1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бог да чува се некое луѓе. На задната свадба кај што бевме,бевме роднини и многу глупо поканети. Не се ни јавија дека ќе дојдат и дошле ама не бевме дома и отишле кај други роднини и таму ја оставиле поканата. Јас дури и навредено се осеќав,највеќе за татко ми ама ајде ради него отидовме и луѓе невестата која ни беше роднина,не се ни поздрави,нит па се сликавме. Татко ми многу се налути,им даде пари ама пликото не им го даде. Пликото остана на маса празно,парите ги зеде. Не беше ни за парите,колку барем едно здраво и една слика. Гости сме нели.

    Другиот ден ја седнав мајка ми и и реков вака. Јас ќе се мажам кога и да е,вака не сакам роднини далечни да ми каниш,кани го оној кој ти дошол на врата у тешка ситуација. Не сакам големи свадби,спремање по дома,да чистиш,со садови во раце. Ќе украсиме колку да обележиме,направи еден адет по желба и толку. Среќа па она ме разбра иста замисла имала како сум сакала така.
    Здравје и со идниот маж и сверква исто ќе разговарам. Не сакам да се фрлаат пари безпотребно. Ниту за да кажат комшиите нешто,мене ми е гајле за комшиите.
    Мора да си кажете што сакате,да сфатат дека тоа е ваша свадба,а не нивна.
     
    На jasbi, LucyLu и SummerGirl им се допаѓа ова.
  2. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Од истата причина се мислиме и ние дека имаме постари гости, и плус гости од странство дали да презакажеме за наредна година или пак да си остане како што е.
     
  3. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Ние не можеме да се договориме со мм имаме различни гледишта за ситуацијава во која се наогаме.. А воедно и бремена сум ако не биди тој термин.. Ќе биди в година со бебе, а не баш замислував така.. Ама како за сите така и за нас тоа е
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Јас сега би праела со бебе попрво отколку да потечам и да ме боли цело тело како што ми беше :D Не знам трудници како издржуваат цели свадби од сабајле до вечер. Плус не можеш да се напиеш алкохол како човек, јас и со шеќерот пазев, едно залче торта за адет..
     
    На kjofti4 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  5. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Ние закажавме сега за во јуни месец демек ќе се пуштало после 01 ви јуни свадби. Ни излезе слободен термин и ајде веднаш .
     
    На Ladybug98 и kjofti4 им се допаѓа ова.
  6. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Ние треба да правиме на 25 јули од кафана последно инфо е дека од 1 јуни ќе се почни со свадбите, малце сум скептик ама ќе видиме. Ќе чекаме до средина најмногу крајот на јуни ако е исто вака ќе мора да се презакаже. :doh:
     
    На Malesia, Ladybug98, kjofti4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    И јас и маж ми тој дел воопшто не го сакавме со вртење ора околу згради.. се спремавме сите, мм дојде сам ме зеде со колата, другите не чекаја во црква, од црква матично кое беше во ресторанот и топ. Јас во 14ч бев нашминкана во 15ч се облеков во 15:30 дојде ме зеде, 16ч црква
     
    На Bicka77, Jana06 и Anaouou им се допаѓа ова.
  8. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Нека сошие кај Борче, тој им шие на Сињори, Сињори наплаќаат боли глава, Борче се конплет 14.000. Каква слика му однесиш,такво ти шие, познато е дека и многу познати личности кај него шијат така да нема грешка.
     
    На Bicka77 и CareTee им се допаѓа ова.
  9. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше долг и напред и назад, тежок фала Богу имав и втор фустан ама предходно сакав без корба, јас искрено неможев да одам на пробата без корпа, ми ја ставија кец, не се ни познаваше ама битно не ми се плеткаше низ нозе. Нека ти направат прво без, на проба сама ќе одлучиш
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.112
    Пол:
    Женски
    Во кој град сте ? Сестра ми треба да презакаже... баш и не сме сигурни од кога свадбите и како ке функционираат со 300 гости? Први јуни да не е рано ?
     
  11. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Одлично инфо фала ти. Дали знаеш каде се наоѓа? Или телефон за контакт?:)
     
  12. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.112
    Пол:
    Женски
    Еве инфо од министерот дека свадби ке има
     
    На Liu му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Спроти рампа во едни мали дуќанчиња, не можиш да промашиш, пишува Борче кројач. Изгледот на дуќанчето нека не те лаже, стар кројач со искуство е, проверено и на сите им го препорачуваме со маж ми.
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Битола :D
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Како се ближи свадба добивам желба да правиме и дома со некои минимални обичаи али да ги има, па ме интересира сега околу китење кој се кити и како оди машки женски има посебно китенки или како , мажени немажени која страна се кити ? друго кажете ми што има обичаи околу тоа со погачи нешто девер носи и свекрва па имаѓе нешто со мешање бурми во брашно ? Значи ме интересираат адети за кај снашка .
    Фала однапред .
     
  16. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Погачата ја носи свекрвата, и кај девојката двајката татковци ја кршат погачата. Наводно кај кого ќе се паднел поголемиот дел тој ќе владеел во семејството. Сите сватови на момчето што иде по невеста се китат, освен младоженецот, кумовите и старосватовите. Тие ги кити невестата. Нема посебни китенки за машко или женско. Китат немажени девојчиња од кај девојката страна што има. Деверот ги носи кондурите. Свекрвата на невестата исто така носи брашно и се меша со брашно од страна на мајката на невестота. Се ставаат бурмите во брашното и како што се спојуваат тие брашна така да бидат споени младоженецот и невестата. После тоа брашно пак се дели и пола за мајката на невестата и пола за свекрвата. После свадбата се замесува благо лепче од тоа и јадат младите за да им биде благ животот. Дополнително кај невестата има туркање на вратата и ставање пари во кондурите од страна на деверот. Невестата ги дарува законџиите. На излегување од домот се врзува бел пешкир.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    имам идеја за свадба, ама повеќе да биде журка само со млади, во некој двор од куќа максимум 70-80 души. по можност да можат сите да се дотераат, што би значело дека ќе треба да има подиум или да се изнајми. дали имате идеја за место?
     
  18. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Villa Lumiere отвори ја на фб, прекрасна е. Има три апартмани кои ги изнајмуваат, меѓутоа може ќе може да се договорите со газдата да ја изнајмите цела и свадбената журка да ја направите покрај базенот, погледот е неверојатен. Се наоѓа во Пинтија.
     
    На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    @MissSpark пороверено, Лумиере е стварно врв, ако сте во можност да го земите апартманот со џакузи за браќната ноќ нема да погрешите. :inlove:
     
    На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Им пишав, али еве читам дека не ја изнајмуваат за забави :(