Ми се делат ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од Victorya, 31 јануари 2010.

 1. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Интересна што е финтата со препаратов , како го користиш ? :wasntme:
   
 2. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Незнаев во која тема да се обратам, па можеби овде некој може да ме посоветува.
  Пред неколку месеци, си го повредив палецот на ногата. Да се померам со столот и со сета сила ногарката на мојот прст :tmi: Од тогаш плав ми е ноктот, а сега се прошири како виолетово! Што да му правам? Нема да можам на боса нога да бидам летово :o
   
 3. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  прашуваш за препаратот Алесандро?

  ако е за тој, се користи така што мачкаш прв ден еден слој, па друг ден мачкаш друг слој, третиот ден неправиш ништо, а четвртиот ден го вадиш со ацетон и ставаш нов, има ефект само ако си дисциплиниран, јас и не се придржував кон упатството толку редовно ми беа супер, цврсти, но многу е скап.
   
  На Dushica-sk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  И јас имав обоен :lol: палец пред неколку год.ама од едни чизми кои првпат ги облеков,а со саати бев излезена и осеќав болка,ама не обрнав посебно внимание,а тоа да ти крварел палецот,па после имав згрутчена крв под ноктот.Цело лето не облеков ништо отворено на нога,ми беше страв да не ми прокрвари пак ако го сечам или чепкам местото,па чекав како што расте само да отпаѓа потемнетото место,а растеше ептен бавно-со месеци како за инает.Ама и тоа помина.
   
 5. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  И мене ми кажаа дека ќе отпадне, ама веќе со месеци трае, се ближи полуматура,лето.. Со црн лак ли да одам |( Само што мене не ми крвареше само ужасно ме болеше и такво си остана..
   
 6. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Имам проблем со ноктиве, не ги грицкам, никогаш не сум го правела тоа, но многу ми се кршат.
  Што и да фатам гледаш се скршиле, садови да измијам, дури и при облекување :@ Се делат на делови, од секогаш сум имала вакви меки нокти. Сакам големи нокти но никако да ги зачувам, божем ќе ги пуштам но за џабе. Дајте ми некој совет имам пробано и со зацврстувачи за нокти но не помага. Нешто на природна база?
   
 7. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Колку пати на ден ? и дали помага?
   
 8. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Да помага и мене ми се делеа и ова го практикував и ми помогна сега повеќе не ми се делат иначе јас пред легнување еднаш на ден ги држев ;)
   
 9. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  И ја го користам истово чудо Вајлд, порано ставав почесто и навистина ноктите ми се зацврстија. Сега ноктите повторно ми ослабнаа, ќе пробам со поинтензивна употреба ;)
  Ви го препорачувам девојки :)

  Ќе го пробам и чудово со лимон.

  Аврил ноктот треба да ти падне, откако тоа ќе се случи ќе ти израсне нов. Немај гајле.
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Одма одам да пробам, ако треба и 5 пати на ден ќе ги чувам во лимон само да помогне :lol:
   
 11. LanA..ana

  LanA..ana Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  32
  и јас имам голем проблем со ноктите ми се листат и сеа го купив овој лак мн ми го испофалија па ке видам што резултати ке има кај мене :)
  [​IMG]
   
 12. RockyAngel

  RockyAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Како до зајакнување на ноктите после вадење на надградба?

  Како да ги зајканам ноктите полсе вадењето на надградбата? Некои ми рекоа да ставам маслиново масло.. да не знаете нешто друго за зајакнување на ноктите?
   
  На PinkPanterka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.270
  Како до зајакнување на ноктите после вадење на надградба?

  Евентуално лак за зајакнување на ноктите купи си во некоја од парфимериите, многу фирми имаат такви лакови ;)
   
 14. TheQueen

  TheQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  веке еден месец ставам ДИКЛА крема и премногу е ефикасна, ги прави цврсти ноктите и не се кршат, значи обавезно мачкајте се најмалку два пати во денот со Дикла. Исто така знам дека е добро лимон да се става на ноктите, со лушпата од лимон да се измачкаш. А и пиењето на Б- комплекс витамини многу ги зајакнува ноктите.
   
 15. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  4.013
  Јас мислам дека ноктите започнуваат да се делат при недостиг на железо. Кај анемични лица ова особено се случува во пролет, па препорачувам на сите кои го имаат овој проблем да почнат да конзумираат храна со повеќе железо или па по направена крвна слика, во консултација со доктор да земат фероглобин.
   
 16. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  36.829
  Пијам пивски квасец ... ама пак се кршат косата си ми е иста и несум се згебелила ни грам :)
  а пијам 5 месеци ...
   
 17. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.872
  Како до зајакнување на ноктите после вадење на надградба?

  Јас би ти препорачала да пиеш и Б-комплекс и додека не ти се вратат во нормала да не ги тинтраш со лакови во боја и ацетони, туку лак како што спомна Роси. Обично се прозирни тие, така да како сјај ке ти доаѓа.
   
 18. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.192
  Допаѓања:
  2.421
  Пол:
  Женски
  јас би ти препорачала да си ги купиш капсулите на диетфарм се викаат нутривал и се за нокти кожа и коса, една моја другарка имасе ваков проблем и мн и помогнаа а не се скапи околу 170 180 ден побарај ги во зегин се пијат 2 3 пати дневно и не го зголемуваат апетитот
   
  На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
 19. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  за ноктите и косата најважни се витамините од б-група, и витамин е исто така, од б-витамините витаминот б7 (биотин) е најважен за раст на коса и нокти. Значи за убави нокти ( и коса ) потребно е редовно конзумирање на храна богата со витамини б и е, и плус како дополнителна заштита може некој крем за кршливи нокти, и избегнувајте да користите ацетон бидејќи премногу ги оштетуа ноктите, за отстранување на лакот користете маслен отстранувач на лак за нокти кој не содржи ацетон, поскап е, но се исплаќа !
   
 20. jooanna

  jooanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ija goimam problemot !! ja ne gi grizam alin mi se krsaat seagmi se blizi matura a nekjam vestaci ve molam kazetet sto da stavam ve molam!! :))
  [mod-kirilica:2z806ong][/mod-kirilica:2z806ong]