Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

 1. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Торта носат и старосватите.
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.835
  И старосватот носи. Скоро кога бев на свадба видов дека прво сечеа од таа невестинската на спратови, од кумот и на крај од старосватот.
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 3. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.641
  Колку што јас знам, носат и старсватовите и кумовите. Кај брат ми донесоа, а и на сите свадби каде што сум била имало три торти, невестинската, од кумот и од старосватот ;) .
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Фала девојки, претпоставував дека треба да носиме ама за секој случај да се потврдам :) Утре сме старосвати на свадба и ми е страв да не заборавам некоја ситница... Поклон, торта, материјал, свеќи, лична карта :) , пари за црква и музика и добро расположение :) Да не заборавив нешто?!? :D
   
 5. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Да ве прашам, бурмите за свадба кој ги купува? Секој својата си ја купува или?!? :)
   
 6. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.011
  Допаѓања:
  27.488
  Пол:
  Женски
  Па така му доаѓа некако :D ама ја знам дека младоженецот ја купува на невестата, и невестата на младоженецот :)
   
 7. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  зависи како ке си се договорат зетот и невестата, ние ги плативме заедно двете бурми ;)
   
 8. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Аман со македонскиве обичаи, значи пак невестата го добива подебелиот крај :D
   
 9. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Една многу актуелна тема ( бар за нас деновиве). Мојата прва братучеда ќе прави свадба за две недели, младоженецот запнал да го види невестинскиот фустан, а тие толку испаничиле што уште малку ќе го носат во банка да го заклучат во сеф :rofl: за да не го види. Што мислите вие за овој адет суеверие како да го наречам?
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Мене искрено ми нема врска тоа, да не го видел младоженецот венчалниот фустан. Не верувам во такви суеверија.
  Што е до мене, здравје Боже ако дојде ден јас да се мажам, со идниот сопруг има да си бирам фустан.
   
 11. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  2.307
  Јас мојот фустан го бирав со маж ми и одев на проби со него и се и на крај кога беше готов го земавме заедно. Негледам причина да не го види ако сака. Јас лично не верувам во вакви работи ;)
   
 12. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  јас мислам дека нема врска се се тоа глупости( барем за мене, јас неверувам во такви работи) јас кога го бирав одевме заедно со моето маже, па фала богу и тој треба да ми каже дали е убав или не ;) ;)
   
 13. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  јас со сопругот си го бирав фустанот
   
 14. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Невести, од каде го купивте бидермаерот? Го затворија цветниот пазар и сега поим немам од каде да купам, по цвеќарите што прашав најефтиниот бидермаер е 3000 ден :^) Малку забегаа со цените во Скопјево... :swear:
  Кумата или деверот го купува бидермаерот?
   
 15. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  Кумата купува два бидермаери еден за фрлање и еден за невестата што ќе и остане, барем така е кај нас. И како тоа 3000 денари :?: прошети во бутиците за венчаници има и по 600 денари
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.534
  Допаѓања:
  132.546
  Пол:
  Женски
  Кумата го купува, колку што знам, и само еден бидермаер е потребен... и јас имав сосема солиден бидермаер за 1500 денари, од свежо цвеќе. Ако имаш посебни побарувања, тогаш може да биде поскап. А бидермаерите од вештачко цвеќе се далеку поефтини, ама па не изгледаат убаво. Барем мене лично не ми се допаѓаат (мразам вештачко цвеќе).
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 17. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  2.193
  Допаѓања:
  2.421
  Пол:
  Женски
  Ние бевме девери т.е. брат ми му беше девер на братучед ми и ние го купивме бидермаерот, а го бираше невестата сама, а ова за кумата искрено прв пат слушам, инаку провери низ чаршија ако ништо друго
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  па затоа и реков дека најмногу зависи од каде си какви обичаи се практикуваат, затоа отворено разговарај си со кумата или деверот да не стане само бидермаери :D
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  Ми дадоа вештачки букет со венчаницата ама нема да го употребам, не сакам вештачко цвеќе... Сакам да биде малечок букет со 3 орхидеи и неколку ружички, ништо посебно :wasntme: Бев во буњаковец и беверли хилс и ми се крена косата, обично букетче со 11 ружи е 2500 денари :@
  Изгледа сега користат шанса во периодов додека не се отвори цветниот пазар, ама срам да им е!
  Како и да е, нека му ја мисли кумата :D
   
 20. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  Незнам од кај си, ама во Бутел 1, во малиот трговски има цвеќара, мојата старосватица секогаш пазари од таму, и баш пред кратко ми спомна дека изработуваат супер бидермаери по ептен пристојни цени. Не е на одмет да си погледнеш.
  И немој некој како мене да прави, мене едниот ми кошташе 2.500, другиот 4000 ...сега ми е срам, ама кој можеше тогаш да ми докаже :x
   
  На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.