1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Минималистичко планирање на оброци

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од efrosinija, 2 ноември 2017.

 1. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Купување на намирници, размислување што да правам за јадење, правење оброци, да расчистам за време на подготовките и по оброците, се работи кои ми одземаат многу време во еден ден. Убаво е да се готви за вашето семејство, особено ако сакате да јадете здраво, но постојат начини да го направите тоа со далеку помал стрес, време и енергија и со ист или уште подобар резултат.

  Една од техниките за постигнување на ова е неделно планирање на менијата. Знам за оваа техника веќе некое време, многу имам читано за тоа. Но, јас никогаш не го применував успешно.Дали вие ги планирате вашите оброци на дневно,седмично или месечно ниво.Мислам дека со планирање на оброците се заштедува време, енергија и пари.Што мислите вие околу тоа?
   
  На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да планирам.
  Уште поважно, не сакам да планирам.
  Сакам да зготвам тоа што ми се јаде. Може нема да ми се јаде грав во петок, туку во среда..
  Или сред недела ќе ми се пријаде нешто што воопшто не е на менито..

  Од друга страна, знам за луѓе што дури и готват викендот за цела недела..
  И тоа не верувам дека некогаш ќе го практикувам..
  Дури и најтешкото јадење може да се спреми од вечер, а не во недела..
   
  На Animali, senza.parole, muchacha_a и 11 други им се допаѓа ова.
 3. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  28.313
  Имам слушнато за таков план што да се јаде во текот на една недела, дури познавам и личности кои го применуваат и велат дека е успешно! Пред време занеш што ќе се готви, колку време ти е потребно, кои намирници ти се потребни и помалку се фрлаат неискористени намирници, оти нели пазариш за една недела се што ти е опходно.

  Јас не готвам така, туку спрема расположение, гледам и што имам на располагање, колку време имам, што пабарала фамилијата за јадење, па и гледам да не се поклапам со храната во градинката за да не мора малата и таму и дома да јаде исто.
  Најмногу готвиме ориз и компир, еднаш неделано грав (или во петок или во понеделник) и тоа е единственото што го знам за исхраната во текот на една недела, дека 100% ќе се готви грав, ориз и компир. Другото е спонтано!
  Инаку храната ја сакаме тазе приготвена, нема готвење од денес за утре!
   
  На muchacha_a, Arendelle, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Јас си ги планирам оброците- ручеците воглавно, неделно
  Пазариме за цела недела, и однапред имам план кој ден што ќе се руча
  Бидејќи сме со работно време, да не кажам цел ден на работа, сакам барем еден оброк- ручекот да е асален
  Си правам план кој ден што ќе се јаде, гледам барем два пати да има манџи- пр. компир манџа или грашак, или пак гравче.
  Олеснително ми е што почесто и мајка ми доаѓа кај мене, па таа готви, кога не е таа, гледам навечер да направам
  Има ден кога сме на пржени јајца, или ќе ставам да се подгреат пастрмајлии,ама и тоа е дел од планот:)
  За мене оваа опција ми е супер, преку недела докупувам леб, овошје ако снема,месо купувам неделно и терам со таа залиха.
   
  На Bozica1980, Sesil, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
 5. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  2.074
  Допаѓања:
  81.859
  Пол:
  Женски
  Не планирам за цела недела ,ама за секој нареден ден знам што ќе зготвам .Ретко да немам зготвено и да се јаде што има во фрижидерот .Пазарам како имам потреба секако секој ден сме излезени и има се по маркетиве .
   
  На joy1, Dust, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  31.965
  Не планирам ништо.
  Готвам според тоа што ни се јаде, и зависно од расположението во тој момент.

  Пазариме еднаш неделно.
  Немам желба да се макнам секој ден по маркети, кога и да ми текне да спремам нешто да не трчам по намирници.
  Готвење викенд за цела недела :shake:
  Сакам свежо приготвено па не мора да е нешто комплицирано.
   
  На boomsleng и Dust им се допаѓа ова.
 7. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.047
  Пол:
  Женски
  Ние сабота недела/размислуваме што ни треба, па едно списоче и одредени продукти одредени места зависно од цени нели.
  Земаме се што планираме да се зготви и точно знам кој ден што имаме. Ептен кога немаме време купуваме готова храна, ретко е тоа.
  Мирна глава цела недела.
  Обично и од вечер спремам, а некогаш и после работа, риба на пр. колку и да сум уморна си ја готвам во 17:00.
  Од ден за ден не би можела, има и други работи што чекаат.
   
