1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Добро, не сфаќам каква врска има верата со љубовта.. :^)
    Не би ти препорачала да излезеш од долга врска заради нешто што е минливо ;)
     
  2. Lisaa

    Lisaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    11
    Од моја страна со сигурност би ви кажала дека нема да ми одобрат :!: Ама Jullie, он е растен со македонци, гледам и на ФБ профилот негов, скоро сите му се македонци пријатели... :| Искрена ќе бидам, си се тешам со ова само :lol: Времето ќе покаже како ќе се одвиваат работите :?: :|
     
  3. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Лиса јас би ти кажала да не започнуваш врска. Немој да се тешиш со тоа дека мајка му е македонка, растел со македонци и се дружел. Тоа нема врска со религијата, а религијата тебе ти значи и не наоѓај изговори. Самата велиш дека не би ја сменила верата, сакаш да си празнуваш Велигден, Божиќ и не се знае како ќе биде ако си во брак, можеби сега не му го гледаш вистинското лице, што и да ти каже за утеха ти во иднина незнаеш дали ќе си стои на зборот. Ако веќе размислуваш за брак, каде ќе ги крстите децата?????????? Ова е многу сложено,покренува милион прашања, а ти имаш 25 год, сакаш сериозна врска, ќе си најдеш православен, немој да се филмаш дека ова ти е последнта прилика да си фатиш дечко :* :* :*
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ок..ама по се изгледа ти и не си баш сигурна,така да не прави ништо оддалечи се од него.Ќе дојдат и други момчиња, а вистинскиот сама ќе си го препознаеш. :)
     
    На Lisaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lisaa

    Lisaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    11
    Имате право сите :) Мене стварно овој ништо не ми значи, онака ми е симпатичен, интересен, забавен...Туку да гледам да не ги продлабочам работите, после касно ќе биде за каење :| Фала за советите и ќе ви пишам што ќе се случува(само да не испадне некоја шпанска серија од ова меѓу мене и него :D )
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Еве ти сама си го даде одговорот :) Кога си претерано заљубен и кога и двајцата знаете дека сте вистинските, тогаш може да се жртвувате и да преминете низ разни пречки. Ама кај тебе не се работи за љубов, туку само симпатизирање, а за тоа не вреди да си го искомплицираш животот. ;)
     
  7. sweetty

    sweetty Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Вака сега и јас сум во врска со дечко што не е моја вера веке 2 години па немам никаков проблем тој нема ништо со тоа од неговата религија си ја почитува христијанската,и мене ми е супер со него ништо не ме спречава да не бидам со него сепак околностите се такви шо те гледаат со стварно други очи ама мене тоа воопшто не мe интересира,знам дека ме сака и тоа е се..а ти ако си сигурна дека те сака пробај си ја среќата и ако мислиш дека вашата врска има иднина продолжи ако не прекинувај веднаш..и за тоа време не се појавувај со него во јавноста... :*
     
    На veri му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Најлошата страна на ваквите врски, е тоа што експресно добиваш етикета на ороспија, што е крајно нефер! Не сум против вакви врски, и тоа ги подржувам само оние сериозни врски, каде партнерите се сакаат навистина, и си се гледаат во иднината заедно! Тука се прават многу компромиси, па затоа ваквите врски се за оние луѓе кои се способни да жртвуваат многу, без притоа да осеќаат некаква грижа на совест, оние кои имаат либерални ставови, опен миндед личности, кои не и придаваат голема важност на околината, религијата, традицијата! Јас искрено ги сметам таквите за целосно изградени личности, кои прешле преку границата на предрасудите, и се борат за својата љубов (секако не зборувам за оние неозбилни врски и сл). Никој не е крив, ако во некој таканаречен РАЗЛИЧЕН нашол сродна душа! Животот е еден, никој не знае кога ќе го снема од овој свет, и ако ние самите не си го разубавиме својот живот....верувајте околината нема да го стори тоа за нас! Бај д веј слатко е кога гледаш двајца што се борат за својата љубов!
     
