Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

 1. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  448
  Пол:
  Женски
  Ако следна година е веселба со бебе имаш јако частење од мене :D:*
   
  На babybubu и CareTee им се допаѓа ова.
 2. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  @babybubu
  Лелее дајбоже девојки, јас сум си со ПЦОС и не ни се чека една свадба веќе. Страв ме фаќа и вака колку би ни требало време не па уште свадбата да ја чекам. Ма и трудна и со бебе како сака нека биде, некако сеа свадбата ми е во втор план, на прво место е бебуш.:inlove:
   
  На Nade-sunrise и babybubu им се допаѓа ова.
 3. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  истото го размислувам и јас... така што да се фокусираме на најважното <3
   
  На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anaouou

  Anaouou Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2014
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  713
  Супер ми олесна не сум само јас хихи
   
  На CareTee и babybubu им се допаѓа ова.
 5. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  Јас во моментов многу повеќе би се израдувала да имам позитивен тест отколку да ми кажат можеш најнормално да правиш свадба.:D

  Секој со своите маки и приоритети!:D:D:D
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Liu

  Liu Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  1.216
  Пол:
  Женски
  Сакам и позитивен тест и свадба :inlove::inlove:. Како и да е под било какви околности решени сме ние да се регистрираме на датумот што ни беше предвиден а за венчавка и веселба како што треба да биде нека биде. Ако дозволат мали прослави ќе биде и тоа. Многу се нервирав и се секирав што како ќе биде и ми пукна филм си реков ќе си ги нареди господ работите. Како за сите така и за нас. Уживајте во љубовта и не се замарајте.

  Извинете за овој оф-топик. :?::l:
   
  На Bicka77, no name5, Anaouou и 3 други им се допаѓа ова.
 7. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  428
  Да прашам, дали на некој што ја откажал свадбата ресторанот им го вратил капарот?
   
 8. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Ние немаме оставено капар, и се немаме јавено за да откажеме чекаме до крај на месец, ама се мислам да не ни побара сега како надокнада дека многу откажуваат ...
   
  На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  Ние имаме оставено капар, не откажавме презакажавме за август, но по телефон ни рекоа и да сакаме да откажеме би ни го вратиле капарот. Е сеа ќе видиме доколку дојде до тоа дали стварно ќе си останат на зборот.
   
  На AmericanWoman и babybubu им се допаѓа ова.
 10. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  448
  Пол:
  Женски
  Нас ни го вратија, ама газдите на ресторанот ни се пријатели, можеби заради тоа.
   
  На CareTee, AmericanWoman и babybubu им се допаѓа ова.
 11. NovaMihajlova

  NovaMihajlova Активен член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Ние немавме оставено капар.
  А знам другарка која имаше закажано за почеток на август со 6000 мкд капар, и тие откажаа и од ресторанот немале одлука дали ќе им се вратат, сега ги убедуваат да им дадат датум за следна година...
   
 12. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  428
  Јас оставив прилично добра сума како капар ( по барање на ресторанот ). Иако свадбата е закажана за покасно во годината, пак сум на мисла. Цело време на шилци сум, никако не е.
   
 13. bokace1

  bokace1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Капарот во принцип не се враќа назад.
  Затоа и зимаат капар , да бидат сигурни дека ќе се прави свадба таму , и доколку младоженците се откажат капарот останува за нив или се одбива од севкупната сума на крај од свадбата.
  Јас правев свадба пред пандемијава среќа , инаку планот ни беше сега за Август месец .
   
 14. NovaMihajlova

  NovaMihajlova Активен член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Не се согласувам во целост.
  Сепак се работи за настани кои се одложуваат во време на пандемија.
  Еве на пр. За фотограф имавме договор со Војкан Миленковиќ, каде стои која сума му ја имаме дадено за капар и наведено процентуално кој износ треба да се надомести кога би се откажала свадбата. Конкретно 30% за откажување 2 месеци порано. Кога се слушнавне за да откажеме, го прашавме колку треба да доплатиме, веднаш кажа неможам сега да се повикувам според договорот и да земам пари. Капарот ќе остане за кога ќе договориме следен датум.
  Од цвеќарата исто веднаш ни го вратија капарот.
   
  На Mantub, AmericanWoman и bokace1 им се допаѓа ова.
 15. sirenah

  sirenah Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Дали некој има информација дали може да се направи матично на отворено (пример во парк), со присутво на луѓе кои ќе бидат на дистанца, и бидејќи на отворено, да не се носат маски...
   
 16. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  и мене ме интересира истото, ама не сум видела таква информација сеуште
   
 17. sirenah

  sirenah Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Тоа би било супер за нас што сакаме да се регистрираме барем, зошто свадба годинава тешко.
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bokace1

  bokace1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Можете на отворено , само вие двајца и сведоците .
  Имаше можност во Прилеп или Битола баш на вести ги покажаа .
  Ставете маска колку за регистрацијата , подоа дома соберете се и прославете .
   
 19. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  значи исто како и во матично...
   
  На sirenah му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sirenah

  sirenah Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Тоа е исто како кога би биле и внатре. :)
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.