1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Многу е жално кога девојка се самовреднува со бројот на партнери и нивен национален идентитет.
    Мислам, колку треба да си празен, без квалитети, за на некој критериум да му биде со кого си легнал ти.
    И не може маж да те вреднува, ќе те прави и курва и мивка и се по ред, ако и ти сама си даваш на вредност според тоа со кого си легнала.
    Ја не се срамам од тоа со кого сум била. И никогаш со мене не би можел да биде некој што смета дека сум курва ако сум била со каур, циган, шиптар и слични епитети од госпоѓицата со комплекс на нижа вредност.
    Со мене може да биде некој што ќе ме сака таква каква што сум. И на некои ограничени умови ова не може да им се објасни, али бар нека не вреѓаат. Ја доаѓам на форум да олабавам од вакви ликови во реалноста.
    Не мора и тука да читаме огорчени што омразата си ја канализираат тука!
     
    Последна измена од модератор: 14 мај 2017
    На Crna Dama, Izaabella, ForeverYoung и 15 други им се допаѓа ова.
  2. clen1

    clen1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2016
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Машки
    Како можиш да споредиш кинез со муслиман? (facepalm) Кинезите се културни луѓе, во цел свет ги знаат по добро.
     
    На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    А кога веке членкава си зеде за право да ги прај совршени муслиманите, да видиме која е нејзината мака со муслиманите. Бидејки нели, битна била љубовта без разлика на верата, аааааааааааааамммааа чекај, кај исламот битен е исламот.

    КОЛКУ ДА ВИДАТ ХРИСТИЈАНКИВЕ ЛИБЕРАЛКИ


    Следно

    Можно е можно, само што ти докажав дека кај вас ваквите глупости се најнормални и за тоа е се јачај на оваа тема, кога тебе те шутнале дека си кренала нозе предходно. Ајт поздрав и памет за друг пат.
     
    На SnowWhite8, Tanjamm, FilipTraum и 3 други им се допаѓа ова.
  4. majstor4e

    majstor4e Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Мене па чудно ми е како во 90 посто од случаите македонките се заљубуваат во муслиман(албанец), а албанка во македонец е многу ретка појава, дали албанците зрачат со некоја љубавна енергија... кој да ти каже...

    Значи под изговорот на тоа дека сме современи, и не ги делиме луѓето на национална и верска основа (а како што гледам и тука е застапен на велико тој тренд), македонкиве се утепаа од ебење со албанци . Како бе да не ми е криво, кога извесен Бујар, кога ќе го прашам шо бара да искача по македонски кафичи, да ми каже дека тука полесно му е да дојде до дунда. Ете да речеме дека треба да му речам, "Дај бе шипо не јади гомна можеш да сањаш за нашите", веќе у следниот момент ме демантира така што товара некоја "наша" у бемвето од швицарска шо го има купено.

    Трагедијата е што истата таа у друга прилика ќе ми рече ја сум горда македонка. Па ако си горда македонка, имај малце обзир за националната гордост. Сигурно дека можеш да ја контролираш потребата за вагинална ексукрзија кога е во прашање гореспоменатиот Бујар и неговите сонардници, која на основата на неговата националност (а не со неговата современи сфаќања и либералност), ни ја изебаа националната гордост на сите можни начини. Истиот тој Бујар кога е на ред национално прашање, не размислува со сопствена глава, него си се приклонува браќата сонародници, и на тој начин дотурка да стане граѓанин од прв ред у туѓа држава, а тебе те гледа само како неверниот каур, освен ако нема некој интерес од тебе, тогаш е најдобар со тебе . (Ако ми речете дека генерализирам и дека не се сите такви, ќе идам да се обесам на црешана у двор, зашо тие што не се такви се мерат у промили).
    И после се чудите зашто сте осудувани, и не правите со примитивни сфаќања...
    Не сме ние штрокави што албанките ретко се "заљубуваат" у нас, него за нив македонец не постои. Кога ќе се разминуваш со албанка рецимо, нема многу погледи разменување,главата и е строго у земја збуцана ко ној.

