1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Supergirl10

    Supergirl10 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Има обострани симпатии, баш тој му кажувал и на неговите другари за мене. И ме чуди зошто исчезна. Не е ништо официјализирано. Остана муабетот дека треба да се видиме кога ќе дојди.
     
  2. Trxmx

    Trxmx Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Да не е он тој што најчесто пишувал прв? Ако е така може сега остава на тебе да му пишеш и да види дали си заинтересирана. Пиши му и види како ќе тече муабетот, нема ништо страшно тука:)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Frosi333

    Frosi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo.Se osekjam mnogu tesko,ne znam komu da se obratam,so kogo da pozboruvam mnogu mi e loso,pa taka pisuvam nekolku pati ovde.Znaci prviot muvac mi bese pred 5 meseci.Toj se gledase deka ne e za ozbilni vrski,mi pisyvase samo za vikend,inaku izlegovme samo dva pati,ja se ponasav ladno oti mislev deka e zenkar i uste mislam.I se gledase deka e samo za seks.Inaku toj e preubavv. Otkako ne mu dadov vtorio pat toj prestana da mi pisuva.Posle eden mesec me izbrisa od socijalnite mrezi...I posle dva meseca otkako izlegov mi pisa povtorno ama ne mu vrativ,i od togas nisto.A jas mnogu go sakam postojano go mislam,ne mozam da izlezam so nikoj drug,imam dosta udvaraci ama ne mozam ne mi se dopagja nikoj,ima eden so mnogu me saka ja ne osekjam nisto sprema nego go odbegavam ama zatoa so stvarno ne mi se dopagja toj,ne sakam da mu davam lazna nadez...I taka eve vekje 5 meseci kako ne sum izlegla so nikoj.Mislam deka pagjam vo depresija se cuvstvuvam mnogu loso i mislam deka toj so go sakam ako mi pise povtorno kje izlezam so nego .
     
  4. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Лугенца ми треба ваше мислење.
    Работам со колешка која има син колку мене. Јас сум во врска веќе 6год. а таа некако упорна да ме правела снаа. Намерно го вика на работа колку да го видам и мене да ме дави цел ден со него. Др колешка, нејзина добра другарка исто напиња за него... Вчера застана до мене и ми вели...што му фали, убав е згоден, паметен бла блаа... Јас на сето тоа се сложував, се смешкав и си поќутував. Ссекогаш така одговарав на нивните фалби, никогаш не застанав да им дадам до знаење дека не ме интересира колку и да е убав. Некако се пазев да не кажам нешто па да погрешам или навредам некого...

    Сега пак чувствувам вина за тоа што се смешкав и потврдував, наместо да им објаснам дека сум во врска и не ме интересира никој.
    Сигурно мислат сека со него сум поради некои Х причини, а не дека го сакам, како да го омаловажив со тоа, мн лошо се чувствувам. Мислење?
    Поздрав.
     
  5. Dayanna

    Dayanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Според мене следно што треба да направиш доколку пак дојде до ситуацијава е да им го објасниш она што го пиша тука за да ти не чувствуваш вина. Или пак има нешто што те спречува да го направиш тоа, несвесно?
    Пример можеби потсвесно ти се засвиѓал и тебе човекот, ама не сакаш да го прифатиш тоа поради што имаш дечко. Ако нема ништо такво,, тогаш треба да им дадеш до знаење дека имаш дечко, кој го сакаш и не би сакала да го изгубиш. Секако сето тоа на фин начин, за да не помисли некој нешто грешка или да го сфати како навреда. :)
     
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Треба да се замислиш зошто си го направила тоа? Симпатичен ти е типот? Не ти е добро со сегашниот?

    Не е битно колку години си во врска, или си во врска или не си, барем јас така гледам на тоа.

    Зошто да навредиш некого ако кажеш дека не си заинтересирана? Значи имаш дечко, они знаат, ама океј ти е да зборите за трета личност, тип кој можеби и нема поим дека зборите за него.
    Исто така, јас лично никогаш не би прифатила такво 'местење', па и најубав на свет нека е. И стара мома да останам, нема да прифатам запознавање со син на колешка. Пази, он сам не умее да си најде женска, ајде мама ке му мести некоја по нејзин вкус.

    Ме фаќа с'клет од вакви муабети и притискање 'Аман за аман, родени сте еден за друг'. |(
     
    На crimson, VictoriaSan, poenta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Најверојатно тоа е проблемот... ама како и да е го сакам дечко ми и сега се чувствувам очајно што не им објаснив колку ми е важен. Несакам да мислат сум лесна девојка која едвај чека да изневери.
     
  8. Dayanna

    Dayanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Во тој случај знаеш што треба да направиш. :)
    Исто така запрашај се зошто воопшто дошло до тоа да ти се засвиѓа некој друг,, дали можеби не си задоволна од сегашниот, дали нешто не е како што треба. Ако има такво нешто, а не сакаш да го изгубиш разговарај со него, за да ако може да се поправи тоа нешто.
     
  9. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    ^ Зошто одма наоѓате проблем онаму каде што го нема?
    Таа кажа само дека потврдила дека е симпатичен синот на колешката, што можеби го направила од почит, а можеби и навистина е симпатичен. Тоа незначи дека не го сака дечкото или не му е добро во врската.

