Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од kika89, 15 декември 2009.

 1. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  2.935
  Допаѓања:
  28.258
  Пол:
  Женски
  Можеби вистина ништо не и значел и искрено не и смета кога меѓу вас би имало нешто.
  Другарка ми е во 3 годишна врска со еден дечко со кој јас бев ептен кратко, незначајно. Ме праша тогаш дали ми смета, како се осеќам у врска со тоа, реков нема проблем и стварно го мислев тоа.
  И ете ги, во среќна врска. Луѓе сме такви ствари се нормални и на љубов не би требале да попречуваме ради гордост и его.
   
  На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BrokenWings16

  BrokenWings16 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Па само 9 месеци ја знам, не живееме многу вика не го сака, ама не планирам ништо со него. Глупо е другарка ми беше сега пак јас...Инаку ми се допадна твојата приказна :) <
   
  На DanceT му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Angelaangelova

  Angelaangelova Нов член

  Се зачлени на:
  18 јули 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki bi sakala da ve zamolam za mal sovet ili ako nekoja od vaa se nasla vo vakva situacija da mi kaze kako postapila i kakvi bile rezlutatite. Ke vi objasnam na kratko. So deckomi sme zaedno skoro 2 godini na pocetokot normalno bese se vo red, tolku mnogu se slozuvavme, imase nekok period i zaedno ziveevme e sega po nekoe vreme toj stana mnogu agresiven, mnogu me vrega, isto taka i kazhuva grdi zborovi i za mojata familija, mi veli deka sum bila kurva, podocna se ponasa kako nisto da se nema sluceno mi veli te sakam ti si moeto se me pregrnuva i se toa. E sega osven vreganjeto se javi uste eden problem, jas dva pati vo telefon mu pronajdov poraki kako se dopisuva so drugi, nemat nisto pisano da se vidat ili slicno no sepak ima nesto u smisol srce duso kako si ova ona. Jas koga go vidov toa vednas mu kazav deka znam prvo bese besen po kratko vreme sakase da me smire i dojde da me pregrne no jas ne dozvoliv vide deka se ponasam ladno i go odbegnuvam na nekoj nacin, i toj povtorno zbesna demek mi veli ke te udram i sl. A jas sprema nego se ponasam iskreno kao sprema zivotno i vide deka stvarno sum luta placam i crkam i dojde povtorno me pregrna i so solzi vo ocite mi veli nikogas povise nemase da se povtori jas te sakam tebe poveke od se na ovoj svet, i ete po dva dena od taa slucka jas pak pronajdov poraki so druga no seuste mu nemam kazano deka sum procitala nz sto da napravam. A negovite od doma site me sakaat i postuvaat kako svoja kerka i majkamu i tatkomu sekogas gledaat da mi ugodat e posebno tatkomu se ima karano so nego mnogu pati ako pred nego mi povisi ton ili slicno. Ve zamoluvam za sovet, a premnogu go sakam, premnogu. Se izvinuvam za dolgiot post, vi blagodaram odnapred i vi posakuvam ubava vecer
   
  На Leeona_ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ta-mara

  Ta-mara Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Имав 1 годишна врска пред 5 години, поранешниот дечко беше преее добар со мене, не можам да кажам ништо лошо, можеби е чудно но ете , му бев единствена, не погледнуваше други покрај мене, идев кај неговите уште одма ме запозна со нив, беа и они исто така многу фини, мајка му многу ме фалеше, се согласував супер со нив, се додека не го изневерив, никогаш не мислев дека јас ќе бидам таа која ќе го уништи сето тоа, слабо верував на машки но еве јас што направив, сите од кај него знаеа за мене, негови колеги од работа, роднини, итн, предходно не кажувал за ниедна, ми рече дека со мене се чуствува сигурен и дека сум многу поразлична од другите, како му вратив јас? Пред една недела раскинав со еден дечко со кој што идев две години, бидејќи го видов бившиот и почнав да плачам, уште го сакам него, а не дечкото со кој бев во врска две год, многу ми беше тешко тој ден, го видов него во една дискотека со една, како што дознав, девојка му е и идат долго време, за мене не сакал да слушне ми фали поранешниот, верувајте ми повеќе жалам за бившиот од колку за овој што раскинав со кој идев две год не можам да го заборавам а немам никакви шанси со него сега , бидејќи на другарка братучед се познава со негов другар он рекол дека да знаел дека сум јас во истата дискотека никогаш не би дошол ако треба мене да ме види, немам желба за ништо не искачам никаде не ми се ни јаде, не можам да трпам луѓе, затоа што ми се плаче од се, не знам како да си помогнам ;( сеедно кој и да најдам , нема да биде како он, немам ни желба да бидам со некој периодов и тоа ме плаши;(
   
 5. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  7.110
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш искрен совет:Не го заслужуваш остави го да биде среќен.Правиме грешки и ова се твоите последици соочисе со нив.
  Ако сакаш малку поблаг совет:Можеби сепак има нешто чим толку те избегнува можеби ептен си му врежана во срцето.
   
