1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Торта носат и старосватите.
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    И старосватот носи. Скоро кога бев на свадба видов дека прво сечеа од таа невестинската на спратови, од кумот и на крај од старосватот.
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  3. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Колку што јас знам, носат и старсватовите и кумовите. Кај брат ми донесоа, а и на сите свадби каде што сум била имало три торти, невестинската, од кумот и од старосватот ;) .
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Фала девојки, претпоставував дека треба да носиме ама за секој случај да се потврдам :) Утре сме старосвати на свадба и ми е страв да не заборавам некоја ситница... Поклон, торта, материјал, свеќи, лична карта :) , пари за црква и музика и добро расположение :) Да не заборавив нешто?!? :D
     
  5. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Да ве прашам, бурмите за свадба кој ги купува? Секој својата си ја купува или?!? :)
     
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Па така му доаѓа некако :D ама ја знам дека младоженецот ја купува на невестата, и невестата на младоженецот :)
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    зависи како ке си се договорат зетот и невестата, ние ги плативме заедно двете бурми ;)
     
  8. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Аман со македонскиве обичаи, значи пак невестата го добива подебелиот крај :D
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Една многу актуелна тема ( бар за нас деновиве). Мојата прва братучеда ќе прави свадба за две недели, младоженецот запнал да го види невестинскиот фустан, а тие толку испаничиле што уште малку ќе го носат во банка да го заклучат во сеф :rofl: за да не го види. Што мислите вие за овој адет суеверие како да го наречам?
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Мене искрено ми нема врска тоа, да не го видел младоженецот венчалниот фустан. Не верувам во такви суеверија.
    Што е до мене, здравје Боже ако дојде ден јас да се мажам, со идниот сопруг има да си бирам фустан.
     
  11. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Јас мојот фустан го бирав со маж ми и одев на проби со него и се и на крај кога беше готов го земавме заедно. Негледам причина да не го види ако сака. Јас лично не верувам во вакви работи ;)
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас мислам дека нема врска се се тоа глупости( барем за мене, јас неверувам во такви работи) јас кога го бирав одевме заедно со моето маже, па фала богу и тој треба да ми каже дали е убав или не ;) ;)
     
  13. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас со сопругот си го бирав фустанот
     
  14. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Невести, од каде го купивте бидермаерот? Го затворија цветниот пазар и сега поим немам од каде да купам, по цвеќарите што прашав најефтиниот бидермаер е 3000 ден :^) Малку забегаа со цените во Скопјево... :swear:
    Кумата или деверот го купува бидермаерот?
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Кумата купува два бидермаери еден за фрлање и еден за невестата што ќе и остане, барем така е кај нас. И како тоа 3000 денари :?: прошети во бутиците за венчаници има и по 600 денари
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Кумата го купува, колку што знам, и само еден бидермаер е потребен... и јас имав сосема солиден бидермаер за 1500 денари, од свежо цвеќе. Ако имаш посебни побарувања, тогаш може да биде поскап. А бидермаерите од вештачко цвеќе се далеку поефтини, ама па не изгледаат убаво. Барем мене лично не ми се допаѓаат (мразам вештачко цвеќе).
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Ние бевме девери т.е. брат ми му беше девер на братучед ми и ние го купивме бидермаерот, а го бираше невестата сама, а ова за кумата искрено прв пат слушам, инаку провери низ чаршија ако ништо друго
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    па затоа и реков дека најмногу зависи од каде си какви обичаи се практикуваат, затоа отворено разговарај си со кумата или деверот да не стане само бидермаери :D
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Ми дадоа вештачки букет со венчаницата ама нема да го употребам, не сакам вештачко цвеќе... Сакам да биде малечок букет со 3 орхидеи и неколку ружички, ништо посебно :wasntme: Бев во буњаковец и беверли хилс и ми се крена косата, обично букетче со 11 ружи е 2500 денари :@
    Изгледа сега користат шанса во периодов додека не се отвори цветниот пазар, ама срам да им е!
    Како и да е, нека му ја мисли кумата :D
     
  20. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Незнам од кај си, ама во Бутел 1, во малиот трговски има цвеќара, мојата старосватица секогаш пазари од таму, и баш пред кратко ми спомна дека изработуваат супер бидермаери по ептен пристојни цени. Не е на одмет да си погледнеш.
    И немој некој како мене да прави, мене едниот ми кошташе 2.500, другиот 4000 ...сега ми е срам, ама кој можеше тогаш да ми докаже :x
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.