1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ми треба совет и мислење

Дискусија во 'Канта' започната од kika89, 15 декември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    :D
    Нема така да осеќаш страв дека ете, пак ќе те остај за друга кога ќе му здосадиш?

    Неважно то, твое си е, ни една врска со сила не одиш. Лично, не би сакала некој шо неќи да стани од столица ама сака да седни на нова. Па сите ѕвезди и да ги симнува, шо дека кога неќи ни да излези со тебе, и друга држи во јавност? Непочит само кон тебе. Советувај го на разговор. Нека расчисти. Един начин помалку да боли е ако разговараат како две возрасни индивидуи. Се друго ќе боли. А и скроз без болка не можи. И према тоа шо ќе врати и колку ќе се потруди ќе знајш дали да раскрстиш со него или да почекаш.
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Убав филм ти свртел, нејзе не ја сака ама не може да раскине тебе радо би те д*пел.
    А ти кога си сфатила дека има девојка не си можела да го задржиш достоинството и да го блокнеш, важно тебе ти се свиѓа, поентата е како да и раскине на девојка му со твоја помош.

    Нејсе, тркалото се врти тоа што нејзе и го прави ќе ти го прави и на тебе исто.
     
    На Youknow, candy.cane, СуперДевојка и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Pa ne mi e strav. I onaka 90% od lugjeto se izneveruvaat. Znaci moze i nekoj so nema da ocekuvam da go pravi toa. Fala ti za sovetot.
     
  4. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ако толку се желна да го видиш, пиши му и види се што да ти кажеме друго. Ете ти сега превземи иницијатива...па што биде нека биде и корпа да добиеш тоа е..
     
  5. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    I mene mi go napravile toa, bez nikogas nekoj da izneveram. I so sto sum go zasluzila toa? Trakloto se vrti i bez da go zasluzis nestoto ponekogas.
    Ama ete zdrava ziva sum, sepak od toa se uci.
    Zasto da go bloknam, voopsto ne si go srusiv dostoinstvoto. Ne napraviv nisto so se custvuvam pomalku vredno.
    Da, mi se dopagja mnogu, ama ne mi e po sekoja cena poentata da prekine. Samo sakav da slusnam razlicni mislenja.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа баш ради тоа што тебе ти го направиле треба да имаш совест дека не треба на друг. И треба во крајност да се прекине. Толку.
     
    На piksooki, candy.cane, IM.TMKQ и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Ако не те гризе совест, зошто всушност се сопираш? Сака тој, сакаш ти ...и?
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Flywithme

    Flywithme Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво , се зачленив на форумов бидејќи сум во емотивен хаос моментално и би сакала да слушнам мислења од неутрална страна.Имам 31 година и веќе 6 месеци интензивно комуницирам со личност надвор од Мкд, односно од мојот роден град е но преселен во странство таму работи и живее.Се знаеме од низ град но не сме се виделе може 10 години.Првенствено започна како секојдневна комуникација на фб,па повици, и во еден момент веќе ни стана како секојдневие да сме нон стоп во контакт.Јас претходно имав врски кои завршија заради неверство од нивна страна и некако долг период сум сама од страв да не доживеам повторно повредување.Со дечкото почнавме да отвораме секакви теми,дури и тие најболните минатото,искуство, животни препреки и некако се повеќе имавме теми на разговор.Ме покани во неговиот град секако да прошетаме, да се подружиме пред се ко пријатели и спонтано. Е сега сето тоа се случуваше пред овој хаосот со Ковид и веќе се договоривме за патување и се букирав и хотел секако, се одложи летот неколку пати ради затворање на аеродромите и нели ЕУ забраната.Во меѓувреме ние интензивно и уште повеќе се зближивме и тој ми рече јас не планирам да фатам девојка тука би те чекал тебе.Инаку и тој е 30 години.Во еден момент ми кажа дека разговарал и со мајка му и дека им кажал дека планира со мене нешто повеќе дека сака да сме заедно.Почнавме да правиме планови да реновира дома , па прашуваше за мислење па дали кујната вака ,така. Некако баш одеше во нагорна линија цела ситуација.Пошто веќе се најавија отворања на граници на кај почеток на јули повторно букиравме карта,и баш бев среќна што наскоро ќе сме блиску еден до друг.Се до пред некој ден кога наместо да ми прати слика од новиот мебел на грешка ми прати слика од него и девојка во непријатна поза(сликана истата вечер кога и го купи мебелот).Веднаш ја избриша од разговорот но јас веќе ја видов. И тука настана хаосот.Јас стварно непријатно се осетив, бидејќи тој беше инцијаторот за сериозни работи и иднина и како тој немал време за авантури и не сакал.И на сето тоа ми пиша ти не си тука па јас да сум те изневерил нешто. Да дојдиш ,па да видиш дали ќе успееме а вака нема шо да имам грижа на совест.Како до вчера му кажувал на мајка му за нас, за иднина мене ми кажуваше планови а сега наеднаш не сум ти јас тебе ништо. Тоа ништо не му значело ,ако сум можела да поминам покрај тоа во ред ако не џабе да не сум одела.Јас не ни планирам да одам искрено после ова ситуација,се осеќам изиграно сепак не е детска игра на 30 години некој да влечеш за нос и да му правиш филмови.И му реков ти си тој што вети дека ќе чекаш и вика да и извини знам дека нема оправдување, ама ти дојди нема да биди веќе така кога ке дојдиш.Се извинувам на долгиот пост и можеби ненамерни правописни грешки.
     
