1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Минимализам

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Bitter-Sweet, 17 март 2017.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  Кога има тема Надреализам, тогаш зошто да нема и Минимализам? ^_^
  Во пребарувачот го впишав поимот но не ми се покажа таква тема па еве ја.
  Што е минимализам, верувам дека знаете, но еве сепак кратко објаснување: тоа е уметност која датира од 20 век (1960 год) и се карактеризра со екстремна едноставност во својата форма, ги отфрла коментарите на општеството, личниот израз на уметникот, негативните елементи или референци на историјата, политиката и религијата. Минимализмот се базира на создавање предмети, слики, скулптури, музика и литературно творештво, чија вредност има чист естетски карактер. Минималистите ги ограничиле своите постапки на манипулација со елементите, како што се бојата, тоновите, облиците, линиите и текстурите.
  Во оваа тема, акцент ставам на минималистичката фотографија која е навистина прекрасна. Споделете ги и вие вашите најубави минималистички фотографии (кои што сте ги сретнале на нет или пак сте ги направиле лично вие) па да поуживаме во убавите глетки.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Anah, SunnyGirl2, cresa-jagoda и 17 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  flower-minimal-minimalism-nature-Favim.com-3130749.jpg 0a0e2d3a562ad797cf56bbd60ece4fca.jpg leszcynski_05.jpg wall-window-minimalism.jpg 276155-av-367677-900-71dccf3214-1484637381.jpg ec73c550011e08c6c70746a3181ae335.jpg 4KsE1b7rDY.jpg
   
  На cresa-jagoda, SV1911, КикиМаус и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.446
  Пол:
  Женски
  Прекрасен ми е правецов ^_^

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda, SV1911 и 13 други им се допаѓа ова.
 4. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.233
  Пол:
  Женски
  peechaya-burroughs-05.jpg b6bf8ba05863ab6b05794502f15798dd.jpg 77dc89abbdac775cef0149bbbd755bae.jpg 978a7a1215677bd33dd5a7a12b024a9d.jpg 77e8bdffa7e340a8b72ef13d10a5036e.jpg
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda, SV1911 и 15 други им се допаѓа ова.
 5. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  3.429
  Допаѓања:
  27.768
  Пол:
  Женски
  Mногу сакам минималистички фотографии, ама мене не ме бива за нив :D
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Јас па малку во друга насока ќе прокоментирам, језда темава е во литература и уметност, ама пак е поврзано.
  Минимализам со години е и начин на живеење. Мене многу ми се допаѓаат размислувањата кои потeкнуваат од ова движење, иако морам да признаам не би можела се да практикувам. Се залагаат за купување многу помалку, и само основни работи. Многу помалку технологија, многу дневни ритуали, симплицизам. Многу повеќе сконцентрираност на духовното, отколку на материјалното (y)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Regina.Phalange, VoodooGirl, cresa-jagoda и 14 други им се допаѓа ова.
 6. Afroditaaa

  Afroditaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2017
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  963
  Пол:
  Женски
  Ова е нешто прекрасно .. :inlove: заљубена сум во уметноста :l:
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  18.jpg 34832cea312f3f04e14c51a95ab85f17.jpg fence-castle-minimalism.jpg Architecture-iPhone-Photos-56.jpg hh.JPG a-10-step-guide-to-superb-minimalist-photography-3.jpg 15047968_1856921464538688_1986887901610246144_n.jpg
   
  На cresa-jagoda, SV1911, elimkd и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Таа Сум

  Таа Сум Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  awwww :inlove:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На cresa-jagoda, elimkd, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.257
  Пол:
  Машки
  И мене мнoгу ми се дoпaѓa oвoј прaвец вo уметнoстa. Некaкo пoсебен е. :)

