1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.591
    Допаѓања:
    36.811
    Пол:
    Машки
    Јас па не можам да разберам како некои луѓе можат да поминат цел ден денгубејќи на кафе со телефоните во рака и да зјапаат кој поминал. Мене ми е ова најголем waste of time. Или пак да се гужваш во некое 2 на 2 местенце измеѓу испотени мишки.
    Извини, ама не ги разбирам и никогаш нема да ги разберам тие кафе шеми секој ден, по цел ден, и тие ноќни клабинг журки. Па тука фул средени женски у допичњак, со 3 кила шминка и штикли поголеми од нив. Мене ова ми преставува поголема клошарана и нешто што се прави до 20 години отколку седење во парк и пиење од пластика.
    Ама добро, секој со своите преференци. Јас радо би ја поканил некоја девојка на една шетња до Водно отколку на кафе во центар, или пак на целовечерен разговор во парк, во интимна атмосфера отколку да се гужваме на некој српски певаљки во задимен клуб.
    Не дека не обожавам и јас да излагам. Сакам да си отидам со друштво во паб на пиво, или во некој пријатен ресторан на ручек/вечера со саканата, па и на некоја рок свирка каде ќе може да се наскокам и да ја потрошам вишок енергијата, но отсекогаш најубаво сум поминувал и сум ги памтел оние ноќи под отворено небо до изгрејсонце и бескрајни муабети.
    Клошар фор лајф!
     
    На sj *O*, tamche995, Belgin1 и 11 други им се допаѓа ова.
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Да не одиме во крајности.
    Едно да си седите повремено на отворено, лабаво уз муабетче, ама не цело време така. На што личи тоа на 20 и кусур годишни, кога е периодот секаде да шетаат и сите места " да ги поминат " тие да се гужваат секоја вечер на клупи ко 14 годишни? Безвеза.
    Со ова изгледа дека типацот е циција, неќи пари да потроши за да седните на некое убаво место ко луѓе (да напоменам со ова не мислев да ја части ). А убаво му е да го гостиш една недела кај тебе со студентски буџет, знам убаво како е бидејќи и јас студирам во друг град.
    Или па не сака да ве гледаат во јавност, може и тоа да е.


    Во секој случај, седнете и разговарајте. Мора да ја дознаеш вистината, една врска не се базира на недоверба и страв. Ако продолжи да се понаша вака, не знам зошто би си го трошела времето залудно.
     
    На candy.cane, cresa-jagoda и greenday им се допаѓа ова.
  3. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.591
    Допаѓања:
    36.811
    Пол:
    Машки
    Не ми беше мене коментарот насочен кон девојката, туку реплика на @lovestoneddd пошто рече дека и е испод част да седи во парк и да пие од пластични чаши. Клошарско и било.
    Јас потполно се слагам и со неа, и со тебе дека е безвеза да киснат пред зграда секоја вечер, но воопшто и не сакам да навлегувам во теории на заговор дали е сиромашен и затоа не сака да ја однесе дома, дали има/нема пари, дали крие нешто... Само можам да заклучам дека и не се баш компатибилни. До сега првите 3 месеци им биле honey moon, а сега полека почнуваат да излегуваат проблемите на виделина и следните ќе бидат најверојатно bitter moon.
     
    На Peperutce1115, christinnn, Purplelilac и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене дм ме викна на кафе по 2ро излегување, всушност на торта пошто роденден му беше. Меѓутоа он кога дојде кај мене после тоа многу поретко идев, дури и сама знаев да се наканам.Но, после сфатив дека избегава да ме вика зашто сме различни во домовите.
    Е веќе кога почнав да живеам со него му ја видов педантноста. Тој не знаеше за чисто, јас ќе се убиев од работа, да средам исчистам тој за 2 секунди знаеше да го претвори тоа во бомба.

