1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се делат ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од Victorya, 31 јануари 2010.

 1. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И јас сум една од оние ужасни грицкачи на нокти. Но, покрај тоа што ги грицкам, ноктите ми се делат до половината и тоа што ми е останато, сакала или не, морам да ги отстранам. Потоа ми треба најмалку еден месец за да почнат повторно да ми растат.
  Ве молам за помош!
   
 2. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Srcka, zemi machkaj gi so limonov sok, ostavi go da se isushi i izmij go. Sekoj den taka ili 2-3 pati nedelno kako stoush so vreme... Kje vidish kako kje ti zacvrstat...
   
 3. tate

  tate Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  EH DEVOJCHE...........EVE GO MOETO ISJUSTVO-LICHNO

  SAMO ZA RAZLIKA OD TEBE JAS NE GI GRIZAM, JAKI MI BEA NOJTITE.

  NO POCHNAA DA MI SE DELAT ,..........

  SE MACHKAV SO RAZNI TINKTURI I MASTI.......BOGA MI NEKOLKU MESECI.I NISHTO...GI OSTAVIV RAAT EDEN MESEC, I POCHNAV DA SE MACHKAM SO EDNA KREMA KOJA JA PRAVI EDEM MOJ FARMACEFT ZA GRUBA KOZA NA PETI I LAKTI.......
  POSLE EDNA NEDELA , NOKTITE POCHNAA DA ZAZDRAVUVAAT , I SEGA MI SE TAKA CVRSTI I ZDRAVI.
  JAS JA PRAKTIKUVAM TAA KREMA ZA PETI, SHTO E IDEALNA........I SEKOGASH JA IMAM DOMA.
  I NE KOSHTA MNOGU........100 DEN.EDNO KUTIVCHE. AKO SAKASH DA TI PRATAM, KAJ SI ??
  POZDRAV
   
 4. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  ако можеш на мене ужасно ми треба ноктите тремногу ми се меки и ми се делат :|

  пиши ми на ЛП како можам да те исконктактирам
   
  На jooanna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  8
  Jas licno nemam takov problem .Mojata sestra imase problem so noktite gi grickase i i bea mnogu tenki i krslivi ,zolti od pusenje cigari i pocna da ja koristi kremata DIKLA ja ima vo apotekite, nekolku pati na den ja vtrluvase kremata na noktite i sega noktite i se cvrsti i beli,i jas ednas do dvapati nedelno ja koristam i moite nokti stanaa pocvrsti i pobeli.pozdravce probaj ja kosta okolu 130denari
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.440
  Допаѓања:
  146.577
  Јас сакам од некаде да го набавам тој гелот што обично го ставаат над надградбата на нокти,затоа што штом малку ми пораснат веднаш ми се разлистуваат,ми пукаат,ми се прекршуваат,страшно,а многу сакам убави,негувани,долги нокти,ама се плашам дека нема лек.Пробав со витамини,со креми,со дикла,ама ништо,ништо не ми помага,за се е виновна таа тироида.
  Не ми се фрлаат 500 денари неделно само за ноктите да си ги средувам кај козметичаркава каде што одам.Пре би сама дома,а и гледам не е некоја опасна философија,а ги прави цврсти ноктите и не дозволива било какво механичко или хемиско оштетување на истите.Ако некој знае од каде може да се набави тоа чудо нема ме извести бескрајно ќе му бидам благодарна. :D
   
 7. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Епа скрос истиот проблем го имам... :evil:
   
 8. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  И јас сум со истиот проблем покршливи нокти од моите ако има здравје боже, ја облекувам блузата и кога ке ја облечам ке забележам дека ноктот ми се скршил :o :o :o :Down: страшно се нервирам
  тате ај ако сакаш пиши како се вика кремата да ја побарам тука кај нас да пробам па да видам дали ке има ефект кај мене однапред благодарам
   
