дека многу од вас ја гледате на тв ама сепак подобро е да се гледа со оригиналните гласови, сепак подруго е доживувањето и експресијата на емоциите кои ги имаа оваа серија. :)
     
    На teffi.tkm, Carolin. и nena2010 им се допаѓа ова.
  15. Asiana

    Asiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Многу убава серија, ме освои од првата епизода. Фират е преубав :D
     
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Може подетално како завршува
     
  17. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Знам само дека Дениз и Нарин на крајот имаат сообраќајка
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Не знам каква е серијата, ама овие што ги носат тука НЕМААТ МИЛОСТ со ова серииве еј, ... (facepalm)


    Јас го продавам телевизорот, а за вас не знам ..:drunk:
     
  19. Eoo

    Eoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    Ja izgledavv cela ;( i sea ne razbiram umrea ili ne :o
     
  20. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Ne sakam turski serii, ama ovaa prikazna premnogu mi se dopadna I obavezno ja cekam sekoja vecer, koga ne mozam, reprizi gledam.:$
     
    На peperutche21 и Eoo им се допаѓа ова.