1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми се допаѓа момче/девојка со различна религија од мојата

Дискусија во 'Канта' започната од ALEXXX, 5 мај 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    абе ајдеееее, каде заминале децатааа :x
    Како прво ако е ова вистина ти треба по итно да прекиниш да се слушаш со тој дечко, оти сега си уште мала во иднина може да имаш сериозни проблеми, и гледај да не се расчуе многу по луѓето оти ке ти остане како дамка после ете ја онаа што идеше со шиптарот , што и не е толку лошо во споредба со тоа колку тој ке се заинтересира за тебе, и дали ке се откажи, па после и да сакаш да нема бегање. Зар не свативте до сега дека тие не се како нас, дека знаат да бидат насилни, и дека се прават за да го добијат тоа што го сакат. Свести се навреме што правиш и размисли со главата дали е во ред тоа и дали некој вреде толку многу. :hai:
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ова важи и за христијани, и муслимани и сите други.....добро бе од толку луѓе незнаете некој од своја религија да најдете? :x
    Навистина no comment сум :o
     
  3. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    стварно не ми се верува...има толку многу добри,убави...македончиња,а вие трчате по албанци :x

    извинете ако некој навредив,јас само си кажав мислење,не ме свакајте погрешно
     
  4. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5

    Се запознавме преку нет, ми се представи дека е македонец но подоцна дознав дека не е така.Почнавме да си пишуваме онака,само подоцна ме прша дали сакам да бидам негова девојка, јас му реков да со намера да се зафркавам само онака, ништо сериозно.Кога дознав дека е алб, неможев да верувам дека тоа мене ми се случува, секогаш бев против тоа и мн ми беше тешко бидејки по 2 месеци пишуване јас се залјубив а и одма помислив како ке им биде на моите,роднините, на другарките и покрај тоа што го знаев, јас си продолжив и реков ке му речам на другарките дека е македонец некако ке излажам со надеж дека нема да сум долго со него.

    Му се јавив и му се пофалив ама подоцна му го дадов мсн од него и на крај тие се сватија, ја дознаа вистината, секако тие не го оправдуваа тоа рекоа ние сме ти другарки, те сакаме, те почитуваме, наше е да ти дадеме совет а понатаму твое е си е како ке си одличиш така, само пази дане те повреди отвори ги очите.Тој сакаше да дојди тука да се запознаеме но јас одбивав бидејки ми беше страм,не го познавав мн добро и неможев така лесно да излезам или да излажам, бидејки имам голема контрола од моите.После една година тој дојде, се договорив со моите другарки, ги замолив да ми помогнат, смисливме се како да ги излажеме моите.Тој дојде тука во 12 часот и чекаше дури до 18 часот бидејки на крај не излезе се како што планиравме со другарките, се видовме,се смувавме.Тој сега има 22 години, неговите знаат за нас, јас правам муабет и со нив, нормално и нив не му е сеедно но бидејки тој му е син и тие се со него.

    А моите ако дознат дека одам со алб одма ке ме избркат од дома (секако не сум нивна керка бидејки сум посвоена), јас ги свакам нив дека мн ке му биде тешко, ке бидат мн повредени и се, али ако навистина ме сакаат како нивна керка ке бидат со мене.

    Тој кога иди тука на неговите му кажува дека е на фах, дека после тоа ке се шета,потоа ке оди кај некој другар да прават некој проек и дека ке спие кај него (нормално не секогаш го кажува истото).


    Знам дека премала сум за мажене и јас сакам прво тука да си завршам фах и се, али постојат одредени причини и проблеми зошто прифакам да се мажам толку мала.Ние така планираме и неговите знаат за тоа, но никој неможе да гарантира дека 100% така ке биде, на крај може да испадне сосема трето.

    Позз Фала :)
     
  5. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Сакаш да кажеш дека има 22 години :^) . Прифати наш совет и верувај дека ќе ти биде многу поубаво
     
    На tessie и MacYsho им се допаѓа ова.
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    девојко ај те молам освестисе. се е океј додека идеш кај него и се враќаш ама кога ке треба да останееешш ее тогаш ке сватиш многу работи :) ке те гледаме тогаш во темата Ме заведе, ме искористи, па ме фрли ...
     
