1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.999
    Допаѓања:
    11.120
    Eве јас не сум светица, ама таа што седи со шиптар кој само што не ја истепа пред сите во кафичот светица е, ајде божица ќе ја кажам Сега задоволна?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Чекај сега, ти си загрижена за девојката како женска личност која има емпатија кон женскиот род или едноставно ти пречи фактот што типот е 'шиптар'?
     
    На Mishela, Ingvild, Antolinaa и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.099
    Пол:
    Женски
    Проста е зошто седи со некој што ќе ја истепал. Ајде позз
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    А ако седи со некој Македонец кој исто така ќе ја истепа?
    Или тогаш не е до националноста и верата? :)
     
    На Mishela, Ingvild, Antolinaa и 4 други им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Посакувам и јас да немав воопшто мои грижи, за да можам слободно да се замарам за непознати Македонки зошто и како пиеле кафе со Албанци.
     
    На La.loca, kim.k, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува што прочитав :| (facepalm)
    Прво и основно, како бе толку лесно користите вакви изрази ко „отпадок“ за било кого, стварно не ве разбирам?
    Гледаш девојка која воопшто не ја познаваш и дечко кој ѝ се дере и за малку ќе ја истепа, и пресудно е оти си слушнала дека тој збори на албански, па затоа девојката која е жртва на тоа самата си е крива, отпадок е и дроља оти си го дозволила тоа, најважно што си дозволила Албанец така да ја третира? (facepalm)
     
    На Antolinaa, Sanjichka007, Anna-marija. и 3 други им се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Јас сум.
    Велиш дека седи на кафе со некој кој ѝ се дери и ја/ ќе ја тепа. Нагласуваш дека 15 души го гледаат тоа. Тоа е лоша ситуација кој и да е дечкото, ситуацијата не е лоша зошто дечкото е муслиман, албанец или што и да е, ситуацијата е лоша зошто он е кретен. Тој не е кретен ради својата вера, тој е кретен како човек. Има такви и Македонци, Албанци, Кинези. Не е до верата и националноста, до човекот е.
    Како што кај нас има спротиставени мислења на форумов - има секаде. Нигде ништо не е еднолично. :)
     
    На j.anna, Counter Girl, LoveRain и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.999
    Допаѓања:
    11.120
    Еве мисица ќе ја кажам иако беше дебелка малце. Интелектуалка, завршен докторат, кандидат за министерско место, или за комисија за верски заедници. И сега ок е ?А ти што толку се навреди дали е отпадок некоја што не ја ни познаваш како што и јас не ја знам по име, ама по фаца ја запаметив, а можеби и не веруваш во она што сум го видела, а?
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    @Tanjamm последна опомена пред да те банирам од темава на 3 дена.
    Ве молам без навреди и како за промена, коментирајте на цивилизиран начин.
     
    На Anie93, crimson, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. blagoj123

