1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали при откажување на свадбата има некакви последици во однос на договорите направени со ресторанот и фото студиото, освен што нема да се врати капарот?
     
  2. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Не разбирам какви други последици би имало освен финансиските.
    Јас потпишав договор со ресторанот во зависност од тоа колку месеци претходно се откажува свадбата, толкав и процент од капарот ти враќаат, односно не ти враќаат. Доколку имате писмен договор, знаете на што сте. Со оние со кои немате писмен договор, немате никакви обврски спрема нив, како и тие што немаат обврска да ви го вратат капарот за кој немате доказ дека сте го дале.
     
  3. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите :hai:
    Имам едно прашање за пријателка која наскоро ке прави свадба :)
    И кажале дека има некоја продавничка кај женски пазар каде се продаваат китенки и бонбони за свадба за ефтини пари а готови. Дали некој знае која е таа тезга или продавничка? :)
     
  4. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали го имате посетено актуелниот Саем на венчавки ? Дали вреди да се оди? Дали може да се најде венчаница по пристојна цена?
     
  5. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Искуството покажало дека Тешко но не и невозможно јас пред својата свадба бев на 7от и тогаш немаше нешто посебно но сепак за идеи и инспирација ништо др цените може не беа астрономски но далеку од пристојни бар за венчаниците до душа и 1 одело нормално на изглед чинеше 40.000 поради иницијали на кошулата ...
     
    На Li-Li и anaspace им се допаѓа ова.
  6. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Лично јас бев на саемот за венчавки. Најмногу бев за да се информирам за декорација за сала и за фото студио. За венчаници имаше повеќе штандови. Имаше и ревија каде што видов неколку венчаници и стил кој би ми се допаднал за мојата венчаница. Не ти препорачувам да купиш венчаница затоа што цените беа до небо. Единствено можеш да разгледаш различни модели и да видиш што ти се допаѓа. Јас правам свадба во септември и мојот буџет за венчаница е 350евра.Свадбата ќе биде поскромна па мое мислење е дека е непотребно да се даде повеќе од 350-400 евра за венчаница.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Околу цената и јас би ви препорачала да не давате многу пари не за друго само тој ден ја носите а најважно е убаво да се чуствувате ништо повеќе ... затоа и кога отидов кај викторија маер и реков од 400е немислам повеќе да давам а скам ова не тоа пр нешто што ми беше важно и жената дури и буквално ја искреира бидејки без слика отидпв туку сакав венчаница што ќе ми стои... и што ми беше важно не се малтретирав со милиони проби туку 2 .3 мислам беа а излезе совршено за цената би рекла и измислена бидејки претходно присуствував и на свадба сп 800е венчаница а нишш посебно... затоа НАЈБИТНО ВИЕ ДА СЕ ЧУСТВУВАТЕ УБАВО И СРЕЌНО И ЌЕ БИДЕТЕ НАЈУБАВИ НА СВАДБАТА БЕЗОГЛЕД НА ЦЕНАТА ....
     
  8. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали може како поискусни да ми кажете кога е најдобро да отидам за венчаница? Мојата свадба е во август и сакам некое кило да симнам до тогаш па кога би било најдобро да отидам по венчаница? Колку отприлика се шие фустанот? Дали месец,два?
     
  9. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Vaka... mojata bese kraj na juli no stom zakazavme termin maticno crkva i restoran prvo sto napraviv otidov da se dogovoram za vencanica nekade sredina na maj... za da si rezerviras na vreme mislam april da si pojdes da vidis a pokasno ke ti ja sijat toa sigg znam deka vo juni i pocetok na juli imav probi 2nedeli pred svadbata bese gotova (iako den pred svadba si ja zemav)
     
    На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Свадба правев средина на септември, венчаницата ја закажав средина на март, отидов со фотографија од моделот и оставив капар. Почнаа да ми ја шијат две недели пред свадба, а си ја земав 5 дена пред свадба. Мој совет е најпрво да си пробаш повеќе модели и кога ќе си сигурна што најубаво ќе ти одговара на градбата и во кој модел најубаво ќе се чувствуваш, тогаш одбери каде ќе ја шиеш. Добар креатор ќе ти даде совет што би ти стоело, а што не.
     
    На anaspace и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  11. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Да, бевме во црква прашавме кажаа дека може само секако ќе биде поскапо.
     
  12. Arijana22

    Arijana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Девојки, каде можам да разгледам за невестински круни?
     
  13. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Rusevska Anita Dizajn mozes da ja najdes na fb, a mislam ima I instagram.
     
    На Arijana22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.920
    Допаѓања:
    18.030
    Колку бонбончиња треба да има свекрвата во црква? Парен-непарен број нешто има врска?
     
  15. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Свекрвами имаше 55 за да и стигнат за 3те круга бидејки внатре се фрлаа бомбончињата не на излегување а ако е на излегување може и помалку ... важно да и стигнат за 3те круга
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.920
    Допаѓања:
    18.030
    Направив 37, мислам дека се доволни. Мала е црквата,а и многу гости не одат во црква ќе нема кој да ги собира:lol:
     
  17. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Само кога ќе префрла важно е да има за сите 3круга... не е важно дали ќе ги собираат... 37не се малку но по неколку само нека зема 12тина од круг :D:inlove:
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Arijana22

    Arijana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Женски имам многу убави балони.. дали знате каде можам да ги наполнам со хелиум? И колку часа има трајност хелиумот?
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И тогаш Исус рече: "Ако се венчавате во пости поскапо ќе платите" амиииииин
     
    На Batterfly93, Shmizla94, Girly90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го поставам прашањево, па може некој овде знае. Како се движат цените на костумите од Сигнори?