  На Billy Idol, Shmizla94, Ta-mara и 2 други им се допаѓа ова.
 6. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  7.110
  Пол:
  Женски
  Со самото тоа дека велиш премногу го сакам нема да направиш ништо по советите кои ќе ти ги дадеме.Забправи на се до сега.Бил добар додека те сакал.Веќе не те сака и не те почитува.Гледај побрзо да си го завртиш грбот и секој по свој пат.Сакам да ти дадам надеж но за жал овде веќе нема ништо...готово е.
   
  На ilenaki, Brinetka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  3.002
  Пол:
  Женски
  Незнам зошто уште седиш со таков идиот? Да ме вреѓа и мене и моја фамилија, па уште да ми се заканува дека ќе ме удри.. ќе го плукнам во лице и ќе си одам. Имаш родители, имаш каде да одиш, ќе најдеш некој што ќе те цени и тебе и твојата фамилија. Со таков човеќ ќе се упропастиш за една година
   
  На Shmizla94, Martka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.515
  Допаѓања:
  96.416
  Пол:
  Женски
  Бегај од таков, не ти треба. Млада си, не треба да толерираш нешто вакво само поради минатото и тоа што сите знаат за вас.

  Извини вака ама и ти не знаеш што сакаш. Изгледа кога некој не ти обрнува внимание, како бившиот што си продолжил со животот, тебе ти светнува дека го сакаш. Не е тоа љубов, остави го да си биде среќен човекот, доволно си го повредила, а тој си нашол и друга девојка, не им распипувај раатот... Па и уште нешто пред 5г што било, нема логика...
   
  На MrenaRiba, BlackMistery, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. franca

  franca Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  180
  Пред некое време правев операција, бидејќи не работам сеуште студирам братучедка ми ми помогна да ја платам операцијата која не чинеше баш малце, многу сум блиска со неа како сестри сме, моите бидејќи беа во странство а морав одма да направам операција, на братучедка ми и реков ќе ти ги вратам преку нив, ми рече ни на крај памет , она има многу голема плата и општо од кај неа немаат финансиски проб ама сега никако не сака да ги прифати парите и моите и рекоа, ми рече јас тебе те рачунам за сестра ќе ме навредиш ако ми ги вратиш, не сака да прифати. Не знам сега што да правам, да и купам нешто не знам што, обожава кактуси за тоа знам, да најдам некој поинтересен или не знам, знаете ли вие каде има ?или не знам што друго, не сакам така без денар да и вратам:|
   
 10. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  7.157
  Пол:
  Машки
  Можеш да и купиш и да ја почастиш неа една вечера. Не е толку битна цената на поклонот колку што ќе и искажеш една благодарност што ти се нашла кога си имала сериозни здравствени проблеми. Во иднина, биди и ти тука за неа, кога и да и треба помош. :)
   
  На Milobebence, buba4e89, piksooki и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Cokolada222

  Cokolada222 Активен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Nekoj ako moze neka mi pise vo lp, mi treba sovet.
   
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.515
  Допаѓања:
  96.416
  Пол:
  Женски
  @Cokolada222 пиши тука, за тоа е темата и повеќе личности ќе те советуваме :)
   
  На Moon.Girl, piksooki, Kikiccc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.490
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Машки

  Kako sw dovede cisto me interesira da go izneveris? So drugarce ili one stand night?


  Patem zal mi e za momceto.
   
  На Ta-mara, Keiner и buba4e89 им се допаѓа ова.
 14. ilenaki

  ilenaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2012
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  372
  @Ta-mara И јас се согласувам со мислењето на еден од членовите погоре, иако сигурно ти е многу тешко затоа што го сакаш плус фактот што знаеш дека ти си била крива за раскинувањето те прави да се чуствуваш уште полошо. Меѓутоа иднина со него нема, едноставно ќе мора да прифатиш дека си направила грешка и да продолжиш понатаму. Најдобронамерен совет: пробај да не се оптеретуваш и измачуваш повеќе самата себе си. Тоа што било поминало и не може да се промени, гледај само напред!
  Членот над мене те праша дали тој со кој што си го изневерила ти бил пријател или не, според мене скроз непотребно е да одговораш на тоа, тоа не е веќе релевантно ни битно ни менува нешто, само ќе се навраќаш назад што не би ти препорачала.
   