    На Regina.Phalange, piksooki и candy.cane им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Што ти е прашањето?
    Вистина е дека не сте биле во врска, интензивна комуникација не значи врска. А тоа со мајка му ми е глупа прича, ако се работи за некое 'мамкало' па од дома го тераат да се жени, уште пострашно. Нивни ќефови прави.
    Плус сликата сакал на некој друг да ја прати па завршила кај тебе, или место друга слика неа ја пратил?
    Технички во право е тој дека не сте биле ексклузивни, ама и сам се лигавел дека сте...
    Ако можеш да му простиш, нека дојде тој... а ако не можеш, не се замарај со него под притисок дека еве озбилна возраст за брак..нека шета.
     
    Последна измена: 29 јуни 2020
    На Martka, Anie93, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Манипулатор.
    Подобро ништо не започнувај со него.
     
    На Konfetka, Anie93, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Чекај малку.
    Вие не сте во врска официјално. Тоа е факт.
    Едно е да сака преку социјални мрежи да биде со тебе,а друго е во живо.
    На фб може да ти пише што сака и ѕвезди да ти симња ама хемијата е во живо. Друго е да се допрете,почувствувате и се тоа.
    Јас би рекла да одиш кога веќе имаш букирано карта,затоа што он ко прво не ти е дечко туку близок пријател со кој правите потенцијал за нешто повеќе.
    Оди,види,разговарај и ништо нема да изгубиш можеш само да добиеш искуства и лекции.
     
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Точно е дека има право да излегува со други, со оглед на тоа дека не сте во врска. Се тоа би било во ред, кога би бил искрен кон тебе. Ама на ваков начин, планира иднина со тебе, додека спие со друга, воопшто не ми се допаѓа. Класичен манипулатор. Не знам како во иднина би ја заслужил твојата доверба и во случај да сакаш да поминеш преку ова.
     
    На Konfetka, Regina.Phalange, Ambitious и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    @Flywithme Некако многу незрело. Испаѓа сега се вади на дефиниции.

    Може не сте дефинирале врска, ама испаѓа дека се од ова е лага. Те навел да веруваш дека имате сериозна иднина, а сега ноншалантно се вади дека ништо сте немале. Нормално е после ова да оладиш и да не му веруваш многу.

    Ако ви одговара комуникацијата и понатаму, нема потреба да престанете да пишувате пријателски. Сега тој инсистира да отидеш таму за да пробате. Ама реално тоа е ризик. Треба тука да оставиш работа, семејство, пријатели. За таков чекор потребно е да имаш доверба. Тоа зависи само од тебе, дали ќе можеш пак да му веруваш.
     
