1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ALEXXX

    ALEXXX Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мојот проблем е следен,Имам 20 год. студентка сум ,има долга врска(еден дел од проблемот).
    Но на факултет почна да ми се допаѓа едно момче(турчин),Нешто слично никогаш ми се нема случено,но се тешам со тоа дека сите сме луѓе и дека емоциите се оние кои се пред се друго.Незнам дали ви е познато она чуство на возбуда,тахикардија,сите оние симптоми на симпатизирачка хемија:).Не го познавам долго некаде 3,4 месеци,последниве неколку месеци почнав да го забележувам.Немаме воспоставено којзнае каков контакт,две реченици ако имаме сврзано.Често доручкуваме заедно на факултет нормално и со другите колеги,колешки.И незнам почнав некако да се чуствувам убаво во негова близина,.Дури пред некое време приметив дека не е само од моја страна ,нормално тоа неможеш да го докажеш,тие работи се осекаат,Знаете дека зјапа во вас иако не го гледате и вие него,осеќате дека ве набљудува...но 20 мин поминати во негова близина прават убаво да се чуствувам.
    Но нормално живееме во свет полн со предрасуди и стереотипи,најчудно од се е што јас никогаш не сум ги подржувала врските мегу луѓе со различни религии,бидејќи тие според мене би биле осудени на пропаст...И ете ми се случува мене далелу е од врска но сепак некоја си привлечност.
    Знам нормално е да се има некоја си хемија и со други личности освен со партнерот (не само љубовна хемија ...и во другите сфери)Но ова ме збунува тотално,некогаш сакам да можам да ги блокирам овие чуства ,знам дека не се во согласност со она ,,НОРМАЛНОТО,,дека како што кажав погоре имам врска подолга,ок е ,и незнам како да го доживеам ова што ми се случува :worried:
    ЗАТОА ВЕ МОЛАМ ДАЈТЕ МИ НЕКОЈ СОВЕТ,ДАЛИ ОВА Е НОРМАЛНО?,никогаш се немам најдено во ваква ситуација и затоа ми е потребна помош.
    ПОЗДРАВ ЗА СИТЕ НА ОВОЈ ФОРУМ. :* :* :* :* :*
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Вака..ти колку што заклучив си самата свесна зошто ти се случува ова и што значи..Имаш долга врска, млада си во најубавите луди години :) ..и нормално се уште созреваш, се бараш себеси и го бараш она што ти треба..И сега случајно се појавува тој како освежување во твојот живот..Тоа е хемија сега за сега..привлечност..Што нормално треба секогаш да го има..меѓутоа далеку е од тоа што значи љубов..Јас би ти рекла опушти се и размисли добро што сакаш и дали сакаш да си во долга врска(не знам како ти е во неа, не објаснуваш во постот) и сама ќе си дојдеш до одговор..Е сега кога е прашање за др вера јас искрено не сум за, од причина што се големи разликите и средината е таа што е..Иако има парови и во брак од хрис- мусл мешавина функционираат меѓутоа они си знаат како..Затоа биди претпазлива зашто ако се случи нешто со него ќе бидат повредени твои блиски луѓе..Седни и размисли..Јас сепак мислам тебе ти е ова само слатка занесеност која те прави исполнета ама не на долг период. :)
     
    На grickalce, biggirlsdontcry и leonaa им се допаѓа ова.
  3. ALEXXX

    ALEXXX Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Да ја нема таа хемија меѓу луѓето животов според мене би бил по малце досаден,бидејќи долата врска го наплатува некогаш данокот,ја ограничува слободата,можеби ради тој притисок секоја нова хемија со друг човек ни представува убаво чуство ,прво тоа дека малце ги отргнуваш мислите од партнерот.а второ за лична садисфакција,Искрено не планирам ништо со момчето што ми се3 допаѓа ,бидејќи како што и кажав такава е оваа наша Македонија,која наметнала одредени ,,ограничувања,,Ако почнеш нешто ке се преобрази во љубов и тука веќе е проблемот,:worried: Но некогаш срцето е она кое не збунува..ЗНАЧИ ПОДОБРО ДА СПРЕЧИС ОДКОЛКУ ДА ЛЕЧИШ. :?:
     
  4. dejana1

    dejana1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Pozdrav do tebe Alexxx :rofl: !!! Mnogu e ubavo ova sto ti se slucuva, no sepak jas mislam deka e minliva rabota! Zatoa, moj sovet e da ostanes na ona sto si! Imav bliska drugarka koja imase 4 godisna vrska so Turcin, no sepak na kraj ne zavrsi srekno! 4 godini se kriese od roditelite, tie ne sakaa ni da cujat, i ne samo od niv, od site sto ja znaeja ;( ! I, na kraj sama zakluci deka se bese pogresno! Znaci si izgubi 4 god. od najubaviot del od zivotot vo krienje i slicno. Uste ednas te pozdravuvam, i sepak sama treba da si odlucis :?: !
     