  На Ta-mara му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nevada

  Nevada Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravl na site , nova sum vo forumov . Sakam da go spodelam moeto islustvo so vas iako znam deka neki ke me osuduvaat , nekoi moze ne. Vo vrska sum 8 godini so decko koj go sakav najmnogu na svet imacme i padovi i bavi momenti no nikogas ne se razdelivme bidejkj megju nas imase golemq ljubov koja od negova strana e uste pristna megutoa od mojata povejke i sama neznam, se bese sovrseno nikogas go nemav iznevereno se dodekq eden densosema spontano vo splet od okolnostozapoznav covek koj uste koga mu ja pruziv rakata osetiv neloja privlecnost no,,zenet,,taa den poradi rabota morase da ja pomineme zaedno se gledaa iskri megju nas i poradi rabotata gi imavme broevite eden na drug se dopisuvavme toj den iako sedee eden do drug no vo vrska so rabotata, zavrsi toj den narednata den mi se javi i pocnavme da razgpvarame kako da se znaeme so godini iako da napomnam ziveeme vo ista naselba no so godini se nae videno vo razlicni gradovi studii i toa beae toa , pravee muabet za se i sekoja den se slusqvme , normalno koga ke bese sam a i jas sama pominaa dve nedeli samo se slusavme si vikak lelel gospode zosto mi e ova nkstrasno nesto me privlekuvase se dodekq ne se vidovme pritoa toj mi rece prifativ iZlegov no nisto ne napravivme tpj bese celiot vozbuden jas stravuvav i samp ednas taa vecer se baknavme , mi rece dosega nikogas nemam vakvo nesto napraveno se osejkqm kako tinejdzer, jas istoto pomina vecerta samp so eden beknez i gledaje od polovina cas, narednata den pak se alusavme si razgpvarae bulvalno za se se povrzavme nesvesno posle dve nedeli pak se vidovme togas padna i prviot baknez bese strasno preubavo no nemavme seks ni toj insistirase ni jas imavme mnogu strav od situacijata vo koja se napjgae dvajcata, potoa tretiot pat se baknuvavme jas vo pregratki neggovicovekpt svrsi bez seks bez nisto samo so baknez, vikase ova ne minse slucilo do sega i vo nieden moment eden na drug ne si kazavme te sakam ili slicno , toj celo vreme mi napomnuvase kako porano ne se zapoznae sega ke bese poinaku kako , jas mu kazav taka trebalobda bide od toj tret pat odkako se vidovme posle toa dva meseci voopsto samo niz grad ako se videvme toj loga ke me videse celiot nasmevnat jas se topev, dva meseci covekov barase iZgovori deka ima obvrski deka e zafaten dekq zenata somnevala a pritoa sekoja den se slusavme dva meseci bez da se vidime vo toj period razgpvaravme i za seks za setoa toa mi vikase lelele sto ke ti pravam i jas nemu sekogas znaev kade e na kamera se gledavme ama kako normalni lujge , ne mi bese jasno zosto tolku odbegnuva da izleze so mene mu vikav kalo znam deka me odbegnuva mi vikase ne me razbiras koga se lutev pisuvase zvonese mi vikase te molam kreni se cuvstvuvav isto kalo vo vrska i dojde denot vo tie dva mececi jas ku relov te sakam vo poraka neznam kako no te zasakav na se toa toj mi rece nekoj samo toa nemoj nesmees , mu kazav znam no ednostavnp go zasakav mi rece ti mene ke me izgoris neznaev kako da go svatam toa , i dojde denot spontano vo vrad se vidpvme so kolite i se slusavme i mi rece moram da odam doma zenami mi se javi jas ok i mu vikam sega ke ti mafnm od kola , eden po drug i patot ne odnese da se vidime me preceka od kola me bakna kako odvaj da cekase me dopirase se dopiravme strasno mi gi soblece gajkickite jas negovite i uste da go napravime toa toj samo sto me dopre svrsi znaci ne bese uste ni vo mene , ne dojdovme do seks tie 3 meseci kolku sto i se slusavme , istata vecer odkako svrsi toj mi rece mora da namalime sp poraki so javuvanja nemozam mi vika nesto vo dusava mi vika ne doma koga ke pojdam mi vika mi se place , jas sum kriv za se ova moze ke se promenam i ke te pobaram neznam, jas samp mu rekov vo red samo sakam da si iskren se baknavme i se razdelivme , se osejkav mnogu povredeno placev svativ deka go zasakav i nikogas i toj znaese dela nema problem da mu naprav narednata den za da razjasnime nekoi raboti se dopisuvavme i mi vika najdobro e vaka i za dvajcata veruvajmi dpsta se povreduvame samo mi vika najprekrasna licnost si i najiskrena nemama zapoznaeno vakva osoba vo zivotot, mu kazav deka mi e tesko mnogu nisto ne mi odgpvpri samo podobro e vaka vikase go prasuvav da ne me zasakal sosema drugo odgpvarase ili ke mi rece podobrp e vaka i se se zavrsi eve vejke 4 dena . Jas nitu go pobarav nitu toj i sum osoba koja ne se ponizuva tesko mi e mnogu i da napomnam vo brak e 3-4 godini nema deca site go znaat kaop cpvek stabilen a i mene , kazetemi kako da se spravam so sevo ova prv pat mi bese a i nemu vo brak prv pati neverstvo , sto da ocekuvam nz no znam osejkan deka begase od nesto .ve molam za mislenje sekoe mislenje mi e dobredojdeno go zasakav stosega.blagodaram
   
