Ми се делат ноктите

Дискусија во 'Тело' започната од Victorya, 31 јануари 2010.

 1. Sense

  Sense Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  45
  Порано ноктите ми беа невидена катастрофа, ми се делеа, кршеа и што ти не.
  Е сега во тој период пиев апчиња од пивски квасец (ја ги користев ко демек за побрз раст на косата) и од тој период ми се нема случено да ми се делат, во тој поглед ми се супер.

  Пробај, можеби ќе ти заврши работа. Има тема на форумов за пивски квасец, прочепкај ја и види какви искуства имале другите девојки.
   
 2. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Го имав истиот проблем и имав пробане се и сешто но ништо не ми помогна се додека не го открив лакот од Impala за потхранување и зацврстување на ноктите и од тогаш немам проблеми со делење на ноктите,убавезноо да го пробаш навистина помага :)
   
 3. Anastasia94

  Anastasia94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  6


  а за што помага миењето со четка за заби со паста? :?:

  инаку и јас порано ги грицкав ноктите но еве веке има осум месеци откако престанав и си имам убави,долги нокти :D а за лупењњто на ноктите помага маслиново масло-го спречува лупењето и ги зајакнува ноктите....
   
 4. Scar.Tissue

  Scar.Tissue Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.044
  Јас никако не верувам во тие производи од Avon и остали козметички компании.
  Мислам дека се џабе трошење пари, без ефект.
  Според моето искуство, како најефикасни против делење нокти, се покажаа Мерц дражеите.
  Чинат околу 550-600 денари.
  И освен тоа што се против делење на нокти, воедно се и против опаѓање на коса и за сјајна кожа.
  Содржат бета каротен и Б комплекс, фолна киселина, витамин А, неесенцијалната амино киселина - цистеин и биотин.
  [​IMG]
  Покажуваат видливи резултати.
   
 5. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.193
  Допаѓања:
  2.421
  Пол:
  Женски
  моментално си ставам од аура третман за зацврснување на слаби нокти има некоја преубава нијанса и може да го користиш и како лак и како подлога, не ми се до толку слаби ноктите ама знам некогаш да си ставам кога ке ми текне
   
 6. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Па кога ги миеш со паста тие побелуват а со лимон се зацврстуват...Може да направиш маска од лимон и паста за заби и да ја нанесеш оставеш и измиеш :)
   
 7. bleff

  bleff Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  19
  И јас имам ваков проблем... и никакви лакови од авон , орифлем не помаагаат. Добри ти се ноктите додека не го излупиш лакот, а проблемот си останува. :^) Затоа гледам секогаш да ми се налакирани макар со безбоен, ем не се забележуваат белите остатоци од лупењето. :) Иначе од братучетка имам слушнато за некој таблети витамински не знам за што биле (и ги дале после породување), ама кога ги пиела ноктите и станале многу цврсти што и едвај ги сечела :D
   
 8. RoseMarie

  RoseMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  18
  Долги нокти

  Феминки помагајте!!!Многу се нервирам, имав големи нокти а сега мали ;( Многуу мали!!
  Ве молам помош како побргу да пораснат?-Само не со апчиња или лекови алергична сум на нив :puke:
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.347
  Пол:
  Женски
  Моиве нокти се дипломирани парти брејкери, значи знаат да ми се испокршат и испоизлупат баш тогаш кога највеќе ми требаат нокти и имам најголем мерак да ги тинтрам - па не е фер.
  Ми беа ужасни, кратки, излупени од секаде, ама им го најдов лекот.
  Си купив безбоен лак, ги налакирав - ми трае веќе 4 дена и верувале или не, ама ноктиве ми пораснаа како луди.
  Немам поим дали ќе да е до лакот, ама пребрзо е бре жени, поспоро ми растеа кога бев налакирана со обичен или пак онакви, без ништо, а и не ми се лупат/делат, чудо некое.
  Нема штета доколку се проба со безбојниов, може навистина помага да не се лупат или јас само си замислувам !? :^)
   
 10. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Леле :o!
  сигурно е до лакот, кажувај од каде го купи, колку пари е и каков е :wasntme: :D
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.347
  Пол:
  Женски
  Го купив од локална парфимерија, 30 или 40 денари.
  Ќе ставам и сликичка, ама да ти кажам право, не ми е баш толку веројатно да е стриктно од лакот, отсекогаш било така, и со оние другите безбојни кои ги имам купувано - ефектот беше ист.
  Ама вреди да се проба, не е скап. :)

  од линијата на Оливиа лакчињата е.
   

  Прикачени фајлови:

  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Minuska

  Minuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  9
  Многу зависи и од витамините во организмот, сум приметила кога јадам повеќе овошје односно кога внесувам повеќе витамини и да не се грижам многу за ноктите тие ми се цврсти и убави :)
   
 13. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Мене ама баш ништо не ми помогна! ;(
  Ни лимон ни ц витамин ни паста ни од орифлејм, ни аура...
   
 14. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  Јас знам еден рецепт кој го прочитав од весник и барем 2 месечно го правам (бидејќи имам цврсти нокти)....во кутиче од еурокрем се става жешка вода и две големи лажици сол...се меша и се остава водата да се излади малце додека не стане млака...ноктите се држат во водата 15 мин...овој рецепт можете да го употребувате и секој втор ден ако ви се премногу кршливи,ви се лупат или ви се оштетени.
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.651
  Јас проблемот го решив со тоа што почнав да ги турпијам ноктите со метална турпија и од време на време да ги премачкувам со рицинусово масло.
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Јас уште од летоска како бев на одмор и солената вода партал ми ги направи ноктите. Сеуште ми се разлистуваат а не се некои меки и кршливи. Само упорно ги мачкам со безбоен лак и ги враќам во живот :) полека полека
   
 17. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Тогаш проблемот е од внатре, значи на организмот му фалат некои витамини. Пробај со редовно пиење б-комплекс или пивски квасец. Јас пијам б-комплекс и не ми отвара дополнително апетит, а за пивскиот квасец не знам... :?: Исто купи си и витамин Е има во аптека, црвени таблетки се
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 18. anelej

  anelej Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  5
  од кога знам за моите нокти секогаш се тенки и кршливи и се делат :drunk:

  крвта ми е супер

  и кога поЧнаа ептен многу да ми се кршат и делат бев кај матичната и ми препорача витамини АЦЕНТРУМ и Б-комплекс

  бидејќи од ацентрумот се дебелее не сакав да земам бидејќи беше летен период :emo:

  си пиев б комплекс и сега ми се ОК :)
   
 19. Smileeee

  Smileeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  75
  Мене само на нозете и тоа на најмалото прсте :worried: ама се справувам некако :)
   
 20. aci2011

  aci2011 Активен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  кршливи нокти

  имам мн кршливи нокти и неможам како секоја девојка да имма долги нокти ...и мн ми се лупат ако може некоој совет да ми кажете да не ми се кршат ноктите