    На grickalce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ALEXXX

    ALEXXX Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала Дејана,Сепак секој совет е добродојден:) Според ова сто ми го кажа најдобро е се да остане на ова,дека не би сакала да се најдам во сл .ситуација како твојата другарка,сепак 4год .не се малце,.Најдобро е да го сакаш тоа што го имаш,а не да го имаш тоа што го сакаш,бидејќи проблеми во таква мешана врска мора да има,а љубов врз проблеми не се гради,Мило ми е што размислувате сл.како мене,така да ми го потврдивте она што јас сметав дека е праведно :)

    10x ПОЗДРАВ :*
     
    На Inci му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sweety.91

    sweety.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Јас сум заљубена и сум во долга врска со муслиман, но сепак не би ти препорачала да влегуваш во таква врска. Таа врска никогаш нема да ти биде прифатена и луѓето ке те гледаат со други очи, а највеќе ке ги повредиш најблиските.
     
    На Amon Ra, Tanjamm, ADOKI и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ja bi ti preporacala da ne si go kompliciras zivotot ;)
     
    На leonaa и Offspring им се допаѓа ова.
  8. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Целосно се сложувам со ова :clap:
     
  9. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    И јас би ти го препорачала истото, не затоа што он е муслиман, туку затоа што веќе си имаш долга врска и не вреди да ја уништуваш заради нешто што е минливо. ВО долгите врски секогаш има периоди кога ти е скиснато од се и кога ти е досадно, па затоа размислуваш за некој друг. Ама штом досега не се случило ништо со другиот дечко, тогаш спречи го навреме, не го гледај, не му обраќај внимание, едноставно олади се од него и обиди се да најдеш начин како да ви биде убаво со сегашниот дечко и да си ја зајакнете љубовта уште повеќе.
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Иренче како прво те молам смени го аватарот..некако многу ми е одбивен :tmi: ..Без навреда :* ...Е сега за проблемот, искрено би те советувала да не почнуваш ништо се дури и не си..Вечен судир постои и ќе постои меѓу тие две вери..Не може да не ти се удварал никој од нашите?!Не верувам...А и да е така па сигурно имало некој кој ти се свиѓал и си можела ти да превземеш нешто за да започне било што меѓу вас...Колку и да те сака и е упорен и ти го нуди цел свет на дланка, не дозволувај да попуштиш и да започнеш нешто...Затоа што утре не знаеш кој проблеми ќе ги имаш од разликите што постојат а и не верувам дека сакаш твоите да се откажат од тебе..Семејството е најважно.Размисли добро..И верувам дека има некој македонец што те носи во мисли само ти тоа треба да го откриеш и ако не друго потруди се да си најдеш сама некој и стави се во акција.Ќе се појави секако некој што ќе те сака искрено.
     
  11. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Има ваква тема па можеш да ја разгледаш.
    Девојко имаш 20 години и си зрела особа-Така да никој не мора да ти дава совет .
    Самата ќе си бидеш свој судија и ќе си пресудиш што има добро во една ваква врска .
    Љубовта е слепа затоа не ја гледа иднината.
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Значи се чудам и се чудам..И не можам да се начудам..колку девојки се во врска со машки од друга вера!?Каде со тој памет бе девојки??! :fubar:
     
    На Ella.313 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Каква врска има верата.
    Демек сите христијани не ги тепаат жените, не ги изневеруваат, не се пијанчат не се коцкаат не се љубоморни. Ако е Македонец е совршен или е доволно само да е Македонец. Подобро да те сака и почитува, да знае да ги цени вредностите на семејството, а дали ке одите во црква или џамија (според мене најдобро никаде) , дали ќе фарбате јајца или ке правите баклава тоа е помалку важно.
    Имам прјателка 17 години е во брак со Албанец и има 2 деца. Кога беше војната во Македонија продадоа се и се преселија во Турција. Се вратија дури 2006. А сестрата на истава се омажи за христијанин кој за 3 години и направи 2 деца и четврата се здружи со мајка му ја избрка сопругата, се разведе и и дозволува само 2 пати месечно да ги гледа децата. И кој е подобар?
    Битно е како се луѓето воспитани а не дали се црни , бели муслимани христијани, будисти, атеисти, Македонци, Турци Албанци Германци, Американци и не знам што уште не.
    Религијата отсекогаш имала за цел да ги затупува луѓето, да го задушува и ограничува слободниот дух и мисла, да ги држи луѓето глуви, слепи и покорни.
    Не мислам дека треба религиски разлики да бидат пречка на љубовта особено ако и не сте некој посветен верник.
     
