1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Ти си во право. Таа е задолжена да ги објави датите на испитот, па дури и кој е точниот материјал од кој ќе испитува, а очигледно не го направила тоа. Исто така таа треба да биде достапна и да ти ги одговори прашањата што ги имаш, макар биле тотално глупи (што не е случај).
     
    На candy.cane и Tea678 им се допаѓа ова.
  2. Ellier

    Ellier Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    28
    Н
    Не објавуваат веќе секој проф посебно на огласна туку соопштуваат на предавања и потоа искача распоред на тестови/испити од студентската служба. Не сфатив дали си пропуштила полагање или си отишла да прашаш. Некои проф реагираат остро кога кажува студент што треба да прават, си можела да пратиш мејл, да прашаш колеги, на шалтер во студентска или едноставно да ја прашаш проф за датуми а не ти да и кажуваш да ги закачи јавно. Не се оптеретувај со случката толку, ете сега знаеш како да се поставиш следен пат. Среќно на полагањето
     
    На candy.cane, СуперДевојка и Tea678 им се допаѓа ова.
  3. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Немав информација бидејќи презапишан ми беше како што реков + јас не наредив, прашав дали може, а тоа за да прашам колега или колешка никој не познавав од таа група ниту во исти ден не ни беа предавањата, фала ви во секој случај, инаку на студентски прашања врска немаат ни со дати ни со предмети
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Не си се нервирај, ги има такви на секој факултет. Не си направила ништо погрешно, нормално е да те интересираат термини за полагања. Па фала богу дека ќе прашаш, студент си.
    Ако имаш и колеги кои го слушаат истиот предмет може и нив да ги прашуваш или пак асистенти на таа катедра, а ако немаш таква можност тогаш повторно прашај си кај професорката без воопшто да се заморуваш со каков тон ќе ти одговори. Ти покажи култура на однесување, а таа ако се однесува дрско игнорирај.
    Ако ти е тешко во моментот размислувај вака: За х години таа нема да ми предава, ниту ќе зависам од неа, па нема потреба да се вознемирувам сега.
     
    На candy.cane, Someonespecial и Tea678 им се допаѓа ова.
  5. menov

    menov Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    38
    Маа како лошо,треба тоа професорите за уши тегнење многу се безобразни и неодговорни,се понашаат цинично и се поставуваат така да не смееш да им се обратиш мислиш бесплатно е студирањето.
    Добро и исправно си направила!
     
    На candy.cane и Tea678 им се допаѓа ова.
  6. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Чекај, што има тие да се чувствуваат понижено. доколку некој студент не раљзбрал толку витална информација до нив ќе да е.
     
    На Tea678 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Deckosk

    Deckosk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Здраво може малце чудно да ви биде а некои и да се смеат имам 26 год. До сеа сум имал само една девојка ☹
    А многу имам срам да инсе пуштам на некоја што мибсе свиѓа, ќе и направам општ моабет и се кочам незнам што да и зборам ☹
    Имав една случка на еднп девојче што многу мибсе свиѓаше се правев за нејзе и од коа ме навреди со овие зборови...Толку си грд и да си последен на светов нема да бидам со тебе и од тоа немам храброст на друга да и пријдам
     
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А убав ли си??
     
  9. Deckosk

    Deckosk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Не сум нешто уау некој лепотан како од филмовите не сум
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Те така, значи не си грд...горе глава, норужај се со самодоверба, хумор, набилдај тело, парфем, гардероба и барај мачки...ама не ќорави како таа ;)
     
    На buba4e89, Brinetka, Kate Rina 93 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Milica 199

    Milica 199 Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo da ve prasam za mislenje
    Ako se vo epten seriozna vrska od poveke godini ziveete zaedno i megu vas se e okej.
    I tuka postoi majkata sestrata site rodnini si odat kafe so bivsata so koja bil 3 godini.Nonstop se vo kontakt a koga ednas mu spomnav toj mi rece nemozam da im naredam toa e nivno pravo.premn mi smeta nie sme od ist grad nekni moite gi videle na kafe,majka mi bese tolku potresena sto nemozam da dozbolam da se nerviraat i site okolu mene.A istovremeno se raduvaat demek na nasata vrska ? Kako da postapam
     
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    А зошто и на кој начин тоа тебе те загрозува? Мислиш и пренесува инфо за вас или?
    И зошто мајка ти би била потресена не разбирам. Мајка ми појма немала која им била бивша на дечковците, нит па на маж ми:)Ниту па сега знае со кој пие кафе сваќата.Да не претеруваш малку?
    Многу ги мешате родителите во се и сешто.
     