    И не си правам илузии за ова, секојдневното искуство ми го покажува.
    Него забегав јас повеќе на национална основа, али па и истиот муабет е и за на религиска со гореспоментатите сонародници.
     
    На Bokchee, SnowWhite8, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Мене она што сега баш после коментариве ме интересира е тоа дали вие што одобрувате врска или брак со личност од различна религија, дали вие лично сте биле во таква врска и сте искусиле?
    И јас сум мислела дека не е нешто страшно па и влетав во таква врска, еве ме сега, такво нешто не би одобрила никад. Човек со искуство ви говори. Да не сакате да знаете зошто?
     
    На Tanjamm, lunchy, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.436
    Пол:
    Женски
    А чекај, муслимани се само албанци?
    Оти ова повеќе на етничко препукување ми гледа него на религиска основа. Нели реков ќе зборам со дечко ми и нормално не ме изневери со ставот и го прашав како можи никој до сега да немам сретнато во моја околина до толкава крајност како што е опишано во темава (зборувам од двете страни, не само за муслиманите) и ми кажа дека тој има и дека можеби по дестина луѓе се од двете страни кои се така воспитани и не знаат подобро. Ама тоа нели во мојата околина.

    @Bitter-Sweet јас. Мене ми е еден од подобрите, знајш зошто? Никој толку не ме почитувал ако му речам 'не' или 'не сега' или 'доста е треба да бегам' и добивав бесплатно испраќање до дома. Не беше врска чисто излегвање за тепање досада ама не гледав на него како на нешто страно, додуша и самиот се стремеше кон атеизам (верувале или не!), само сеуште не беше сосем спремен да го изнеси тоа. Беше подобар него другите двајца со кои сум излегла, да не речам ми ги крена стандардите за дечко.
    Никогаш не ми спомнал за секс ни ме притискал за тоа, и никогаш ништо повеќе не сум имала со него. Зошто бил човек и ги почитуваше моите граници поставени од почетокот. Патем беше турчин.
    Многу девојки имаат многу лоши искуства со наши ама не се споменува тогаш националност и религија. Не?

    А сега ме интересира нешто до сите, велите дека не сакате мешана реглигија и врски и тоа е сосем во ред. Целосно го почитувам вашето мислење зошто се работи за вашоит живот и сите правиме како што сакаме и ни одговара. Ме интересира, зошто религијата е само проблем , како би била врска до трчин атеист или турчин кој се конвертирал во Христијанство или македонец ама атеист или ете, македонец, но не Православен туку Католик ?
     
    На Antolinaa, Ingvild, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Ама имаат обичаи различни од нашите нели така..И тоа ке заборавев да кажам на другарка ми бившиот дечко е од Македонија а живее во Швајцарија па се омажи со девојка од Тајланд ..Па сега ти види ...И една моја сограганка значи православна зеде маж турчин од Истанбул мислам дека беше :inlove::inlove: ако најдеш заеднички јазик со некој ништо не е важно се ке биде во најдобар ред..
     
    На Dgirlll му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Па последното е врв, пред мене изваде маж кој би го сакала доживотно, и тој ме бендиса, ама знаеш што е? муслиман.
     
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    И Бог ти е крив за тоа? Баш сте ми чудни... Ако ти смета тоа што е муслиман зошто си со него? Или му смета нему што си ти христијанка?
     
    На theowndemon, Petar80 и Rama им се допаѓа ова.
  10. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.558
    Допаѓања:
    171.457
    Пол:
    Женски
    Тоа што е муслиман не треба да ти е пречка, ако велиш дека е маж кој би го сакала доживотно :)
    А и онака не веруваш многу во Бога по пишувањето, тогаш што се потресуваш што е муслиман :)
     
    На Petar80, cresa-jagoda, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    :D

    Знаете ли вие дека муслиман не подразбира само вера, туку и начин на живот, менталитет... понакви од се на кое немуслиманите се навикнати? Не мора да значи секогаш, ама обично е така.
     