    Затоа не ја напаѓајте дека брзала едно друго, бидејќи тој веќе оди кај неа дома. Ептен ми е клошарско да му направам пица да јадеме заедно, а тој да ја земе и однесе дома и да седат на дожд.
    Дечкото крие нешто, а и 24/7 заедно е премногу за мене така после пукаат врските.
    Така да, ако веќе сакаш да останеш со него научи да си бидеш потрпелива и да немаш слух за мислењата на другите, иначе ќе побудалиш и ќе се скарате.
     
    На Kate Rina 93, christinnn, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Има многу причини зошто не би ја поканил дома и ние можеме цел ден тука да си претпоставуваме. Може како што веќе се спомна не му е дома средено, може татко му не сака да му носи дома девојчиња, може има некоја непријатна ситуација дома не можеме туку така да судиме и да го напаѓаме. Ама мора да се разговара со него.

    Пример јас имам таква околност со моите што не може да доаѓа дечко ми кај мене, и отворено си седнав и си разговарав со него, па ништо не се смени во нашиот однос. Мислам да, мене ми е непријатно што само јас одам кај него, ама такви се околностите. Затоа треба да си го прашаш дали има нешто што се случува дома, најдиректно и најискрено. Ако сте блиски и ако навистина се сакате, не гледам како одговорот на ова и воопшто твоето прашање како би ви го смениле односот. Зошто врска сепак се гради врз искреност.
     
    На Brinetka, Someonespecial, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  6. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од загриженост, мислам дека сака да биде сигурен за да те запознае со татко му. Според мене тоа е голем чекор. :)

    Едит: Во право е @boo3 можно е да постои нешто поврзано со финансиската состојба... Се земам себеси за пример, јас ретко поканував и другарки дома (а не пак дечко) затоа што ме е срам од тоа како живеам и каде живеам.. Дури и ден денес кога некои колешки ќе се обидат индиректно да ми кажат дека не сум ги викнала на гости јас ја менувам темата и ги игнорирам..
     
    Последна измена: 13 мај 2019
    На greenday и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Треба директно да разговараш со него три месеци сте заедно. Ќе го седнеш и ќе разговараш отворено не сте мали деца.
     
    На oblace1, WildMk, greenday и 2 други им се допаѓа ова.
  8. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    :)
    Не иди у крајности, никој не збори за минување и оставање на животот во барови/ресторани што и да е. Ако твоето друштво кисне со телефони во раце, што знам може не си им бил интересен па тражеле луфт занимација измеѓу, имам излезено на кафе со феминки пријателки, у ниеден момент телефонот не беше чепнат од ниедна страна. Кој како си ја нареди. :)
    Демек луѓево во парк не носат телефони со нив, м ? Што знам, секојдневно гледам чек инс, слики, сториња од паркови, од телефони ќе да се направени. Дај, не претерувајте.

    Ниту носам допичњак, ниту 3 кила шминка ни штикли поголеми од мене. Пак тераш во крајност со тоа што ја хејташ женската популација и ја ставаш во ист кош. Крај краева, што ти е гајле тебе која што носи ?
    И да носи допичњак бе, таа некоја си на маса до тебе, што од тебе треба да бара дозвола што да носи, за да ти се осеќаш пријатно ?!
    Болдираново само го покажува твојот вкус односно невкус. Локали има за сечиј вкус, за сечиј џеб. Не мора секое излегување да го сведувате на турбофолк, затоа што гес уат, не има и такви кои немаме стапнато на такво чудо, а пак си имаме поминато топ.
    А за Водно носи ја слободно. Еднаш, два пати и третпат толку ќе ја видиш.

    И да резимирам од претходниот пост, пошто сакате така малце работите да си ги испревртите. :)
    Сакам паркови, сакам природа, доста често минувам време во такви предели, дури и планинарев малце, затоа што природата има многу да понуди за дожувување и гледање.
    Али,вечерно излегување е друга инстанца. Секој човек од време на време сака да излезе дотеран, опуштен, на фино место, со фини луѓе. Извини ако за мене тоа претставува кеф, ете секакви не има. :)
    За мене и даље, 25 годишни луѓе, образовани, вработени, со своја пара во џеб, да седнеш на расклатени клупи во Петочна вечер, и да цицаш алкохол од пластични чаши, ( не еднаш за промена, туку секое 'излегување ', да го подразбира истото ) ќе е секогаш клошарски и џиберајски.
    Сепак, без хејт :)
     
    На candy.cane, Amellie13, Lianna Anna и 15 други им се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Може има жена и деца дома па некако незгодно ќе му биде да ве запознае едни со други.