  7. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Ваква врска или брак никако неможе да успее,според мене.
    Прво тоа е многу себично размислување,затоа што утре/задутре твоите деца ќе бидат христијани или муслимани?
    До сега не сум слушнала дека ваква врска успеала.Нормално дека секој си влече на своја страна и своја религија и секој сака да си ги почитува своите обичаи.
    Освен ако не си решена да си ја смениш верата,па да важи само таа вера понатака.
    Многу сум против мешани врски-бракови.
    Неможам да поверувам дека тоа успева без расправии и проблеми.
    А и да има проблеми и расправии,се знае на крајот кој ќе го каже последниот збор.
     
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Ти си нивна ќерка, тие се твои родители, луѓето кои те пораснале, кои ти пружиле дом и покрив над глава и сигурно многу повеќе ќе ти пружат во иднина отколку родителите на твојот дечко шиптар се ТВОИ РОДИТЕЛИ....срам да ти биде за ова што си го напишала. :!:
    И не, не ги сфаќаш колку ќе им биде тешко, колку ќе бидат повредени, а ако навистина те сакаат (а во тоа воопшто не се сомневам) нема да бидат со тебе ако нивното размислување кои најверојатно и ти самата го знаеш не е исто со твоето.

    И да, премала си за мажење, ама ако ти омажи се, влези во шиптарската куќа и сигурно родителите на дечко ти ќе го финансираат твоето студирање. :^) |( Само ти надевај се.... омажи се, па кога ќе те забулат и затворат во четири ѕида тогаш ќе си плачеш и кукаш по жената која секако не ти е мајка, пошто нели си посвоена. :@
    :hai:
     
    На tinkerbelll, eli25 и TennisBabe им се допаѓа ова.
  9. Princess.Serena

    Princess.Serena Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    102
    Може другар или другарка. Јас имам другарка која е мулиманка. И не се срамам кога тоа го кажувам. Нема разлики меќу другарството. Но кога станува збор за врска, сериозна врска, стварно некако нема смисла. Од толку луѓе баш се фаќате за луѓе од друга религија. No coment...
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ќе го цитирам дечко ми:Јас криви ги наоѓам нашите девојки.И нема да ги подржам НИКАД,се додека не видам нивни девојки да одат со наши момци
     
  11. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Прво, ти на 13 ипол години зар си имала толкав излез за да можеш да се гледаш постојано со него без тоа да ви смета на 'врската' ,значи да можете слободно да ја одржувате. И викаш тој доаѓал од друг град во твојот град, а ти не. А ако тој исто бил на твоја возраст, па ете и да бил година-две постар зар неговите му дозволувале да оди во друг град? Ај, ќе кажеш сега излажал, рекол дека е низ населба. Е ај добро, ама ако пример му се јавеле неговите, рекле сине ајде дојди дома за 15 минути. Ако он е во друг град, кај ќе стигне одма дома?

    Второ, незнам ти кај си го нашла него на 13 ипол години, ем албанец ем од друг град? Како сте се сретнале, кој ве запознал? Ама ај да не го дрвам многу и јас, да ти кажам нешто околу твојов проблем иако ми нема некоја содржина.. Најпрво, ти на 17 години верувај дека си сеуште дете и незнаеш што сакаш. Можеби навистина чувствуваш нешто за него, можеби и тој за тебе, велиш дека имате долга и сериозна врска ама аман бе, зар на 17 години размислуваш за свадби, заеднички живот? Зар навистина сакаш со него да го поминеш целиот живот, без пред тоа да уживаш во него, пример да се начукаш со другарки, да се смуваш со македонче некое, верувај дека ако се омажиш со него нема да ти биде толку сјаен животот. И да ти кажам еден пример, сестрата на моја најдобра другарка сега има 23-24 години и до пред пола година одеше со еден дечко неколку години, многу го сакаше, другарка ми викаше дека размислувала за свадба ова-она ама едноставно се олади кон него и го остави. А сега оди со еден друг дечко.

