1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Milica 199

    Milica 199 Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo Femina
    Imam ogeomwn problwm a nemam so koj da zboruvam
    So dexko mi ziveemw zaedno 1 god.dve smw vo vrska se e vo red dodekane si dojdime mk.6 meseci sme Germanija 6 ovde.Se sakame nasite rod se zblizija i se vodese na kaj svadba2 meseci sme mk i toj e dr covek ne izleguva oddoma i samo igra na komp.Posrojano se zali deka nesto mu fali na pr ako vidi aliste nezdipleno ili sijalixa zapalena na pr.Jas ke izl ke se vratam a toj na istoro mesto naluten.Samo kani nekoi gosti jas cistam peram i toj e fin si odat i pak isto.Pred nekoe vremw mi recw deka imame sex problwmi i deka jas ne sum opustena .toj mene mi e prv jas nego 1000 mi vika sitw zeni sum gi zasovoluval samo tebe ne jas mu vikam ne w taka.2 dena ne mi razgovara i mi vika e sega koga ke sakam jas togas.jas samo dremam.Vcera mu vikam ok ke si odam kaj moitw i mi vika ako go napravis toa zaboravi me.Nemozam da go izdrzam.ova.Ne mislam deka ima dr mob mu e kaj mene cesto ne izl nikade bez mene.Me kaznuva ao molcenje Sovet pred da poludam
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Одвај прочитав што си пишувала.

    Седни и кажи му оти гледаш дека е нерасположен и депресивен и дека си загрижена за него. Кажи му дека очигледно е дека му сметаат работи кај тебе, па ако може да ти каже се' што го тишти, и да пробаш да поправиш, ако нешто можеш. И почнете едно по едно. Анализа и обид да решите, секое прашање посебно. Ако има очекувања и барања кои не можеш да му ги исполниш... не се обидувај со сила и по цена да се 'прегазиш' себе си.
    На крај, може да испадне дека ти не си воопшто проблемот, туку нешто сосема трето... Од еден пост, не можам да бидам скроз сигурна, ама така 'ми мириса' работава...
     
    На martin01, ЕденЧлен и Annora им се допаѓа ова.
  3. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    А кога сте во Германија не е таков?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milica 199

    Milica 199 Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ne tamu osobeno ova.leto.Kako sakame deca zboruvase.Mebelot si go naracuvavme za ovde.kazuvase za mojot rod imavme gosti kako e najsrekniot covek so me sretnal bla bla .Na odmor bevme tamu se i naednas se se smeni.sega mi veli deka zaradi sex bilo eve deneska nikogas prva ne sum prezemala inicijativa se cuvstvuval neprivlecno.A voopsto ne e taka
     
  5. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Можда има некои притисоци кои му ги вршат блиски луѓе или некои други внатрешни проблеми.
    Смени и ти понашање, влези му под кожа и не се расправај. Ако е фаза ќе се врати брзо на старо, ако не, спакувај си ги куферите.
     
  6. good story

    good story Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    очекував премногу од неа ,заедно ги поминавме најубавите години ми зеде 6години од животот и замина на најбанален начин.
    Сега глуми срекна и се слика полу гола на сите социјални мрежи,не воопшто не ја сакам ја мразам од дното на душата,не ја мразам зашто раскинавме ја мразам зашто го уби чуството за љубов во мене.Не сакам да глумам фраер но доколку малце се потрудам ке најдам друга но што ке ми е... неможам пак се поново,неможам пак се од почеток.Не сакам сожалување само ми е криво што младината влезе во тој модерен филм што сите се суетни и алчни и гледаат само за себе. Глуми самостојна и независна а кутрата гледа да најде некој што побогат ...
     
    На buba4e89, Milobebence и Stark им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Можеш пак наново, само ќе ти треба време.
    Нема потреба од мразење... се менуваат луѓето, им се менуваат желбите, потребите, чувствата.
    Сте 'пораснале' во различен правец... како и милиони други.
     
    На moon1, lovestoneddd и Purplelilac им се допаѓа ова.
  8. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Ме интересира мислење...како би реагирале доколку дознаете дека родителот користи страна како што е баддо? (Претпоставувам повеќето ја знаете) ..... ?!
     
    На Danyy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки

    Да, а што е со оние што се толку долго, па еве да речеме одат еве колку дечкото во врска, па потоа во брак, или пак и оние што одма "рипнале" во брак после 1-2 години гледање па и помалце, која е тајната (равенка) на сето ова?
     
  10. good story

    good story Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Неможам целата кука е со нејзини спомени,спалната е со нејзини спомени,не сум на филм и да почнам нова епизода не е се така едноставно незнам само како и е на неа,поминавме се заедно
    Не сум папучар не сум ни заостанат,само мора да има некој правила неможе се да биде толку курвински и ладно у животот... мора Да се има некое достоинство и честл
     
  11. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки

    Ако сега скоро се скара, сметај дека ќе имаш мисли околу неа, одморај, имаш некое хоби? Излегувај, спортувај и со тек на време болката ќе биди се полесна. Не си ни прв ни последен, wellcome to the club.
     