    Или едноставно знае дека не сака ништо сериозно со тебе, па не сака да те носи дома, додека тој слободно си седи кај тебе.

    Или, како што кажаа, не му е реновирано дома и не сака да го видиш станот.

    Три месеци не е мал период ама не е ни толку голем за идење или одење по дома. Освен ако не живее сам човек, ама вака ми е без врска.
     
    На Kate Rina 93, Annath, oblace1 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Ако вас ви е шокирачки после три месеци што го викнала дома зошто него да не му е угодно после толку време да и се отвори? Ако не па дај да му пишеме него да ја остави што го прибрала дома за толку кратко време кога советувате да го батали ако не разговарал искрено.
     
  11. Kiki_Riki123

    Kiki_Riki123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Ние тука не можеме баш да ти помогнеме со проблемов, можеме само да нагаѓаме што е. Така да најпаметно е отворено да си разговараш со него, нема ништо срам, возрасни луѓе сте.
    Прво нешто што ми помина во глава мене, рече дека живее со татко му. Можеби не се во океј односи со него па глупо му е да те викне. Или можеби татко му е болен и сите пари негови заработени ги дава за лекување, не му е средено дома и исто глупо му е да те викне па затоа дремете на клупа надвор. Сепак пак ќе кажам, ние можеме само да нагаѓаме.
     
    На S.W.A.G, Snowflake97, greenday и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Јас не би сакала да носам дечко дома од причина што утре ако нешто се случи или ете не ни иде веќе, домашните би ме прашувале и каде е? Што вика? Кога ќе дојде пак? При што би се чувствувала глупаво, кратко и јасно од моја гледна точка тоа е.
     
    На A_star и greenday им се допаѓа ова.
  13. SARICKA.

    SARICKA. Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo, nepoln mesec se dopisuvav so eden decko i se slusav,bukvlno znaevme se koj kade e i sto pravi. se viidovme pred nekoj den,bevme sve ubavo na vecera. tamu ne se krievme od nikogo,bukvalno si dozvoluvavme da se bakneme,gusneme i drzeme za raka, ubavo bese sve. veke dva dena posle toa kako da ne e toj istiot,slabo pisuvame,ne se slusame, a prethodno znaese n a sekoj saat da pisi bez razlka. i deneska bas pisevme onaka bos toj mi napisa. pa nz sto da pravam... sakam da znam dali ima neso problem? ili da s pravam deka e se normalno,sakam da uspeam so nego...
     
  14. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Прашај го, ама кога ќе се видите.
     
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А ако не се видат воопшто?:?:
     
    На Snowflake97 и darlingdragon им се допаѓа ова.
  16. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Никогаш да не се правиш дека не приметуваш нешто дека се променило.
    Види следниве дена како ќе биде па прашај го дали има причина за таквото однесување.
    И најважно, не чекај само на него, пиши му ти, јави му се и ти прва, покажи дека и тебе ти значи.
     
    На Animali, S.W.A.G и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Можеби некоја ќе знае да ми одговори.
    Дали некогаш сте почувствувале гадење/одбивност при поставено прашање од типот "Дали сакаш да имаш дечко?".
    И кога ќе одговорите со негација чувствувате олеснителност...
     
  18. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Првпат слушам за вакво нешто...зар до гадење ти дошло затоа што не ти се допаѓал предлогот и типот?
     
    На baba Rada, Alisa22 и Brinetka им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Од каде заклучи дека е тип некој во прашање и дека тип ме прашал?
    Ме прашале другарки кога веќе спомна...
    Инаку најдов одговор фала.
     
  20. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Вајда мислеше на типот како тип на прашање,а не дека некој тип и го поставил тоа прашање.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.