    Можеби не те интересира за тоа што ќе кажат другите, и ете стварно он нема врска со ова убиство што се случи, немаш ни ти но сваќаш ли што ќе се случи ако дознаат твоите (не знам како си им криела до сега) и што за тебе ќе мисли друштвото, луѓето? Знаеш ли каква етикета ќе ти залепат? И да знаеш дека ова ти го зборувам од лично искуство зашто јас се имам смувано со двајца албанци, ама тоа беше поодамна пред да избувнат овие работи.. И откако се ова се случи, па знаеш ли ти како се каам јас сега? Верувај дека и ти ќе се каеш еден ден. Можеби он сега ти изгледа фин, но знаеш ли што може да се случи еден ден кога ќе ти го сврти грбот, па како ќе те оцрнува позади твојот грб, може и светска ку*ва да те направи! Не му го знам неговиот карактер, ама повеќето албанци ти се такви..
    Знам јас еден албанец што е многу фин, културен, преубав абе да не го препознаеш дека е албанец, не е некој сељак ко овие другиве, ама зашто албанец кога можеш да си најдеш златно македонче?

    Ама, еве да не испадне дека јас сум светица, мене баш во моментов ми се допаѓа еден торбеш/турчин, незнам точно што е , ама сепак неможат они да се мерат со албанците. И да, ако веќе тој те земе за жена ќе станеш муслиманка, сто посто ќе те затвори дома и ќе ти стави шамија на глава, тоа ли го сакаш? Незнам, одлуката е твоја ама јас мислам колку и да го сакаш да ја прекинеш врската со него зашто ќе видиш дека еден ден ќе ти се исплати. А и ако дознае некој македонец дека си одела со албанец, мислењето за тебе ќе им се смени за 360 степени. Знам и од мене, зашто сите викаа демек добро девојче е она, ама се мувала со албанец.. ;) Имав среќа што еден мој муватор премина преку тоа и прифати да биде со мене, и покрај се што сум направила, ама не ти гарантирам дека ќе биде така и во твојот случај.

    А ако веќе толку го сакаш, незнам што друго да ти кажам освен со среќа и памет во глава..
    Ама јас мислам дека многу ќе се каеш еден ден за овие три години што си била со него.. верувај како бумеранг ќе ти се одбијат од глава. ;)[/quote]


    Се запознавме преку нет, ми се представи дека е македонец но подоцна дознав дека не е така.Почнавме да си пишуваме онака,само подоцна ме прша дали сакам да бидам негова девојка, јас му реков да со намера да се зафркавам само онака, ништо сериозно.Кога дознав дека е алб, неможев да верувам дека тоа мене ми се случува, секогаш бев против тоа и мн ми беше тешко бидејки по 2 месеци пишуване јас се залјубив а и одма помислив како ке им биде на моите,роднините, на другарките и покрај тоа што го знаев, јас си продолжив и реков ке му речам на другарките дека е македонец некако ке излажам со надеж дека нема да сум долго со него.

    Му се јавив и му се пофалив ама подоцна му го дадов мсн од него и на крај тие се сватија, ја дознаа вистината, секако тие не го оправдуваа тоа рекоа ние сме ти другарки, те сакаме, те почитуваме, наше е да ти дадеме совет а понатаму твое е си е како ке си одличиш така, само пази дане те повреди отвори ги очите.Тој сакаше да дојди тука да се запознаеме но јас одбивав бидејки ми беше страм,не го познавав мн добро и неможев така лесно да излезам или да излажам, бидејки имам голема контрола од моите.После една година тој дојде, се договорив со моите другарки, ги замолив да ми помогнат, смисливме се како да ги излажеме моите.Тој дојде тука во 12 часот и чекаше дури до 18 часот бидејки на крај не излезе се како што планиравме со другарките, се видовме,се смувавме.Тој сега има 22 години, неговите знаат за нас, јас правам муабет и со нив, нормално и нив не му е сеедно но бидејки тој му е син и тие се со него.