    На Amelia, Limpan, sj *O* и 20 други им се допаѓа ова.
  14. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Многу убаво кажано.Како и да е сите сме луѓе.Иако јас не сум имала ваква врска,сепак немам ништо против.Подобро со некој од друга вера одколку со коцкар,наркоман,дилер или незнам што.
     
    На Amelia, SrceKameno, ian somerhalder и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Lisaa

    Lisaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    11
    Запознав случајно еден дечко, којшто е муслиман(меѓутоа, мајка му негова е македонка,а татко му Босанец). Вчера излеговме на пијачка. Дечкото е многу кул, образован, проживеан и симпатичен ми е стварно. Но, муслиман е :worried: Сега со она погоре што го напишав, дека мајка му е македонка итн..., длабоко во мене сум свесна дека само си се тешам со тоа. Он е муслиман и има муслиманско име :| Падна еден бакнеж синојка кога ме испраќаше и толку...Сакам да ме посоветувате, дали да продолжам да контактирам со него или дури не почнало ништо меѓу нас да се тргнам настрана, за да не биде после доцна. Ипак, не ми е до авантури, сакам некој стварно веќе да е постојано со мене и јас со него :worried: А во карактер е стварно супер дечкото, со смисла за хумор, приметив дека на ниту една основа нема предрасуди(добро за ова не сум сигурна, ипак еднаш само сум се видела со него, па да не избрзувам со заклучоци :?: ) Вие што мислите? Кажете најискрено, дури и да е најостра критика нема да се лутам. И само ќе кажам дека јас сум православна вера и НИКОГАШ и за НИКОЈ нема да си ја сменам верата.
     
  16. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Lisaa .. Ако дечкото е фин добарј и се океј зошто да не се забавуваш со него .. Но сепк убаво размисли
    Дали би можела да бидеш во врска со момче од различна вера ? Ако мислиш дека можеш тогаш продолжи .. а ако не прекиниго тоа што го имаш почнато за да не се повреди и он и ти .. поздрав
     
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Штом не ти е дојдено до авантури и сакаш нешто посериозно тогаш најди си друг. Можеш убаво да си поминуваш и само со мување, ама ете не ти е до тоа . Не ти препорачувам да стапуваш во ваква врска која ќе ти донесе многу проблеми. Штом не си заљубена, оттргни се од него, не отежнувај ги работите.
    Тоа од мене, останатото е твое ;)
     
  18. Lisaa

    Lisaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    11
    Тоа цело време се прашувам-дали ќе можам? и не можам да си дадам одговор себеси. А, он може све да ми каже на почеток сега, а отпосле кога ќе ме стави во рака да си го покаже вистинското лице(зашто незнам дали ќе се дозволи во муслиманска куќа, снаата јајца да вапца за Велигден или лепче со паричка да меси)...Јас сега предалеку отидов, до брак :lol: , ама ако се продлабочат работите, можно е и такво нешто од негова страна да очекувам(иначе 28 години има, работи, самостален е) Поима немам, све ми е измешано во глава :| :?:
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Јас би те советувала немој.Додека се уште не почнало ништо сериозно, прекини.Тие две вери не можат ни за милион години да се прилагодат.Судирите се тука.Има мешани бракови познавам, меѓутоа тоа се муслимани кои се растени со православни и се цивилизирани,а реткост е тоа.Немој и поради семејството твое.Не верувам дека би ти одобриле.И самата си кажа сега е ок, а кога ќе биде ете сериозна работата со брак верувај се менуваат, ќе ти наметне негови навики и начин на живот.Размисли добро дали вреди да бидеш со него.. :^)
     
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Според тоа што си пишала, јас мислам дека не би можела да се носиш со таква врска. Ти уште не си ни заљубена во него, значи само ти се допаѓа, затоа подобро е да не почнуваш ништо додека не прераснало во нешто поголемо. Друго е ако сте ептен заљубени и се сакате и двајцата, тогаш може некако да успеете да ја одржите врската, ама штом не си многу загреана за него, тогаш подобро не започнувај ништо, туку одалечи се од него. Ако си заљубена во него, нема да се прашуваш "не знам дали сум заљубена", тоа не се прашува, туку едноставно се осеќа. Ти самата си кажа дека нема да можеш да се прилагодиш на неговите обичаи, така да не гледам иднина во вашата врска.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.