1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Погоре демонкава ти напишала.
    И јас мислам ко неа. Дали другарот има девојка, какл знаеш дали е стрејт?
    Можеби сте двата би. Можеби не ате двата. Мож не си ни ти. Ама не мислам дека треба да се препуштиш на фантазии и заљубеност без прво да знаеш кој си. Ако си заљубен во машко , тоа не е стрејт и нема ништо лошо во тоа.
    Не знам во која средина живееш ама ако ризикуваш бар да има за што. Ако сте во не знам...мало конзервативно место, ќути си засега. Ако планирате пак во Дојчланд види таму како ќе се одвива.
    А девојчето не го завлекувај ако не ти се допаѓа оти не е фер.
     
    На WildMk, candy.cane, Darkside и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки


    Dali si svesen i znaes da razgranicuvas pomegju prijatelstvo i parner?
     
    На Darkside и A_star им се допаѓа ова.
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Чувството пред да направиш поголем чекор од позната позиција во непозната, многу добро ми е познато. Најважно е да не избрзуваш со одлуки, зашто таквите потези може да бидат погубни. Размисли добро за себе и дај си време. Емоциите и определбата се твое право и избор. Љубовта не познава граници.
     
    На WildMk, candy.cane, piksooki и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Darkside

    Darkside Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    233
    Да, но проблемот е во тоа што до сега ми се нема случено никогаш со никој другар, а во некој момент сум имал и многу поблиски другари. Тие другари и се замарале за мене и се грижеле и се ама никогаш не сум помислил ништо поразлично од тоа дека ми се само другари.

    Нема девојка во моментов ама знам дека е стрејт, тоа е сигурно. Инаку не ми е јасно што ми е на мене затоа што другаров го знам повеќе години, почнавме да се дружиме повеќе во последната 1.5 година, дел во кој што неколку месеци имав и женска и ми беше многу убаво затоа што тогаш најверојатно не чуствував ништо кон него, го гледав како секој друг другар. Сега, сите мисли ми се кон него за жал, и работава е што јас не верувам дека некогаш ќе развијам чувства (сексуални) поинакви од само романтични. Главата ми е лом.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Не избрзувај тогаш. Ако се само романтични, ќе избледнеат. Н3 дека и сексуалните не избледуваат туку за романтика едноставно оддалечи се, не го гледај ако ти смета , и едноставно , надвпр пд мисли , надвор од срце. Него кажи му нешто дека си зафатен.
    А бакнежот ако мислиш дека значел нешто, сепак и тој не е толку хетеро колку што си мислиш ти.
    Не знам, смотано е ама ќе најдеш чаре.
    Не го завлекувај девојчето важно.
     
  6. Darkside

    Darkside Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    233
    Тоа е невозможно. Живееме блиску и на истиот факултет сме, иста група... Девојчето колку и да ми беше убаво со неа сепак ќе морам да го завршам тоа нешто.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Ок ама не биди со него повеќе од неопходното. Ако мислиш дека тој не осеќа исто, така е мајдобро. Ако сте нон стоп заедно, ќе бидиш во постојано искушение да му покажуваш колку ти значи
     
    На Purplelilac, lovestoneddd и Darkside им се допаѓа ова.
  8. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Уништија кучката бе]:)
     
    На candy.cane и A_star им се допаѓа ова.
  9. Sweery1298

    Sweery1298 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    @candy.cane Fala za sovetot, ke razgovaram sekako....
    No problemot e I vo mene. I neznam kako toa da go nadminam. Nikogas sum nemala oficijalno vrska. I me faka trema. Koga ke go zdogledam nekade vo drustvo golemo se gubam. Zasto nz kako ke mi se obrati toj, a I zgora na se pocrvenuvam.
     
  10. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Излезете сами и зборувајте за ова. Од неговиот однос ќе дознаеш дали вреди да си понатаму со него и ќе видиш дека ако вреди, полесно ќе ти е да бидеш своја пред него и неговото друштво.
     
  11. odachi

    odachi Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да го пишам ова, се работи за другарка.Во последно време ич не се осеќам убаво во нејзино присуство. Цело време ми префрла нешто дури ја иам и приметено дека ме гледа ко убиец. Посебно коментира за мојот изглед и ме споредува со некои девојчиња што не ги ни знам. Па како биле поубави од мене, ја сум била "никаква" и др безвезе муабети. Најчудно е што се ова го кажува демек на шала.Не дај боже јас да и префрлам нешто ќе се испокара(facepalm) не знам што да правам, никад не била ваква али многу лошо ми влијае на самодовербата
     
