1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Побарај ја Биљана Караманолевска на фб, она изнајмува куќа со базен некаде после Геге, дворот е одлично среден а за подиум незнам дали има место. Има и 2 мислам марков манастир побарај ги на пазар 3 или реклама 5. Има и една Вила ника мислам се викаше ама мене лично не ми остави ич впечаток. И провери дали сеуште работат базен Ирина и Сончева куќа. Јас исто барав куќа за прослава па овие ми оставија најмногу впечаток. Рачунај само дека можеби плус ќе ти требаат коњопои, не сите имаат. А не дај боже ако имаш најава за дожд изнајмување на натстрешница
     
    На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feminka88

    Feminka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Девојки како ви беа наместени масите кога доаѓаа да ве земат, ставете некоја слика за идеи
     
  3. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Јас мислам дека веќе и нема потреба од доаѓање и земање, мене веќе ми нема смисла и ми е изживеано плус малтретирање и трошкови е, да не речам ама сигурно 500 евра. Се договарате се наоѓате пред црква, матично и завршена работа.
     
    На allle26 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла дека многу е комплицирано и скапо да се прави свадба на место кое не е наменето и прилагодено за големи забави. Почнувајки од пристапност и одржување на тоалети, кетеринг, маси, осветлување и озвучување, подиум, келнери, декорација... Буквално се ќе треба сама да си истрчкаш и искоординираш. Реално и 80 луѓе не се баш малку. Ја не би се нафатила... Подобро во Вила Ина или Аликас да договорите ваков тип на свадба, или било кој ресторан или летен ноќен клуб.
     
    На MissSpark му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Да Ве прашам дали има некои измени за венчавање во матично и црква како е сега не сум во тек, за матично ми кажаа дека тука во Куманово не венчаваат мај и јуни ? за цркви не знам
     
  6. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Јас за Битола можам да ти кажам дека во матично регистрацијата си оди според термините ама присуствуваат само сведоците и младите значи 5 особи вклучително и матичарот со задолжително носење на маски и ракавици, а во црква не се венчава барем за мај и јуни.:)
     
    На Mantub и Anaouou им се допаѓа ова.
  7. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Доколку е регистрацијата на отворено пак ли ке треба со маски и само со сведоците да се обави?
     
  8. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    За жал да, бидејќи е забрането групирање и семејни веселби, барем до сега беше вака, можеби ќе ги ублажат мерките. Тоа најточно можете да го дознаете ако се обратите во локалното матично. Ептен е за нигде работава :?:
     
  9. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Ако е така.. подобро да чекаме да биде како што треба...
     
  10. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Ние минатата недела бевме на регистрација во матично во Велес. Терминот беше само временски презакажан поради полицискиот час, а имаше двајца матичари, младите и ние како двајца сведоци. Моравме сите да носиме маски и ракавици, и снимавме и сликавме со наш фотоапарат.
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Поради овие работи ќе ја презакажам за друга година нема венчавка во матично нема во црква што да правам, па и во ресторан кој знае како ќе е . Плус на 13,06 ни беше закажан ресторанот тврди дека ќе се пушти ама џабе па други работи катастрофа кога официјално нема ништо објавено неможам да се спремам од 01 за 13 ти.
     
  12. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Истиот проблем го имаме и ние... од ресторанот викаат во Јули немало да има проблем ќе било нормално ама во оваа ситуација ништо не е нормално така да свадбата најверојатно ќе ја одложиме за нареднта година. Сега се мислиме што да правиме за црква и матично, сакаме барем тоа да го завршиме... ама и тоа ако е со маски и со 300 глупости стварно незнам.
     
    На CareTee и Anaouou им се допаѓа ова.
  13. NovaMihajlova

    NovaMihajlova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Ние имавме закажано свадба во Јули, но откажавме. Веројатно за следната година. Нема никакви официјални информации, и нема можност за подготовки во последен момент. Нормално е од рестораните да убедуваат дека се ќе биде во ред, за да не се откажуваат.
     
    На babybubu и Anaouou им се допаѓа ова.
  14. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Да така е.. и ние ќе ја откажеме бидејќи ни е во Јули, и да има официјални мерки сепак сакаме да биде свадба а не циркус со стресови дали сме се дезинфицирале или не...
     
  15. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Ние август, но искрејно со сите овие правила нема шанси да правиме свадба. Би одложиле за до година.

    Мислам дека никој не би сакал да прави таква свадба. Па еднаш се случува тоа, и да биде баш циркус не фала. Или одложување за догодина или една мала церемонија/прослава и толку.
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  16. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Ние требаше да правиме и венчавка 1 недела пред свадбата и да биде матичарот на отворено па после тоа со најблиските во ресторан... ама незнам и тоа дали ќе може да го оствариме покрај фактот што може пак ќе треба да сме со маски а да не зборам па во ресторанот дека пак ќе биде по протокол некој.... затоа чекам да кажат некои мерки барем за на отворено да знаеме како ќе биде..
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Кој знае како ќе биде. Сите чекаме да видиме што ќе кажат, дали воопшто ќе може да се прават свадби ако не дали би се дозволиле мали прослави. Што викаш ете и мала прослава ама ако биде под определени услови,маски итн...незнам дали би се нафатила и така.

    По се најбезбедно ми изгледа одложување за догодина.... се надевам нема до толку да трае...
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Ние требаше да правиме свадба во саботата. Откажавме се. Нема да правиме воопшто. Здравје некогаш во иднина ќе закажеме венчавка во црква, дај боже да биде со крштевка заедно, па ќе прославиме тогаш со најблиските.
     
    На Bicka77, babybubu, Anaouou и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Истото и јас на шала им го зборам, ама и не е шала. Дајбоже догодина со крштевка со се да си правиме веселба. :D:D:D

    Очекувам следна година многу вакви свадби со бебчиња.:inlove:
     
    На Bicka77, Nade-sunrise и Anaouou им се допаѓа ова.
  20. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Нас дури и со тоа не тешат... ајде не се секирајте што ќе се одложи здравје наредна година со бебче ќе си направиме веселба :D што искрено и сакам да биде така
     
    На Anaouou, CareTee и Nade-sunrise им се допаѓа ова.