    blagoj123 Нов член

    Се зачлени на:
    12 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дечки ајде да ми помогните да ја расчистиме ситуацијава бидејки сум во тесно.
    Вака можи на почеток ќе ви изгледа папетично но тоа е што е и ќе ве молам да се оградите од лоши коментари, осудувања и слично, но сакам да ги слушнам вашите мислења.
    Приказната започнува вака.
    Јас сум православен христијанин и до пред 5 години бев лојален на верата со причести, слави итн итн дури имам и два пати учествувано за Водици за фаќање на крстот. Но не сум до толку хард кор верски настроен туку сум флексибилен т.е ги почитувам и проучувам и другите религии бидејќи суштински сите делат иста приказна и морални вредности.
    Но се се смени односно започна кога бев на факултет пред 5 години. Имав колешка од Факултет која многу ми се допаѓаше но беше муслиманка, но и покрај тоа нејзиниот карактер ми беше тотално погоден баш како мојот и имавме еден куп заеднички работи и погледи кон животот и бев решен да пробам посериозно со девојката бидејќи таква шанса несакав да пропуштам и бев решен да направам религиски пропуст и да бидам со незе.
    Се беше ок супер бевме неколку месеци заедно и решив да кажам дома, но под дифолт знаете како е кај нас моите несакаа да слушнат за такво нешто и принуден бев да ја оставам. Но не сакав да ја загубам и продолжив да се гледам но и кажав за проблемот, но останав резервиран т.е несакав да продолжам да се карам дома бидејќи тогаш сеуште бев на факултет, невработен не среден во животот.
    Не помина долго време од нејзина страна односот почна да станува ладен и знаев дека нема да издржиме долго време и по извесно време ми рече дека не сака повеќе да се гледаме бидејќи веќе имала најдено друг и толку беше се раскаравме и изгубивме контакт.
    Долг период немавме контакт, од време на време ќе се начекавме некаде но онака ладно.
    После незе имав и други женски христијанки нормално но ништо не беше ни приближно како што беше со незе и почна да ми недостасува но немав контакт, а дома се карав т.е ги убедував дека направија грешка што не ми дозволија да бидеме заедно.
    После речиси 2 и пол години никаков контакт пред 2 месеци од никаде ме додаде на фејс и почнавме од почеток пак да комуницираме онака ништо посебно пријателски, но јас и кажав дека сеуште имам чувства спрема незе и дека сакам да бидеме заедно.
    За жал ми кажа дека е во врска 2 години со некој исто христијанин но го имала истиот проблем -меѓуверски и незнаела што да прави понатаму.
    Кажете што да правам бидејќи е сложен проблем дали да се втурнам повторно низ истото (дома кавги, убедувања и тн) или да ја оставам да видам дали и таа сака да биди повторно со мене или едноставно да баталам да ставам крај и да продолжам со животот.

    ПС: И двајцата сме флексибилни личности и такви конверзии од една во друга религија воопшто нема ни да има туку ќе се почитуваат и двете религии и сваќања но во атеистички дух (ако можам така да се изразам).
     
    Последна измена: 12 април 2018
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Обично љубовта ги победува сите граници и препреки ама кај вас не било така.
    Таа веќе си има свој живот, но ете едноставно ја исплашиле тие проблеми кои ти ги имаш и наместо да се потруди да се покаже како вистинска дама во твоето срце избегала па и со друг да е полош случајот христијанин.
    Мој совет ти е да ја заборавиш друже,бидејќи таа ако те сакала немало да те напушти и да оди со друг, ниту пак да те додава на фб и да ти пишува за нејзиниот живот.
    Си погрешил што си и кажал дека сеуште имаш чувства кога си продолжува да те повредува и понатака.
     
    На crimson и bebaa им се допаѓа ова.
  12. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Тука јас проблемот го гледам во тебе и во неа.Не си бил доволно машко за да ја задржиш,т.е. си го одберал семејството пред неа и тоа е во ред,тоа е твој избор.Кога си и го кажал ова кој и да е ќе се одалечи постепено.А грешката е и таа што веднаш со друг отишла,значи не те сака и си игра со тебе после 2 години пак сака да игра.Верата не е проблем баш ако сте одлучни и двајцата али проблемот е што љубовта не ви е вистинска.Да ја сакаше искрено ќе се спротиставаше на твоите,а таа да те сакала искрено немало со друг да оди.Така да најдобро ќе ти е да завршиш со ова приказна.
     
  13. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Можеби девојката не сакала да го стави во позиција да треба да бира дали неа дали неговото семејство , па затоа почнала да се оддалечува од него. Очигледно дека уште имате емоции еден за друг па затоа и ти не можеш да ја заборавиш и таа исто па ти пишува пак на фејсбок. Ако уште имаш емоции за неа, седнете заедно и расчистете дали сакате да бидете во врска или не, отворени карти. Секако мора да бидеш на чисто со себе во врска со противењето на твоето семејство, верувај не никого не му е пријатно кога знае дека не е сакан од другата страна.
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не се враќај назад. Продолжи со животот. Ако требало да има нешто посериозно меѓу вас ќе се случело. Работите се одвивале со поинакво темпо и интерес и сте се разделиле. Тоа што го чувствуваш за неа можеби се само бледи емоции од спомените. Кога нешто ќе се скрши тешко се составува нова целина. Ретко се повторуваат работите со ист интензитет. И да ја обновиш врската, повторно треба да вложуваш, да поминуваш низ истото за што треба енергија, трпение и време, а не може да бидеш сигурен дека ќе го добиеш тоа што некогаш сте го имале меѓу вас. Таа има друга личност во нејзиниот живот и со текот на времето луѓето ги менуваат потребите и очекувањата. Не го губи времето повторно на пропадната врска.
    Очигледно дека таа љубов за тебе не е вистинската штом не те довела до заеднички живот со неа.
     
