1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мирниот сокак (Сител ТВ)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од cresa-jagoda, 30 септември 2014.

 1. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.112
  Допаѓања:
  34.077
  Пол:
  Женски
 2. Nezamenliva

  Nezamenliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  110
  "Мирниот сокак" е приказна за двајца млади чии различни животи ќе се спојат во еден ист свет во кој и двајцата ќе мора да трпат жртви. Билал е млад дечко кој е израснат во традиционална и многу религиозна фамилија и работи како таксист во сиромашната населба. Неговиот татко е мртов, па грижата за него ја превзел Хасан. Од друга страна, Фејза е убава и разгалена девојка која доаѓа од модерно и богато семејство. Нејзиниот татко е богатиот Неџметин Бег. Билал и Фејза одат на ист универзитет и учат на иста насока, но нивните животи се тотално различни. Другарката на Фејза, Лејла е тајно вљубена во Билал па во една кладба меѓу двете другарки, Фејза вели дека она ќе биде првата што ќе го заведе Билал. Но ништо повеќе нема да биде кажано на шега. Малата игра прераснува во голема љубов меѓу Билал и Фејза, во која и двајцата се менуваат. Билал повеќе не ја гледа Фејза како само богата и разгалена девојка, а таа почнува повеќе да се интересира за реалигијата и традицијата. Таквата промена на Фејза почнува да им пречи на нејзиното семејство и пријатели кои не може да ја прифатат нејзината врска со таков човек. Модерната девојка во име на љубовта ја облекува бурката и застанува на страната на традицијата.


  Улоги: Selin Demiratar, Kutsi, Güven Hokna, Sinem Öztürk, Gökhan Mete, Yeşim Salkım, Paşhan Yılmazel, Hakan Eratik, Fatma Karanfil

  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.574
  Допаѓања:
  9.325
  Пол:
  Женски
  Серијава се гледа дека ќе биде како останатите сиромашен се вљубува во богата и таа во него и пречки од семејството, ништо посебно + ќе биде досадна и долга исто како имитација на џивотот бесмислена.Мојот прв впечаток не ми замерувајте можеби ќе ми се смени мислењето :D
   
 4. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  Од како почнаа да ја даваа не ја гледам,ама утрово онака репризата ја гледав и многу ми се допадна серијата и актерите исто така :D
   
 5. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.459
  Многу ми е филмски направен филмов, поглуп не сум видела. Оваа богатава со овој таксистов се среќаваат на секој чекор, ај 1,2,3 ама ова е претерано, како да си закажувале во толку саатот дојди овде, во толку саатот дојди онде, а не дека е случајно па и во толкав милионски град се не се во село со 10 жители |( . Поготово вчера или неќна незнам кога беше му давав последна шанса на филмов :lol: и баш убаво се сеќавам дека рекоа дека таксистов вози само ноќна смена и тап господинов носел патници на гробишта сред бел ден |( .
  Глупости, а си мислев дека ќе биде многу убав. Штета. :|
   
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.112
  Допаѓања:
  34.077
  Пол:
  Женски
 7. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.072
  Не разбрав како умре Јусиф,поради каква грешка?
   
 8. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.458
  Допаѓања:
  7.100
  Пол:
  Женски
  ^
  Нешто во врска со водата (кога падна во неа,играјќи во нејзина близина), после ја испитуваа.
  Мислам дека немало систем за прочистување.
   
  На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ristovska123

  ristovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  64
  На Билал сестрата
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.112
  Допаѓања:
  34.077
  Пол:
  Женски
  А кој е татко на бебето? :?:
   
 11. Nezamenliva

  Nezamenliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  110
  Ја смениле глумицата, а? :?:
   
 12. Barbie20

  Barbie20 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  10.721
  Пол:
  Женски
  ^ Значи најмногу се нервирам кога ќе ги сменат глумците на сред серија. Ми се одгледува и серија и се`.
  Таман ќе се навикнеш и ќе ги сменат. А баш ми е симпатична сестрата на Билал.

  Инаку, ја гледам серијава, чисто за занимација. Интересна ми е, не е напната, нема некои ликови кои предизвикуваат нервоза (освен маќеата на Фејза) и онака ми е релаксирачка за гледање, за разлика од другите серии.
   
  На IamSexyAndIKnowIt, kikav, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 13. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.112
  Допаѓања:
  34.077
  Пол:
  Женски
  А тој Керим што и зошто сака да му наштети на татко и на Фејза ? :?:
   
 14. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.244
  Допаѓања:
  22.518
  Керим на својот татко му рече дека тој ќе им се освети за све и ќе направи сите во фамилијата на Фејза да патат. Најверојатно меѓу родителите имало во минатото некои проблеми.
  Инаку филмот ме нервира, како може сите да трчаат по Билал како кој знае кој да е, а Фејза како да нема друга работа и го демнее него на некој чекор. Реално која толку богата и разгалена девојка би трчала по еден сиромашен таксист, кој што во исто време ја избегнува. И капак беше тоа што она ќе сведочи против таткои. Значи како и да е неможат некои луѓе од вчера што ги знае да и значат повеќе од својот татко кој што правеше се за неа.
   
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.112
  Допаѓања:
  34.077
  Пол:
  Женски
  Зошто да не сведочи против татко и, што ако татко и правел се за неа, зарем не е во право Фејза што е од страна на правдата, кога може да помогне правдата да биде задоволена (иако детето веќе не може да се врати), зошто тоа да не го направи? Сепак детето немаше да умре, доколку татко и на Фејза ги почитуваше еколошките стандарди и прописи. :^)
   
 16. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.244
  Допаѓања:
  22.518
  Како на филм...
   
 17. Nezamenliva

  Nezamenliva Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  110
  ^ Изгледа дека оваа глумицава што ја ставиле, во турција ја викаат "лагер" зошто во сите серии влегува на замена 8)
   
  На Barbie20 и Chimera им се допаѓа ова.
 18. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  1.145
  Филмов е само еден од оние кои само означуваат бројка и ништо повеќе..
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.016
  Пол:
  Женски
  Страшно глупава серија! Мислам, која е тематиката? Фејза трча ко луда по овој, а овој ко машко никако не реагира и возвраќа, само ја лади, а таа упорно вжештена. И на што личи ни имале некаква љубов ниту било како возвраќање, таа да се однесува како да имале љубов и да му кажува поетски работи? Се гледа дека и тој се чуди што е со неа. Мислам да беше заинтересиран досега требаше да реагира... а ако бидат на крај заедно (а ќе бидат), тоа ќе се случи се некако одеднаш сигурно и овој пак ладен ко ладен... и крај. Што љубов е таа жити се... Нема смисла серијава, дефинитивно не вреди да зафаќа ударен термин. Нека ја даваат таму во 9 сабајле ако толку решиле. :D
   
  На Marossa, tace73, Elissa и 2 други им се допаѓа ова.
 20. simez05

  simez05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2014
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Машки
  Јас мислам дека серијава не е мн популарна кај нас (и на СИТЕЛ тв) како што е "Сила" мислам дека 100 пати повеќе гледаност има "Сила од Мирниот Сокак затоа пред да почне "Сила даваат раклама од серијава и ја раскажуваат ( што се случува во неа ) прв пат гледам вака да раскажуваат серија а векје е почната :^) /. Сега е до кај 15 епизода кај нас а има ептен многу епизоди (2-3 месеци )- сигурно ке трае кај нас (исто така и "Сила") но засега мислам дека нема многу гледаност - Мирниот Сокак :emo: