1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. AnaRose

    AnaRose Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Јас пишав за мојата венчаница и слика ставив во друга тема Каде ја шиевте вашата венчаница?
    Цените им се многу ниски, ама мислам тоа се должи на локацијата дека е Мавровка на други места што прашав беа многу повисоки, секако јас одбрав еден модел од кај нив на Инстаграм и кога отидов во бутикот плус многу ми беше убаво како ме пречекаа и тоа беше доволно да се одлучам :)
     
    На Ivonan@ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека прашањево е во соодветната тема.. Скоро сите свадби се прават во сабота/недела.Прашањето ми беше дали може да се венчаш во црква и да правиш свадба и во петок?:|(facepalm) Се си мислам свадбиве се прават во сабота или недела затоа што е попрактично,викенд нели.. ама да не има нешто да во црква да може да те венчаат само сабота/недела,или можи и петок?
     
  3. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Секој ден може, па дури и петок. Е сега се велигденски пости и мислам дека не вечаваат, али најдобро е да си прашаш во црква.
     
    На Aquanalia му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    За јуни ми е:)Фала ти премногу:)
     
    На Ivonan@ и IChika им се допаѓа ова.
  5. Ivonan@

    Ivonan@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Секој ден може
     
    На Aquanalia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ffffffff323

    Ffffffff323 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Доколку има некој од фотограф, пишете слободно
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Animallover<3

    Animallover<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Добар ден, HELP :(
    Свадбата ни е закажана за крајот на мај.. но поради ситуацијата буквално не знаеме на што сме ниту пак спремавме нешто..
    Свадбата е закажана за на отворено, па сакам да прашам дали има и други што се во ваква ситуација, дали ги одложивте свадбите, какви ви се плановите?
    А добро ми би дошол и совет како би организирале вие свадба во оваа ситуација.
    Ние планираме да се сретнеме во црквата да се венчаме и од таму во ресторантот да се регистираме и да има мала свечена вечера или ручек со најблиските...
    И бидејки не дозволуваат жива музика, дали dj смееме да ангажираме за да пушта одбрана музика.,,
    Бурми од каде може да се купат да не се прескапи,..
    Костуми каде може да се најдат убави и со нормални цени..
    Какви подароци спремавте за потребниците или по колку пари им дававте доколку не сте купувале вие...

    Искрено не ни се одложува,бидејки не се гледа крајот на ова лудило, вака барем ке ни се тргне гајлето од главата... секако во блиска иднина не верувам дека ке дозволат свадби какви што правевме предходно...

    СИТЕ МИСЛЕЊА СЕ ДОБРОДОЈДЕНИ, ВИ БЛАГОДАРАМ
     
  8. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Искрено, не би правела свадба... ем себеси да се заштитам, ем блиските. Плус можда некој ќе ставиш во непријатна ситуација, у смисла не идел нигде цела година ама сега за да не те повреди/навреди да реши да дојде...
    Кога викаш најблиските претпоставувам мислиш и пријатели некои блиски и поблиска фамилија. Ова мене ми беше ризично пошто сакав да си ги заштитам родителите и свекор свекрва. Јас од мојата свадба се откажав лани. Направивме само регистрација, присутни беа сведоците само. После тоа ручек на отворено, само ние во ресторанот бевме и само 12 души со се нас двајцата. Старите ги ставивме на посебна маса. Ние на друга маса со празно место измеѓу секој пар.
    Венчавка скокнавме, оставивме за со крштевка, здравје.
    Пак си е твое како ќе постапиш ама ја би те советувала ако ти е битно да биде годинава, да го направиш најинтимно што можеш.
    Здравје, ќе си направите голема прослава за 10 годишнина на пример
     
    На SuperGirl24, Luna91, mamaJana и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.632
    Пол:
    Женски
    Ako ti treba fotograf baraj gi foto Lina
     
  10. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Ние имаме закажано за 19 јуни, мислевме ќе заврши до тогаш, но не е така.
    Се одлучивме датумот да остане, ќе се венчаме и ќе се регистрираме, гости колку ќе дозволат по протокол толку. Само фамилија од двете страни, со кум и старосват нешто помалку од 40, а со друштво околу 100-120 испаѓаат, сепак ако се одлучиме за повеќе гости (120) мислам дела нема сите да прифатат да дојдат што ќе ги поканиме.

    Немам разгледано фустан, сакам во Ламас да видам готови модели што имаат.
    музика Маестро, сликари Say yes, локација на отворено и плус голема сала што резервиравме од лани ама тоа се ќе отпадне мислам, освен сликарите ако не се олабават мерките.. :?:
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Animallover<3

    Animallover<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски

    Не гледам поента да преместуваме затоа што ова очигледно во скоро време крај нема да има ниту пак да се врати се во нормала.

    Ние планираме да се венчаме и регистираме , ручек за потребниците и најблиските и ако дозволат dj и под услов да нема полициски час истиот ден и друштвото околу 40-50 за мини забава, а ако е не изводливо забавата со друштво ке ја одложиме за летото со надеж дека ке има подобри денови.....

    Бурми од каде може да се купат убави а не прескапи, костум за младоженецот, бидермаер ... какви се цените од прилика не сум гледала се уште ништо...
    фустанот ми е порачан за шиење но ниту чипката не е стасала .........
     
    На viva.la.vida му/ѝ се допаѓа ова.
  12. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Бурми ми излезе Адор Голд имаат некој попуст, имаат во ГТЦ и чаршија продавници, убави модели. Одело исто има во ГТЦ горе на 1 кат и низ Мавровка има неколку продавници, ама моделите се горе доле исти секаде.
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Цената на бидермаерот мислам ти зависи од кај ќе го порачаш. Во локална цвеќара ми кажаа 1000-1500 за мал букет. Отидов на пазарче во Бисер, женичките ми го направија за 500 ден и ми беше мене лично прекрасен.
    Секако цената зависеше и од тоа какви цветови одбрав.

    За младоженец во Тивес имаше убави, по 200 евра.
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ние нареден месец ќе се регистрираме и доколку најдам местенце на отворено со добро разделени маси, ќе се почастиме ручек 15-ина луѓе. Венчавка во црква ќе правиме крај на пролет или почеток на лето ДОКОЛКУ ситуацијата е подобрена, но и тогаш не планирам да правам свадба со музики и бидермаери, едноставно сметам дека е претеризам во ова време. Битно ми е да сме живи и здрави и да си продолжиме убаво со брачниот живот, поголеми собиранки можат да почекаат, ама ич не ми мењаат ништо во животот.
     
    На Amelia, IRBBB, Stressed Out и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Watermellon

    Watermellon Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Исто и ние
    Веќе 2 години одложуваме поради икс причини и веќе нема смисла. Ќе правиме матично и црква само и после ручек, околу 25 гости.
    За дарување - кумови, старосватови и нивните деца, золвата, децата и зетот. Музика не дозволуваат, тоа се плус гужви...
    Бурми погледни во Циркон и Фатих во чаршија, имаш избор поскапи и поевтини, ќе најдеш. Поздрав.
     
    На Animallover<3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    Здраво, фотограф само за регистрација може ли да се викне сега со коронава? И дали знаете како се движат цените за тоа?
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    13.632
    Пол:
    Женски
    Pisi na foto Lina
     
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Внатре каде што се потпишуваш не смее, може само ти, сопругот и 2 сведоци.
     
  19. Ladysimona

    Ladysimona Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2021
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    401
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasham
    Bidejki ke pravime samo registracija i crkva dali ke treba da zakachuvame venche na vrata ili ne bidejki ne svadba?
     
  20. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Зависи каде.. у Ѓорче можело и сликар и плус луѓе. Ова пред 2 недели било.