1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми доцни 3 години...........

Дискусија во 'Канта' започната од Ane-99, 3 август 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Ane-99

  Ane-99 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Епа вака, барав ваква тема на форумов но не најдов ако има иста ваква бришете. ]:) Пред скоро 3 години прв пат ми дојде...мислам беше крајот на Декември 2009. Знам беше пред нова година. Тогаш имав 5-6 дена и тоа беше прво и последно. Од тогаш веќе немам добиено ни еднаш. Постојано имам болки во стомакот, незнам дали е поради тоа или е нешто друго. Понекогаш се појавува некоја кафена или темно црвена лигава материја на гаќичките или пак понекогаш се појавува и една точка крв на хартијата за WC. Незнам што да правам. Ве молам помагајте. Бев на гинеколог ми рекоа дека е во ред, но тогаш имаше помалку од 1 година како ми доцнеше. Сега се направија веќе 3 години незнам што да правам. :(
   
 2. boki17

  boki17 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Зошто не одиш на гинеколог ?
   
 3. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  586
  Колку години имаш?
  Како и да е, незнам зошто толку години си чекала да не ојдеш на гинеколог.
   
 4. Ane-99

  Ane-99 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Бев 2 пати на гинеколог и 2 пати ми го кажаа истот нема потреба од анализи се е во ред. А мене страв ме фаќа. Ајде разбирам се случува по неколку месеци да не дојде ај и по 1 година ама 3 години се претерано. Незнам што да правам ако може некој да ми предложи некој добар гинеколог или ако има некој сличен проблем нека каже што се случило од што било. Иначе имам 14 години.
   
 5. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Малечка си, можеби е до хормоните, можеби тек навистина ќе добиеш.
  Ама да не нагаѓам, најубо посети гинеколог чим имаш болки,кажи каква е работата.
  Друго чаре нема, ние не можеме да ти помогнеме.
   
  На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Ane-99, за овој проблем ќе ја седнеш дома мајка ти :) ....се надевам упатрна е.
  И фино лепо со мама кај гинеколог.
   
 7. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  226
  Јас ти препорчувам фино лепо со мајка ти под рака и да си отидеш на друг гинеколог. Ние тука може да измишљаме што може да биде и зошто може да ти доцни, но гинеколог кој ќе се заложи малце за твојот случај ќе ти каже најдобро. Побарај да ти направат испитување на хормони. Ама барај ти сама, дури и ако ти рече гинекоголот дека се е во ред на ехо. Јас ова во секој случај го поврзувам со хормоните, затоа што за мене не е нормално 3 години да не добиваш, кога веќе еднаш си добила.
  Пиши ни што си направила.
   
  На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Послушај ги советите од девојките кажи и на мајка ти дека си премногу загрижена и дека сакаш пак да одиш на гинеколог смени го оди кај друг види што ќе ти каже твоето здравје е во прашање не е тоа туку така подобро да се спречи отколку да се лечи се надевам дека се ќе биде во најдобар ред
   
 9. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Ане, и мене ми се случи слично нешто.
  На 11-12 години ми дојде за прв пат, крварев ден-два и престана. Потоа ми дојде тек на 14 години и од тогаш ми е редовна.

  Мислам дека нема за што да се грижиш, зашто еве - барем јас сум немала никакви проблеми. :)
   
  На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.052
  Аман де, со тие ваши заплашувачки совети. :^)
  Ане не е никаква голема грижа. Ете си била на гинеколог ти кажале да не секираш, ќе ти кажам и јас. Додека вистински не ти почне циклусот редовен се случува се. Растеш. се развиваш ... Во пубертет си, хормоните работат. Опушти се, ќе почне вистинскиот циклус кога ќе дојде време. И тогаш може да има промени, период на немање додека се среди во редовен тек.
   
  На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. apsolutna

  apsolutna Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Не е ништо загрижувачко. Можеби телото мисли дека е спремно а твојот организам е сеуште млад.
   
 12. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.731
  Допаѓања:
  99.033
  Пол:
  Женски
  Ане а зошто со мајка ти заедно не одите на гинеколог.Ако си девица нема да те прегледува вагинално,ќе ти направи ехо...можеби ќе ти даде совет да испиташ хормони.Период од 3 години е навистина голем за да не се уреди до сега.Ако си слабичка можеби покасно созреваш.Во секој случај не е лошо да си направиш една контрола.
  :hug:
   
  На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fernandez

  fernandez Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  51
  немој да се секираш и да се плашиш,тебе менструацијата сеуште не ти е среденаимаш само 14 год,и јас прв пат добив на 14 год,па еве ме сега здрава ,жива и секогаш ми е точна,сепак разговарај дома со мајка ти
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.