  12. good story

    good story Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    кое ново ке ми треба кога младоста е отидена,како да не ја мразам кога замина за банална работа,кои желби и потррби и се сменети ...човекот стана и полека ке стане матријално гомно
     
  13. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Што викаат твоите родители за ова?
    Сериозно и отворено ќе си разговарате со брат ти, возрасни луѓе сте веќе и ќе се трудите да најдете некое разбирање и да има договор, ако собата си е само твоја тој нема право да те брка. Ако ја делите тогаш ќе се договорите кој и како ќе престојува во неа. Студира ли тој, работи ли?
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Негова/нејзина работа.

    Нема универзално правило.
    За сите само едно важи: Ќе паднеш, ќе станеш, и ќе продолжиш понатаму.
    Нема некој кој немал неуспешна врска зад себе... Па макар и платонска да била.

    Сигурно не се банални работи. Може да ти набројала изговори, ама причините се обично длабоки. Што од незадоволство, што од фрустрации. Може не ни знае да артиклулира она што е позади... може не е ни свесна.

    А младоста ќе помине секако. Тоа што ситуацијата е сменета, не е крај на светот.
    Оди зборни си со психолог. Не е лошо, онака да се истушиш на некој и да ти даде асолен совет.
    Вака на интернет, нема да добиеш баш паметни одговори.

    Иначе.. Ако е во прашање развод, има тема за тоа на подфорум Брак, таму повозрасни пишуваат. Тука обично се решаваат проблеми со дечковци.. дури и ученици пишуваат на темава.
     
    На ЕденЧлен и Purplelilac им се допаѓа ова.
  15. good story

    good story Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Психолог леле човече,нека оди таа на психолог зашто не е стабилна не ја...
     
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки
    Оти одма ко че ви спомнат психолог ве асоцира на некоја девијација?
     
    На Lianna Anna, WildMk, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    @good story

    Се согласувам со Вајлд дека ти е потребен разговор со психолог. Ова во никој случај не го сфаќај како навреда, туку баш напротив ти го кажуваме ова за да пронајдеш начин да си исфрлиш гнев и тежина од себе. Премногу кочи омразата за да можеш да тргнеш напред. Не на неа, туку не си го прави тоа на себе. Ништо не добиваш од тоа што ја мразиш поради личноста во која ја обликувало времето и условите. Можеби и таа имала нешта кои ги премолчувала и токму тие ја обликувале во личност која веќе не можела да биде со тебе. Но, како и да е ако сакаш навистина да продолжиш понатаму мора да работиш на себе а не да се занимаваш со тоа зошто таа се изменила.
     
    На Milobebence, WildMk и Annora им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Сите по раскинување врват тежок период, и е само фер да си дадиш себеси шанса за опоравување. Барање помош е првиот чекор. Е сега, едно е да побараш помош од рака анонимуси на форум, сосем друго е да го бараш од некој стручен.
     
    На Milobebence, WildMk и Annora им се допаѓа ова.
  19. AniDidi

    AniDidi Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Ме интересира најпрво дали може да ми препорачате некој добар психолог каде би можеле да отидеме заедно со партнерот. Мојот проблем е во тоа што од прекрасна врска успеав да влезам во некој хаос од кој што незнам како да излезам. Од фаќање за ситници расипување најобични моменти..се се случи како што почнавме да живееме заедно последниве 3 месеци, се е одлично но за секој мој коментар дека нешто сметам дека треба да се направи поразлично ние се расправаме и еве пред малку се осетив како да разговарам со странец...навистина се сакаме премногу и имаме прркрасна врска но овие глупости полека не убиваат...не сакам да дозволам тоа да не раздели. Ве молам доколку познавате некој кој што би можел со заеднички разговор да ни помогне да ни го препорачате.
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Свесна сум дека кај нас постои стигма за посетување психолог. Во напредниот свет, не е така. Најсоодветен совет и стручен пристап можеш да добиеш таму. Ама кај нас, повеќето не би отишле, зошто 'срамота е'. А на форум, како ќе ти помогне некој, кој не знае детали, туку само ќе прочита неколку постови, напишани кратко и од твоја перспектива? Башка.. што сме лаици, и и ние би ти дале совет, од наша перспектива.
    Друга работа е во живо кога зборуваш со некој, бидејќи 70% од комуникацијата е невербална.. Говорот на тело зборува многу повеќе од она што ќе ни излезе од уста.. А замисли, психолозите се баш со познавање на тој дел.
    Ако им кажеш на познати, или нема да им биде гајле, или до толку ќе им е гајле, што само ќе се растревожат и тие. А растревожени луѓе, не можат да бидам добри советодавачи. Ладна глава треба за реално согледување на ситуацијата.

    Не значи дека си болен ако одиш на психолог, исто како што не значи дека си болен, ако побараш совет за истиот тој проблем на форум.. Само си човек.. Со чувства, мисли, желби.. потреби.

    Сепак, одлуката е твоја, а и твојата добробит е во прашање... не на некој друг.

    Се' најдобро.
     
    На Milobebence, anggell, Alisa22 и 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.