Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

 1. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.423
  Допаѓања:
  53.435
  Пол:
  Женски
  Официјално да ја прашаш да ти биде старосватица или да и дадеш покана за свадба?

  Кум и старосват најчесто се канат со пиење (можеш нешто жестоко а можеш и вино да однесеш), бонбоњера и кафе. Ова е традиционално канење на сведоците, а ти ако сакаш можеш да порачаш вино со персонализирана налепница, чоколади и цвеќе.
   
  На IChika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nalla

  Nalla Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2018
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  226
  Пол:
  Женски
  A8510D49-9027-4521-AB74-ED39CF40F7A9.jpeg
  CA354B07-500A-4942-8C2B-87939CEB6849.jpeg
  F6BF4A73-0F39-4EA1-B8CF-AE220AE02E69.jpeg
   

  Прикачени фајлови:

  На Shalitra и IChika им се допаѓа ова.
 3. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  450
  Девојки ај хелп.. Свадбата ми е закажана на 15 јуни и се е закажано ресторан, музика, фотограф.. Освен црква.. Прашувавме во црква да закажеме ни кажаа било тој датум задушница(ние не знаевме сега дознавме) е сега во една црква може викаат во друга не може.. Ме интересира ваше мислење дали да правиме на тон датум или се да преместуваме?
   
 4. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Лелее истиот проблем го имавме и ние, после 300 глупости што се случија од чување погрешен датум до не знам што единствена сабота слободна беше 15ти јуни, и кога рековме тоа е тоа готово веќе, ни кажуваат дека е задушница. Попот не ни правеше проблем ама моите беа против да се прави тогаш свадба и сменивме датум.
   
  На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. IChika

  IChika Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2017
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Предлог идеа за кетеринг од кои сте задоволни и каде може да се изнајмат коњопои?
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  3.723
  Мои блиски правеа свадба на задушница. Прашаа во манастир им кажаа дека нема никаков проблем, може да се прави. Како сакате вие така, ама црковно не праи разлика. Некои попови викаат дека не може затоа што се зафатени со задушница и не им се прави и свадба во ист ден. :)
   
  Последна измена: 28 март 2019
  На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Црквата не прави проблем, повеќе е твој личен избор и дали ќе ти биде шубе некој што бил на гробишта утрото после да ти дојде на свадба... Тоа е целата работа, поради таа причина моите правеа проблем, да не им доаѓаат гостите од гробишта на свадба...
   
 8. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  3.723
  Да, затоа пишав како сакаат така, ама не треба да им биде шубе ако прават свадба на задушница.
   
 9. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Епа знам дека не треба да им биде шубе, правевме муабет и со отецот што ќе не венча, ни објасни убаво што и како ама иди и докажи им на другите... Моите запнаа јас на задушница свадба не ти правам, од толку денови само тој ли остана и моравме да преместиме
   
 10. marta993

  marta993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2017
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  17.197
  Пол:
  Женски
  Здраво женски..
  Дали имате искуство со сајтот јасити.мк? Имено станува збор за сајт кој е ваш персонализиран и ги заменува поканите, воедно заштедува пари и време.. Заинтересирана сум но немам каде да прочитам туѓи мислења, па доколку некоја од вас имала искуство со нив или слушнала нешто од некој друг би била благодарна да споделите :)
   
 11. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.238
  Моја блиска беше една меѓу првите што ги користеше. И помогнаа многу и и беше олеснето. Беше многу интересно направено, со локации од црква и ресторан. Имаше слики од нив и кратки приказни како се запознале. Исто така имаше кои се кумови и старосватови, ко “главни актери”. На поканите гостите можеа да напишат ако имаат некои алергии или посебни потреби за храна.
  Се надевам објаснив убаво. Ако те интересира нешто повеќе, може да прашам :)
   
  На buba4e89 и marta993 им се допаѓа ова.
 12. marta993

  marta993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2017
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  17.197
  Пол:
  Женски
  Супер :) Фала многу.. Интересна работа се, ќе ги земам во предвид :)
   
 13. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Девојки, што мислите дека е поисплатливо, да нарачам китенки и бонбони или да си купам што ми треба и сама да ги направам ?
   
 14. Someday

  Someday Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Женски
  Да си купиш. Има по 10- 15 ден од бонбонче. Ни време ќе трошиш ни нерви а ќе добиеш готов производ.
   
  На WhiteAngell и gjoker4e им се допаѓа ова.
 15. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.494
  Допаѓања:
  18.052
  Пол:
  Женски
  Ако ептен имаш мерак за декорации и ако имаш уште многу време до свадбата, ако имаш живци, можеш и сама.
  Ако не најдобро е да си купиш.
   
  На WhiteAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Линк од бутици во Скопје каде што продаваат венчаници?
   
 17. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.099
  Допаѓања:
  3.723
  Јас сама ги правев :) Нарачав од али експрес кутии за бомбони, купив бомбони од тука и сама си ги склопив. Има многу убав избор на али експрес, ако имаш време до свадба, провери. Вкупно ме чинеше 1200 денари за 100 кутивчиња.
   
 18. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  И јас одлучив сама да ги правам, да направам едно бонбонче ќе ми требаат 15-20 ден, а за истите тие една девојка бара 50 ден... Нема да нарачувам од али, ќе си купам од Бит пазар се што ми треба.
   
  На buba4e89 и KuklickaSk им се допаѓа ова.
 19. cimparka

  cimparka Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2018
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Извинете девојки а за какви бонбони мислите? Оние што се даваат кога невестата оди по масите или...?
  Јас сакам да прашам за китенки, имено сакам китенки но без игла, туку со лепенка, дали знаете некој да изработува такви?
   
 20. WhiteAngell

  WhiteAngell Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.093
  Пол:
  Женски
  Бонбони кои се даваат со тортата.
  А китенки со лепенка до сега не сум сретнала