Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

 1. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Дали при откажување на свадбата има некакви последици во однос на договорите направени со ресторанот и фото студиото, освен што нема да се врати капарот?
   
 2. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.482
  Допаѓања:
  23.526
  Пол:
  Женски
  Не разбирам какви други последици би имало освен финансиските.
  Јас потпишав договор со ресторанот во зависност од тоа колку месеци претходно се откажува свадбата, толкав и процент од капарот ти враќаат, односно не ти враќаат. Доколку имате писмен договор, знаете на што сте. Со оние со кои немате писмен договор, немате никакви обврски спрема нив, како и тие што немаат обврска да ви го вратат капарот за кој немате доказ дека сте го дале.
   
 3. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.242
  Допаѓања:
  3.556
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите :hai:
  Имам едно прашање за пријателка која наскоро ке прави свадба :)
  И кажале дека има некоја продавничка кај женски пазар каде се продаваат китенки и бонбони за свадба за ефтини пари а готови. Дали некој знае која е таа тезга или продавничка? :)
   
 4. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали го имате посетено актуелниот Саем на венчавки ? Дали вреди да се оди? Дали може да се најде венчаница по пристојна цена?
   
 5. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.308
  Искуството покажало дека Тешко но не и невозможно јас пред својата свадба бев на 7от и тогаш немаше нешто посебно но сепак за идеи и инспирација ништо др цените може не беа астрономски но далеку од пристојни бар за венчаниците до душа и 1 одело нормално на изглед чинеше 40.000 поради иницијали на кошулата ...
   
  На Li-Li и anaspace им се допаѓа ова.
 6. Li-Li

  Li-Li Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  14
  Лично јас бев на саемот за венчавки. Најмногу бев за да се информирам за декорација за сала и за фото студио. За венчаници имаше повеќе штандови. Имаше и ревија каде што видов неколку венчаници и стил кој би ми се допаднал за мојата венчаница. Не ти препорачувам да купиш венчаница затоа што цените беа до небо. Единствено можеш да разгледаш различни модели и да видиш што ти се допаѓа. Јас правам свадба во септември и мојот буџет за венчаница е 350евра.Свадбата ќе биде поскромна па мое мислење е дека е непотребно да се даде повеќе од 350-400 евра за венчаница.
   
  На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.308
  Околу цената и јас би ви препорачала да не давате многу пари не за друго само тој ден ја носите а најважно е убаво да се чуствувате ништо повеќе ... затоа и кога отидов кај викторија маер и реков од 400е немислам повеќе да давам а скам ова не тоа пр нешто што ми беше важно и жената дури и буквално ја искреира бидејки без слика отидпв туку сакав венчаница што ќе ми стои... и што ми беше важно не се малтретирав со милиони проби туку 2 .3 мислам беа а излезе совршено за цената би рекла и измислена бидејки претходно присуствував и на свадба сп 800е венчаница а нишш посебно... затоа НАЈБИТНО ВИЕ ДА СЕ ЧУСТВУВАТЕ УБАВО И СРЕЌНО И ЌЕ БИДЕТЕ НАЈУБАВИ НА СВАДБАТА БЕЗОГЛЕД НА ЦЕНАТА ....
   
 8. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Дали може како поискусни да ми кажете кога е најдобро да отидам за венчаница? Мојата свадба е во август и сакам некое кило да симнам до тогаш па кога би било најдобро да отидам по венчаница? Колку отприлика се шие фустанот? Дали месец,два?
   
 9. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.308
  Vaka... mojata bese kraj na juli no stom zakazavme termin maticno crkva i restoran prvo sto napraviv otidov da se dogovoram za vencanica nekade sredina na maj... za da si rezerviras na vreme mislam april da si pojdes da vidis a pokasno ke ti ja sijat toa sigg znam deka vo juni i pocetok na juli imav probi 2nedeli pred svadbata bese gotova (iako den pred svadba si ja zemav)
   
  На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ..barbie..

  ..barbie.. Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Свадба правев средина на септември, венчаницата ја закажав средина на март, отидов со фотографија од моделот и оставив капар. Почнаа да ми ја шијат две недели пред свадба, а си ја земав 5 дена пред свадба. Мој совет е најпрво да си пробаш повеќе модели и кога ќе си сигурна што најубаво ќе ти одговара на градбата и во кој модел најубаво ќе се чувствуваш, тогаш одбери каде ќе ја шиеш. Добар креатор ќе ти даде совет што би ти стоело, а што не.
   
  На anaspace и ***Bony*** им се допаѓа ова.
 11. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Да, бевме во црква прашавме кажаа дека може само секако ќе биде поскапо.
   
 12. Arijana22

  Arijana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Девојки, каде можам да разгледам за невестински круни?
   
 13. ..barbie..

  ..barbie.. Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Rusevska Anita Dizajn mozes da ja najdes na fb, a mislam ima I instagram.
   
  На Arijana22 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  7.941
  Колку бонбончиња треба да има свекрвата во црква? Парен-непарен број нешто има врска?
   
 15. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.308
  Свекрвами имаше 55 за да и стигнат за 3те круга бидејки внатре се фрлаа бомбончињата не на излегување а ако е на излегување може и помалку ... важно да и стигнат за 3те круга
   
 16. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.268
  Допаѓања:
  7.941
  Направив 37, мислам дека се доволни. Мала е црквата,а и многу гости не одат во црква ќе нема кој да ги собира:lol:
   
 17. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.308
  Само кога ќе префрла важно е да има за сите 3круга... не е важно дали ќе ги собираат... 37не се малку но по неколку само нека зема 12тина од круг :D:inlove:
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Arijana22

  Arijana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Женски имам многу убави балони.. дали знате каде можам да ги наполнам со хелиум? И колку часа има трајност хелиумот?
   
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  41.878
  И тогаш Исус рече: "Ако се венчавате во пости поскапо ќе платите" амиииииин
   
  На Shmizla94, Girly90 и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
 20. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да го поставам прашањево, па може некој овде знае. Како се движат цените на костумите од Сигнори?