 8. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Мислам дека и не е толку тешко да седне човек и во недела навечер, релаксирано со чајче или кафенце, да седне и да си испланира што ќе готви цела недела..мислам дека е поисплатливо, а и не се замараш секој ден што да зготвиш...и тоа одзема време и создава дополнителна нервоза
  Може дури и тематски да се деновите
  Например-понеделник нешто со мелено месо(Мусака,полнети пиперки,плескавици...),вторник со пилешко(Ориз тава,похован стек, ,среда jajцa(омлет,прчени кришки..,четврток-тестенини, петок нешто чорбесто, сабота нешто полесно (за да имачвреме и да шетнеш некаде, недела нешто покомплицирано,риба, некое месо..
  еве еден мој план

  понеделник -мусака
  вторник-пилешко со ориз
  среда-омлет со сланина или кобасици
  четврток -потпечени макарони
  петок-грав
  сабота пица
  недела пастрмка со компири
   
 9. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Se pravi spisok na ruceci (blago i ovosje) za cela nedela.
  Se pazari vo Petok i se zakacuva planot (spisok) na frizider.
  Gotvam spored spisokot, sekoj den.

  Ova e red vo mojata kuka koj egzistira od prviot den vo mojot brak i odlicno funkcionira.
   
  На duffi, muchacha_a, supergirlmb и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Arendelle

  Arendelle Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2017
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  7.404
  Пол:
  Женски
  Јас сум без план, вообичаено пазаруваме сабота за текот на наредната недела, само докупувам преку недела нешто што ќе се потроши или ако некоја нова идеја добијам.
  Можеби за некој е подобро со план така подобро функционира, но не можам да мислам, листа да правам и слично, сепак гледам разновидна храна да биде застапена. Кај мене испаѓа од денес за утре.
   
 11. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.494
  Не планирам ама дома не останувам никогаш без месо, компири, брашно, квасец, јајца, сирење, млеко, путер...
  Па кога нема што да се готви или месам или месо со компири правам.
   
 12. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.888
  Допаѓања:
  223.722
  Пол:
  Женски
  Оваа недела вака
  понеделник -чорба гравче, некое мевце и салата
  вторник-тавче гравче со кобасичка и салата
  среда и четврток ориз и пилешко со салата
  петок каша со ќофтиња.

  Готвам недела навечер, вторник навечер и четврток навечер.
  Викенд различно се прави зошто не се знае колку ќе сме дома. За денес има риба пире и салата. Утре кај свекрва на ручек.
  На дете од наш ручек давам делумно. Пример од оризот давам ама пилешко посебно домашно му спремам. Гравче без запршка и тоа само што зготвено, не стоено од денес за утре. За него готвам секој ден.
  Инаку да, вака е најлесно да се има и намирници со време и енергија за други работи.
   
  На efrosinija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MissChievous

  MissChievous Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  3.829
  Допаѓања:
  21.474
  Кога бев во фаза на слабеење, си планирав оброци ако не за цела недела, тогаш за наредните 2-3 дена сигурно. И тоа некако ми остана во навика. Ама верувам мене ми е полесно зошто само за себе си планирам. Во принцип, има одредени работи што ги јадам за појадок, а одредени за ручек. За појадок најчесто јадам јајца (со зеленчук) или овесна каша (со овошје), а за ручек најадам најчесто варен зеленчук (брокула/карфиол/морков/обичен компир/сладок компир/пченка) или мешунки (грав/грашок) во комбинација или со месо или ориз. Тоа е некоја шема што 80% од времето ја следам, а секако вметнувам тук-таму и од оброците на моите дома (кога немам време или едноставно ми се допаѓа нивниот избор). Измеѓу јадам овошје, јаткасти плодови, пуканки, семиња, чоколадо, итн.
   
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Секогаш ги планирам оброците на неделно ниво. Помалку стресно и порационално ми е така.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  И поприлично поефтино. Јас многу често си носам и на работа јадење од дома.Ем поздраво,ем поефтино .А и реално здосадуваат истите пецива од пекари секој ден. Станува еднолично.
   
  На Emma2 и Queen8 им се допаѓа ова.
 16. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  МИ что најчесто носите?Ме интересира дали си ги планирате и оброците за на работа,Факултет...?Што најчесто носите?
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Да, дефинитивно. Пецива речиси и да не купувам. Се трудам да не ми е еднолична исхраната, пред се’. За доручек, си комбинирам нешо со млекце, јогуртче..., или интегрално лепче со тенок слој домашен мармалад.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Ајде давајте предлози за неделно мени.Да размениме малку идеи, да ни се олесни во планирањето.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Доручек: 1. кисело млеко/јогурт со овесни снегулки и семе од сончоглед, 2. Млеко со мусли, 3. Смути, 4. Лепче со путер и ајдамер и 5. Лепче со мармалад. Таман за 5 работни дена...
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. efrosinija

  efrosinija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  А за ручек?:)
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.