  На Elen.b му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LadyT

  LadyT Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  И јас го имам истиот проблем.. :? пред извесно време ги грицкав ноктите и сега ми се многу кршливи.. Многу луѓе ми кажувале за таа крема „Дикла“ но незнам дали е ефикасна ..:) Кој знае нешто повеќе нека пише :) фала однапред :D
   
 10. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Јас прво ги мачкав редовно со лимон и пијам Б-комплекс. Фала Богу конечно ми пораснаја и ми зацврстија... да видам до кога. :D
   
 11. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  za cvrsti nokti- B komleks ;)
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Јас не ги грицкам ноктите, ама што ми потпораснат веднаш ми се кршат! Имам забележано дека кога пијам витамини, шумечи таблети и слично ми стануваат поцврсти ;)
   
 13. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  За проблемов јас најдов решение...јас сум долгогодишен , страстен грицкач на нокти, и имав ужасни нокти, и дури лани првпат ги пуштив, и ми беа многу убави, а за чудо многу цврсти и не се лупеа со оглед на тоа што првпат имав нокти...ама секоја вечер заедно со крема за раце ставав и масло за нокти од орифлем е...и мислам дека тоа беше клучно за да можам да ги исчувам за првпат ноктите...пред 4-5 месеци несрекно скршив два нокта и после ги скратив, и пак ги изгрицкав и сега од ново водам битка, добро иде само малите ми се цели изгрицкани...си купив пак масло, и сега со нови сили во нови походи...пробајте, мноооогу е добро...значи масло за нокти ќе си побарате, секоја вечер втријување и немате гајле ;)
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Јас никогаш не сум имала долги нокти, 4 пати ставав надградба и ако верувате и надградбата ја имав изгризано :) А моите нокти и кога немаше да ги гризам, ако ми пораснат малку после ми се кршеа одоздоле самите. Сега веќе еден месец ставам ДИКЛА крема и премногу е ефикасна, ги прави цврсти ноктите и не се кршат, значи обавезно се мачкајте најмалку два пати во денот со Дикла. Исто така знам дека е добро лимон да се става на ноктите, со лушпата од лимон да се измачкаш. А и пиењето на Б- комплекс витамини и пивски квасец многу ги зајакнува ноктите.
   
 15. Leala

  Leala Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  12
  Јас пробав со Б комплекс пијам редовно ама повеќе се здебелив зошто неверојатно апетит ми отворија ;( ,а ноктите истите останаја, :( многу обожавам долги и цврсти нокти ама многу ми се меки и кршливи и незнам што да правам ,имав ставено 2 пати доградба ама не е тоа тоа друго се своите нокти друго вештачките како можам да ги зацврстам? А за делењето на ноктите и мене ми се делеа те советувам одреден период да не ги мачкаш со лак само со крем за раце секој ден по 2 пати (витамински) масирај ги по 5-10 минути и одличен е резултатот навистина ;)
   
 16. maa

  maa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  38
  Калциум од аптека ке си купиш или во некој козметички салон, има кравичка на паковката...Помага верувај јас го имам...позз
   
 17. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.512
  [​IMG]
  мене ова чудо ми ги спаси ноктите...негде имав пишувано за него предходно. Еве веќе 4 месеци ги имам сите 10 нокта и само ги турпијам за да ја анулирам должината, и супер се. Долги и цврсти како што никогаш не ми биле.
   
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 18. sweetgirl92

  sweetgirl92 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  1.783
  [​IMG]
  Мене ова ме спаси значи ноктите ми беа ужасни веќе цела година упорно пробував да си ги средам и никако да се случи тоа пред еден месец почнав да го користам овај маслен зацврстувач на нокти од Avon и сум презадовлна па ви го препорачувам на сите кој го имате овај проблем :*
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  Држете ги ноктите во сок од лимон :)
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]
  јас го користев овој препарат за нокти, многу ги зацврснува и не се двојат, ноооо е изгор скап, во ким пршав е чисти 700 денари, кој си може нека изволи!