    А моите ако дознат дека одам со алб одма ке ме избркат од дома (секако не сум нивна керка бидејки сум посвоена), јас ги свакам нив дека мн ке му биде тешко, ке бидат мн повредени и се, али ако навистина ме сакаат како нивна керка ке бидат со мене.

    Тој кога иди тука на неговите му кажува дека е на фах, дека после тоа ке се шета,потоа ке оди кај некој другар да прават некој проек и дека ке спие кај него (нормално не секогаш го кажува истото).


    Знам дека премала сум за мажене и јас сакам прво тука да си завршам фах и се, али постојат одредени причини и проблеми зошто прифакам да се мажам толку мала.Ние така планираме и неговите знаат за тоа, но никој неможе да гарантира дека 100% така ке биде, на крај може да испадне сосема трето.

    Позз Фала :)[/quote]

    Девојко ај те молам освестисе. се е океј додека идеш кај него и се враќаш ама кога ке треба да останееешш ее тогаш ке сватиш многу работи :) ке те гледаме тогаш во темата Ме заведе, ме искористи, па ме фрли ...[/quote]

    Прочитај ги сите мислења девојко, размисли ние не ти мислиме лошо,туку сме поискусни од тебе и те советуваме. Имаш само 17 години,цел живот е пред тебе,има еден куп наши македонски деца кои што се прекрасни,а ти си била со Албанец цели 3 години.Иако родителите те посвоиле сепак тие ти се родители,а не некои странци и ако не ти го мислеа најдоброто немаше да те одгледаат,школуваат,дадат цела своја љубов за на крај да те изгубат поради врската и бракот со Албанец. Не разбираш колку би им било тешко кога ќе разберат колку време си ги лажела.Велиш дека тој лажел кога доаѓал таму,а неговите знаеле за вас??? Како така знаат за вас,а лаже кога иди да те види?Свести се пред да биде доцна, ако одиш во таа куќа,ни факултет ќе видиш,ни твоите родители, ќе изгубиш се. Зар си спремна на 17 години да правиш ручек низ дома и да седиш само дома,додека сите твои врсници се слободни ко птици. Да,слободни бидејќи ти ќе ја изгубиш таа слобода доколу се решиш на тој чекор. Зарем не сакаш да излегуваш,да шеташ низ Европа,да славиш матура,да одиш на кафе со другарките кога ќе посакаш,да се посоветуваш со твојата мајка кога ќе ти е тешко?Да,мајка бидејќи никогаш неговата мајка нема да можи да ја замени твојата мајка. Е сето тоа ќе го нема доколку се омажиш на 17 години со него,па сега размисли си и види си дали ќе ја продолжиш оваа врска и ќе изгубиш се или ќе го оставиш него,но ќе добиеш многу повеќе и ќе се појави нова љубов понатаму.
     
    На stanojovskam и blueeparadise им се допаѓа ова.
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Охоо има и такви ма сноу квин, само тие подобро се кријат, зашто ако ги откријат готови се. И наши одат со шиптарки само за секс, како што и шиптарите одат со наши глупачи само за секс, а овие па си летаат у облаци дека може нешто повеќе да биде. Нашите јавно не можат да проговорат за тоа како што го прават тоа они, на пример ете Гаџа тако звани пејач македонски, си се фали дека иде со глупачата спонзоруша Симона (луелуеее многу си одговарале, требало да е луд ако не е со неа, а она е веќе луда што е со него, ама ај) или не знам како беше, пред тоа беше Николич, ама ако им е.