    На Tanjamm, Petar80 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    заради мојата фамилија скрос ќе се откажат од мебе. едино опција е да заминиме странство некаде инаку нема шанси
     
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    @macencef толку време те читам и сега оваа промена кај тебе,да имаш човек,љубов, се' што посакуваше, ако ви е искрена и сте погодени вие двајца, за никој друг нека не ви е важно и борете се за да сте заедно.
    Нит први нит последни мешани ќе сте!
     
    На macencef и Dust им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    @macencef а штом тој веќе е во врска со тебе, зборам за класична врска, тој веќе го отфрлил муслиманското (за муслиманите врска во наша смисла не важи). Направете компромис некој, отфрлете ги и двете религии, или секој нека си тера со својата (така ќе биде жртва и од двајцата, нели, нема да си само ти таа која ќе менува вера, ќе ги разочара своите или како и да е). Разбирање и од двајцата, или секој да ја прифати религијата на другиот или целосно отфрлете ја.
     
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    ne se sekirsjte za mene jas doznav deka ima devojka taka da, nema vrska. a jas konecno kapituliram po ova prasanje 16 godini baram da me bendisa nekoj i od denes natamu ne baram
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    fala za poddrska a!a ima devojka to e
     
  17. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Не ми е јaснo кaкo мoжете дa пoистoветувaте девoјкa кoјa сменилa еден пaртнер, муслимaн и девoјкa кoјa сменилa 100 пaрнери Мaкедoнци,крaјнo фрустрирaчкa кoмпaрaцијa!!! Се ежaм веќе oд пoмислaтa вo кaквo "сoвременo" и "мoрaлнo" oпштествo живеaм.
    Штo се oднесувa вo кoнтекст нa врскa сo муслимaн , јaс тaквo личнo искуствo не сум имaлa, нo и не сум прoтив тaкви врски бидејќи луѓетo ги делaм нa дoбри и лoши и кoмуницирaм сo сите кoи штo се oк сo мене не ми е вaжнo нa кoјa припaднoст се.
    Е сегa жaлнo е штo тукa ги етикетирaте сaмo девoјките штo идaт сo мислимaни, a зoштo нaшиве Мaкедoнци припaдници нa МАШКИ ПOЛ кoи идaт сo мислимaнки или ИМААТ ЖЕНА МУСЛИМАНКА не ги нaрекувaте сo пoгрднo име ??? Знaчи тезaвa декa муслимaните НЕ ГИ ПOЧИТУВААТ припaдничкиве oд жендки пoл ,a нaшиве демек мнoгу не пoчитивaaт е дaлеку oд Вистинa. Штo резултирa кaј и дa е секoгaш кривицaтa е упaтенa кoн ЖЕНАТА !!!
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.102
    Пол:
    Женски
    Аууу леле коментаров врв. Значи македонките христијанки кои се во врска со муслиман ја предадоа државата, не си ја сакаат татковината, ма ради нивната непочит кон националноста пропадна светов!!
    Знаеш што? Горд човек сум ама карактерно а не зошто по некоја случајност сум дојдена на светов во Македонија :) и како да си ја сакаш нацијата кога 90% се никакви со никакви вредности, огорчени и полни со предрасуди :) не те гушка навечер татковината те гушка човекот што те сака...

    П.с ова за албанките си малце грешка ги имам во фамилија и не идат со фацата во земја :) :)
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Не се залажувајте. Животот не е бајка. Познавам дечко од мешан брак кој е фрустриран затоа што не го сакаат ниту едните ниту другите, а Македонките се забавуваат со него, но сериозна врска не. Тој не е крив што е мешан, ама не секоја девојка сака да виде со некој што ниту ред ни крај не можеш да му најдеш во гени. Не е сеедно.
     
    На LBC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    Се сложувам скроз со ова. На крај испаѓа родителите биле толку себични на некој начин.
    А најинтересно ми е кога ќе почнат да објаснуваат како тие се сакале највеќе на свет и немало љубов како нивната. Само климам со глава и во себе се смеам. Океј у реду.
     
    На betikolevska1, Rama и Tanjamm им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.