1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Минимализам или поедноставување на животниот простор (Declutter your home)

Дискусија во 'Дом' започната од efrosinija, 26 март 2018.

  1. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Sto mozam sekako deka ke go dadam,(od sin mi nemam na kogo drug,site se zenski) tie se presrekni i vospitani,pocituvaat mnogu, a navistina im treba.
    Site smaleni raboti odat kaj niv.
    Neka se zdravi i zivi samo,stom imale takva sudbina,barem tie sto gi poznavame da im pomogneme so sto mozeme.
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Планирам плакарите да ми се вградени во ѕид и тв исто на ѕид, па ќе видиме кога здравје.
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    И јас сум за минимализам и мислам дека претеруваме со купување предмети во секоја сфера од домот.
    Зошто да не е позајмена книга туку мора да е купена?
    Зошто мора во висечките да има 5 тенџериња и 300 тавчиња?
    Зошто мора во собата да има закачалки на секој ќош па и онаа која виси на задна страна од врата?

    Сето тоа собира и прашина и бара внимание при одржување хигиена дома а и го намалува.живптниот простор.

    И јас фрлам.
     
    На efrosinija, Bebac, SofiMar_ и 2 други им се допаѓа ова.
  4. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Како сте ми?Исфрливте по нешто од дома?;)
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Минимализам или македонски преведено - евтинизам :rofl:
     
  6. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Па не се согласувам.Минимализам е и ако купиш помалку парчиња,поквалитетни и поскапи.Не само да купуваш ефтино и во голем количина.
     
    На WildMk, Bebac, nevermet18 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски


    Феноменални се, а им го препорачувам и подкастот.

    Јас уште средувам книги |(
     
    На eliesaab, efrosinija и tigerlady им се допаѓа ова.
  8. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Да, може тоа, но конкретно во македонскиот случај е евтинизам :)
     
  9. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    И да е, тоа би им дошло добро на многу луѓе, посебно во Македонија. Реално последниве години стануваме се "поамериканизирани" ама од негативен аспект. Се пазари масивно само зашто е ефтино или зашто е одлична зделка иако тие работи не ни се потребни и ни причинуваат само задоволство од 10 минути. Цели студии има на оваа тема, за допаминот кој ни се ослободува во мозок кога ќе купиме нешто ново.

    Додатна тема е што после со тие работи, колку ресурси се потрошени за истите да се направат и каде ќе завршат (хинт, во депонија).

    На страна од ова, сакав да ви спомнам, ако минимализирате по дома, има на фб група Дај не фрлај. Мислам периодов не е активна ради ситацијата ама сигурно ќе се смени тоа. Мене многу ми се има најдено за некои работи кои лично не ми требаат а се уште во употреблица состојба. На некого можеби ќе му бидат од корист и е убав начин да им се продолжи "рокот на траење".
     
    На Bebac, efrosinija, dayla и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Од кога живеам на Малта повеќе пари фрлам на козметика. Имам премногу шминки и сеуште купувам,па така ми остануваат неискористени работи кои потоа ги делам по другарки.
    Кога беше блек фрајдеј највеќе пари потрошив тој ден и верувајте тие парчиња гардероба дали еднаш ги облеков.

    Во Македонија често правев генералки на гардероба и работи кои веќе буквално немав место или не би се вклопиле во интериерот. Облеката ја ставав во ќеси и ја донирав во црвен крст контињерите. Предметите во кутија па во подрум или гаража.

    На островов немам донирано материјални предмети ама има една група каде луѓево си подаруваат се и сешто буквално. Тоа многу ми се допаѓа затоа што може да се рестарвира,офарба и ете нов шмек во домот.
     
    На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Се согласувам.Колку пати сме купиле досега работи без да размислиме затоа што биле на попуст.А после не сме ги искористиле ниту еднаш.
     
  12. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Во однос на шминката и јас сум иста.Колку шминка реално му е потребна на човек.Ако размислиш еден кармин со секојдневно користење може да ти трае 3 месеци.А за сенките и руменилата да не правиме муабет.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Еве да се пофалам, како начин да не ја богатам брзата мода, која кај неквалитетна, доста и загадува, често носам парчиња на шивачка.
    "Позајмувам" од мајка ми или баба ми, а поправам и мои парчиња за да стојат поубаво. Денес оставив цела кеса и со мало внимание лесно може да им се продолжи периодот на носење.
    Секако, во најбрзо време би сакала и сама да научам да ги поправам или преправам во ново парче облека:inlove:
     
    Последна измена: 28 мај 2020
    На efrosinija, Bebac, Mami3 и 2 други им се допаѓа ова.