1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Минералите во исхраната

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од GirlRose, 28 јули 2017.

 1. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.040
  Допаѓања:
  26.616
  Знаеме дека храната е богата со минерали кои се битни за човекот. Дали внесуваме доволно минерали? Дали знаеме коja храна е богата со коj минерал? Ваше искуство секако е добредоjдено.

  Во последно време имав многу чести грчеви во нозите и ми кажаа имам недостаток на магнезиум.Пијам шумливи таблети со магнезиум и бедоксин.Но,освен ова дали има храна богата со магнезиум.Овошје,зеленчук и слично?
   
  Последна измена од модератор: 30 јули 2017
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.067
  Допаѓања:
  199.253
  Пол:
  Женски
  Секако дека има и храна, ѕирни го линков https://www.healthaliciousness.com/articles/foods-high-in-magnesium.php
   
 3. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Има во зрнестите плодови и млечните производи.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.158
  Пол:
  Женски
  Се трудам да внесувам минерали преку исхраната. Пијам и апчиња со калциум. Алергична сум на риба. Зрнести плодови често консумирам. Исто и млечни производи. Овошје послабо јадам.