    На WarriorMind, cresa-jagoda, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Milica 199

    Milica 199 Нов член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si da.No tie pocnaa kiga se vseluvavme.majka mu pocna da ja kontaktira majka mi i slicno.Neznam dali nekogas ke se smeni ova .I mislam deka i prenesuva info taa sekogas znae koga sme na odmor koga doma duri i koga zaminale tie na odmor na nejzinata majka i go ostavila klucot od doma za sekoj slucaj wtf :(
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Па што?
    Човек е и таа ако му е бивша. Можеби само доверба имаат во неа, добри пријателки се, нема тука ништо лошо.

    Гледај си ја врската и партнерот твој, другите си имаат право да се дружат со кого сакаат.
     
    На candy.cane и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. Kiki_Riki123

    Kiki_Riki123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Вака, долго време се мислев да го споделам проблемов што долго време ме мачи. Брат ми има девојка но нема негова соба, седи во трпезарија. Па кога доаѓа девојка му јас сум принудена да им ја отстапувам мојата соба за да имаат приватност. Јас како добра сестра им отстапувам но разбирам да спие таа една вечер, али таа кога доаѓа спие по 3 вечери. Да се разјасниме немам ништо против луѓе што живеат во друг град, имам премногу пријатели на факултет што не се од Скопје,девојкава не е од Скопје и од авон и се гледа дека и е цел да затрудни и да остане во Скопје и во нашава куќа, инаку живее во студентски дом. Кога доаѓа седи по 3 дена секоја недела, а се знаат само неколку месеци. Со мене таа не разговара ништо, не знае ни два збора да смени.Плус брат ми не работи а живееме со татко ми и не е он должен да ја прехранува и нејзе, а некогаш знае и нејзини садови да ми остава, уште не почнала и да се бања кај нас.
    Јас немам пристап до мојата соба и морам во трпезарија да учам, да се пресоблекувам и немам никаква приватност, а и правам преселби од соба у соба секој втор ден. А доколку не си учам на моето биро немам ни концентрација. Плус тоа што јас после треба да спијам на тој кревет откако они си ги вршат тие работи и све тоа ми е гнасно.... Сум зборела со татко ми многу пати да му заѕида соба но све останува на "ќе биде". Веќе ни јас немам нерви, се имам испокарано и со брат ми и све но веќе нема фајде од ништо. Што би правеле вие на мое место? Сум била у тродупло долги врски од нивнава па глупо ми било да спијам повеќе од една вечер, ама оваа нема ич осет а ко што тргнала може планира и да си се пресели.
     
    На candy.cane и Jessnow им се допаѓа ова.
  16. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Доста стереотипно и ниско.
    Ти го донесе овој заклучок иако велиш со неа збор немаш разменето, туку чисто врз основа на тоа што скоро секој ден е кај вас. Она не доаѓа сама, туку брат ти ја вика и впери го прстот и накај него.

    Решение би било само да преградите и да му направите посебна соба. Во тие години е, допрва и други девојки ќе носи и ете пак незгодни ситуации. Ќе дојде ред и на тебе да ти треба приватност па он ќе мора да се прилагодува на тебе.
    Ние имавме слична ситуација, едноставно дојдоа години во кои секој сака да има приватност и секому и му треба.
    Со гипс преградивме, нова соба направивме и сите среќни и задоволни.
     
    На buba4e89, 1209 и candy.cane им се допаѓа ова.
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Зависи колкав е брат ти. Велиш не работи, дали е студент? Ако не е , оној што треба да пресече е татко ти. Нека му објасни дека ситуацијата за вас двата е непријатна и да бараат друго чаре. Нека се вработи за да може да си приушти соба . Ако е студент, не верувам дека баш до женење му е, независно дали таа сака или не. Со сила никој никого не може на брак да натера. А сигурно не е таа глупа толку да не гледа каде доаѓа и дека партнерот не работи. А ако е глупа, не е твој проблем. Тука татко ти треба да пресечи, не ти. Ти можеш да разговараш само без кавги. Дури и ако брат ти се лути, ти остани мирна.
    Него како бе по 3 дена седи нетуширана?:)
     
    На cresa-jagoda, candy.cane и Animali им се допаѓа ова.
  18. Kiki_Riki123

    Kiki_Riki123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Носел и друг пат девојки, не е прва. Но само претходните имале повеќе осет и не дремеле по три дена кај нас.
     
  19. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.732
    Допаѓања:
    55.503
    Пол:
    Женски
    Зошто не му го кажеш тоа на брат ти? Зошто не му кажеш дека таа соба ти треба и тебе, дека во ред е да им одзволуваш да ја користат но со осет. Со директен и мирен разговор се тоа можеш и сама да го решиш со брат ти.
     
  20. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Бирај, да си го сочуваш здравјетп и нервите или да тераш по негов памет и неговата неодговорност и непедантност.
    Ако си за првото мора да кажеш стоп и да се разделите, за жал. Ако не сфаќа на убав начин, ова е другиот.

    Дечковци има, ќе се заљубиш пак, ќе фатиш друг, подобар од сегашниов. Немој да трпиш. Кога не иде, не иде.
     
    На newme му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.