    На TheDevilAngel, Capricorn96, RedWine и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Значи одбивни ми се ваквите врски и не ги поддржувам. И никогаш, ама никогаш не би имала врска со некој од различна религија. Строго христијанска, католик или православен.
    Значи без да се најде некој навреден, ама гадно ми е кога ќе видам како нашиве македонки трчаат по албанциве и одат со нив, за пари, за да се повозат со колите или чисто од "љубов". Војни се водеа во 2001-вата, ќе се мешам со некој таков боже пази.

    Ееее срам сте таквите, срам и за фамилија и за народ. И за самите себеси, што е и најбитното.
    Цвета главата ја давала да не ја потурчат, а вас гзот ве боли за честа, ја давате за една вожња низ град во убава кола, или за едно парче облека, или занесени од "љубовта".

    Не сакам да звучам како некоја македонка со балкански менталитет полн со предрасуди, поддржувам све, али ова е сосема друга работа, значи со човек од друга држава, да, али христијанин со христијанин(католик или православен), муслимани со муслимани. Никакво мешање.

    Значи кажав општо мислење на темата, да не се навреди авторката. А неа и препорачувам да не почнува врска, таа хемија сите сме ја осетиле и почувствувале, не е знак за љубов, а наскоро ќе ја осетиш и со друг. Не си го комплицирај животот и тргни се од него. ;)
     
    На HellAngel, mssuniquee, hristinnnna и 5 други им се допаѓа ова.
  10. badgirl12

    badgirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    15
     
  11. Histerica

    Histerica Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    Potpolno se soglasuvam so Harlow.Znachi mene istoto mi se sluci,samo shto ne bev vo vrska so momcheto.Ovaa godina na odmor vo Turcija se zaljubiv vo turchin,iako ne licheshe na turchin,beshe premnogu plav.Imashe plavi ochi,plava kosa,t.e ne beshe bash ona,turchin.I si pominav najubavo i den denes mi nedostasuva i go sakam premnogu,i imam preubavi sekjavanja od tamu iako ne bevme vo vrska.Me uteshuva samo faktot deka kje go sretnam pak.Zatoa shto svetot e mnogu malecok.Si pisuvavme na fb mi reche deka se sekjava na mene,i doznav deka studira vo Kiev momentalno.I ete taka se plasham da ne izbegav malku vo off topic,sakav da kazham samo deka ja voopshto ni na moment ne se zagrizhiv za toa shto ima razlichna religija od mojata.
     
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    можи за нас нема никаква врска верата со љубовта но сепак немој дури не станало сериозно не сум против таква врска ама од др.страна се замислувам до каде би одело сето тоа и како би завршило јас имам другарка што беше во таква врска таткому е турчин а мајкаму македонка и неговите родители беаразведени и таткому пофторно преженет беше за србинка (православна)која сега му е сопруга другарками со него се сакаја тогас изгледа премногу но дома кај неа никогаш немаше да го прифатат од негова страна мислам дека ке ја прифатеа знаеја за нивната врска но сепак имаше препреки 100 и пак ан крај ги разделија поточно тој излезе кукавица невидена ја остави се жени со некоја од нивната вера воопшто не беше срекен и уште не е и дур беше во брак тој уште ја бараше од време на време сега мислам дека се разведе(ја дозивеа судбината на таткому) немаш појма низ колку болен период помина другарками се смени тотално како личност од тогаш поминаа можи 3 4 години таја сеуште го спомнува понекогаш и уште се осека болка во нејзиниот глас иако после него имаше др.дечко сепак никогаш мислам дека не го заборај несакам ни да и го спомнувам јас...јас би те советувала немој ова ти го кажувам да учиш од туѓа грешка ...
     
  13. Opasnica

    Opasnica Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1

    Може и мене некој да ми помогне со истиов случај ?
    позз до сите на форумов јас сум нова овде
    исто ми се случува и мене
    ми се допаѓа едно машко од христијанска религија
    но проблем етоа што јас сум албанка :с
    и тој ме подгледува....но сигурна сум дека ке ме негира
    поради националноста...?
    ќе ми каже ли некој што да правам ?
     