    Туку конкретно за мацушкава овде, абе се додека не напиша дека година дена се допишувале преку интернет, можеби ќе ја сфатеше некој сериозно, ама после тоа се паѓа во вода. Рекорд еј, едно годишна врска одржувана преку интернет допишување :lol: Па после он сакал да дојде, па ја чекал неколку саати, па дрш не дај работава, па мување паднало (сеа зависи што им влегува во тоа мување, дали мување во комплет, или мување само со драпање :D ). Па после и текна да ја зачини приказната како она е посвоена, што немаше врска со случајов, демек ако тие ја посвоиле ќе дигнат раце од нејзе, или па не важи кај нив службено откажување од детето, дека е посвоено |( Стварно, што ти беше финтата со посвојувањето?
    А имавте ли секс до сега? Или тоа е табу тема за вас?
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Реално, врските помеѓу луѓе од различни вери тешко може да опстои.

    Подобро е уште на почетокот да се откажеш од таквата врска отколку да се соочиш со разочарувањето од родителите и ако некогаш решите да имате деца, со нивното воспитување.

    Кога се и двајцата млади и се сакаат нема никаков проблем, не размислуваат за последиците и што ги чека во животот. Али, проблемите идат понатаму.
    1. Родителите сигурно нема да останат рамнодушни што нивната ќерка ке се мажи за албанско семејство.
    2. Ке дојде време за свадба, по кои обичаи ке се направи свадбата? по христијански или по албанска традиција? - Христијанска??? Ахаа .. само сањајте.
    3. Здравје ке дојдат и децата, какви имиња ке носат? Христијански или Албански ...??
    4. Дали ке одите во црква да се молите на Оче наш или ке му со поклонувате на Алах?
    5. Кој празник ке го славите... Велигден или Бајрам ...
    6. Ке бидеш сеуште занесена кога ке те забулат во шамија.. денес тебе, утре твојата ќерка!
    7. Кога мажот Ви, Албанец, ке отиде на печалба и нема да се врати долги години, а Жената дома, кој ке ве е*е? Комшијата или Свекорот?

    Свекорот.. нормално. Бидејки тие имат поинакво свакање, нивното мото: подобро да ја ебе татко ми одколку комшијата. :puke:
    Познавам доста вакви случаеви и не би ме убедил некој дека не е така.

    итд... итд ... итд.... итд ....

    Неможам да ги разберам некои, со сила во оган се фрлаат. Масло и Вода не одат заедно!! :!:
    Секако со време ке излезат на виделина различностите кои ги носиме во себе со самото наше растење и воспитување во една вера спрема друга вера.

    Љубовта познава граници, да се разбереме, но и религијата е една од нив.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Малце се меша тука националност и религија, али нејсе...
    Тоа со свекорот и снаата постои меѓу такви затупени нецивилизирани луѓе, без разлика на религија.
    Гледате Прељубници?

    Зборот ми е, проблемот со неприфаќањето на вакви врски кај нас лежи пред се` ради бурното минато меѓу Македонците и Албанците како и сегашната ситуација.

    Го зборам ова од искуство затоа што знам примери на мешани бракови меѓу
    1. Македонка и Турчин,
    2. Македонка и Албанец и
    3. Македонка и Босанец.

    Вториов пар имаше неверојатно многу повеќе перипетии и проблеми во врската и бракот отколку другиве два.

    Се` додека сите не сфатат дека религијата е дел од човековата интима, приватност и е нешто што учи на умереност и трпеливост, не на вандализам, радикализам и галамџиство ова општество нема да биде подготвено на вакво нешто. Факт е дека ваквите парови кои решиле да се преселат во други земји имаат многу помалку проблеми.

    Ви текнува на епизодата од Сексот и Градот мислам дека кога Миранда излегуваше со еден ептен закоравен католик? И кога не знам која од нив рече (мислам Кери) дека да го прашаш некого за неговата религија е исто толку интимно и незгодно колку што е да го прашаш колку секс партнери имал пред тебе.

    Tака да, доколку притискаш некого (кого наводно го сакаш) да се приклучи на твојата религија за да биде со тебе е се` освен бранење на својата религија.

    Не е толку до религијата, туку до сфаќањето на истата.

