1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. AnenA

    AnenA Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво BoaVista, декорацијата за свадбата била прекрасна. Ќе можеш ли да ми кажеш колку чинеше тоа задоволство бидејќи и јас спремам свадба, и сакам да ангажирам агенција за декорација. :)
     
  2. AnenA

    AnenA Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво, нова сум на форумов, нема да ми замерите доколку правам некои почетнички грешки.
    Ќе може ли да ми кажете колку отприлика се движат цените за декорација од страна на поубавите агенции како Casamento i Klara Bojana Flora. Доколку некоја има искуство со споменативе.
    Ви благодарам!
     
  3. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Не знам за нив, на моја другарка и украсуваше Каталеја што навистина е убаво ама поскапо (ама нејзина братучетка работи таму и сигурно имаше попуст), кај мене украсуваа од Декорации изработка ги има и на фб и на инста, поефтино ме чинеше, ама зависи ти што сакаш, можеш да рагледаш од тие што веќе ги има изработено и да си одбереш, да смениш боја или нешто, или можеш да и кажеш ти што сакаш и она ќе ти изработи. Мене венче за на врата, венченце на врата од соба кај невесстата, бонбони 101, китенки 45, шише со ракија и 9 машни ме чинеше максимум 10.000, ама јас бев малку, сакам ова е сега друго сакам, така да со сигурност не знам точно да ти кажам кколку беше цената.
    А кај другите мислам дека нема да помиеш испод 300-400 евра, се разбира во зависност ти што сакаш.
     
    На AnenA му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AnenA

    AnenA Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот S.J Parker, ќе прашам и кај нив. :)
     
  5. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    700 евра беше декорацијата на мојата свадба. Цената зависи од тоа што ќе си избереш. Слободно јави и се на Бојана, на фб има оставено телефон за контакт, ќе отидеш и ќе ти покаже ценовник за се поединечно. Имаш украсување на невестинска маса од 50 до 200 е, имаш декорација на влез, венче за сликање со гости, значи милион ствари и ти сам си бираш што сакаш и сам си формираш цена. Мене тоа многу ми се допадна, зашто пред да ја најдам Бојана на фб, бев во неколку студија за декорација и речиси сите обврзуваа да мора ова, мора она, па условуваат ако сакаш да ти декорираат мора декорацијата да биде над 700 евра само во ресторан.
    Кај мене во тие пари имаше вклучено: покани за свадба (избрав покани од 55 денари, имаше од 20 до 70 денари), две венчиња за врата за кај мене и за кај младоженецот ( исто сам си формираш цена има помали поефтини и поголеми поскапи), бидермаер (мојот беше 4000денари, зависно од цвеќето имаше различни цени), бонбончиња за со торта (јас имав 100 и беа по 50 денари едно, исто имаш различни цени), декорација на невестинска маса, декорирање на позадина на невестинска маса, декорација на масичка за невестинска торта, бонбони за во црква, свеќи за црква, перниче за бирми и некој други ситници, не ми текнува се.
     
    На AnenA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AnenA

    AnenA Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот, ќе ги исконтактирам. :)
     
  7. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали можеби знаете некој што изнајмува шатори или пак тенди за свадба
     
  8. AnenA

    AnenA Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво Aerial, мислам дека Globus Events и KlS изнајмуваат, исто и Dalma Ketering. Распрашај се убаво, види и по онлајн огласувачите, мислам дека има доста компании кои се занимаваат со изнајмување на опрема за свадби и останати настани.
     
  9. Princess*

    Princess* Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da prasam nesto.. Za podarok za kum kuma starosvat starosvatica i dever ne sakam da e bofca kako porano nego nesto drugo.. primer saat i sl. Do kolku pari spored vas e okey da se podari ?
    Vi blagodaram odnapred :)
     
  10. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.333
    Пол:
    Женски

    За цената ти си одлучуваш колку ќе биде зависи колку можеш да си дозволиш, нема правила колку ќе чини подарокот.
     
    На Princess* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Princess*

    Princess* Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ama nekoi vikaat po 50€ se malce vikaat 100€ od covek a mn pari se sobiraat za 5 luge 500 evra se vo prasanje zatoa :/
     
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.333
    Пол:
    Женски
    Ич да не се секираш и да слушаш други, колку можеш да си дозволиш толку земи нема сигурно да се задолжуваш за подароци кога и онака имаш трошок за свадбата. Нема универзало правило колку треба да се даде пример некој може да си дозволи да даде 1000 евра и сега сите треба по толку да даваме? Не нели.
     
    На DAngel и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Реално, јас би по 50е.
    Моето искуство беше вакво, свекрва ми инсистираше на кумовите да им дадам по 100е, на старите кумови по 50е. Ми фати 300е. На крај, поклонот од кумовите беше 250е.
    Малку ми беше криво ама ете, биднало. Така да, како ќе си одлучиш ти така најубаво.
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Извини, ама што има свекрвата да се меша околу свадбените подготовки? Она ги дава парите? Треба некогаш да се покажат заби.
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Каде се продаваат материјали за венчаници и чипка?
    По можност Битола. Или Скопје.
    Дали има избор или не? Ми треба сатен.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Во чаршијата во Скопје. Односно, на женскиот пазар.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Скопје на женски пазар
    Сатен можеш додуша секаде да најдеш по продавнициве за материјали
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Генерално во ништо и не ми се мешаа. Како кажавме ние така беше, ама за ова инсистираше а ја нејќев да контрам и така излезе.
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Страшна работа се свекрвите. И сестра ми го имаше истиот проблем. Не сакаше да се расправа со неа. На нас не ни се мешаше, затоа што ја подбрав убаво пред свадбата.
     
    На ♡ andzela ♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Е затоа мм на мојата и рече - ако кажуваш на кој колку да стави, дај и пари ^_^
    И толку беше муабетот за бовчите :D
     
    На Princess* и SummerGirl им се допаѓа ова.