1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. kika89

  kika89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  па вака....имам 18 години, и имам врска од 2 години. Овој период од 2 години беше проследен со 2 скарувања и тоа за глупости, па еве сега веќе 3 месеци сме повторно заедно...но, некако во последно време дечко ми пробува да почни со допирање на интимните делови, а јас не знам дали да му дозволам, со оглед на тоа што сето ова води до односи, а јас сеуште не сум доволно спремна за тоа.Тој ме убедува дека нема да имаме ништо се додека не решам јас, но сепак ми е страв....а исто така ми е страв и од разните зборувања и оговарања (иако не е таков по карактер)...

  P.S. Постојано ми кажува дека ме сака, и ме убедува дека подобро е да почни вака, постепено.....

  Ве молам помогнете ми.......БЛАГОДАРАМ ОД НАПРЕД
  Дополнување од модератор:

  Сите што имате прашања, поставете ги во темата. Темата не е огласник за повикување на членови да ви пишат по ЛП.
   
  На Strong25didi, Izmesani cuvstva, Bliznaci1997 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. stefanovska

  stefanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  35
  vrska od 2 godini a do sega 'ne ste se dopirale intimno'?mozebi pogresno svativ,koregiraj me ako gresam....no mislam deka edna vrska nemoze zdravo da opstanuva ako ja nemate sostojkata strast;)Za odnosi vo red,imash vreme da se odlucish...no mislam deka ste bile liseni od nekoi poosnovni raboti ...stoznam toa e moe mislenje
   
  На Кенгурче, ..Queen..1998, SexyGirl2 и 17 други им се допаѓа ова.
 3. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Две години се сериозна врска и нормално е тој да чувствува потреба да бидете поинтимни. Ако тебе ти е убаво кога те допира, нема зошто да не му дозволиш. Сепак, ти си решаваш дали тие допири ќе преминат во нешто поголемо.
  Ако си со него треба да му веруваш дека нема да излезе и на сите да им раскаже за вашите интимни моменти. Опушти се. Многу парови наоѓаат различни начини да бидат интимни без да имаат сексуален однос. ;)

  Најважно е да не правиш нешто што не го сакаш само за да му удоволиш него.
   
  На Aries ♈, Houp 33, Spencer и 12 други им се допаѓа ова.
 4. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Tokmu taka
   
 5. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  ако сакаш ти да имаш однос имај но не дозволувај тој да те уценува дека ке ти раскине ако немате секс а ти не брзај тоа се случува спонтано не мораш да се плашиш не боли толку многу како што велат сите секако различни сме но сепак не брзај и разговарај со него колу е тој понежен тебе помалку ке те боли и запамети ако се сакате ке ти биде убаво :D :D :D :D убав помин
   
  На ADOKI, Neznam1 и VeSnYsHooo им се допаѓа ова.
 6. iv4ence

  iv4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  се си доаѓа во свое време кога ти ке осекаш дека треба тоа да го напрвиш и ке бидеш спремна на сите последици ке го направиш притоа внимавајте 8) 8) 8) 8) и не се плаши од неговиот одговор ако не си спремна тој ке те чека ... ако стварно те сака и ке те почека
   
  На VeSnYsHooo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Е значи многу ми е тешко :( Се почна вака:
  Завчера дечко ми вечерта ми соопшти дека ќе излезе со другари и ок ми беше ама кога ми кажа дека ќе оди во диско нема врска ајде му се подналутив малце ама ништо страшно...Утре дента(вчера)бев со другарки на кафе во еден демек по познат кафич,таму они беа и ме викнаа.Дечко ми го немаше до поручекта да ми се јави,а ми рече дека уште предходната вечер ќе ми пише каде ќе шетаа со другарите.После кафето ги натерав другарките да одиме да му купам нешто на дечкото да го изненадам дека пред некој ден три години правевме во врска и ништо не си купивме па ај си викам јас...и му купив.Во меѓувреме ми пишува порака кај си срце(убава порака) и му викам еве со другарките шетавме ќе ти сејавам кога ке дојдам дома.И дома на мсн се добар фин он и само ме прашува кај сум била,и незнам што се деси со човекот...збесна кога му кажав дека сум била во тој кафич.Почна да ми вика демек: на пауза ќе бидеме сега зошто гледам дека тебе многу ти се шета,што се занесуваш ти ...демек шеми сама сум правела :worried: А нема врска бе луѓе баш беше културно и плус кои шеми жити се во 3 саат поручек три маси имаше само :^) И јас фино убаво почнав да му објаснувам дека нема потреба вака да реагира дека нема задни намери и му кажав дека сум му купила нешто и сум сакала да го изненадам..Ама ништо не помагаше,се нафура нешто дечкото..ме отера и ме блокна :worried: После тоа немам никако изреагирано (на пример по смс) а порано се случувало така да го гњавам(може и тоа му била целта да го молам и да се каам ) :worried: Многу ми е безвезе сега и тешко вака...Ваква караница од пред година и пол не сме имале.Незнам што да превземам и дали воопшто да превземам нешто.Тешко ми е,многу ми недостига...многу го сакам :( ;(
   
