Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

 1. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Може секако, и кажи ми што направи со живиот букет? Јас инаку не планирам да фрлам,како мала свеченост е со гости, затоа мислам дека подобро свеж да земам, препорачај од каде да купам
   
 2. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.186
  Допаѓања:
  120.990
  Пол:
  Женски
  И од сатенски ружи изгледа убаво, ќе ти остане за успомен

  Screenshot_4.jpg
   
 3. HardWork

  HardWork Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Прашањето не ми е баш за свадба, ама не видов тема за ова.

  Ме интересира за во Матична служба како оди постапката?

  Дали треба да доаѓаат кум, старосват и такви работи или може било кој да биде во сведоците (другари, другарки).

  Сакаме да го завршиме делот со матична служба поради некои визи, во моментов немаме време ниту за цркви ниту за адети, со кумот од машка страна ниту е разговарано не сме блиски, а и немаме многу време да се бркаме со сите тие работи. Колку време се чека откако ќе се закаже, каде се закажува во Скопје и како оди процедурата (документи и слично)?
   
 4. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.624
  Допаѓања:
  14.096
  Треба извод од родени и уплатница и двајцата да одите во служба за матично и да закажете ден за венчавка. Таму ќе ве прашаат неколку прашања. Матично имате во центар главното, а има и во сите општини, па каде ви е најблиску таму. Они ќе ви кажат кој термин е слободен да одите, ако не барате посебна дата, ќе има слободни термини, посебно преку недела.
  На самата венчавка, треба да бидете вие двајца плус уште 2 сведоци. Нив не им важно дали тие ви се кум/старосват, важно е да имате двајца кои ќе потврдат потврдат дека не сте роднини, дека самостојно влагате во брак итн. и одма ќе ви дадат венчаница.
   
  На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HardWork

  HardWork Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ти благодарам!
  Дали има врска што не ни се водат адресите на живеење во Скопје? Сакаме да се венчаме тука во Скопје, но и двајцата сме од друг град и таму сеуште ни се води адресата на живеење, па да не прават проблеми?
   
 6. Estranged

  Estranged Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  10.936
  Можете да се регистрирате во било која матична служба во Македонија, без разлика на место на живеење.
   
  На HardWork му/ѝ се допаѓа ова.
 7. IChika

  IChika Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2017
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Ако си од Скопје ти ја препорачувам софи гифт, според мене најдобри. Мене бовчалоците ми ги виткаше, преубаво ги направи. А за покани можеш да одиш во креатива, најевтини се од сите кај што бев а истите покани се. Плус за неколку дена готови ти се поканите.
   
 8. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Дали во црквата кога ќе се венчаваме бараат нешто извод од венчани од матичното или некои други документи како на пр. извод од родени?
   
 9. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  4.427
  Пол:
  Женски
  Кога правевме свадба во црква потребно ни беше крштеница од невестата младоженецот и кумот и старосватот...
   
  На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам... А од каде треба да се извади таа крштеница?
   
 11. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  4.427
  Пол:
  Женски
  Во црквата кај што сте крстени
   
  На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Во ред, многу ти благодарам
   
 13. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  4.967
  Допаѓања:
  12.148
  Зависи од црква до црква.
  Ние се венчавме во Богородица во Скопје ,на ливчето пишуваше крштеница ама не ни побараа. Бараат извод на венчани или потврда дека ќе склучите граѓански брак.
   
  На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  4.427
  Пол:
  Женски
  Нема на што ако ти треба некој совет плус слободно пиши ми :) и ви посакувам среќа и љубов
   
  На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу... Сѐ најдобро да ти се враќа :*
   
  На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Summerlove@2016

  Summerlove@2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  Во матично се потпишавме лани, но изводот од венчани го немам па сега ми текна да прашам што документи требаат. А исто и во црквата закажавме декември месец и од таму ништо не ни кажаа што треба да носеме, а ниту па ние прашавме секако наша е вината требаше да прашаме, но ете и вие ми помогнавте, јас ќе земам и крштеница и извод од венчани па ако треба добро ако не пак добро.
   
  На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gabrielle...

  Gabrielle... Активен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2019
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Дечки итно е битно е. Дали знаете некој за декорација на свадба од Струга? Ми треба нештп за позади за сликање да изнајмам. Ама не од оние ѕидови со пластични светови. Нешто така како рамка мо треба.може и округли.
  Фала ви.
   
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.803
  Допаѓања:
  5.404
  Здраво
  Дали кутивчиња за бонбони некој порачувал од алиекспрес?
  Искуство ми треба.
   
 19. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  4.967
  Допаѓања:
  12.148
  Да моите беа од Алиекспрес. Задоволна бев од пратката.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Estranged

  Estranged Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  845
  Допаѓања:
  10.936
  https://www.aliexpress.com/item/32964813260.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5e454c4dPWu9eW

  Јас овие ги порачав. Стигнаа за нешто повеќе од месец дена, лесни се за склопување и скроз исти како на сликите.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.