  14. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    ^^ Мој совет е уште одма заборави го.Не започнувај ништо за да не се каеш после.Ете погоре читај што и имам пишано на форумџиката.Како и да е твоја одлука ама еве ти советувам немој да започнуваш ништо и заборави го.Ќе си најдеш дечко од твоја националност сигурно.Ние сме се уште таква средина каде мешање на верите не е прифатливо.
     
  15. Opasnica

    Opasnica Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1

    Оф леле....мисли ли некој поразлично ?
     
  16. LadyBug.k

    LadyBug.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    13
    Што има врска што е од друга вера??? па не е вонземјанин! ти како сакаш ама мое мислење е дека нема никаков проблем во врска со тоа... иначе и мене ми се случи нешто слично ми се свиѓаше еден муслиман босанец ама ништо од таа работа... моето мислење е тоа па за тебе незнам поздрав :)
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Тоа е мој став,а и на поголем процент на луѓето во земјава..за жал.
     
  18. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    За Opasnica

    Колку и од еманципирани фамилии да потекнувате ти и твојот дечко македонец нема да биде прифатена вашата врска,ни од твоите ниту пак од неговите... Да не се лажеме, сега, знаеме како стојат работите во Македонија од овој аспект..Меѓуетничка и меѓуверска тензија постоеле од секогаш, постојат и ќе постојат, а посебно меѓу албанците и македонците... Тоа е реалноста..Луѓето се делат на добри и лоши, но менталитетот на Балканот наметнува поинакви ставови во однос на тоа :tmi: А, одговори ми ме интересира многу - Ако македонецот те побара за жена дали ќе ја прифатиш христијанската вера?Дали ќе дозволиш твоите деца да се викаат-Марко,Филип,Александра,Дејан и сл...Ќе сакаш ли да ги крстиш во црква? Ќе се нафатиш ли за Велигден да станеш пред зајдисонце и да фарбаш јајца како сите православни домаќинки? Ај одговори ми :) ;)
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Баш сега за 3-4 недели сум на таква свадба, значи младоженецот е македонец а таа е од др. вера мислам влече корен и е полумуслиманка. И што бидна, неговите уште од почетокот се побунија и не ја одобрија врската ама и покрај се тие закажаа свадба и таа е малку трудна...
    Сакам да кажам дека ние сме балканци и тоа кај нас не функционира. Колку и да функционира меѓу младите сепак кај старите-родителите се јавува отпор. Во најмала рака кога си решен за тоа ја губиш подршката од најблиските.
    Знам, не живееме за родителите туку за сопствената среќа ама ете понекогаш љубовта е слепа. Сами го живееме сопствениот живот и сами одговараме за сопствените грешки и последици. Секој си прави како си сака...
     
    На Beatriche19 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Сите се зафативте со славењето на празници и имињата на децата и се едно исто па исто повторувате, како тоа да е најважната работа. Ако има љубов и слога во нивниот брак, ќе се договорат некако и за имињата и за празниците, ќе најдат компромис, не смета ништо ако се слават и христ. и муслим. празници. А за имињата, гледам па денес ние македонците се македонски имиња ставаме, како не.
    Се повеќе на малите деца им ставаат странски модерни имиња, така да и во тој брак можат двајцата да се договорат за некое помодерно име што нема да ја претставува ни христијан. ни муслиман. религија. Пример името Сара, го ставаат и на македонски и на албански девојчиња ( тоа ми текна сега во моментов, а има уште многу такви универзални имиња ).
    Поентата ми е дека не се толку битни имињата и празниците, колку што е битна љубовта, слогата, разбирањето и среќата со тој човек. Ако сите овие работи ги имаш најдено со некој, не би требало да ти претставува пречка неговата религиска определеност ( освен ако е некој ептен екстремно религиозен, тогаш не доаѓа во предвид :) )
    Сепак, треба да бидеш сигурна во тој човек, за да можеш да се жртвуваш за него и да преминеш преку се за да бидеш со него. А таква жртва не се прави за секого. Само ако се работи за некоја претерано голема љубов и ако си сигурна дека тој е вистинскиот за тебе.
     
    На eloves и amberr им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.