    Мажена сум за православен христијанин и досега сум немала ваква ситуација (фала му на Бога) затоа што би ми било премногу тешко да се откажам од венчавка во црква, одење во црква еднаш неделно со мм и ризикот да бидам присилена да се откажам од она во кое силно верувам. Mојата религија зазема многу важно место во мојот живот, но тоа не значи утре ако имам дете дека ќе му го натурам истото сосила. Ако е за тоа, во мојата фамилија никој не е нешто посебно побожен. И шо сеа, мене тоа фрик ме прави? Тоа е нешто кое човек или го носи во себе или не. Не може да се наметне сосила.


    Има некои и што одат, верувај! Само подобро се кријат...
     
    На Ognenija, thelittle17 и nena2010 им се допаѓа ова.
  15. LadyyGaga

    LadyyGaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    A sto e so slucaite nadvor od granicite na makedonija??? milioni gi ima sto se vo brak od razlicni religii pa funkcioniraat normalno. No tamu kulturata i svakanjata se na mnogu povisoko nivo odkolku kaj nas. Kaj nas verskata netrpelivost i omraza toa sto nemozeme da gi podneseme siptarite a i tie nas doprinesuvaat za takvite gledista i svakjanja. Sepak vistinata e taa deka kaj nas vo makedonija retkoo mozat da opstanat takvi brakovi, znam primeri i lugje koi normalno funkcioniraat i se pocituvaat megjusebno, no resile da ne zavisat od osuduvanjata na okolinata i sredinata vo koja ziveat. ednostavno ziveat vo ljubov i razbiranje a koga toa postoi tie megjusebe si znaat dali ke gi krstat decata so makedonsko ili albansko ime. Sepak pocitta e najvazna. No toa se mnogu retki slucaevi tuka na naseto podnebje.
    Lele lugje zasto taka razmisluvate??? ne zboram bukvalno za devojceto i nejzinata vrska. Sto treba sega , jas imav na fakultet kolega albanec se sprijatelivme i stanavme duri kukni prijateli, se pocituvame megjusebno, majkami i tatkomi imaat prijateli uste dve-tri familii albanski, doagaat kaj nas na gosti i nie kaj niv, si cestituvame praznici!!! i sto treba sega zaradi toa sto ubijcite na nasite deca se albanci nie da prestaneme da kontaktirame so tie familii i da gi mrazime? pa svatete ne se site lugje isti, ne se site albanci isti, ne gi branam samo realno gledam na rabotite!
    [mod-kirilica:1xu7chcc][/mod-kirilica:1xu7chcc]
     
    На Mia.MGK му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Love-angel

    Love-angel Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Секој е посебен ,неможеме ние да ги редиме сите во еден кош. Има и многу лоши христијани ,но и муслимани .А нормално дека има и добри. Во ред е да ти се допаѓа но пробај избегнувај го ,ќе ти биде потешко некое време ,пробај да ти да владееш со чуствата наместо тие со тебе .И мене ми се има случено тоа , супер дечко беше најблиску до оној СОВРШЕНИОТ според мене ,јас ги надвладеав чуствата и верувај успеав ,и така малце не му одеше добро со македонскиот.
    Иначе немам против тие врски ,ама искрено јас не сакам да сум во таква врска :)
     
  17. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    [/quote]


    LadyyGaga,никој не замерува на пријателски односи со луѓе од друга религија.Но да имаш односи,да основаш смејство со некој таков НЕ.Прво не е христијански тоа. :)
     
  18. woow

    woow Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    88
    Јас живеам во средина каде Албанците се мнозинство и можам со сигурност да ти кажам дека во последно време се повеке Албанки одат со Македонци, но не така јавно како нашите. Дечко ти е во право, и јас ги кривам ваквите девојки. Можеби во другите држави ова е најнормално, но јас сепак сум за тоа да си се држиме кон својата религија. Не можам, а и не сакам да сфатам како можат Македонкиве да одат со шиптари кои убиваат наши немилосрдно? Тие ни копаат гроб во секоја смисла, а Глупиве Македонки изиграваат нивни играчки и си ја даваат верата. Ако порано ги потурчувале нашите девојки на сила, денеска изгледа модерно е да сакаш да станеш Муслиманка...
     