  12. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, ми треба ваш совет и мислење па поради тоа и се зачленив.
    Значи вака...пред 8 месеци започнав врска со колега од работа. Кога почнавме да се гледаме ми кажа дека пред две недели прекинал со некоја со која што бил 2 години и дека се уште има чувства спрема неа, на што бев мн изненадена бидејќи никој не знаеше за неговата врска. Не прашував ја почитував неговата приватност. И јас брзо бев излезена од долга врска, за која он нормално знаеше меѓутоа јас спрема бифшиот немав никакви чувства. Со тек на време многу се зближивме, на работа сите дознаа дека сме заедно, запознавање со неговите со моите...и со тоа врската почна да ни иде во посериозен правец. Никогаш не се каравме, имавме супер однос, немаше љубомора недоверба се беше скоро совршено.
    Но јас, женско како женско :) почна да ме копка која била таа пред мене8)
    Он никогаш не сакаше да збори за тоа, само еднаш извлеков дека била 20 години постара од него, дека он ја прекинал врската и дека тоа е веќе завршено. Инаку он е 30, јас 29 години. Добро, но додека пак нешто се распрашував дали комуницираат он ми вика не, не сака да збори со мене зашто мисли сум прекинал заради тебе и дека му фали што не зборуваат "КАКО ДРУГАРКА". Полудев на последното но ок го преживеав. Пред 4 месеци пак нешто почнав да копам за бифша му и ми вика се видовме другарски, морав да и објаснам дека со тебе сум почнал откако прекинав со неа да не ме мисли кретен. Тогаш се испокарав што има да те занима што мисли кога ти е бифша но се смири ме, бидејќи сериозно ми докажува дека ме сака на секаков начин. Од тогаш решив да не се замарам повеќе со неа, плус што мајка може да ни биде.
    Но пред неколку дена што ми текна пак нешто ме копка, која е таа што не ми ја кажува што се плаши....
    А инаку послед период веќе почнавме да правиме сериозни муабети за нас, за заедно да живееме, свадба, деца...бла бла
    И земав го напнав ако ме сакаш за жена тогаш нема тајни мораш да ми ја кажеш која е. И што дознав! Колешка од работа со која секој ден имаме комуникација и јас и он
    И што сега? Како да му верувам? 8 месеци ме лажел, кога ќе го прашав имаш комуник со бифшата не не ништо...
    И сега се правда дека ако ми кажал дека има ќе морал да ми објаснува а дека се дог никој да не знае за нив :x
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ау презезнато, за момент ко сценарио за серија ми дојде.
    Гледај, јас го разбирам што на почетокот не сакал да ти каже затоа што било тајно. Ама требало понатаму кога си почнала да се распрашуваш да ти каже, таман и да избегне лажење. Не верувам дека те лажел од др причина, туку едноставно за да не прашуваш.
    Каков е нивниот однос, вака ретроспективно во последниве 8 месеци?
     
    На Ingvild, cresa-jagoda, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Извинете за предолгиот пост сакав во детали за да бидам сватена. Од коа дознав прво бев во шок, а после се осетив глупаво, зашто буквално правел идиот од мене пред неа. Инаку имаат комуникација, сега кога се навратам мн пати сум ги гледала како зборуваат ама никогаш не би ми паднало на памет дека таа е таа
     
  15. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Он ми тврди дека само другарски и за работа комуницираат, дека само мене ме сака со мене планира иднина...но како да му верувам после ова? Со некој што си се сексал две години сега само другарска комуникација не ми иде некако... Плус денес за да го поправи тоа што ме лажел 8 месеци побарав да и пише дека јас знам за нив и дека не сакам да имат повеќе комуникација и на работа да побара да не работи со неа, со што би ми докажал дека сериозно му значам. Тој тоа не го прифати, по што му раскинав го блокира од секаде и така...неделава имам одмор не идам на работа и здравје незнам што ќе биде од нареден понеделник (facepalm)
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    50 годишна колешка од работа?
    Да не е шефицата?!:D:D
    Иначе зезнато е дасе плеткаш со колеги ама сега валјда е касно тоа некој да ти го каже. И уште позезнато е бившата да ви е колешка и на двајцата и да си зборуваат другарски. За што зборуваат 20 години разлика, таа му кажува како ги занимава внуците или турски серии си раскажуваат?
    Ајде се гледале, сексот е магија особено на нејзини години и тоа ги држело. Ама сега?! Многу чудно ми е ова ако е вистина.
     
  17. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Жива вистина, уште сум во шок и јас. Тоа и јас се прашувам што има ако завршил со неа уште да комуницира другарски. Не е шефицата бај д веј, но уште полошо е што не ни сакаше денеска кога побарав да прекине комуникација со неа. Што докажува тоа? Дека се уште му значи, во случајов испадна повеќе од мене...
    Незнам што да кажам и мислам, тврди дека ме сака ама и неа си ја сака за другарка иронично
     
  18. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    А што работите да има постојана комуникација? Ете ако некој ти бивш го одбегаваш и на работа. Толку него му е неизбежно и мора да е близок со неа?
     
  19. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Хмм навистона комплицирано.Можеби не сакал да и каже затоа што се чувствувал незгодно.И јас би се чувствувала така...Мене ми изгледа како тој тебе да те сака ама кон таа жена да има огромна почит.Можеби е личност која му направила добрп дело или нешто сл.Ама сепак според мене он тебе те сака.
     
  20. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Убаво си направила. Ако те сакаше, ќе го прифатеше условот, но очигледно работата мему нив не е завршена. Дали после раскинувањето проба да те контактира?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.