 16. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  7.110
  Пол:
  Женски
  Прво сакам да ти кажам дека воопшто не те осудувам.Тоа што тој го мисли ние секако дека неможеме да го знаеме со сигурност.Можеби не ја прифаќа вистината а можеби пак тој не те засакал.Но јас не верувам во тоа второто затоа што мислам дека сте доживеале конекција на ного високо ниво.Мислам дека ако навистина е толку се силно треба да му пишеш повторно и да видиш дали тој е решен да се бори за сето тоа.Иако изгледа како да се откажал сепак можеби не е така...Од друга страна неможеш да форсираш љубов во врската со сегашниот дечко ако ја нема.Нема никогаш да бидеш среќна и не го дозволувај тоа.Тоа ќе го повреди да но многу повеќе ќе го повреди тпј да биде во врска со некоја која не го сака.Мој совет е да одиш по твојата среќа бидејќи животот е еден и ние немаме втора шанса.
   
 17. Nevada

  Nevada Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Da mozebi e taka i ti blagodaram za mislenjeto , no zosto da mu pisam nesakam da bidam povredena se plasam i od negoviot odgovor , mislam deka toj bega deka na nekoj nacin nz zosto mislam deka me saka, ama bega zosto znae deka ako prodolzi ova deka nema da ima kraj, i nesakam da go optovaruvam sakam da vidam i da go ostavam mozebi ke svati mozebi ke vidi sto znacese se ova neznam veruvajmi koj pat i sama da si go fatam
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  5.794
  Пол:
  Женски
  @Nevada ти си се заљубила, а по мое гледиште тој не. Ти си му била само издувен вентил од монотонијата во бракот(3-4години без деца, таа па таа, жена му). И реално вашево повеќе било мување. Тој никогаш и немал секс со тебе туку си завршувал и тоа е, исто ко порно во живо му било со тебе.
  Со дечкото треба да бидеш искрена, сепак 8год. те сака како што си напишала. Ти ако не го сакаш повеќе треба да си бараш љубов и среќа со друг а не со овој женетиов, никако со него повеќе. Си пишала не сакаш да се понижуваш и немој, не го барај повеќе и тој така сака и ти рекол подобро да прекинете со се.
   
  На buba4e89 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 19. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  13.578
  @Nevada мене тука нешто ми смрди. Не би му верувала толку многу на господинот.
   
  На Tokyo. и RosettaStone им се допаѓа ова.
 20. Nevada

  Nevada Активен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Od prv den do posleden bevme iskreni eden kon drug , sami eden na drug kazuvavme sto prajme, i deka e loso i seto toa , no neznaci deka ako sme nemale odnosi deka nemalo nisto, ne e se svedeno na toa, i sama znam i osetiv kolku mnogu go privlekuvam i sam vikase mi e strav da ne napravime glupost , ama neznam ni sama veruvajte sto da mislam.blagodaram za vasite mislenja poubavo iskreno kolku i da boli odkolku da go slusam ona sto sakam saka da si go slusnm