Форумџика на годината 2020

Минијатуран пинчер

Дискусија во 'Дом' започната од summersunset, 29 јули 2015.

 1. summersunset

  summersunset Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Што се треба да се знае за пинчот и каква храна му одговара најмногу?
   
 2. littlevampire

  littlevampire Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  • И покрај тоа што расата не е лоша со деца, многу грижа треба да се даде за воспитување на млади за правилно играње и однесување. Кучињата се прилично силни за нивната големина, но можат лесно да се повредат за време на груба игра со дете. Исто така, нивниот наелектризиран темперамент им дава мало трпение за вакви груби игри.
  • Тимарење е лесно, мазното кратко влакно бара малку внимание. Нега мора да се врши во поладно време, кога крзното не нуди скоро никаква заштита од ладното.
  • Поради нивниот инстинкт да ловат глодари, посебна грижа мора да се посвети за спречување на пинчот да “нападне” мали предмети, како на пример капаче од шише, затоа што можат да се задават.
  • Пинч е склон на прејадување и треба нивната диета да се контролира, со што ќе се спречи прекумерна телесна тежина.
  • Оваа раса има незаситена љубопитност, така што најдобите играчки за пинчот се тие што ќе ја стимулираат нивната љубопитност. Овде се вклучени играчките кои што можат да се движат или да испуштаат звуци. Џуџестите пинчери уживаат да имаат ваква колекција на играчки, кои што ќе ги кријат и ќе ги преместува од едно на друго место. Сепак, кучето ги гризе и неизбежно ќе пробува да ги изедат нивните играчки, така што играчки од гума и пластика треба да се избегнуваат. Мали плишани животни, јажиња и интерактивни играчки кои што поставуваат предизвик се добри играчки. Играчки за мачки (што не го содржат растението Neptea Cataria) се исто така поволни. пинчерите се територијални, па поради тоа треба да им се овозможи нивно приватно место за да се одмараат и спијат. Сепак, тие ќе најдат посебно место во куќата каде што ќе спијат кога има луѓе во собата. Тие повеќе сакаат да спијат над и под меки предмети, па затоа треба да им се обезбеди мало ќебе. Доколку сопствениците го делат креветот, навечер вратите треба да се затворени, затоа што џуџестите пинчери ќе се качат на креветот и ќе легнат под покривката. Треба да се внимава не сакајќи да не се повреди Џуџестиот пинчер додека спие под покривката.
  • Поради нивото на енергија на оваа раса, важно е да се обезбеди сигурно заграден двор. Џуџестите пинчери треба редовно да вежбаат. Освен тоа, во јавноста овие кучиња треба да се носат на ланец, затоа што е природно за оваа раса да почне да брка нешто ако му го одземе вниманието.Можат да бидат многу љубоморни на други миленичиња, затоа што сакаат да имаат свој простор.
  Еве јас ова го најдов па ако ти послужи нешто:)
   
  На okcenzi и summersunset им се допаѓа ова.
 3. summersunset

  summersunset Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  ee ti blagodaram mnogu, stvarno interesna rasa na kucence e :D
   
  На littlevampire му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  9.635
  Пол:
  Женски
  Пинч нема. Има минијатуран пинчер (многу чест во Македонија) и Германски пинчер (поредок). Ако може да дефинираш на кој "пинч" мислиш и @RainBow (не знм кој друг модератор ја врши работата тука) да ја реименува темава.
   
 5. summersunset

  summersunset Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  минијатуран пинчер ..
   
 6. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  9.635
  Пол:
  Женски
  buzzy_106.jpg
  Надворешен изглед на мин пин-според стандардот.
   
  На summersunset му/ѝ се допаѓа ова.