1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    На работа ако сака може и да побара да не работи со неа, и така секој ден се договараме преговараме кој со кого ќе работи...но проблемот е што он не сака, ни професионално ни приватно "другарски" да не збори. Она му била другарка што имало лошо во тоа ми вика денес....да се смеам или плачам
    Инаку претходно никад не сме си бранеле другари другарки кафе дружење, но другари не бифши
     
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Многу е летнат некако.
    Извини, мене сево ова ми е многу смешно. Типов делува ко тебе да те сака “за на маса” што се вели, а таа да си му остане другарка со бенефиции.
    мажена е госпоѓата?
     
    На Fleur-De-Lis му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Веќе нема како да ме побара го блокира секаде, инаку од петокот коа ме шокираше нон стоп пишеше се колнеше дека само мене ме сака, дека ќе почека да се смирам да сватам...но што да сватам незнам
     
  4. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Да сфатиш дека ти си за на маса за покажување, а таа тајно. Бре бре. Тури му пепел.
     
  5. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Не разведена е. Тоа и мене ме плаши...очигледно дека му значи кога се уште "ужива" во нивното другарство, а и очигледно дека прекинал со неа зашто нема иднина нивната врска
    Но што со мене? Што со тоа што го имавме?
     
  6. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Да до сега само тоа го сватив
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.426
    Пол:
    Женски
    Другарка така не прави. Прашај ја зошто се однесува така. Јас ги баталив сите кои на некој начин ме повредиле и не ме почитувале.
     
    На Oksa, Purplelilac, Luminary и 3 други им се допаѓа ова.
  8. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Не ти требаат вакви луѓе во животот :)
     
    На Shmizla94, Purplelilac и Luminary им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не се дружи повеќе, не ти е другарка.

    Прво љубовта не е услов, малку е детски ова што си го побарала, ќе мисли дека во иднина со разни глупости ќе го условуваш.
    Па јас да сум на твое место, ќе ги соочев и двајцата пред мене, па и колку да ми е тешко со тој потег ќе докажам колку вредам и дека не можат едни двајца да ме повредат.
    А на работа ќе си одиш со крената глава, побарај да не работиш со неа и него, терај си го животот.
     
    На Hellobeautiful, Shmizla94, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  10. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски

    Мене не би ме зачудило по тебе и со трета колешка од работа да заврши да ти кажам право. И ваквите типови кои без проблем влегуваат во некаков љубовен однос со колешки од работа ми се благо речено чудни. Не ме разбирај погрешно, јас сум ЗА врска меѓу колеги, но само и само ако би имала иднина, како вашата на пример па ако и на таа и дојде крај, да речеш вредеше. Но, фактот што човеков одржувал тајна врска со другата, па на почетокот соопштил дека сеуште имал чувства за неа, фактот што таа работи таму, а тој комуницира со неа бидејќи сакал имаат другарски однос ми е несфатлив. Прости, но мене човеков не ми е сериозен кога се впуштил туку така во тајна врска со колешката која е патем значително постара од него. За воља на вистината ми се чини дека нема да воспоставиш целосна доверба во него зошто секогаш ќе те измачува нејзиното присуство на работното место, природата на нивната комуникација, па и таа да замине на друга работа (малку веројатно бидејќи има десетина години до пензија) пак ќе те јаде црвот.
    Одлуката е твоја, но дали би можела да градиш однос заснован на недоверба?
     
    На senza.parole, Ingvild, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски
    Имав и јас токсични другарки во животот, една посебно. Не ме навредувала, ни омаловажувала на ваков начин, ама беше страшно непријатна. Немаше разбирање за ниту една моја состојба, беше себична и секоја нејзина желба мораше да и биде исполнета, макар на штета на друг, не поднесуваше ниту една моја друга другарка, а сакаше јас да ги прифатам нејзините. Имаше некоја негативна енергија со која зрачеше.Јас мораше да ги слушам нејзините проблеми, за моите без слух. И да, радо пренесуваше кој што лошо кажал за мене.
    И кажав еден ден се по телефон и ми олесна, ух колку само ми олесна. За вакви по мене лекот е да се раскрсти јасно и гласно без колебање, да си олесните бо минут. Можете и полека да се дистанцирате, ама ако е некој оток ќе ве дави по телефон. Ако немате заеднички пријатели лесно ќе се спасиш. Ако не сакаш да се конфронтираш не ја барај, блокирај од соц.мрежи ако ги имаш, не и кревај на телефон и така ќе сфати. Ако сте со заедничко друштво, игнорирај ја пред сите, а ако те омаловажува врати и пред сите на соодветен начин. И другите ќе видат што мостра е и ќе и завртат грб. Никој не сака вакви,, пријатели,,.
     