  На ADOKI, ki-ki-ch-ka, brunomars и 2 други им се допаѓа ова.
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  а дечкото да не си ја има мувата на капата? :^) без навреда, ама така ми изгледа.
  некако нема причина за тој така да изреагира :^) озбилно.
  ако сакаш пиши му пораче како демак јас ништо не направив, ама ако сакаш по твое да е , така нека биде. ќе видиш дека сам ќе се јави :!:
  со среќа и се надевам ќе го решиш проблемот :*
   
  На sagittarius57, srcekrsacka, ki-ki-ch-ka и 3 други им се допаѓа ова.
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Ниту јас не гледам причина зошто така би изреагирал освен ако не пробува ситуацијата да ја направи , како демек ти си згрешила, а всушност тој. Некако не се склопуваат коцките... :^)
  Мислам дека дечково сакал пауза по секоја цена, па избрал малку глупав начин да ја побара.
  Не знам што би било најпаметно да направиш, претпоставувам мубает. Само така ќе сфатиш што сака тој и која му е целта.
   
  На sj *O*, agnes, DEBELUSKA и 2 други им се допаѓа ова.
 10. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  едноставно дечкото згрешил нешто, па да нема грижа на совест ја префрлува вината на тебе :^)
  некако стварно не ми лепе :worried:
   
  На sagittarius57, sj *O*, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Хммм баш прашав еден другар за да видам машко мислење и исто он ми кажа као демек сакал пауза да се издува па немал како да ми каже и вака нашол некоја глупава причина :worried:
  И јас сум за муабет и да се решат работите одма ама од искуство знам дека нема да ми крене на моб,на порака којзнае...а и ме блокна на мсн :^) Уффф човек шо го знаеш како дише наеднаш те изненадува и те разочарува тотално-како да не е тој,а јас незнам што да направам за да си олеснам на душичката да не ми биде тешко...Да чекам ли или да му пишам нешто,како да се однесувам?!(осеќам кога му пишувам дека си зема поголема сила :@ ),до кога ќе можам да истрпам вака незнам...
   
 12. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Искрено незнам...пробав со убаво да видам што е работата ама он не дозволуваше и си тераше по негово..Значи неговото ресположение му се смени за 1 сек само кога му кажав дека во кафичот сум била божееее ко да сум го изневерила е работава еј,ко кузнај со да се десило а уствари глупости... :!:
   
 13. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Не му пишувај ништо, нема потреба да му се објаснуваш, не си згрешила ништо. Знам дека имаш потреба да направите муабет и да се разјасните, не ти е сеедно одеднаш така да ти изреагира за нешто сосема незначајно, но немој не го барај. Воопшто немал право таков љубоморен испад да ти направи, а башка што ни најмалку не си крива. Не ти ни треба таков, освен ако несакаш да останеш со него и вечно да му бидеш послушен затвореник заради неговата љубомора. Ич да не се секираш, тој ти направил услуга со тоа што си ги покажал рогчињата. Си знаеш барем со каков си имаш работа!
  Гледај побрзо заборави го и живеј си слободно, без стеги. Кога ќе наиде некој мноогу подобар, верувај ќе си кажеш фала богу што изреагира така и ме освести на време!
   
  На MaTo, Nastjaaa4 и belissima20 им се допаѓа ова.
 14. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Ни случајно немој да му се јавуваш . Мене дечко ми пауза ми побара.. му плачев по телефон , одма искочив надвор и го баталив . После еден ден почна да ми се јавува и одма се смиривме . Кога си добра и гледаш да средиш не цени а кога ќе те снема тогаш трча кај тебе . Знам дека ти е тешко , и мене ми беше ама пробај така . А он очигледно нема газ да ти кае сакам пауза па одбира глупи работи .
   
  На martincencee му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Никако немој да му пишуваш! :x
  Ниеден дечко не се лути и прави проблем за толку банална работа како вашата.. Очигледно е дека тој или сака пауза, или се презаситил од тебе. Сепак, не си направила ништо лошо, не ми е сфатлив. :?:
   
 16. tatjan

  tatjan Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  oooo 2 god jas mislam dovolno cekal retko se naoga takov decko
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 17. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Фала ви многу девојки.Ќе пробам да издржам што подолго ништо да не превземам,па се надевам дека ќе се јави :worried: Сериозна ни е врската и многу ни беше убаво,не сакам да го изгубам,стварно многу ми значи човекот!
   
  На Harlow му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Не вреди толку за да се секираш.. Не ми е уште јасно како можел така да направи.
   
 19. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Мартинче те разбирам .. Го сакаш ама тоа не е причина некој на глава да ти се качува . Се има граници . Ќе се карате , ти ќе го бараш стално , ќе се смирувате благодарение на тебе . Ама така нема да може цел живот , ќе пукне кај што е најтенко . Јас така правев , на секоја караница моли смирувај средувај .. ама одбивна му бев таква . Олади малку , ако сака да се карате повлечи се , ќе видиш како ќе трча . Ако те сака ќе трча , ако не бегај од него . Тука сме сите за тебе , само немој да попуштиш и да го побараш . :)
   
  На Fiona28, hihi и arizona им се допаѓа ова.
 20. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  Да да баш си во право ! За секоја можна караница благодарение на мене сме се смирувале,така сум го научила :worried: Буквално се правев за да бидеме ок па можеби си мисли пак така ќе биде...
   
  На arizona му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.