    @Batterfly93 Според мене, следен пат биди искрена и кажи му дека не си заинтересирана бидејќи имаш врска во која ти е супер, и треба да го почитуваат тоа. Луѓето се многу безобразни и немаат право секој ден да ти зборуваат за тоа, кога знаат дека имаш дечко. Осет и почит треба малку да се има. Ама во случајот, бидејќи очигледно не се свесни, ти си тука да им разјасниш :)
     
    На crimson, Harper, Purelove92 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Колешката не знае дека си во врска 6 години, или лошо разбрав? јас мислам ако знаат дека не си слободна нема ниту да ти бараат дечко...прво така разбрав од пишаното, ако веќе знаат дека си во врска а пак ти го местат, ништо страшно што си се смешкала и не си се бранела, штом се упорни да ве спојат сигурно ќе има следен пат па ете тогаш објасни и дека не си заинтересирана.
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Штом прашала тука и се свиѓа. Иначе уште од старт ќе кажела дека не е заинтересирана.
     
    На Unique__, Alisa22 и Плавуша123 им се допаѓа ова.
  12. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Ве читав сите и највеќе би се сложила со @Annora. Типот е навистина згоден не велам не, но тоа не значи дека не си го сакам дечкото и дека имаме некој проблем. Сите ние сме сретнале виделе некоја особа која е згодна и која ни привлекла внимание, што незначи дека не си ги сакаме сегашните. Но некако од култура им поќутувам и на сето тоа гледам ко на шала, пошо дечкото си тера друг филм ии не е заинтересиран за нас ниту пак за мене. Поради тоа не осетив потреба да бидам груба и да им дадам до знаење дека не ме интересира.

    Но некако чуствувам вина дека го погазив дечко ми што не им објаснив колку го сакам, а со нив не работам повеќе и сега размислувам за тоа какво мислење имаат тие за мене.

    Несакам да мислат дека не го сакам и дека со него сум поради некоја причина, а не од љубов, пошо знаев така за други машки да се шалам као колку се згодни, убави, паметни. Така функционираме некако со дечко ми, и тој знае да каже за некоја дека е Згодна па и јас за некој, имам слобода да зборувам и да се шалам.Такви карактери сме...
     
    На x.Daisy.x, Annora и Dayanna им се допаѓа ова.
  13. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @Batterfly93 сум се наоѓала во слични ситуации, кога ми наметнувале да не речам такви работи ама секогаш сум била фина и сум вратила со насмевка, со цел да не навредам некого. Инаку не е доцна и сега при следното спомнување од нивна страна, да си кажеш одоколу дека имаш дечко и убава врска.
    Јас разбирам шега и смеа ама постојано спомнување едно исто е веќе наметнување и глупости. Малку ми се глупави такви ситуации ама дека обично се постари луѓе во прашање се обидувам да разберам.
     
    На Batterfly93, Dayanna и Annora им се допаѓа ова.
  14. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Ви благодарам за мислењата. Но дали има потреба да чувствувам некаква вина?
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    не
     
    На Annora и Purelove92 им се допаѓа ова.
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Доколку нема причина, ти воопшто не би помислила на тоа чувство - вина.

    Сакаш да те тапшаме по рамо дека се е океј? Еве ја ке ти кажам дека не е. Едно е коментирање дека некоја личност убаво изгледа, а нешто сосема друго е смешкање кога некој ке ти каже - Еј баш би биле супер пар.
     
    На joy1 и Dayanna им се допаѓа ова.
  17. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Воопшто нема потреба да чувствуваш вина. Ништо погрешно не си направила и се гледа колку си ја цениш врската. Друга на твое место воопшто не би се загрижила за ова.
    Ако се повтори истото од страна на твоите колешки, ќе знаеш како да одговориш.
     
    На Harper, crazylady, Purelove92 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Доколку некој има малку слободно време, нека ми пише порака, ми треба помош за еден длабок и сериозен проблем, што удира на психа.. веќе...
    Ве молам , итно е
     
    На Milita18 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Тоа смешкање беше од култура и почит. Бидејќи порано кога сум се наоѓала во такви ситуации сум реагирала многѕу остро и грубо. И сето тоа лошо се одразувало на мене, сум слушала секакви работи, од типот колку сум безобразна, невоспитана и као они се зезале а мене ми се кренале акциите. Демек која риба сум била па некој да сака да биде со мене. Затоа сега само си ќутев и се смешкав, Сеуште имав нерви за трпење.

    А тоа дека беше згоден сум свесна и самата. Но исто сум свесна дека немав шанси кај типот, а и не сакам ни да имам. Исто така сум свесна колку го сакам дм и мислам дека нема потреба на некој да му објаснувам колку се сакаме и колку сум среќна.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ама чекај, што е битно дали имаш или немаш шанси кај типот? Тебе изгледа ти се свиѓа он, па ти прија 'зезањето'?

    Можеш културно да кажеш дека ти пречат такви муабети и нема повеќе што да се дискутира на таа тема. Демек нема друга тема на муабет, па ај ке се зезаме на твоја сметка.

    А и колешките твои толку памет имаат у глава, возрасни жени такви муабети да прават, за греота.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.