  19. FeatherCut

    FeatherCut Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    јас мислам дека НЕ се во ред мешаните бракови (христијани со муслимани) пред се заради огромните разлики.
    јас иако сум атеист НИКОГАШ не би се мажила за некој што е муслиман. Друга религија океј али со муслиман нема шанси! Факт е дека тие ја наметнуваат својата религија а тоа мене ми е незамисливо!
    Гледам дека се зафатија некои форумџувки со муабетот ,,не се битни имињата на децата,, Не се битни точно, ама ај да ве прашам вас закоравените христијанки што нема да ја промените религијата (и као дечко ви кој е муслиман ќе ве остави да си бидите христијанки (ако се лажеме) ) каква религија ќе ви имаат децата? Да не мислете дека христијани ќе бидат? Ај не сонувајте, муслимани ќе си бидат ни Х од христијанство нема да видат. И вие фино-лепо ќе им правите сунети, ќе им врзувате шамии на ќерките (а и вие нема шанси да ја имате истата слобода како сега)

    Не зборам на памет, моја другарка се мажи со муслиман. Многу се сакаа што бе љубов ко во приказните. Не ѕвезди, цело сонце ќе и го подареше тој неа ако таа посакаше. Религијата? Нема врска срцка остани си христијанка јас ќе останам муслиман сите празници ќе ги славиме.
    Дечкото современ, еманципиран културен се топ. Од убаво поубаво.
    Мижи Асан да ти баам.
    Се венчаа и цел муабет падна во вода. Дотичниот ја натера прво да седи дома и да бара дозвола да излези некаде. После дојде моментот кога почна да и забранува што да јади. Па почнаа притисоци за менување на вера (као него сеедно му било али родителите му правеле притисок - да бе верувам)
    Нема везе, девојчето виде не виде прифати - го сакала (а да не зборувам колку длабоко веруваше и колку беше религиозна) Но ете, рече дека за љубов и од верата би се откажала јавно али у душа ќе останела христијанка - не знам дали самата сакаше да се увери у тоа.
    Сума сумарум - поминаа 3 години, му роди 2 деца, се промени за 180* веќе не знае ни за што да зборува со мене, и го испраа мозокот мноогу добро, секој 2 збор и е Алах (толку од останувањето христијанка у душа) иде на работа али мора да е покриена.
    Се преправа дека е среќна - викам се преправа зашо ја знам цел живот сум се дружела со неа, знам како дише. Она сега сама се лаже дека е среќна а ја гледам дека венее....
    Ќе рече -го сакам- ама ете не е доволно тоа. Да беше се у љубовта (зашо они се сакаат се гледа) немаше таа да венее сега и сосила да се смее.

    Значи деца не си комплицирајте живот - не правете експерименти што отнапред се знае дека не се успешнни. Менталниов склоп на Македонците не е таков да дозволи мешање со муслимани. Пред се заради сета омраза која се повише ја ,,пумпаат,, од 2001 па наваму. Не правете споредби со странство, таму народот е друг. Па и муслиманите се други бре поотворени се кај нас од инает ќе зафркнат некоја наша.
    Крајно, ваш е животот сами си носите одлуки. Ваш живот - ваши одлуки. Само не ги носете пребрзо, понекогаш треба да ги оставите чувствата на страна и да ја разгледате реалната ситуација и можни последици од тој чекор кој се мислите дали да го направите. Не е се во љубовта, не се лажете со тоа, у денешно време треба да се мисли на многу други ствари.

    Ајде ќе престанам сега, доволно кажав
    ве поздравувам женски и се надевам дека никоја не ме сфати погрешно :)
     
  20. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Не ми е јасно зошто овие нашиве машки одма ги вреѓаат девојкиве што идат со шиптари а кога на мене еден другар ми призна се запознал со некоја си во парк ама ништо не испаднало а тој сакал. Многу била убава пфф па што ако е убава ја сум сепак против тоа зошто ако се дознае ќе се зпорува свашта :worried:
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.