    На candy.cane и Flywithme им се допаѓа ова.
  14. Flywithme

    Flywithme Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски

    Јас и во ова време на хаос во туризмот и патувањата бев спремна да отидам, макар барем да знам дека пробав, но оваа случка ми ја стопира цела замисла што ја имав.Можеби и моја кривица е што верував во нешто без да видам,но сепак не мислев дека 6 месеци некој секој ден би одвојувал саати и саати за некој што не планира да го има во неговата иднина.Дури и работа се трудеше да ми најде таму, го реновираше и станот и не ни приметив дека можи ваква игра да изигра.Тој пишува сега пораки од типот дојди види , ако не дојдиш нема да знајш , јас да си ти тука не би ти го направил ова, ама некако воопшто не верувам во овие зборови.Како ладен туш да ми даде и скорз ме блокира да размислувам.
     
    На Regina.Phalange му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Зошто тогаш тој не дојде, туку ти да одиш?
    Ветувања, ветувања, ветувања, секој е јак на збор а на дела никако.
    Од каде знаеш дека зборувал со мајка му а тука слика со некоја си икс девојка?
    Се пропаѓа во вода после таа слика.
    Не си ти златна резерва нему.
    Ја би да не избрзам, ама одлуката сепак твоја е.
    Прво ти вели дека ќе те чека а после слика со рандом девојка.
    Нешто тука смрди, ама ептен.
     
    На Martka, Anie93 и candy.cane им се допаѓа ова.
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Зошто ти дошло како шок, неочекувано. Треба да ја "свариш" ситуацијата.

    Ако си несигурна, не мора ништо да решиш веднаш. :)
    Можеш да поразговараш повторно со него, бар да разјасните како стоите. Дали сакате да дефинирате врска или не.
    Ако одиш, можеш да отидеш на пократок престој. Чисто колку да видите како функционирате во живо. Не мора одма со преселби.

    А ако чувствуваш дека не можеш пак да му веруваш, тогаш најдобро секој по свој пат.
     
    На candy.cane и Flywithme им се допаѓа ова.
  17. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Види, јас искрено не би ни отишла кај некој што не го познавам иако сме комуницирале со месеци. Не ја земај многу здраво за готово таа комуникација, можеби само пополнувал време и му било интересно, што не значи дека неговите зборови се вистинити. Не велам дека е така, ама треба да си подготвена на се.
    На твое место јас би му кажала тој да дојди ако навистина е толку заинтересиран како што тврди.
    Заедно избиравте како да го уредите станот или?
    Мене лично се ми делува некако премногу избрзано. Не сте се ни виделе во живо а тој решил да реновира. Размисли добро пред да направиш следен чекор.
     
    На Martka, cresa-jagoda, martiiinna и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Indigo Candy

    Indigo Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    27
    Благодарам на сите што го споделивте вашето мислење,но како што @Annora кажа,ние сеуште не сме во тој "Level" од врската.Јас и мојот партнер имаме зборувано што ако утре ден се земаме?Каде би живееле?И дојдовме до заклучок дека животот во село е поздрав,а животот во град поквалитетен.Јас само сакав да видам како вие би им соопштиле на вашите родители,како тие би се однесувале,дали веднаш би го прифатиле тоа.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  19. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Со тебе пополнува време, со неа пополнува кревет. Јас не знам како очекувате некој со кој комуницирате на фб, не се гледате, да ве “чека”?
    Можда тој во тебе гледал идеална домаќинка затоа и тие “планови” ама факт е дека не знаете како би функционирале во живо. Не можеш да веруваш на виртуелни работи. Човекот си има и други опции, а и потреба од секс очигледно.
    И јас на 19 години така пробав со еден од мојот град кој живее странство, се видовме кога беше тука, па планови, врагови, а на другата страна имаше жена и дете. И тој имал потреба од секс кога е тука, факт.
    Но, ти пиша дека неколку пати си изневерена. Нели ја научи лекцијата да не веруваш толку лесно?
     
    На Konfetka, poppie, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Изневерени кои ги знам, во себе си ја бараат грешката пред се, никако другиот да е крив. И после ми се чини токму такви привлекуваат ако зрачат со наивност и болка.
    Ко ке ти покаже некој каков е, поверувај му..
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.