  2017-03-18-11-43-59--1618926137.jpeg

  minimalism_featured_image.jpg

  images.jpeg
   
  На cresa-jagoda, Bozica1980, elimkd и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  9.503
  Допаѓања:
  159.872
  Пол:
  Женски
  Прекрасна тема уште попрекрасни фотографии. :inlove:
  IMG_3032.JPG IMG_3033.JPG IMG_3034.JPG IMG_3035.JPG IMG_3036.JPG IMG_3037.JPG IMG_3038.JPG
   
  На cresa-jagoda, SV1911, elimkd и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Zlatna12345

  Zlatna12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2016
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  842
  Пол:
  Женски
  Znam deka tuka ste se ljubiteli na minimalizmot, i ke mi izvinite sto jas ne go delam takvoto mislenje a ne mozev da se vozdrzam i da ne iskomentiram :D
  Ja gledam ubavinata vo minimalizmot, i ja ima sekoja moja pocit no jas na umetnosta odsekogas sum gledala kako na nacin na izrazuvanje koj sto treba da gi izvlece najdlabokite emocii od covek, najcesto najmracnite. Golem fan sum na ekspresionalizam, futurizam, op art (ne pop art) i maximalizmot - sprotivnoto na minimalizmot :lol:. Obozavam se sto ke mi ja razmrda dusava, ili ocive, si stojam na toa "more is more".
  Minimalizmot za mene e premnogu harmonicen, nerealen, premnogu "rozov". Ne moze nikogas da izvadi nekoja temna emocija od tebe, a jas tie najmnogu gi cenam kaj umetnosta.]:)
   
  На cresa-jagoda, Lella и Ketchup им се допаѓа ова.
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  17274530_1638961596119621_1646805771_n.png 17350928_1638961749452939_221073596_n.jpg 17391974_1638961789452935_1604252825_n.png 17392131_1638961806119600_1438427350_n.png 17392925_1638961866119594_137924438_n.jpg
   
  На cresa-jagoda, SV1911, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 13. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  2.073
  Пол:
  Женски
  IMG_20170318_105136_249.jpg IMG_20170319_121856.jpg Супер тема, последниве години се свртев кон минимализам, како во домот, така и во гардеробата..не знам од каде, но многу ми се допаѓа овој правец. Си правам и такви фотографии.
   
  На cresa-jagoda, Someonespecial, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.715
  Допаѓања:
  45.941
  Лично мои. :P
  PicsArt_03-21-10.01.51.jpg PicsArt_03-21-10.01.24.jpg PicsArt_03-21-10.02.15.jpg
   
  На sweet-cherry, cresa-jagoda, SV1911 и 10 други им се допаѓа ова.
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.338
  Допаѓања:
  80.195
  Пол:
  Женски
  Less is more ми е мото во животот. :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На sweet-cherry, cresa-jagoda, SV1911 и 5 други им се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.974
  Пол:
  Женски
  Одличен избор на тема од уметноста
  Јасната композиција е израз на длабочината и суптилноста на композицијата.

  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda, SV1911, Yowannty и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  275705-65900ea42a-900-ad6d241efa-1484637381.jpg f3b4e86779a637438d075c7c43fc0322.jpg 6a58cc4141ff1ad444e7af3cfcc861b5.jpg d48fc3301d8e2ab0dd1cbb917dabc700.jpg
   
  На sweet-cherry, cresa-jagoda, SV1911 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Сaкaм минимaлизaм. Не зaтoa штo сум мрзa. Нaoѓaм спoкoј вo тaквите слики и фoтoгрaфии. Не сум нaтрупaнa сo рaбoти кoи ќе ги пoврзaм сo други рaбoти, a тие рaбoти сo трети и нa крaј зaвршувaм вo хaoс.
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda, teteks и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.695
  Допаѓања:
  73.707
  Пол:
  Женски
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На cresa-jagoda и Ketchup им се допаѓа ова.
 20. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.207
  Допаѓања:
  28.495
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На VoodooGirl, cresa-jagoda, SV1911 и 2 други им се допаѓа ова.