    На Oksa, poppie, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека дечкото те сака,нормално е што не сакал да ти каже која е,според мене во право е што не сака да се согласи да не комуницира со неа,ќе испадне папучар,очигледно веќе нема ни емоции кон неа.
    бев во слична ситуација со мм,тогаш ми беше дечко,стискаше лајкчиња кај бившата на слики,раскрстиле мн мн одамна и останале во другарски односи,ама јас се запнав да престане со тоа и знаеш што,ден денес ми е криво,затоа што таа другата сигурно приметила и сфатила дека сум љубоморна и дека и придавам значење,толку ми е криво што ми доаѓа јас од кај него пак да почнам да и лајкувам хахаха.
    Фактот што уште на почетокот ти спомнал за неа е ок,можел се да крие и онака ете не сте знаеле за него ништо,олабави малку let it go,фокусирај се на вашата среќа ако викаш дека се друго било ок.
     
    На WildMk, cresa-jagoda, Anon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Ema11

    Ema11 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Смешно е јас да бидам љубоморна на некоја што мајка може да ми е. Проблемот е што побарав да ме испочитува и испадне фер спрема мене што ме лажел со месеци и без проблем и респект спрема мене продолжил комуникација со неа, иако она од старт знае за нас.
    Заедно сме иделе и враќале од работа, на паузи сме биле заедно...но после ова ја изгуби довербата, му дадов можност да ја врати со тоа што сега она ќе знае дека знам за нив па како сака нека се осеќа кога не и било гајле како ги гледам дека они нормално си комуницираат пред мои очи. Он не прифати и сега што?
    Игноре и главата горе! Се надевам ова ќе ме држи и наред понеделник...можеби и не бил вистинскиот 8)
     
    На candy.cane, senza.parole, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Ти кажав,егото му е големо,постапи онака како што се осеќаш,ако не можеш да преминиш преку ова,тогаш немој,има многу други риби во морето,иако од мој аспект ако размислиш подобро тој не те излажал ништо,туку ете само премолчил некои работи сигурно за да не дојде до ова што дошло,ама ништо не останало скриено,затоа искреноста пред се,сакал да те поштеди сигурно :)
     
    На buba4e89 и Anon им се допаѓа ова.
  15. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Како бе така не излажал, само премолчил... Не е ок. Колку работи ќе премолчува? И швалерај ако така гледаш не е лажење, премолчување е..
    @Ema11 Убаво ти пишаа погоре, овој кај и да е и друга колешка ќе најде. Терај си напред и не си го губи времето. Не се премолчуваат вакви работи. Не си додавај драма во животот, и онака има премногу предизвици.
     
    На candy.cane, Purplelilac, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    А ако не дознаеше никогаш тогаш што? Многу побитно е дали тој уште има емоции кон неа и дали имал нешто со колешката откако се тие двајца заедно,премолчал можеби плашејќи се да не ја изгуби,како така одма заклучоци носите. Лажење е ако таа го прашаше абе оваа старава колешка да не ти е бивша,тој да кажеше не,а вака не е исто,едноставно не сакал да открие која е.
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nightingale

    nightingale Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Ептен убаво ако не дознаеше никогаш... Таман во заблуда среќно ќе си живееше...
     
    На Purplelilac, Nausicaa, Ingvild и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    А зошто би се плашел дека ќе ја изгуби ако му е чиста совеста? Не е воопшто во ред да се премолчи дека бивша му е колешка која има комуникација со двата. Испаѓа будала ја правеле, си разговараат пред неа, а таа не знае дека биле заедно 2 години. Подло е.
    Настрана тоа, еве побитно му е да си бидат другари со бившата, отколку да си ја задржи сегашната девојка. Тука нешто не ми штима, барем мене. Сум против забрани и ограничувања во врска, ама во случајот сам си е крив и се доведе до ваква ситуација.
     
    На Purplelilac, senza.parole, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.
  19. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Братот испаднал будала што ти кажал.
    Неговата лага е бела лага. Не лажел со цел некого да повреди или да искористи... ништо злонамерно. Само сакал да не се комплицира работата. Значи споредби со изневерување итн како постовите од погоре не држат.
    Бубаче ти пиша убав пост и се согласувам со неа. Јас мислам дека расчистил со бившата и дека те сака тебе.
    Плус овие муабети дека неа ја држи како за другарка со бенефиции... Кој во здрав памет би одел со постара кога има помлада покрај себе. Така машките размислуваат...
    Јас да сум ко тебе би го одблокирал и би почнал муабет. Можеби најдобро во живо.

    п.с. На тема бивши се повеќе си мислам дека е најдобро политика don't ask don't tell.
     
    На cresa-jagoda, Ema11, poppie и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    А што ќе сменеше тоа во нивниот меѓусебен однос и понатамошен заеднички живот? На каква заблуда алудираш?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.