1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младенци

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 22 март 2012.

  1. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    се маав по темиве и едвај ја најдов темава,нели на младенци се носат свеките во црква др што се носи,а и некој ми спомна дека и бебушко можело да го носам и како тече процедурата во црква ако може некој да ми објасни.позз (а да не треба некоја погача?) :D
     
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Да пукнеш не насмеа со маањево :D
    Само свеќи знам дека се носат.
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    готово форко ПУК како пуканка :D
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    267
    I jas sum vo petok na mladenci, no ne znam sto poklon da odnesam. Pomos
     
  5. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам дека е подобро да дадеш 1000 денари во плико отколку поклон од 50 евра пошто не знаеш дали ќе погодиш. Јас секогаш сум за пари и за свадба и за младенци.
     
  6. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Девојчиња, за Младенци оваа година има дупла причина да биде посно, и дека е петок, и дека се Велигденски пости, а плус и дека е прва недела од пост. Обично за Велигденски пости се пости од понеделник до петок без зејтин, ама црквата разрешила да може со зејтин затоа што е празник. Нема ништо да ви биде ако си спремите нешто посно, баш и поубаво ќе се осеќате. Како има и посни слави, па масите можат да се наполнат и со посни јадења, еве на пример посна сарма, полнети посни тиквици со ситно сецкан зеленчук и ориз, посна пита со готови кори и компир, посна бајадера, ехеее има многу посни рецепти. Како Православни Христијани треба барем нешто да почитуваме зашто сепак религијата ни претставува голем дел од самиот идентитет.
     
  7. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Неможев да се воздржам, а да не искоментирам, се изнасмеав слатко... :rofl: :lol:
    Елена, не дека мисли за свеќи за свекрвата, туку за свеќите што се носат да догорат во црква на тој ден. :D Или па стварно муабетот беше за свеки како свекрва, а? Како и да е испадна многу смешно :lol:
     
    На BunnyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Секако си во право мила, ама многу смешно ми беше и мене па затоа така пишав! :D
     
  9. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    ^^ Се оди, се оди со свекрвата на црква, но не сум сигурна дали беше за Младенци или за Тодорова сабота, или пак некој друг празник. Знам дека еднаш (првата година по венчавањето) снаата оди на црква со свекрвата, а зошто и како- не знам. Ние не бевме. Јас не знаев, а на свекрва ми и текна отпосле (кога пројде празникот).

    Ние за Младенци со сопругот однесовме 2 од свеќите што ни останаа од свадбата (да догорат во црквата).
    Во нашиот град, младите вечерта чекаат гости. Во пост паѓа вообичаено, но ние не се придржувавме до постот (ретко кој се придржува) па имавме трпеза како за именден/слава. Гостите им носат на младите по некој мал подарок (вообичаено за домаќинството - демек да бидат домаќини ;) ).
    Секој град си има различни адети.
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Значи зборев за адетот кај нас,а тоа е дека со свеки(СВЕКРВАТА) се оди .Сите така одат кај нас.
    Плус се носи и погача,овојпат посна.Има нешто како мала миса,и мислам дека ќе биде убав ден :)
    За спремањето,ќе биде посно,убав ден е ,ништо нема да ни биде ако јадеме посно.Не сакам да го прекршувам денот.
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  11. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Свеките од венчавката се носат да догорат во црква, а се друго е вишок и гости и гозби и поклони.
    Во минатото кога ке се омажела девојката и кога ке отидела да живее во „туѓа куќа“ на Младенци се одело за се види кај е сместена, да видат вујковците, тетките итн. и колку да не одат со празни раце носеле по нешто домаќинско - тањир, ѓезве, лажици и сл. А во денешно време не ја гледам логиката за славење Младенци кога сите одиме - идеме едни кај други и уште пред свадба сите знаат кој каде со кого.... и сите имаат се, мислам од овие домаќинскиве ствари.
    Јас НЕ СЛАВЕВ иако во нашиот град е традиција и не се кани него онака сами си доаѓаат гостите :) тие што дојдоа мислејќи дека славиме ги послужив со кафе сок и грицки и тоа беше се, како и било кој друг ден да ти дојде некој, а + јас секогаш си ги постам цели пости и не ми паѓа на памет да правам било што друго на тој ден кој секогаш е во пост.
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ar.in

    ar.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    А треба и двајцата да одиме во црква, јас и мажот ми, или може и јас сама, оти тој е на работа и не знам дали ке стигне порано. Поздрав
     
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Moze I sama da otides.
    Za nasite mladensi popot ni kaza svekrvata da gi odnese svekite vo crkva, taka sto taa bese, a ne jas ili pak maz mi.
    Se izvinuvam za latinicata :)
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    И ние ништо не правиме, ниту кумовите, ниту старосватицата се тука, ќе одиме само до црквата каде што се венчавме да ги оставиме свеќите да догорат со мажот ми и толку ќе биде.
     
  15. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Хахаха, а јас па сфатив дека Елена не те разбрала убаво за свеки, значи јас не сум сфатила како треба дека прв пат слушам за тоа со свекрвата. :lol:
     
  16. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nam svekite popot ni rece da gi zapalime na nekoj praznik,pa taka jas gi zapaliv za Mala bogorodica.A sto se odnesuva za Mladenci,odlucivme da ne slavime,ni dojdoa na mm drugarite,nekoi sosetki.Gi posluziv so sokce,kafe,nesto blago,gricki.
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Честит празник да останеме секогаш млади и заљубени во срцето и душата.
    Ете јас пред работа си ги запалив свеќите така да си завршив за денес :inlove:
     
  18. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    честит празник и од мене на сите оние што го слават и чекаат да си помините убаво.
     
  19. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Ние прв пат ќе одиме на Младенци, па не знам што се носи. Некој предлог девојки?
     
  20. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски

    Некоја домаќинска работа... нешто за во кујна, може и постелнини за спална....
     
    На Inola му/ѝ се допаѓа ова.