1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младенци

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 22 март 2012.

  1. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    добро е што твојата свеки запнала во ресторант мисли на тебе за да не се мачиш :) мојата па запнала дека никаде во скопје веќе не се слават младенци и безпотребни трошкови биле тоа ама џабе и е не испадна по нејзино ние пак ќе си славиме. Вчера се јавивме да ги поканиме кумовите и старата кума вика ах вие и да не не поканевте ние знаеме дека треба да дојдеме, е дури тогаш ќе сум се посрамила ако дошле а ништо немам спремано
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    А шо се замараш ти па, батали ја, јас на пример сама си одлучував за младенци, со мм нормално, и сама ќе си правам. Мајка ми ќе ми направи кифлички, јас благо и плус менито од ресторан, милина. Како сакаш ти така праи си, јас да можев ќе правев дома, не ќе се нервирав колку ќе ме фати како ќе ме фати.
     
  3. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Предлог за поклон за младенци?
     
  4. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    Ќе го одбележиме денот со ручек во ресторан со најблиските.На тој ден почнавме да излегуваме како дечко и девојка па уште еден повод плус имаме.Значи семејствата, кумовите, старосватот, деверот и ние.
     
  5. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Обично се купува нешто за дома, да не кажам домакински работи :lol:
    Најмногу зависи од буџетот, од убави чаши за вино или танјирчиња за колачи или овошје на пр. до соковник, тостер, миксер, микробранова... мислам дека ме разбираш :)
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    I vie kako nas a? Na toj den na mm mu e rodenden, nekolku dena podocna pocnavme da izleguvame, na 24 ti, pa ke imame poveke pricini za slavenje :D
     
  7. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    А дали се кани за младенци? Јас ги поканив тие што мислев, а сега слушам дека не се канело.
     
  8. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    има на некои места не се кани но си знаат луѓето каде биле претходната година на свадба и идат, ние поканивме и им кажавме кога да дојдат инаку како ќе можам сама да спремам се и да знам кога да биде поставено на маса
     
  9. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Морам да ви се пофалам, Господ да ми ја поживее свекрва ми, се ми направи за младенци јас ништо немам допрено... Кифли два вида, пити, пици, колачи три вида... Изгледа си знае дека сум антиталент :D , но добро е што ми помага... Јас ништо не треба да правам, само салата, што маж ми се понуди да ми помогне да исецкаме се што треба... Дај Боже на сите вас да ви се погодат свекрви како мојата.... :rock: :rock:
     
  10. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    браво за твојата свекрва мојата и ден денеска само дофрлува со коментари дека не треба да славиме дека многу трошкови се па ова па она, јас се сама чистење, кифли и благо а и салатата мене ме чека за сецкање, е во сабота мајками ќе дојде порано да ми помогне со месото и со поставување на масите иако можам и тоа ама вечерта ќе седнам и нема цел вечер да станам плус и мешко ми е голем влегов во 8месец бргу се заморувам, а од свекрвата можам се 'најубаво' да се пофалам само ми одмага и ме нервира
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    Jas otkako go napraviv blagoto go slusnav muabetot deka vo kafanata nemal da.ni dozvolat da vneseme se, mnogu bilo. Ic ne mi e gajle. Sama napraviv nekolku vida kolachi, majka mi mi napravi torta i kifli, svekrva mi ke napravi isto taka torta, na mm i rodenden mu e, i toa od kafanata sto ni e narachano i dosta e. Denes da se pogrizime alkoholot od doma shto ni e.da go nabavime i gotovi sme, utre frizurche, shminka i shtiklite na noze.pravec kafana ;)
     
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас покрај свеќите и све што имав од украси за свадбата ги фрлив после црква во вода. Вардар тече, свадбени украсувања влече :lol:
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    А во која црква ќе одите утре ?? Ние во Св. 40 маченици во Кучково, секоја година се собирале младите на тој ден таму, си го носи името црквата и било убаво. Кажавме дека не сме венчани во црвка, ама ни казаа дека нема врска, да си отидеме со другите млади слободно. Јас за ова сум повозбудена :)
     
  14. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    a dali pop toa vi go ima kazano vo crkva odat samo onie koi se vencani vo crkva i samo tie go praznuvaat toj praznik nie seuste ne sme vencani i praznikot seuste go nemame praznuvano kako sto treba sepak se hristijani i treba verata da ja pocituvame
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    ^^ Во црква одат оние кое се крстени во црква, а и не е пресудно, во цркви влегуваат и туристи од различни вери. Нивна работа е тоа ако не се венчале во црква, секој со свои размислувања, но тоа не значи дека не можат да влезат во црква.
    Само нема логика да не се венчале во црква а да се слави младенци, тоа никако не оди. Прво бракот треба да се круниса и да се склучи пред Бог, па да се следат верските празнувања.
     
    На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
     
  17. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Ние нема да славиме Младенци без разлика на тоа што сме венчани во црква. Ќе си го испочитуваме празникот со тоа што ќе си отидеме во црква и толку. Во фаза сме на купување на стан. Сега ги имаме најголемите трошоци и не сме во можност да си дозволиме прослава. Како и да е ќе треба за некоја недела да го осветиме станот, а за сега тоа ми е многу побитно и тогаш ќе си поканиме гости на ручек. Сите што не прашаа за Младенци им кажавме дека нема да славиме, а и сеуште сме под ќирија, не ми се слави убав празник во туѓ стан.
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Не гледам потреба од толку церемонии, мене ова искрено не ми е нешто толкаво па да се крева голема прашина. Најблиските, и по некој пријател ќе дојдат. Направивме и посно и мрсно, една таква торта една таква, салати, ќифлички и тоа е тоа. Малку сувомеснато ќе наредам во овал. Слушам наголемо се прават ситни колачки и се мијат прозори, комшиката сигурно и ќе викне молер |( Немам услови свеќите да ги однесам во соодветна црква, читам тука во Четириесет Маченици требало да горат. Нашите ќе ги однесе маж ми во таа што се венчавме, од рано наутро, пее во црковниот хор. Јас ќе одам со золва ми подоцна, па ќе пазариме и ќе спремиме дома. Ќе имам 20 луѓе преку сила, не верувам повеќе да дојдат.
     
  19. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и ние ќе одиме таму (во орман е црквата ама мислам дека под кучково спаѓа), јас веќе имам одено и преубаво е, спокојно и мирно место преубаво
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    rak11 ако мислеше на мене, да поп ни кажа да си одиме, на празникот таму, па така и ќе си направиме.
    Јас познавам многу луѓе што не се венчани во црква а го прославиле празникот. Ние сепак еден ден ќе си се венчаме, зошто навистина ми е мерак, а празникот утре нема да го славиме ништо посебно, само 5-6 најблиски, кои ни се најавија, па нема да ги враќаме сигурно.

    Mila25ve ептен е убаво местото, и ние неколку пати сме биле дека ни е блиску. Баш како што викаш, спокојно, мирно, убавини :) ние најчесто одиме за викенд и си седиме таму по 1-2ч, и малата си трча во природа и ние си уживаме :)
     
    На mila25ve му/ѝ се допаѓа ова.