  15. Amon Ra

    Amon Ra Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Кај нас се гледа многу на поле со верите значи ако имаш дечко или девојка од различна вера со тебе нешто не е океј осудуван си од општеството што за мене е доста сељачка работа,верувај во што сакаш но не замарај и не им суди на другите што прават. Јас искрено како нација не ги сакам овие шиптариве кај нас (косовари) одбивни ми се и ептен затупени како нација за нигде и ми смета кога ќе видам македонка што флертува со такви некако женската ја ставам на поле "загреота" но тоа ми е само со шиптарите. Со вери немам некој проблем пошо не се замарам многу и луѓето не ги гледам според верска припадност ако е човек е човек ако е гомно е гомно нема тука никаква филозофија според вера. Сепак ретко кој гледа вака кај нас за верата па мислам за да не носите етикети и да не ги брукате и вашите,да не давате прилики за озборување покрај толку "наши" да речам не одбирајте некој од друга вера пошто доволно е за девојче еднаш да ти залепат етикета и цел живот да не можеш да ја истргаш кај нас :)
     
    На Tanjamm, Sar-Ste и ladyySi им се допаѓа ова.
  16. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Кај нас оваа врска е осудувана најпрво од своите дома потоа од другарките, сепак според мене ако се сакаат двајцата нема потреба од предрасуди и треба и двајцата да се борат за врската, и немора да значи дека ако е муслиман и дека е шиптар. За сите тие што се во таква ситуација ја имате мојата подршка бидејќи човекот не се дели по верата туку по тоа каков е во душата, и да не заборавам љубовта го држи светот, не е битна религијата битна е љубовта, ако двајца се сакаат ништо не е важно.
     
    На edna_malecka, mode-kristina, Crna Dama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Зошто да не. Ама овде во државава можат да ви ги загорчат животите преку ситници како озборувања, осуди, прекинување контакти, до семејни несогласувања и караници, наметнувања во рамки на домот. Да е негде настрана би бил помал проблем, ако воопшто некаков.
     
    На mode-kristina, edna_malecka, Limpan и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Запрашај се зошто се дружиш со вакви расипани умови. Искрено, се надевам бар дека не си женско. А ако си....тажно е какви се изговорени небулози ќе оправдате само за да се издигните над некоја друга....
     
    Последна измена: 24 февруари 2021
    На wildxchild, Guns N` Roses, cavalli и 9 други им се допаѓа ова.
  19. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    И тие се луге како и ние што сме. Има и добри има и лоши. Не сум била никогаш ама еднаш ми се падна ете еден босанец да пишуваме 4 години, да се слушаме исто скоро секој ден чисто другарски. Ама постепено додека пишувавме осекав дека некако ми стана драг и мил премногу, кога го слушнав на тел гласот му беше толку убав и мил. Просто да сакаш да се заљубиш, и срека на време се повлеков се плашев дека ке се заљубам, а знаев дека ке се заљубам. Ама тоа е, како што кажав срцето е тоа што бира секогаш...така да срекно на тие што се заљубени. Не гледам што ке каже народот ипак јас си го бирам, и гледам мене да ми одговара искрено. Ако видам дека нешто не иде нормално се повлекувам секогаш.
     
    Последна измена: 22 март 2021
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.273
    Допаѓања:
    5.112
    Пол:
    Машки
    Океј, луѓе сме, европјани, балканци. Но загрижувачки е фактот кога ќе ни го плеснат во лице и не знаеме да возвратиме дека ги "онадат" нашите чупиња кога сакаат - додека кај нас речиси и да нема другарство/врски со албанки а за "односи" и да не размислуваме воопшто.
     
    Последна измена: 23 март 2021
    На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.