1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми требаат совети... сè во врска свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од natali25, 30 ноември 2009.

  1. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Искрено се изненадив од цените. Само за главната маса ми рекоа дека најобичната варијанта е 200евра.. Јас замислував нешто екстра украсено да имам ама сега ќе размислам.
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.691
    Пол:
    Женски
    Бизнис се направи од декорации, тоа е тоа, јас не работам само тоа и цените не ми се толкави ама искрено да ви кажам и не се нафаќам на секоја работа. Јас работам со поприродни цвеќиња, нема кај мене ружи, орхидеи, мада ако некој побара ќе го средиме и тоа, не е проблем. Една свадба младите инсистираа да купам цвеќе од бабите од пазарче, отидовме заедно, купија еден куп цвеќе од бабичките, јас аранжирав и тоа беше најубавата свадба која сум ја декорирала. Дури и бидермаерот го направив од такво цвеќе. На золва ми веридбата ја декорирав исто со такво цвеќе, беше рано лето, имаше гладиоли излезено преубави, преуави далии, ептен беше убаво. Што се однесува до вештачко цвеќе за изнајмување може преубаво да се направи, само да се има малце повеќе цвеќе, бомбона е, со додатоци, стакленки интересни, сијалички, кафезчиња, сталаци...
     
    На GirlRose, mal.ecka и Ladybug98 им се допаѓа ова.
  3. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас бонбоните за свадба сама си ги правев за 450 луѓе и ми фатија 6500,дома сама си декорира се од алиекспрес нарачано, за невестинската маса во ресторан ми земаа 7000 денари што изнајми кошници, кутија за бурми плус бидејмаер за мене за деверушите плус китенки за најблиските ми фати 12500 а од тоа за мене не остана ама баш ништо само балоните од алиекспрес
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    Здраво

    Кога доаѓат по невестата сватовите, се китат ( кај нас така се вели ) - се закачува зеленко на одело/фустан.

    Дали има некој што тој дел на место со шпенки да го правил со трака ко стегач и цвет на неа да се стави на рака на луѓето- за побрзо да биде ( слика) Screenshot_20191213-110653_Chrome.jpg

    а кумовите,деверот,шаферката и незнам уште кој ќе ги даруваме со пари и пак тоа зеленко
     
  5. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Кај мене немаше китење бидејќи не сакав да има одење по невеста и сл. се собравме во црква. А за свадба од сестра ми имавме за машките китки за на одело а жените за на рака... за зет ми имаше голема и различна китка како и за кумот, а за деверот на бицепсот му врзавме трака со китка... тоа личен избор ако не сакаш, не мораш ништо од тоа да правиш. :)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    На свадба кај што бев шаферка, јас и кумата имавме вакви, плус и деверушите ама сите во различни бои
    s-l300.jpg .
    Кумот имаше ќитенка за на одело, а деверот имаше машна на раката врзано, на мускулот.
    Само единствено мала ситница што не ми се допадна што не се разликувавме женските една од друга и не се знаеше која е шаферка, која кума...
    Повеќето одбегнуваат ќитенки со шпенки едно заради губење време, друго заради шанси да се оштети фустанот или кошулата.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И ко се мажев го мислев ова, и сеуште сум на истиот став:
    Сето ова е само трускање пари без потреба.

    'Забавата' почнува денот после свадбата.
     
    На gothchick и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  8. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Се одлучивме да немаме никакви адети и обичаи на денот на свадбата бидејќи не е изводливо, голем трошок плус, а и не ми се допаѓаа. Имаме закажано венчавка па ресторант. Е сега, од на мм страната коментираат како они што ќе правеле цел ден до 17 часот, морало кумот и старосватот да дојдат од кај нив за заедно да дојдат во црквата, што ќе се бркале ли пред црквата сите еден по еден.. ако немало ништо ќе испаднело како да одат кај пријател на свадба, а не кај синот. Па свекрвата и деверот додека не чукнал тапанот не излегувале од дома, па сликарот да дошол порано кај нив да ги слика...што само они се лични за сликање, ние не. Сето ова ми иде на нерви бидејќи мојата страна директ на венчавка ќе отидеме и нема потреба од овие глупости. Им реков мм како ќе си одлучи така, аа они не си решиле, сами ќе организирале и платиле се, тоа било нивна работа, за музика од 2000ден. и мезе од 2000, ич не било проблем..
    Според вас во право се или не?
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Што сакаат нека прават. Вие отидете во ресторан. Не ти требаат адети.
     
    На Ladybug98 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ве молам ако некоја од вас правела нешто слично на мојата замисла да ми помогне.
    Не планираме голема свадба туку мала свеченост со околу 50 гости (матично, па ресторан).
    Дали имате препораки за ресторани? Ако знаете и цени од прилика, музика дали има или треба да си организирам, значи секоја информација би ми била од корист.
    Дали треба да купувам поклони и за кого?
    Не планирам да носам венчаница туку долг фустан, само што сум бремена 6ти месец и не знам каде би можела да најдам. Препорака и за тоа ве молам.
    Фала ви однапред.
     
  11. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.065
    Допаѓања:
    4.134
    Пол:
    Женски
    Долг бел свечен фустан можеш да најдеш насекаде во Скопје кај што има свечени фустани, зависи колку финансии имаш одделено за тоа. Јас би го избрала Ламас можеби..
    Поклони т.е. дарови се купува на кумовите, старосватовите, деверот... некои купуваат и на родителите ама се си е со договор. Не мораш и на никој да купиш, нема да ти се налутат.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    И јас бев исто како тебе. Свадбата беше со 50 гости, во Континентал. Имаат и помала сала. Не е за свадби, ама ја изнајмуваат за помали веселби. Менито беше 13 евра (10 евра јадење и 3 евра пијалак). Ама ова беше пред 8 години. Сега не знам дали се исти цените. Јадењето беше супер. Фустан купив од чаршија. Има голем избор на свечени фустани. Не сакав венчаница. За свирење ги најмивме Слатка тајна. Ама они веќе не постојат како група. Не дарував никој. Таков беше договорот.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам пликоа во боја знае ли некој?
     
  14. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Bi trebalo da ima vo knizarite
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам додатоци за коса? Сакам да ми биде извиткана во природни локни ама да додадам нешто да не бидам многу обична.
     
  16. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Во старата чаршија во златарите има прекрасни дотатоци. И не се многу скапи до 30€-40€
     
  17. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.154
    Пол:
    Женски
    Провери на нет имаш доста страници девојки кои изработуваат kara jewellery jewellery by queen на пример
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Во олимпија во беверли хилс горе
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sirenah

    sirenah Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    60
    Бројам ~ 200 гости за свадба. Сакав да резервирам во Парк, ама мора 200 порции да платиш, без разлика колку гости ќе дојдат. Многу се деца, кои можеби не би дошле. Како да се заштитам, и дали имате искуство колку % доаѓаат од поканетите. Инаку се први братучеди, со деца, и пријатели (другари). Молам за совет.
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Не можеш да се заштитиш. Нив не ги интересира колку од гостите нема да дојдат. Треба да се плати за вкупната бројка. Прашај дали толерираат минус на гостите. Јас кога правев свадба (во Континентал) ни рекоа дека толерираат помалку 10 гости. Ако се повеќе ние ќе си платевме.